Pyhäselän urheilijat Sinettiseuralogo

Yleisurheilu Salibandy Lentopallo Hiihto Naisliikunta Forum
Etusivu
Ajankohtaista
Yleistä
Lemmenlava
Lajit
Liity
Kuvia
Kunniakierros
Totuusleikki
Linkkejä
Yhteystiedot
LAHTI JA KANKAANPÄÄ 9. - 11.8.2019

SM-yleisurheilukisojen tuloksia kahdelta avauspäivältä.



Lahti 9.8.2019

14-15-vuotiaiden SM-yleisurheilukisat, avauspäivän pohjoiskarjalaislajit:

P15 1500 m ej: 1) Eemeli Katajalaakso KannUra 4.33,49, 6) Jimi Alastalo PyU 4.55,87

P14 1500 m ej: 1) Lauri Nokkala LappUM 4.57,96, 6) Väinö Kontkanen PyU 5.15,94

T15 seiväs: 1) Nelli Pajula JyvKU 335, 2) Maija Boren LieksU 335, 3) Vanessa Lindberg RiihKi 330

T15 3000 m:n kävely: 1) Cindy Ahponen PyU 15.07,41, 2) Liina Ahtiainen TuUL 15.56,63, 4) Iida Sallinen PyU 17.10,03. Joukkueet: 1) Pyhäselän Urheilijat (Ahponen-Sallinen) 32.17,44

T14 seiväs: 1) Tuuli Järvinen KeurKi 350, 6) Tuuli Saraniemi LieksU 290, 7) Aino Pyykkö LieksU 290. Joukkueet: 1) Lieksan Urheilijat (Saraniemi-Pyykkö) 580

T14 1500 ej: 1) Helmi Karkiainen KeurKi 5.14,70, 11) Riikka Jokinen PyU 5.59,64

T14 3000 m:n kävely: 1) Aliisa Kiiski KarhKa 16.34,48, 4) Alina Tikka JoKa 17.11,30

--------------------

Lahti 10.8.2019

14-15-vuotiaiden SM-yleisurheilukisat, 2. kilpailupäivä, pohjoiskarjalaislajit:

P15 800 m: 1) Jere Haapalainen TampPy 2.05,39, … 6) Ilmari Lehmus JoKa 2.09,09

P14 100 m: 1) Oliver Öhman IFRaseborg 11,61, 2) Eero Mauro LieksU 11,83, 3) Miro Mäkinen YlöjU 11,95

P14 100 m aj: 1) Antti Sainio TampPy 13,82, … 6) Roope Maaninka PyU 15,12 (ae 15,08)

P14 korkeus: 1) Santeri Haapamäki TampPy 171, 2) Roope Maaninka PyU 169, 3) Tomas Järvinen HelsKV 169, … 10) Roope Turunen PyU 153. Joukkueet: 1) Tampereen Pyrintö 324, 2) Pyhäselän Urheilijat (Maaninka-Turunen) 322

P14 keihäs: 1) Niko Mäki-Mustapää KuortKu 56,36, … 6) Eeli Kinnunen JoKa 39,67

T15 80 m aj: 1) Vilma Väliharju TampPy 11,28, … 17) Reetta Ryynänen PyU 12,95 (ae)

T15 pituus: 1) Inkeri Ahokas PorYU 553, … 20) Sofia Raatikainen PyU 484 (+2,7), 478 (+1,5), 21) Reetta Ryynänen PyU 482 (+0,7)

Joukkueet: 1) Tampereen Pyrintö 10,13, ... 6) PyU (Raatikainen-Ryynänen) 966

T15 kuula: 1) Anette Saalismaa PudasjU 15,08, … 8) Janna Huuho PyU 12,00

T14 800 m: 1) Elma Hannikainen HelsKV 2.15,28, … 18) Riikka Jokinen PyU 2.36,22

T14 moukari: 1) Ilona Verho KangKisa 54,72, 17) Krista Karttunen PoU 27,84, 18) Sesilia Jolkkonen PoU 23,59. Joukkueet: 1) Raision Kuula 91,84, 4) Polvijärven Urheilijat (Karttunen-Jolkkonen) 51,43

............................

