Pyhäselän urheilijat Sinettiseuralogo

Yleisurheilu Salibandy Lentopallo Hiihto Naisliikunta Forum
Etusivu
Ajankohtaista
Yleistä
Lemmenlava
Lajit
Liity
Kuvia
Kunniakierros
Totuusleikki
Linkkejä
Yhteystiedot
JOENSUU 19.6.2019

Pyhäselän Urheilijat ja Joensuun Kataja kävivät kovan kamppailun voitosta Pohjois-Karjalan seuracupin 1. osakilpailussa keskiviikkoiltana Joensuun keskuskentällä. Mukana oli peräti 152 urheilijaa kahdeksasta seurasta.

PyU keräsi 13 068 pistettä ja voitti Katajan (12 874) lähes 200 pisteellä. Liperin Taimi (6 081) sijoittui kolmanneksi, mutta se hävisi kärkikaksikolle reippaasti.

Katajan pisteitä pudotti M17-sarjan 3-loikkaedustajan jääminen ilman tulosta. Vastaavasti PyU:lta puuttui edustaja T15-sarjan seiväshypystä.

Avauskisassa oli kaikkiaan 36 lajia, joten paljon kovia nuoria urheilijoita tarvittiin tuomaan pisteitä, mikäli seurat saivat koottua täyden joukkueen.

Seuracupin sarjajako uudistui

Valtakunnallisen seuracupin sarjajako uudistui tälle vuodelle. Mega-sarjan neljä kertaa peräkkäin voittanut PyU kilpailee nyt ensimmäisen kerran isojen kaupunkikuntien (yli 35 000 asukasta) sarjassa eli ns. C-sarjassa yhdessä Katajan kanssa.

– Suurin ero aiempaan on, että Superfinaaliin etenevät piirikisoista kaikki sarjat (A-, B-, ja C-sarja) huomioiden seitsemän parasta seuraa sekä finaalin järjestävä seura, kertoo Seuracupista vastaava Suomen Urheiluliiton aluepäällikkö Mika Tyrkkö.

A-sarjassa ovat alle 10 000 asukkaan paikkakunnalla, B-sarjassa 10 000-35 000 asukkaan paikkakunnalla ja C-sarjassa yli 35 000 asukkaan paikkakunnalla toimivat seurat.

Finaaleja on siis kaikkiaan neljä, kun A-, B- ja C-sarjojen finaalien lisäksi seitsemän eniten pisteitä kerännyttä seuraa pääsee superfinaaliin.

PyU:lla erinomaiset asemat avauskisan jälkeen

Avauskisan pisteiden jälkeen PyU ja Kataja ovat hyvissä asemissa elokuun lopun valtakunnallista finaalia silmälläpitäen. PyU on C-sarjan 9:s ja Kataja 11:s.

Kun edellä on tällä hetkellä C-sarjasta seitsemän superfinaaliin mahdollisesti yltävää seuraa, PyU on peräti kakkosena ja Kataja neljäntenä. 15 parasta seuraa pääsee C-sarjan finaaliin, joka järjestetään Tuusulassa.

C-sarjan tilanne 20.6.2019: 1) JyvKU 17 279, 2) EspTa 16 040, 3) TuUL 15 886, 4) EsboIF 14 857, 5) HelsKV 14 768, 6) LappUM 14 094, 7) KeskiUU 14 094, 8) LahdA 13 361, 9) PyhäseU 13 068, 10) BorgåAk 13 067, 11) JoensKa 12 874, 12) SeinäjSU 12 254, 13) OulPy 11 849, 14) VantSa 11 675, 15) NurmijYU 11 607

Liperin Taimi on B-sarjassa tällä hetkellä sijalla 23, joten finaaliin pääsyyn vaaditaan reilua pistelisäystä toisessa osakilpailussa.

Toinen Pohjois-Karjalan osakilpailu pidetään Kiihtelysvaaran kentällä 21. heinäkuuta. Kahden osakilpailun yhteispisteiden perusteella selviää, mitkä seurat pääsevät kamppailemaan valtakunnallisten finaalien voitosta.

Kovia pisteurheilijoita

Avauskilpailun kovimpia pisteurheilijoita olivat ylimpien sarjojen kilpailijat. Joensuun Katajan pikajuoksijat Rasmus Lehikoinen (200 m 22,95) ja Topi Kela (100 m 11,61) pinkoivat kovia aikoja, mutta liian kova myötätuuli ei vie aikoja tilastoihin.

Pyhäselän Urheilijoiden keihäsmies Niklas Hyvönen, 16, pukkasi ylivoimaiseen kuulavoittoon tuloksella 13,66 ja Tuupovaaran Topi Parviainen, 13, sai keihään tällä kertaa lukemiin 62,52.

13-vuotiaiden 60 metrillä pyyhällettiin valtakunnan kärkivauhtia. Polvijärven Urheilijoiden Viljami Tuunanen juoksi myötätuulessa 8,00 ja Pyhäselän Jesse Puhakka hyväksytyissä oloissa 8,04. Samanikäisten poikien 1000 metrillä Katajan Valtteri Mäkelä juoksi ajan 3.09,77.

15-vuotiaiden 2000 metrillä peräti viisi juoksijaa alitti SM-kisarajan: pojista Katajan Ilmari Lehmus ja Pyhäselän Jimi Alastalo sekä Väinö Kontkanen ja tytöistä Pyhäselän Cindy Ahponen ja Polvijärven Urheilijoiden Eevi Kettunen.

