Pyhäselän urheilijat Sinettiseuralogo

Yleisurheilu Salibandy Lentopallo Hiihto Naisliikunta Forum
Etusivu
Ajankohtaista
Yleistä
Lemmenlava
Lajit
Liity
Kuvia
Kunniakierros
Totuusleikki
Linkkejä
Yhteystiedot
KIIHTELYSVAARA 21.7.2019

Pyhäselän Urheilijat ja Joensuun Kataja hallitsivat suvereenisti 11-17-vuotiaiden seuracupin toista osakilpailua ja ovat vahvasti menossa elo-syyskuun vaihteessa pidettävään C-sarjan finaaliin Tuusulaan.

PyU oli avausosan tavoin hieman Katajaa parempi myös toisessa osakilpailussa sunnuntaina Kiihtelysvaaran kentällä.

PyU:n voittopisteet olivat 13 100 ja Kataja kokosi 12 975 pistettä. Kolmanneksi otellut Liperin Taimi keräsi pisteitä 4440. Katajan kokonaispisteitä pudotti hieman edustajan puuttuminen T15-sarjan moukarista.

KiiU:n ja PyU:n yhdessä vetämän toisen osakisan kovatasoisin laji oli 13-vuotiaiden poikien 200 metrin juoksu, jossa kaksi kärkijuoksijaa paineli PyU:n Kai Räsäsen 16 vuoden takaisen pe:n 26,39 alle.

Ennätyksen otti nimiinsä Pyhäselän Jesse Puhakka ajalla 26,06, josta Polvijärven Urheilijoiden Viljami Tuunanen jäi 0,21 sekuntia.

Lähelle pe:tä pääsi Polvijärven Urheilijoiden Niilo Pelli, joka jäi tuloksellaan 145 vain sentin Katajan Eero Bromanin 45 vuoden takaisesta korkeusennätyksestä.

Eniten poikien pisteitä (814 ja 717) toivat Katajan 15-vuotiaan Topi Kelan 300 metrin aika 39,15 ja PyU:n Juha Karjusen keihästulos 53,73.

Tyttöjen puolella PyU:n 15-vuotiaan Reetta Ryynäsen 80 metrin aitojen aika 13,18 antoi 565 ja Katajan 17-vuotiaan Emilia Kiisken pituustulos 528 toi pisteitä 565.

Lisää PyU:n menestyjiä

Roope Maaninka aitoi Reetan tavoin hienon ajan 15,48 voittaessaan 15-vuotiaiden poikien aitakisan.

Kovan tuloksen teki myös Iida Sallinen 15-vuotiaiden 1000 metrin kävelyssä lukemin 4.50,84.

Muutenkin koko joukkue onnistui erinomaisesti eli myös niin sanottua venymistä tapahtui.

13-vuotiaiden poikien seipäässä voiton Aku Alastalo tuloksella 220 ja Aino Kiiskinen, 12, hyppäsi ensimmäisessä kilpailussaan heti mainion tuloksen 190.

Voittoon ylsivät myös PyU:n 11- ja 15-vuotiaiden pitkäviestijoukkueet, 11-vuotiaat kuulantyöntäjät Aleksi Tanskanen ja Jasmin Huuho, 11-sarjan korkeustyttö Marianne Puustinen ja kävelijä Pinja Stenberg sekä 15-sarjan 3-loikkaaja Väinö Kontkanen ja moukarityttö Elina Valta.

11-vuotiaiden tyttöjen viimeiselle 150 metrin erälle ei saatu aikoja. Erä juostiin uudelleen, mutta osa tytöistä (PyU:n Julia Parviainen, Siiri Tahvanainen ja Siiri Kontkanen) oli jo ehtinyt lähteä kotimatkalle.

