Pyhäselän urheilijat Sinettiseuralogo

Yleisurheilu Salibandy Lentopallo Hiihto Naisliikunta Forum
Etusivu
Ajankohtaista
Yleistä
Lemmenlava
Lajit
Liity
Kuvia
Kunniakierros
Totuusleikki
Linkkejä
Yhteystiedot
PYHÄSELKÄ 15.8.2019

Sadekuurot eivät haitanneet lapsia ja nuoria, jotka kilpailivat torstai-iltana perinteisissä Oma Sporttikisoissa, joihin osallistui selvästi viimevuotista (79) enemmän urheilijoita, yhteensä 123.

Kovimmat tulokset tulivat odotetusti keihäspaikalta. 13-vuotiaiden SE-poika Topi Parviainen Tuupovaaran Urheilijoista nakkasi tuloksen 63,08, mutta myös Juho Eskelinen ja Eeli Mustonen kiskaisivat reilusti yli 40 metriä.

11-vuotiaiden voittoon heitti Oskari Pakarinen komealla omalla ennätyksellään 33,19.

14-vuotiaissa ensi viikonlopun SM-moniotteluihin valmistautuvat Roope Maaninka (40,12) ja Sara-Sofia Hyvönen (38,52) heittivät kelpo tulokset.

9-vuotiaiden kuulassa Iida-Liina Hyvönen lähenteli omissa nimissään olevaa pe-tulosta, josta jäi vain kuusi senttiä tuloksellaan 7,67.

Pituushypyn parasta antia olivat 11-vuotiaan Jasmin Huuhon leiskautus 383 ja 10-vuotiaan Arttu Kylmäsen tulos 372.

Eero Könönen

-------------------

Joensuu 15.8.2019

OmaSp Sporttikisat, Hammaslahden kenttä, 123 kilpailijaa, lämpötila +16, sadekuuroja:

P14 keihäs:
1) Roope Maaninka PyhäsU 40,12

P13 200 m (-1,0):
1) Aku Alastalo PyhäsU 30,6

P13 korkeus:
1) Eeli Mustonen JoensKa 140
2) Aku Alastalo PyhäsU 135

P13 keihäs:
1) Topi Parviainen TuupovU 63,08
2) Juho Eskelinen TuupovU 46,03
3) Eeli Mustonen JoensKa 43,39

P11 150 m:
1) Juuso Tiilikainen PyhäsU 29,2

P11 pituus:
1) Juuso Tiilikainen PyhäsU 303

P11 keihäs:
1) Oskari Pakarinen PyhäsU 33,19
2) Onni Ohvanainen PyhäsU 20,43

P10 150 m:
1) Samuel Ahtinen JoensKa 25,7
2) Arttu Kylmänen PyhäsU 25,7
3) Ilmari Hautamäki 29,2

P10 pituus:
1) Arttu Kylmänen PyhäsU 372
2) Paavo Maaninka PyhäsU 296
3) Ilmari Hautamäki 265

P10 keihäs:
1) Samuel Ahtinen JoensKa 21,98
2) Paavo Maaninka PyhäsU 21,75
3) Lauri Laamanen PyhäsU 21,43

P9 150 m:
1) Peetu Alastalo PyhäsU 25,5
2) Niro Immonen PyhäsU 25,8
3) Nuutti Hämäläinen 26,8
4) Onni Lappalainen PyhäsU 27,2
5) Eemeli Niilonen 29,4
6) Jooa Partanen 32,0
7) Daniel Puhakka 32,1

P9 pituus:
1) Miikka Piipponen PyhäsU 338
2) Nuutti Hämäläinen 324
3) Peetu Alastalo PyhäsU 321
4) Onni Lappalainen PyhäsU 291
5) Eemeli Niilonen 290
6) Niro Immonen PyhäsU 288
7) Daniel Puhakka 276
8) Jooa Partanen 249

P9 kuula:
1) Miikka Piipponen PyhäsU 6,18

P8 150 m:
1) Joel Puustinen PyhäsU 28,3
2) Santtu Piitulainen JoensKa 28,4
3) Eero Jokinen 29,4
4) Veikko Venäläinen PyhäsU 31,2
5) Jan Kovapohja 31,7
6) Atro Happonen 32,3
7) Viljami Niilonen 37,4

P8 pituus:
1) Joel Puustinen PyhäsU 304
2) Santtu Piitulainen JoensKa 284
3) Eero Jokinen 274
4) Roope Niemelä 246
5) Jan Kovapohja 234
6) Atro Happonen 213
7) Iivari Raatikainen 211

P8 kuula:
1) Iivari Raatikainen 5,49
2) Veikko Venäläinen PyhäsU 4,96
3) Roope Niemelä 4,40

P7 60 m:
1) Aatos Kolmonen 11,7
2) Peetu Halttunen 11,8
3) Miro Piipponen 12,8
4) Samuel Ahonen 12,9
5) Elmeri Suvanto 13,8
6) Urho Hämäläinen 13,9

P7 pituus:
1) Aatos Kolmonen 257
2) Miro Piipponen PyhäsU 252
3) Peetu Halttunen 229

P6 60 m:
1) Eeli Tiilikainen PyhäsU 12,3
2) Aatos Kervinen PyhäsU 13,0
3) Eero Laamanen PyhäsU 13,4
4) Valtteri Pakarinen PyhäsU 13,5
5) Alvar Tuononen 13,6
6) Juho Raatikainen 13,7
7) Onni Kinnunen 14,5
8) Jimi Pirhonen 15,0

P6 pituus:
1) Aatos Kervinen PyhäsU 235
2) Eero Laamanen PyhäsU 208
3) Valtteri Pakarinen PyhäsU 206
4) Emil Vikström PyhäsU 203
5) Alvar Tuononen 199
6) Juho Raatikainen 198
7) Onni Kinnunen 174