Samoin SM-rajan yli hyppäsivät Lieksan Urheilijoiden 14-vuotiaat seivästytöt Tuuli Saraniemi ja Aino Pyykkö 280:n ylityksellä.

Eero Könönen

----------

Pohjois-Karjalan Seuracup 1. piirikilpailu
Joensuu 19.06.2019

Seurojen pisteet:

1 Pyhäselän Urheilijat 13068
2 Joensuun Kataja 12874
3 Liperin Taimi 6081
4 Polvijärven Urheilijat 2297
5 Outokummun Partio 1892
6 Lieksan Urheilijat 1114
7 Tuupovaaran Urheilijat 859
8 Kiihtelysvaaran Urheilijat 502

P11 60m
1) Renne Kankkunen LipTai 9,08
2) Toivo Takanen JoensKa 9,18
3) Topias Juntunen PyhäsU 9,50
4) Arttu Kettunen PolvijU 10,18
5) Paavo Saalasti LipTai 10,21
6) Aleksis Kivelä PolvijU 10,57
7) Eetu Tolvanen LipTai 10,62
8) Toivo Saalasti LipTai 11,89
Arttu Kylmänen PyhäsU 10,00
Niilo Pelli PolvijU 9,48
Aapo Rautiainen KiihtU 10,22
Jerkko Kinnunen PyhäsU DNS

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,0
1) Arttu Kettunen PolvijU 10,18
2) Paavo Saalasti LipTai 10,21
3) Aleksis Kivelä PolvijU 10,57
4) Eetu Tolvanen LipTai 10,62
5) Toivo Saalasti LipTai 11,89
Arttu Kylmänen PyhäsU 10,00

Loppukilpailu erä 2
1) Renne Kankkunen LipTai 9,08
2) Toivo Takanen JoensKa 9,18
3) Topias Juntunen PyhäsU 9,50
Aapo Rautiainen KiihtU 10,22
Jerkko Kinnunen PyhäsU DNS
Niilo Pelli PolvijU 9,48

T11 60m
1) Siiri Kontkanen PyhäsU 9,60
2) Maiju Saraniemi LieksU 9,74
3) Else Lehmus LipTai 10,05
4) Julia Parviainen PyhäsU 10,06
5) Ida Pelli PolvijU 10,48
6) Miina Vatanen JoensKa 10,61
7) Emmi-Maria Varis PolvijU 10,63
8) Siiri Tahvanainen PyhäsU 10,68
9) Mette Oinonen JoensKa 11,03
9) Viida Hiltunen OutokPa 11,03
11) Olivia Kaarto JoensKa 11,19
12) Sanni Lehikoinen JoensKa 11,50
13) Aada Holopainen LipTai 12,58
Annika Ristola OutokPa 10,94
Maiju Hirvonen PyhäsU 10,18
Ronja Eronen PyhäsU 9,76
Pinja Stenberg PyhäsU 9,55

Loppukilpailu erä 1
1) Else Lehmus LipTai 10,05
2) Siiri Tahvanainen PyhäsU 10,68
3) Sanni Lehikoinen JoensKa 11,50
4) Aada Holopainen LipTai 12,58
Annika Ristola OutokPa 10,94

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +1,0
1) Miina Vatanen JoensKa 10,61
2) Emmi-Maria Varis PolvijU 10,63
3) Mette Oinonen JoensKa 11,03
3) Viida Hiltunen OutokPa 11,03
5) Olivia Kaarto JoensKa 11,19
Maiju Hirvonen PyhäsU 10,18

Loppukilpailu erä 3
1) Siiri Kontkanen PyhäsU 9,60
2) Maiju Saraniemi LieksU 9,74
3) Julia Parviainen PyhäsU 10,06
4) Ida Pelli PolvijU 10,48
Pinja Stenberg PyhäsU 9,55
Ronja Eronen PyhäsU 9,76

P11 1000m
Loppukilpailu
1) Paavo Saalasti LipTai 3.43,62
2) Tomi Koponen OutokPa 3.43,84
3) Voitto Voutilainen JoensKa 3.43,89
4) Veeti Meriläinen PyhäsU 3.54,24
5) Arttu Kylmänen PyhäsU 4.03,20
Renne Kankkunen LipTai 3.35,12
Santtu Piitulainen JoensKa 3.53,08
Topias Juntunen PyhäsU 4.00,50

T11 1000m
Loppukilpailu
1) Noora Hukka JoensKa 3.41,89
2) Marianne Puustinen PyhäsU 3.48,81
3) Maiju Hirvonen PyhäsU 3.53,66
4) Iida Huttunen OutokPa 4.08,61
5) Venla Pyykkö LipTai 4.11,02
6) Heini Kuronen PyhäsU 4.12,34
7) Jenny Miettinen PyhäsU 4.40,29
Mette Oinonen JoensKa 4.05,79
Pinja Stenberg PyhäsU DNS
Ronja Vattulainen PolvijU DNS

P11 Pituus
Loppukilpailu
1) Jerkko Kinnunen PyhäsU 4,18
4,18 3,93 3,97 4,06
2) Niilo Pelli PolvijU 4,05
3,98 3,87 4,05 x
3) Aapo Rautiainen KiihtU 3,56
3,44 3,56 3,46 3,49
4) Matias Pietarinen LipTai 3,51
3,47 3,28 3,39 3,51
5) Eetu Tolvanen LipTai 3,25
3,25 3,17 3,04 3,10
6) Santtu Piitulainen JoensKa 2,91
2,85 2,77 2,67 2,91
Aleksis Kivelä PolvijU 3,56
3,45 3,45 3,56 3,51
Oskari Pakarinen PyhäsU DNS
Renne Kankkunen LipTai 4,19
3,93 4,05 4,19 4,09
Riko Pippuri LipTai 3,51
3,45 3,30 3,20 3,51
Toivo Takanen JoensKa 4,02
3,81 3,89 3,97 4,02
Veikka Viinisalo JoensKa DNS