Eero Könönen

------------------------

Kiihtelysvaara 21.7.2019

Pohjois-Karjalan seuracup 2. piirikilpailu, UP = ulkop. pistekilpailun, lämpötila +24 aurinkoista

2. osakilpailun pisteet: 1) PyhäsU 13100, 2) JoensKa 12975, 3) LipTai 4400, 4) PolvU 2201, 5) OkuP 636, 6) KiihtU 612

P11 150m
1) Toivo Takanen JoensKa 22,52 up
2) Jerkko Kinnunen PyhäsU 23,17
3) Topias Juntunen PyhäsU 23,37
4) Elmo Purmonen PyhäsU 24,04
5) Veikka Viinisalo JoensKa 24,95 up
6) Peetu Alastalo PyhäsU 24,97
7) Arttu Kylmänen PyhäsU 25,33 up
8) Aapo Rautiainen KiihtU 25,75 up
9) Tomi Koponen OutokPa 25,93
10) Aleksis Kivelä PolvijU 25,99
11) Paavo Saalasti LipTai 26,08
12) Santtu Piitulainen JoensKa 28,16

T11 150m
1) Nuuna Piipponen JoensKa 23,90
2) Jenny Miettinen PyhäsU 24,62
3) Ronja Eronen PyhäsU 24,63
4) Pinja Stenberg PyhäsU 24,83
5) Maiju Hirvonen PyhäsU 25,52
6) Heini Kuronen PyhäsU 25,59
7) Noora Hukka JoensKa 25,62 up
8) Inna Nykyri JoensKa 25,92 up
9) Mette Oinonen JoensKa 27,31 up
10) Anette Alastalo PyhäsU 27,91
11) Ronja Vattulainen PolvijU 29,59 up
Siiri Kontkanen PyhäsU ei saatu aikaa
Julia Parviainen PyhäsU ei saatu aikaa
Siiri Tahvanainen PyhäsU ei saatu aikaa

P11 60m aidat
1) Niilo Pelli PolvijU 11,05 up
2) Toivo Takanen JoensKa 11,27
3) Oskari Pakarinen PyhäsU 11,35
4) Matias Pietarinen LipTai 12,14
5) Aleksis Kivelä PolvijU 12,96
6) Leevi Partanen JoensKa 14,09 up
7) Patrik Hirvonen JoensKa 14,56

T11 60m aidat
1) Nuuna Piipponen JoensKa 11,83 up
2) Jasmin Huuho PyhäsU 12,01
3) Noora Hukka JoensKa 12,66
4) Martta Muuttoranta LipTai 12,81 up
5) Ida Pelli PolvijU 13,59
6) Mette Oinonen JoensKa 13,95
7) Maiju Hirvonen PyhäsU 14,81 up
Jade Nousiainen PyhäsU DNF

P11 Korkeus
1) Niilo Pelli PolvijU 145
2) Aleksis Kivelä PolvijU 115
3) Leevi Partanen JoensKa 115
4) Toivo Takanen JoensKa 115 up
5) Arttu Kylmänen PyhäsU 110
6) Aapo Rautiainen KiihtU 105
7) Eetu Tolvanen LipTai 100

T11 Korkeus
1) Marianne Puustinen PyhäsU 124
2) Jenny Miettinen PyhäsU 115 up
3) Pinja Stenberg PyhäsU 115 up
4) Martta Muuttoranta LipTai 110 up
5) Ida Pelli PolvijU 105 up
6) Josefiina Kauhanen JoensKa 95
6) Mette Oinonen JoensKa 95

P11 Kuula
1) Aleksi Tanskanen PyhäsU 8,08
2) Oskari Pakarinen PyhäsU 7,74 up
3) Riko Pippuri LipTai 7,18
4) Toivo Takanen JoensKa 6,40 up
5) Paavo Maaninka PyhäsU 6,28
6) Voitto Voutilainen JoensKa 4,37

T11 Kuula
1) Jasmin Huuho PyhäsU 7,84 up
2) Martta Muuttoranta LipTai 7,573
3) Ida-Liina Hyvönen PyhäsU 7,15
4) Inna Nykyri JoensKa 6,50
5) Krista Martikainen PyhäsU 5,74

P/T 11 1000m kävely
1) Pinja Stenberg PyhäsU 6.26,15
2) Riko Pippuri LipTai 6.36,93
3) Jenny Miettinen PyhäsU 6.47,73
4) Jade Nousiainen PyhäsU 6.53,35
5) Martta Muuttoranta LipTai 7.27,99
6) Aapo Rautiainen KiihtU 7.30,00
7) Mette Oinonen JoensKa 7.52,34
Voitto Voutilainen JoensKa DNF