Kankaanpää 10.8.2019

16-17-vuotiaiden SM-yleisurheilukisat, 2. kilpailupäivä, pohjoiskarjalaislajit:

M17 korkeus: 1) Joonatan Veijola HämlTa 196, … 4) Benjamin Oittinen PyU 175

M16 200 m alkuerät: 1) Rasmus Lehikoinen JoKa 23,07, 2) Niko Kangasoja OulPy 23,08, … 13) Matias Ahtinen JoKa 24,19

M16 100 m aj: 1) Matias Komi IFSibboV 15,11, … 5) Sakari Vallius JoKa 15,62

M16 korkeus: 1) Manu Mäenpää LempKiYU 190, … 8) Eetu Paasikivi JoKa 160

M16 pituus: 1) Eemil Porvari HartVo 667, … 12) Miro Tanninen JoKa 576 (-0,2)

M16 kiekko: 1) Miika Lahtonen MynämIs 53,53, 2) Arttu Härkönen SavonlRi 49,02, 3) Aku Parviainen TuupovU 47,44

N17 100 m aj: 1) Sonja Stång KuivAura 14,03, … 5) Emilia Kiiski JoKa 14,65 (ae 14,32)

N17 1500 m ej: 1) Pinja Kotinurmi LahdA 6.55,75, … 4) Veera Kontkanen JoKa 7.44,74 (pe)

N16 200 m alkuerät: 1) Julia Ihantola EspTa 25,64, … 11) Veera Kauhanen HeinYU 27,17 (ae)

N16 100 m aj: 1) Saga Vanninen TampPy 13,84. Peppi-Rosa Penttinen JoKa DNF (ae)

--------

Lahti 11.8.2019

14-15-vuotiaiden SM-yleisurheilukisat, päätöspäivän pohjoiskarjalaislajit:

P15 2000 m: 1) Eemeli Katajalaakso KannUra 6.01,10, 2) Aarre Paukkeri LimNM 6.03,81, 3) Ilmari Lehmus JoKa 6.05,10 … 13) Jimi Alastalo PyU 6.25,23

P15 3-loikka: 1) Simeon Vorselman HelsKV 12,92, … 9) Aatu Holopainen JoKa 11,59

P14 300 m: 1) Eero Mauro LieksU 37,98, 2) Eetu Rantala LänsiUU 38,26, 3) Oliver Öhman IFRaseborg 38,32

P14 2000 m: 1) Erik Unger MikkKV 5.57,22, … 11) Väinö Kontkanen PyU 6.45,95

T15 3-loikka: 1) Ida Cardona KeskiUYU 11,57, … 6) Siiri Nyyssönen JoKa 10,85, 27) Tiia Säde JoKa 9,26. Joukkueet: 1) Tampereen Pyrintö 22,52, … 6) Joensuun Kataja (Nyyssönen-Säde) 20,11

T14 3-loikka: 1) Aino-Maria Ainasoja HIFK 11,65, … 5) Sara-Sofia Hyvönen PyU 11,00 (uusi pe)

---------------------

Kankaanpää 11.8.2019

16-17-vuotiaiden SM-yleisurheilukisat, päätöspäivän pohjoiskarjalaislajit:

M16 200 m: 1) Niko Kangasoja OulPy 22,78, … 4) Rasmus Lehikoinen JoKa 23,40

M16 3-loikka: 1) Eemil Porvari HartVo 13,90, 2) Eelis Snåre LahdA 13,78, 3) Miro Tanninen JoKa 13,59, … 11) Sakari Vallius JoKa 12,42

M16 keihäs: 1) Aku Parviainen TuupovU 72,04, 2) Eemil Porvari HartVo 67,84, 3) Onni Ruokangas JanJa 65,73, 4) Niklas Hyvönen PyU 63,55, … 7) Juha Karjunen PyU 52,30

N17 1500 m: 1) Moona Korkealaakso LappUM 4.52,35, … 7) Veera Kontkanen JoKa 5.03,37

N16 1500 m: 1) Emma Hietaranta LappUM 4.44,33, … 10) Venla Häkkinen JoKa 5.09,11

[etusivu] [yleisurheilujaosto] [juttupörssi] [tulospörssi] [ranking]


Pyhäselän urheilijat