T11 Pituus
Loppukilpailu
1) Jasmin Huuho PyhäsU 4,00
4,00 3,83 3,86 3,92
2) Nuuna Piipponen JoensKa 3,97
3,97 3,71 3,48 3,89
3) Ronja Eronen PyhäsU 3,55
3,47 3,36 3,49 3,55
4) Anna-Katariina Keronen OutokPa 3,39
3,17 2,95 3,25 3,39
5) Veera Kinnunen LipTai 3,18
x x 2,92 3,18
6) Sointu Kuiri PolvijU 2,95
2,95 2,85 2,92 2,68
Aada Holopainen LipTai 2,39
2,22 2,30 2,22 2,39
Else Lehmus LipTai 3,39
3,33 3,39 3,12 3,03
Emmi-Maria Varis PolvijU DNS
Ida Pelli PolvijU 3,17
3,03 3,15 3,17 x
Jenny Miettinen PyhäsU 3,30
3,20 3,30 2,92 3,25
Maiju Saraniemi LieksU 3,57
3,40 3,43 3,57 3,31
Pinja Stenberg PyhäsU 3,60
3,50 3,60 3,60 3,57
Sara Noponen LipTai 2,87
2,78 2,79 2,72 2,87
Venla Pyykkö LipTai 3,15
3,14 3,06 3,15 x
Viida Hiltunen OutokPa 2,77
2,61 2,44 2,77 2,40

P11 Kiekko
Loppukilpailu
1) Oskari Pakarinen PyhäsU 23,21
21,69 21,92 x 23,21
2) Aleksi Tanskanen PyhäsU 20,31
17,19 18,18 20,31 18,19
3) Topias Poutiainen OutokPa 18,56
14,82 17,28 16,16 18,56
4) Paavo Maaninka PyhäsU 16,09
16,09 15,38 x 14,50
5) Riko Pippuri LipTai 13,95
x 12,79 13,95 x
6) Simo Härkönen PolvijU 12,99
12,02 12,99 x x
7) Severi Inkinen PolvijU 9,74
9,61 9,34 8,95 9,74
Aapo Rautiainen KiihtU 17,22
14,75 16,06 17,22 16,10
Aleksis Kivelä PolvijU 12,72
12,72 x x 11,28
Eetu Tolvanen LipTai NM
x x x x
Hugo Lasaroff JoensKa DNS
Matias Pietarinen LipTai 9,22
x x 9,22 x
Niilo Pelli PolvijU 14,52
14,52 13,61 12,07 12,75

T11 Kiekko
Loppukilpailu
1) Ida-Liina Hyvönen PyhäsU 13,68
12,67 13,68 12,60 11,89
2) Inna Nykyri JoensKa 13,41
x 12,89 13,36 13,41
3) Peppilotta Eronen JoensKa 13,05
10,95 9,59 10,54 13,05
4) Annika Ristola OutokPa 12,44
11,66 x 12,44 12,32
5) Pinja Stenberg PyhäsU 12,43
x x 12,43 11,98
6) Sara Noponen LipTai 7,69
6,40 7,69 5,58
Jasmin Huuho PyhäsU 15,74
13,64 13,81 15,74 13,47
Maiju Saraniemi LieksU 17,10
15,93 16,71 14,67 17,10
Marianne Puustinen PyhäsU 17,18
15,86 14,36 17,18 14,67
Veera Kinnunen LipTai DNS

P11 4x50m viesti
Loppukilpailu
1) Pyhäselän Urheilijat 32,63
Jerkko Kinnunen, Topias Juntunen, Arttu Kylmänen, Aleksi Tanskanen
2) Liperin Taimi 32,85
Matias Pietarinen, Riko Pippuri, Renne Kankkunen, Paavo Saalasti
3) Joensuun Kataja 35,18
Jerkko Kinnunen, Topias Juntunen, Arttu Kylmänen, Aleksi Tanskanen
4) Polvijärven Urheilijat 35,35
Severi Inkinen, Arttu Kettunen, Aleksis Kivelä, Niilo Pelli

T11 4x50m viesti
Loppukilpailu
1) Pyhäselän Urheilijat 32,33
Siiri Kontkanen, Pinja Stenberg, Jasmin Huuho, Marianne Puustinen
2) Pyhäselän Urheilijat 2 33,91
Ronja Eronen, Siiri Tahvanainen, Maiju Hirvonen, Julia Parviainen
3) Joensuun Kataja 34,24
Miina Vatanen, Noora Hukka, Sanni Lehikoinen, Nuuna Piipponen
4) Liperin Taimi 34,98
Sara Noponen, Venla Pyykkö, Else Lehmus, Veera Kinnunen
5) Polvijärven Urheilijat 35,11
Emmi-Maria Varis, Ronja Vattulainen, Sointu Kuiri, Ida Pelli