P5 60 m:
1) Emil Vikström PyhäsU 13,5
2) Eeli Alastalo PyhäsU 14,2
3) Väinö Kiiskinen 14,8
4) Sisu Kanerva PyhäsU 15,0
5) Kasperi Kaarto 15,3
6) Aaron Maaranen 15,8
7) Vilho Suutarinen 16,4
8) Eino Kovapohja 21,7

P4 60 m:
1) Manuel Ahonen 15,4
2) Niklas Martikainen 16,2
3) Morris Karvonen 16,9
4) Luka Tuononen 17,7
5) Kimi Nuottivaara 18,8
6) Elmo Turunen 19,2
7) Vili Väkeväinen 19,4
8) Onni Roivas 19,5
9) Vilho Raatikainen 19,7
10) Oliver Cuerdo-Lihavainen 20,9
11) Ohto Mertaniemi 31,9

T14 keihäs:
1) Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 38,52

T13 kuula:
1) Noora Tiilikainen PyhäsU 7,90

T12 200 m, +0,0:
1) Nea Nousiainen PyhäsU 34,3
2) Heini Kuronen PyhäsU 38,1

T12 korkeus:
1) Aino Kiiskinen PyhäsU 115

T12 keihäs:
1) Aino Kiiskinen PyhäsU 20,59
2) Nea Nousiainen PyhäsU 17,96

T11 150 m:
1) Jasmin Huuho PyhäsU 25,0
2) Marianne Puustinen PyhäsU 25,4
3) Minja Karvonen PyhäsU 26,4
4) Nuua Tuononen 27,5
5) Cia Hulkko 27,8

T11 pituus:
1) Jasmin Huuho PyhäsU 383
2) Marianne Puustinen PyhäsU 347
3) Nuua Tuononen 306

T11 keihäs:
1) Jasmin Huuho PyhäsU 12,56

T10 150 m:
1) Milja Kovapohja 32,0

T10 pituus:
1) Krista Martikainen PyhäsU 328
2) Milja Kovapohja 278
3) Helmi Koskelo 243

T10 keihäs:
1) Ida-Liina Hyvönen PyhäsU 15,60

T9 150 m:
1) Julia Parviainen PyhäsU 27,1
2) Heini Kuronen PyhäsU 27,3
3) Jade Nousiainen PyhäsU 27,5
4) Aino Kolmonen 27,5
5) Lila Tuononen 29,7

T9 pituus:
1) Julia Parviainen PyhäsU 332
2) Miisa Puustinen PyhäsU 297
3) Aino Kolmonen 296

T9 kuula:
1) Ida-Liina Hyvönen PyhäsU 7,67
2) Miisa Puustinen PyhäsU 5,50
3) Jade Nousiainen PyhäsU 4,38

T8 150 m:
1) Anette Alastalo PyhäsU 27,6
2) Lilja Kervinen PyhäsU 28,9
3) Helmi Koskelo 29,7
4) Elli Holopainen 30,4
5) Erika Pakarinen PyhäsU 30,7
6) Neelia Tuononen 31,0

T8 pituus:
1) Lilja Kervinen PyhäsU 305
2) Anette Alastalo PyhäsU 302
3) Olivia Kaarto JoensKa 284
4) Neelia Tuononen 238
5) Erika Pakarinen PyhäsU 238
6) Elli Holopainen 213

T8 kuula:
1) Olivia Kaarto JoensKa 4,21

T7 60 m:
1) Eevi Jormanainen 12,1
2) Helmi Kuronen PyhäsU 12,2
3) Minea Puustinen 12,3
4) Metta Karvonen 13,0
5) Siiri Puumalainen 13,2
6) Aada Rosenius 13,3
7) Viola Kovapohja 14,5

T7 pituus:
1) Helmi Kuronen PyhäsU 262
2) Minea Puustinen 228
3) Siiri Puumalainen 196
4) Viola Kovapohja 140
5) Eevi Jormanainen 131

T6 60 m:
1) Peppi Nyyssönen 12,1
2) Iita Vasarainen 12,8
3) Minni Niemelä 12,9
4) Iida Laakkonen 13,3
5) Sandra Martikainen 13,4
6) Martta Hämäläinen 13,6
7) Sanni Piitulainen 13,8
8) Elsi Hautamäki 14,2
9) Alma Puustinen 14,6

T6 pituus:
1) Martta Hämäläinen 223
2) Iida Laakkonen 215
3) Sanni Piitulainen 213
4) Iita Vasarainen 205
5) Sandra Martikainen 204
6) Elsi Hautamäki 194
7) Minni Niemelä 181
8) Ellen Partanen 180
9) Sanni Pursiainen 90
10) Eea Vikström 65

T5 60 m:
1) Inka Nuottivaara 14,5
2) Elsa Sormunen 14,6
3) Stella Tuononen 14,8
4) Veera Hiltunen 14,8
5) Miia Havu 15,1
6) Karoliina Suvanto 15,3
7) Eevi Reijonen 15,5
8) Emmi Simonen 15,7
9) Aino Roivas 16,2

T4 60 m:
1) Toini Kuronen 16,8
2) Hilla Mertaniemi 17,7
3) Sanni Pursiainen 18,6
4) Eea Vikström 24,4
5) Nina Simonen 27,4
6) Venla Väkeväinen 28,1
7) Aino Maria Kovapohja 35,2
8) Milly Karvonen 44,5

[etusivu] [yleisurheilujaosto] [juttupörssi] [tulospörssi] [ranking]


Pyhäselän urheilijat