P11 4x600m viesti
1) Pyhäselän Urheilijat 8.44,61
Topias Juntunen, Maiju Hirvonen,
Jerkko Kinnunen, Marianne Puustinen
2) Joensuun Kataja 8.46,94
Voitto Voutilainen, Nuuna Piipponen,
Santtu Piitulainen, Noora Hukka
3) Polvijärven Urheilijat 10.02,89
Aleksis Kivelä, Ida Pelli,
Niilo Pelli, Ronja Vattulainen

P13 200m
1) Jesse Puhakka PyhäsU 26,06 (uusi pe)
2) Viljami Tuunanen PolvijU 26,27
3) Niklas Nykyri JoensKa 29,18 up
4) Anton Kettunen JoensKa 29,31 up
5) Toni Juntunen PyhäsU 29,53 up
6) Valtteri Mäkelä JoensKa 29,90
7) Kaapo Karttunen PyhäsU 32,58

T13 200m
1) Olivia Panhelainen JoensKa 28,30
2) Jessica Pappinen JoensKa 30,22
3) Aada Rautiainen KiihtU 31,28 up
4) Kiira Kiiskinen JoensKa 31,42 up
5) Elina Likhanova LipTai 31,65
6) Heli Puustinen PyhäsU 32,00
6) Mimmi Marttinen JoensKa 32,00 up
7) Pinja Myller PyhäsU 32,16 up
8) Anni Vänskä PyhäsU 33,29
9) Emma Kröger JoensKa 35,29
10) Kerttu Kaihola JoensKa 35,43 up

P13 60m aidat
1) Santeri Kekarainen JoensKa 9,64 up
2) Anton Kettunen JoensKa 10,08
3) Eeli Mustonen JoensKa 10,61 up
4) Niklas Nykyri JoensKa 10,79 up
5) Aapo Heikkinen LipTai 11,18
6) Milo Kuivalainen PyhäsU 14,15

T13 60m aidat
1) Iiris Voutilainen JoensKa 10,87
2) Sara Martikainen PyhäsU 11,79
3) Nella Voutilainen JoensKa 11,85 up
4) Aino Kiiskinen PyhäsU 11,95 up
5) Kerttu Kaihola JoensKa 12,78
6) Kiira Kiiskinen JoensKa 12,87 up
7) Aada Rautiainen KiihtU 13,35 up
8) Sonja Purmonen LipTai 13,81
P13 Seiväs
1) Aku Alastalo PyhäsU 220
2) Topias Mustonen JoensKa 210

T13 Seiväs
1) Nella Voutilainen JoensKa 210
2) Iiris Voutilainen JoensKa 210 up
3) Elina Ruusuvuori LipTai 190
4) Aino Kiiskinen PyhäsU 190
5) Kerttu Kaihola JoensKa 130 up

P13 Kuula
1) Niklas Nykyri JoensKa 11,15
2) Viljami Tuunanen PolvijU 10,64 up
3) Eeli Mustonen JoensKa 9,29 up
4) Santeri Kekarainen JoensKa 7,98 up
5) Aleksanteri Sippola LipTai 7,68
6) Miko Sivonen PyhäsU 7,53

T13 Kuula
1) Eena Pesonen LipTai 9,67
2) Kerttu Pirhonen PyhäsU 8,30
3) Aada Rautiainen KiihtU 8,23
4) Pinja Myller PyhäsU 7,89
5) Mimmi Marttinen JoensKa 7,60
6) Noora Tiilikainen PyhäsU 7,58
7) Sallamari Leskinen LipTai 7,54
8) Erin Nykyri JoensKa 7,02
9) Oona Tolvanen LipTai 6,62
10) Emma Kröger JoensKa 5,27 up
11) Kerttu Kaihola JoensKa 4,41 up