P13 60m
1) Viljami Tuunanen PolvijU 8,00
2) Jesse Puhakka PyhäsU 8,04
3) Santeri Kekarainen JoensKa 8,60
4) Martti Saraniemi LieksU 8,74
5) Niklas Savolainen LipTai 9,12
6) Otto Sivonen JoensKa 9,21
7) Aapo Heikkinen LipTai 9,50
8) Luukas Karppinen LipTai 9,68
Valtteri Mäkelä JoensKa 9,04
Niklas Nykyri JoensKa 8,81
Anton Kettunen JoensKa 8,96
Toni Juntunen PyhäsU 8,91

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +2,2
1) Viljami Tuunanen PolvijU 8,00
2) Niklas Savolainen LipTai 9,12
3) Aapo Heikkinen LipTai 9,50
4) Luukas Karppinen LipTai 9,68

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +1,8
1) Puhakka Jesse PyhäsU 8,04
2) Santeri Kekarainen JoensKa 8,60
3) Martti Saraniemi LieksU 8,74
4) Otto Sivonen JoensKa 9,21
Anton Kettunen JoensKa 8,96
Niklas Nykyri JoensKa 8,81
Toni Juntunen PyhäsU 8,91
Valtteri Mäkelä JoensKa 9,04

T13 60m
1) Jonna Aalto JoensKa 8,76
2) Jessica Pappinen JoensKa 8,84
3) Elina Likhanova LipTai 8,96
4) Heli Puustinen PyhäsU 9,41
5) Anni Vänskä PyhäsU 9,45
6) Kerttu Kaihola JoensKa 10,22
7) Iina Hyttinen JoensKa 10,96
Aino Kiiskinen PyhäsU 9,55
Hanna Mustonen MäntsU 9,33
Kiira Kiiskinen JoensKa DNS
Oona Kärkkäinen JoensKa 9,49
Sara Martikainen PyhäsU 8,90
Mimmi Marttinen JoensKa 8,92
Nea Nousiainen PyhäsU 9,54
Venla Härmä PyhäsU DNS
Pinja Myller PyhäsU DNS

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +1,2
1) Jonna Aalto JoensKa 8,76
2) Heli Puustinen PyhäsU 9,41
3) Anni Vänskä PyhäsU 9,45
4) Kerttu Kaihola JoensKa 10,22
Aino Kiiskinen PyhäsU 9,55
Hanna Mustonen MäntsU 9,33
Kiira Kiiskinen JoensKa DNS
Oona Kärkkäinen JoensKa 9,49

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +0,9
1) Jessica Pappinen JoensKa 8,84
2) Elina Likhanova LipTai 8,96
3) Iina Hyttinen JoensKa 10,96
Mimmi Marttinen JoensKa 8,92
Nea Nousiainen PyhäsU 9,54
Pinja Myller PyhäsU DNS
Sara Martikainen PyhäsU 8,90
Venla Härmä PyhäsU DNS

P13 1000m
Loppukilpailu
1) Valtteri Mäkelä JoensKa 3.09,77
2) Toni Juntunen PyhäsU 3.18,13
3) Tuukka Viinisalo JoensKa 3.26,14
4) Milo Kuivalainen PyhäsU 3.27,69
5) Ville Meriläinen PyhäsU 3.36,23
6) Aapo Heikkinen LipTai 3.37,80
7) Eeli Häikiö LipTai 3.42,92
8) Luukas Karppinen LipTai 3.57,12
Anton Kettunen JoensKa DNF
Kaapo Karttunen PyhäsU 3.38,52
Niklas Savolainen LipTai 3.38,57
Otto Sivonen JoensKa 3.39,95

T13 1000m
Loppukilpailu
1) Nella Voutilainen JoensKa 3.27,80
2) Aada Rautiainen KiihtU 3.30,60
3) Annika Tattari KiihtU 3.39,95
4) Noora Tiilikainen PyhäsU 3.47,57
5) Oona Tolvanen LipTai 4.27,66
6) Milla Tukiainen PyhäsU 4.30,39
Anni Vänskä PyhäsU 4.18,32
Hanna Mustonen MäntsU 3.40,28
Kerttu Kaihola JoensKa 4.13,69
Nea Nousiainen PyhäsU 4.10,40
Noora Reijonen LipTai DNS

P13 Korkeus
Loppukilpailu
1) Eeli Mustonen JoensKa 140
130 135 140 145
o o o xxx
2) Ville Keronen OutokPa 135
120 125 130 135 140
o o o xxo xxx
3) Aku Alastalo PyhäsU 130
125 130 135
o xo xxx
4) Eemeli Huttunen OutokPa 120
95 100 105 110 115 120 125
o o o o o o xxx
5) Kaapo Ikonen LipTai 120
100 105 110 115 120 125
o o o xxo xxo xxx
Martti Saraniemi LieksU 115
100 105 110 115 120
o o o xxo xxx
Milo Kuivalainen PyhäsU 115
100 105 110 115
o o o o
Otto Sivonen JoensKa
95
DNS

T13 Korkeus
Loppukilpailu
1) Vilma Vatanen JoensKa 130
105 110 115 120 125 130 135
o o o o xxo xo xxx
2) Aino Kiiskinen PyhäsU 125
105 110 115 120 125 130
o o o xo o xxx
3) Meeri Torssonen LipTai 120
105 110 115 120 125
o o o o xxx
4) Nea Nousiainen PyhäsU 115
100 105 110 115 120
o o o xo xxx
Aada Rautiainen KiihtU
100
DNS
Elina Likhanova LipTai 110
105 110 115
o o xxx
Hanna Mustonen MäntsU 130
125 130 135
o o xxx
Ira Hirvonen OutokPa 135
120 125 130 135 140
o xo xxo xxo xxx

P13 Keihäs
Loppukilpailu
1) Topi Parviainen TuupovU 62,52
60,16 62,52 60,07 60,46
2) Juho Eskelinen TuupovU 43,38
43,38 39,98 x 40,26
3) Niklas Nykyri JoensKa 37,38
29,21 x 37,38 31,65
4) Sami Härkönen PolvijU 34,25
32,37 34,25 30,05 31,19
5) Petro Ruponen LipTai 31,48
29,11 31,48 31,04 29,55
6) Kaapo Karttunen PyhäsU 26,65
26,46 26,65 x x
7) Roope Matveinen JoensKa 26,27
25,46 24,88 25,33 26,27
Aku Alastalo PyhäsU 25,15
x 22,60 x 25,15
Anton Kettunen JoensKa 18,71
x x 18,71 -
Kaapo Ikonen LipTai 27,39
23,62 x 27,39 x
Niklas Savolainen LipTai 18,15
x 18,15 15,61 17,20
Valtteri Mäkelä JoensKa 34,43
29,63 31,50 34,43 33,94
Ville Keronen OutokPa 27,45
x x 27,45 26,00

T13 Keihäs
Loppukilpailu
1) Ira Hirvonen OutokPa 37,65
37,65 x x x
2) Eena Pesonen LipTai 25,56
23,86 24,32 25,56 22,45
3) Kiira Kiiskinen JoensKa 17,97
17,97 - - -
4) Sara Martikainen PyhäsU 17,56
17,47 16,83 17,56 -
5) Mimmi Marttinen JoensKa 15,45
14,35 15,05 13,48 15,45
Anni Vänskä PyhäsU 15,51
14,45 x 15,35 15,51
Heli Puustinen PyhäsU 17,67
14,95 17,67 15,96 16,13
Meeri Torssonen LipTai 20,15
17,71 20,15 15,95 19,21
Noora Reijonen LipTai DNS
Oona Tolvanen LipTai 15,55
15,55 15,10 15,10 14,74
Sallamari Leskinen LipTai 18,97
17,66 17,70 18,06 18,97
Venla Härmä PyhäsU DNS

P13 4x100m viesti
Loppukilpailu
1) Pyhäselän Urheilijat 55,35
Jesse Puhakka, Toni Juntunen, Milo Kuivalainen, Aku Alastalo
2) Joensuun Kataja 57,24
Santeri Kekarainen, Anton Kettunen, Eeli Mustonen, Niklas Nykyri
3) Liperin Taimi 1.01,02
Luukas Karppinen, Petro Ruponen, Aapo Heikkinen, Kaapo Ikonen

T13 4x100m viesti
Loppukilpailu
1) Joensuun Kataja 59,77
Jessica Pappinen, Jonna Aalto, Mimmi Marttinen, Nella Voutilainen
2) Pyhäselän Urheilijat 1.00,51
Heli Puustinen, Nea Nousiainen, Anni Vänskä, Sara Martikainen
Liperin Taimi DNS

P15 100m
1) Topi Kela JoensKa 11,61
2) Väinö Kontkanen PyhäsU 14,03
Eero Mauro LieksU DNS
Jimi Alastalo PyhäsU 13,34
Aatu Holopainen JoensKa 13,00
Sakari Vallius 16 JoensKa 12,24

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +2,5
1) Topi Kela JoensKa 11,61
2) Väinö Kontkanen PyhäsU 14,03
Aatu Holopainen JoensKa 13,00
Eero Mauro LieksU DNS
Jimi Alastalo PyhäsU 13,34

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +2,6
Sakari Vallius JoensKa 12,24

T15 100m
1) Siiri Nyyssönen JoensKa 13,25
2) Reetta Ryynänen PyhäsU 13,72
3) Enni Heikkinen LipTai 14,65
Sesilia Jolkkonen PolvijU DNS
Sofia Raatikainen PyhäsU DNS
Aino Pyykkö LieksU DNS
Jaana Sieviläinen JoensKa 12,99

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +1,4
1) Siiri Nyyssönen JoensKa 13,25
2) Reetta Ryynänen PyhäsU 13,72
3) Enni Heikkinen LipTai 14,65
Aino Pyykkö LieksU DNS
Sesilia Jolkkonen PolvijU DNS
Sofia Raatikainen PyhäsU DNS

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +2,4
Jaana Sieviläinen JoensKa 12,99

P15 2000m
Loppukilpailu
1) Ilmari Lehmus JoensKa 6.28,53
2) Jimi Alastalo PyhäsU 6.37,55
Lassi Valta PyhäsU DNS
Väinö Kontkanen PyhäsU 6.57,28

T15 2000m
Loppukilpailu
1) Cindy Ahponen PyhäsU 7.31,75
2) Eevi Kettunen PolvijU 7.35,66
3) Alina Tikka JoensKa 7.55,51
Annina Walling KuopRei DNF
Enna Käyhkö LipTai DNS
Siiri Luostarinen JoensKa DNF

P15 Seiväs
Loppukilpailu
1) Roope Maaninka PyhäsU 230
180 190 200 210 220 230 240
o o o o xo o xxx
1) Topias Mustonen JoensKa 230
180 190 200 210 220 230 240
o o o o xo o xxx

T15 Seiväs
Loppukilpailu
1) Tuuli Saraniemi LieksU 280
250 260 270 280 290
o o o xo xxx
2) Iiris Voutilainen JoensKa 200
140 150 160 170 180 190 200 210
o o o o o xo o xxx
3) Elina Ruusuvuori LipTai 180
140 150 160 170 180 190
o o xo o o xxx
4) Oona Kärkkäinen JoensKa 150
140 150
xo o
Aino Pyykkö LieksU 280
250 260 270 280 290
o o o o xxx