T/P 13 1000m kävely
1) Nella Voutilainen JoensKa 6.06,74
2) Milo Kuivalainen PyhäsU 6.16,38
2) Eena Pesonen LipTai 6.29,25
3) Aapo Heikkinen LipTai 6.26,39
4) Noora Tiilikainen PyhäsU 6.57,25

P13 4x600m viesti
1) Joensuun Kataja JoensKa 7.35,11
Valtteri Mäkelä, Iiris Voutilainen,
Anton Kettunen, Nella Voutilainen
2) Pyhäselän Urheilijat PyhäsU 8.01,33
Jesse Puhakka, Heli Puustinen,
Kaapo Karttunen, Noora Tiilikainen
3) Liperin Taimi LipTai 8.46,49
Aleksanteri Sippola, Elina Likhanova,
Aapo Heikkinen, Elina Ruusuvuori

P15 300m
1) Topi Kela JoensKa 39,15
2) Aatu Holopainen JoensKa 41,96
3) Toni Juntunen PyhäsU 46,29
4) Kaapo Karttunen PyhäsU 50,79 up

T15 300m
1) Venla Simonen JoensKa 49,13
2) Vienna Kettunen PyhäsU 49,40
3) Elina Valta PyhäsU 51,18 up
4) Enni Heikkinen LipTai 52,81

T15 80m aidat
Tuuli: -0,8
1) Reetta Ryynänen PyhäsU 13,18
2) Aava Kipinä JoensKa 14,64

P15 100m aidat
Tuuli: -1,4
1) Roope Maaninka PyhäsU 15,48
2) Aatu Holopainen JoensKa 16,75

P15 Kolmiloikka
1) Väinö Kontkanen PyhäsU 9,68 +0,4
2) Eeli Mustonen JoensKa 9,31 +0,0
Jimi Huuho 19 PyhäsU 12,94 +0,3

T15 Kolmiloikka
1) Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 10,24 +0,4
2) Tiia Säde JoensKa 9,06 +0,0
3) Meeri Torssonen LipTai 7,90 +0,3

P15 Moukari
1) Eeli Kinnunen JoensKa 32,10
2) Roope Maaninka PyhäsU 30,50 up
3) Lassi Valta PyhäsU 23,04

T15 Moukari
1) Elina Valta PyhäsU 24,46
2) Krista Karttunen PolvijU 24,33
3) Janna Huuho PyhäsU 22,59
4) Sallamari Leskinen LipTai 15,11

T/P 15 1000m kävely
1) Iida Sallinen PyhäsU 4.50,84
2) Alina Tikka JoensKa 5.30,91
3) Elina Valta PyhäsU 6.17,55
4) Sallamari Leskinen LipTai 7.21,88

P15 4x800m viesti
1) Pyhäselän Urheilijat PyhäsU 10.32,95
Lassi Valta, Iida Sallinen,
Sara-Sofia Hyvönen, Roope Maaninka
2) Joensuun Kataja JoensKa 10.49,79
Aatu Holopainen, Venla Simonen,
Eeli Mustonen, Alina Tikka

M17 800m
1) Onni Huovinen JoensKa 2.12,82
2) Jimi Alastalo PyhäsU 2.20,10

N17 800m
1) Venla Häkkinen JoensKa 2.31,62
2) Riikka Jokinen PyhäsU 2.43,93

M17 Pituus
1) Sakari Vallius JoensKa 5,81 +0,5
2) Niklas Hyvönen PyhäsU 5,65 +0,0

N17 Pituus
1) Emilia Kiiski JoensKa 5,28 -0,6
2) Jasmina Venäläinen PyhäsU 4,70 -0,4
3) Reetta Ryynänen PyhäsU 4,53 -0,4, up

M17 Keihäs
1) Juha Karjunen PyhäsU 53,73
2) Miro Tanninen JoensKa 46,72

N17 Keihäs
1) Ira Hirvonen OutokPa 38,64
2) Sini Lehikoinen PyhäsU 29,31
3) Nea Immonen JoensKa 27,80
4) Vienna Kettunen PyhäsU 22,67 u

[etusivu] [yleisurheilujaosto] [juttupörssi] [tulospörssi] [ranking]


Pyhäselän urheilijat