P15 Kuula
Loppukilpailu
1) Lassi Valta PyhäsU 11,54
11,17 10,62 11,54 11,02
2) Eeli Kinnunen JoensKa 10,29
x 10,29 x 9,43
3) Aatu Holopainen JoensKa 8,65
8,65 8,10 8,09 8,26
Lumi Kärkkäinen JoensKa 9,45
8,86 9,05 9,45 8,50
Roope Maaninka PyhäsU DNS
Ville Mäkinen LipTai DNS

T15 Kuula
Loppukilpailu
1) Vienna Kettunen PyhäsU 9,28
x 9,14 9,26 9,28
2) Elina Valta PyhäsU 8,66
8,66 8,27 8,35 7,84
3) Aava Kipinä JoensKa 8,10
8,02 7,66 8,10 7,40
4) Sallamari Leskinen LipTai 7,19
7,03 6,50 7,19 6,84
Eena Pesonen LipTai 9,12
8,20 x 8,52 9,12

P15 4x100m viesti
Loppukilpailu
1) Pyhäselän Urheilijat 51,80
Väinö Kontkanen, Jimi Alastalo, Lassi Valta, Roope Maaninka
2) Joensuun Kataja 52,34
Topias Mustonen, Ilmari Lehmus, Aatu Holopainen, Topi Kela

T15 4x100m viesti
Loppukilpailu
1) Pyhäselän Urheilijat 54,87
Vienna Kettunen, Elina Valta, Reetta Ryynänen, Sofia Raatikainen
2) Joensuun Kataja 57,48
Siiri Nyyssönen, Aava Kipinä, Oona Kärkkäinen, Iiris Voutilainen
Liperin Taimi DNS

M17 200m
Loppukilpailu, Tuuli: +3,2
1) Rasmus Lehikoinen JoensKa 22,95
2) Matias Ahtinen JoensKa 23,95
3) Eetu Sillanpää PyhäsU 25,05
4) Lauri Kainulainen LipTai 26,32

N17 200m
Loppukilpailu, Tuuli: +1,9
1) Nea Immonen JoensKa 26,91
2) Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 28,15
3) Venla Häkkinen JoensKa 28,35
Emilia Kiiski JoensKa DNS
Peppi-Rosa Penttinen JoensKa DNS
Riikka Lonkainen JoensKa 32,12
Veera Kauhanen HeinävYU 26,28

M17 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Benjamin Oittinen PyhäsU 10,93 +1,2
10,91 10,93 x 10,26
+1,1 +1,2 +0,0
Jimi Huuho 18 PyhäsU 12,81 +0,0
x 12,20 12,40 12,81
+1,5 +0,7 +0,0
Otto Bengtsson LipTai DNS
Sakari Vallius JoensKa NM
x x x x

N17 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Jasmina Venäläinen PyhäsU 10,26 +0,0
10,16 9,99 10,09 10,26
+0,6 +2,0 +1,4 +0,0
2) Aada Kokko JoensKa 9,90 +0,8
9,46 9,63 9,90 9,86
+1,7 +1,8 +0,8 +0,0
Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 10,41 +1,8
10,11 10,41 10,23 10,23
+0,3 +1,8 +1,4 +0,8

M17 Kuula
Loppukilpailu
1) Niklas Hyvönen PyhäsU 13,66
x 12,88 13,45 13,66
2) Eetu Paasikivi JoensKa 9,01
8,15 8,16 8,61 9,01

N17 Kuula
Loppukilpailu
1) Janna Huuho PyhäsU 11,80
10,99 11,80 11,02 x
2) Tuuli Kinnunen JoensKa 10,50
10,50 x x x

--------------

TULOKSET, joissa myös ulkopuoliset laitettu järjestykseen yhteistuloksiin:

Joensuu

Pohjois-Karjalan Seuracup 1. piirikilpailu, järj. Joensuun Kataja. Urheilija sai osallistua pisteitä tuovana kilpailijana vain yhteen henkilökohtaiseen lajiin sekä viestiin. UP = ulkopuolella kilpailun.

Seurojen pisteet: 1 Pyhäselän Urheilijat 13068, 2 Joensuun Kataja 12874, 3 Liperin Taimi 6081, 4 Polvijärven Urheilijat 2297, 5 Outokummun Partio 1892, 6 Lieksan Urheilijat 1114, 7 Tuupovaaran Urheilijat 859, 8 Kiihtelysvaaran Urheilijat 502

C-sarjan tilanne 20.6.2019: 1) JyvKU 17 279, 2) EspTa 16 040, 3) TuUL 15 886, 4) EsboIF 14 857, 5) HelsKV 14 768, 6) LappUM 14 094, 7) KeskiUU 14 094, 8) LahdA 13 361, 9) PyhäseU 13 068, 10) BorgåAk 13 067, 11) JoensKa 12 874, 12) SeinäjSU 12 254, 13) OulPy 11 849, 14) VantSa 11 675, 15) NurmijYU 11 607

P11 60m
1) Renne Kankkunen LipTai 9,08
2) Toivo Takanen JoensKa 9,18
3) Niilo Pelli UP PolvijU 9,48
4) Topias Juntunen PyhäsU 9,50
5) Arttu Kettunen PolvijU 10,18
6) Paavo Saalasti LipTai 10,21
7) Aleksis Kivelä PolvijU 10,57
8) Eetu Tolvanen LipTai 10,62
9) Toivo Saalasti LipTai 11,89
10) Arttu Kylmänen UP PyhäsU 10,00
11) Aapo Rautiainen UP KiihtU 10,22

T11 60m
1) Pinja Stenberg UP PyhäsU 9,55
2) Siiri Kontkanen PyhäsU 9,60
3) Maiju Saraniemi LieksU 9,74
4) Ronja Eronen UP PyhäsU 9,76
5) Else Lehmus LipTai 10,05
6) Julia Parviainen PyhäsU 10,06
7) Maiju Hirvonen UP PyhäsU 10,18
8) Ida Pelli PolvijU 10,48
9) Miina Vatanen JoensKa 10,61
10) Emmi-Maria Varis PolvijU 10,63
11) Siiri Tahvanainen PyhäsU 10,68
12) Annika Ristola UP OutokPa 10,94
13) Mette Oinonen JoensKa 11,03
14) Viida Hiltunen OutokPa 11,03
15) Olivia Kaarto JoensKa 11,19
16) Sanni Lehikoinen JoensKa 11,50
17) Aada Holopainen LipTai 12,58

P11 1000m
1) Renne Kankkunen UP LipTai 3.35,12
2) Paavo Saalasti LipTai 3.43,62
3) Tomi Koponen OutokPa 3.43,84
4) Voitto Voutilainen 9 JoensKa 3.43,89
5) Santtu Piitulainen 8 UP JoensKa 3.53,08
6) Veeti Meriläinen PyhäsU 3.54,24
7) Topias Juntunen UP PyhäsU 4.00,50
8) Arttu Kylmänen PyhäsU 4.03,20

T11 1000m
1) Noora Hukka JoensKa 3.41,89
2) Marianne Puustinen PyhäsU 3.48,81
3) Maiju Hirvonen PyhäsU 3.53,66
4) Mette Oinonen UP JoensKa 4.05,79
5) Iida Huttunen OutokPa 4.08,61
6) Venla Pyykkö LipTai 4.11,02
7) Heini Kuronen PyhäsU 4.12,34
8) Jenny Miettinen PyhäsU 4.40,29

P11 Pituus
1) Renne Kankkunen UP LipTai 4,19
2) Jerkko Kinnunen PyhäsU 4,18
3) Niilo Pelli PolvijU 4,05
4) Toivo Takanen 9 UP JoensKa 4,02
4) Aapo Rautiainen KiihtU 3,56
5) Aleksis Kivelä 9 UP PolvijU 3,56
6) Matias Pietarinen LipTai 3,51
7) Riko Pippuri UP LipTai 3,51
8) Eetu Tolvanen LipTai 3,25
9) Santtu Piitulainen JoensKa 2,91

T11 Pituus
1) Jasmin Huuho PyhäsU 4,00
2) Nuuna Piipponen JoensKa 3,97
3) Pinja Stenberg UP PyhäsU 3,60
4) Maiju Saraniemi UP LieksU 3,57
5) Ronja Eronen 9 PyhäsU 3,55
6) Anna-Katariina Keronen OutokPa 3,39
7) Else Lehmus UP LipTai 3,39
8) Jenny Miettinen UP PyhäsU 3,30
9) Veera Kinnunen LipTai 3,18
10) Ida Pelli 9 UP PolvijU 3,17
11) Venla Pyykkö UP LipTai 3,15
12) Sointu Kuiri PolvijU 2,95
13) Aada Holopainen LipTai 2,39
14) Sara Noponen UP LipTai 2,87
15) Viida Hiltunen UP OutokPa 2,77

P11 Kiekko
1) Oskari Pakarinen PyhäsU 23,21
2) Aleksi Tanskanen PyhäsU 20,31
3) Topias Poutiainen OutokPa 18,56
4) Aapo Rautiainen UP KiihtU 17,22
5) Paavo Maaninka PyhäsU 16,09
6) Niilo Pelli UP PolvijU 14,52
7) Riko Pippuri LipTai 13,95
8) Simo Härkönen PolvijU 12,99
9) Aleksis Kivelä UP PolvijU 12,72
10) Severi Inkinen PolvijU 9,74
11) Matias Pietarinen UP LipTai 9,22

T11 Kiekko
1) Marianne Puustinen UP PyhäsU 17,18
2) Maiju Saraniemi UP LieksU 17,10
3) Jasmin Huuho UP PyhäsU 15,74
4) Ida-Liina Hyvönen 9 PyhäsU 13,68
5) Inna Nykyri JoensKa 13,41
6) Peppilotta Eronen JoensKa 13,05
7) Annika Ristola OutokPa 12,44
8) Pinja Stenberg PyhäsU 12,43
9) Sara Noponen LipTai 7,69

P11 4x50m viesti
1) Pyhäselän Urheilijat 32,63
Jerkko Kinnunen, Topias Juntunen, Arttu Kylmänen, Aleksi Tanskanen
2) Liperin Taimi 32,85
Matias Pietarinen, Riko Pippuri, Renne Kankkunen, Paavo Saalasti
3) Joensuun Kataja 35,18
Jerkko Kinnunen, Topias Juntunen, Arttu Kylmänen, Aleksi Tanskanen
4) Polvijärven Urheilijat 35,35
Severi Inkinen, Arttu Kettunen, Aleksis Kivelä, Niilo Pelli

T11 4x50m viesti
1) Pyhäselän Urheilijat 32,33
Siiri Kontkanen, Pinja Stenberg, Jasmin Huuho, Marianne Puustinen
2) Pyhäselän Urheilijat 2 33,91
Ronja Eronen, Siiri Tahvanainen, Maiju Hirvonen, Julia Parviainen
3) Joensuun Kataja 34,24
Miina Vatanen, Noora Hukka, Sanni Lehikoinen, Nuuna Piipponen
4) Liperin Taimi 34,98
Sara Noponen, Venla Pyykkö, Else Lehmus, Veera Kinnunen
5) Polvijärven Urheilijat 35,11
Emmi-Maria Varis, Ronja Vattulainen, Sointu Kuiri, Ida Pelli

P13 60m
1) Viljami Tuunanen PolvijU 8,00
2) Jesse Puhakka PyhäsU 8,04
3) Santeri Kekarainen JoensKa 8,60
4) Martti Saraniemi LieksU 8,74
5) Niklas Nykyri UP JoensKa 8,81
6) Toni Juntunen UP PyhäsU 8,91
7) Anton Kettunen UP JoensKa 8,96
8) Valtteri Mäkelä UP JoensKa 9,04
9) Niklas Savolainen LipTai 9,12
10) Otto Sivonen JoensKa 9,21
11) Aapo Heikkinen LipTai 9,50
12) Luukas Karppinen LipTai 9,68

T13 60m
1) Jonna Aalto JoensKa 8,76
2) Jessica Pappinen JoensKa 8,84
3) Sara Martikainen UP PyhäsU 8,90
4) Mimmi Marttinen UP JoensKa 8,92
5) Elina Likhanova LipTai 8,96
6) Heli Puustinen PyhäsU 9,41
7) Anni Vänskä PyhäsU 9,45
8) Oona Kärkkäinen UP JoensKa 9,49
9) Nea Nousiainen UP PyhäsU 9,54
10) Aino Kiiskinen UP PyhäsU 9,55
11) Kerttu Kaihola JoensKa 10,22
12) Iina Hyttinen JoensKa 10,96
Hanna Mustonen UP MäntsU 9,33

P13 1000m
1) Valtteri Mäkelä JoensKa 3.09,77
2) Toni Juntunen PyhäsU 3.18,13
3) Tuukka Viinisalo JoensKa 3.26,14
4) Milo Kuivalainen PyhäsU 3.27,69
5) Ville Meriläinen PyhäsU 3.36,23
6) Aapo Heikkinen LipTai 3.37,80
7) Kaapo Karttunen UP PyhäsU 3.38,52
8) Niklas Savolainen UP LipTai 3.38,57
9) Otto Sivonen UP JoensKa 3.39,95
10) Eeli Häikiö LipTai 3.42,92
11) Luukas Karppinen LipTai 3.57,12

T13 1000m
1) Nella Voutilainen JoensKa 3.27,80
2) Aada Rautiainen KiihtU 3.30,60
3) Annika Tattari KiihtU 3.39,95
4) Noora Tiilikainen PyhäsU 3.47,57
5) Nea Nousiainen UP PyhäsU 4.10,40
6) Kerttu Kaihola UP JoensKa 4.13,69
7) Anni Vänskä UP PyhäsU 4.18,32
8) Oona Tolvanen LipTai 4.27,66
9) Milla Tukiainen PyhäsU 4.30,39
Hanna Mustonen UP MäntsU 3.40,28

P13 Korkeus
1) Eeli Mustonen JoensKa 140
2) Ville Keronen OutokPa 135
3) Aku Alastalo PyhäsU 130
4) Eemeli Huttunen OutokPa 120
5) Kaapo Ikonen LipTai 120
6) Martti Saraniemi UP LieksU 115
7) Milo Kuivalainen UP PyhäsU 115

T13 Korkeus
1) Ira Hirvonen UP OutokPa 135
2) Vilma Vatanen JoensKa 130
3) Aino Kiiskinen PyhäsU 125
4) Meeri Torssonen LipTai 120
5) Nea Nousiainen PyhäsU 115
6) Elina Likhanova LipTai 110
Hanna Mustonen UP MäntsU 130

P13 Keihäs
1) Topi Parviainen TuupovU 62,52
2) Juho Eskelinen TuupovU 43,38
3) Niklas Nykyri JoensKa 37,38
4) Valtteri Mäkelä UP JoensKa 34,43
5) Sami Härkönen PolvijU 34,25
6) Petro Ruponen LipTai 31,48
7) Ville Keronen UP OutokPa 27,45
8) Kaapo Ikonen UP LipTai 27,39
9) Kaapo Karttunen PyhäsU 26,65
10) Roope Matveinen JoensKa 26,27
11) Aku Alastalo UP PyhäsU 25,15
12) Anton Kettunen UP JoensKa 18,71
13) Niklas Savolainen UP LipTai 18,15

T13 Keihäs
1) Ira Hirvonen OutokPa 37,65
2) Eena Pesonen LipTai 25,56
3) Meeri Torssonen UP LipTai 20,15
4) Sallamari Leskinen UP LipTai 18,97
5) Kiira Kiiskinen JoensKa 17,97
6) Heli Puustinen UP PyhäsU 17,67
7) Sara Martikainen PyhäsU 17,56
8) Oona Tolvanen UP LipTai 15,55
9) Anni Vänskä UP PyhäsU 15,51
10) Mimmi Marttinen JoensKa 15,45

P13 4x100m viesti
1) Pyhäselän Urheilijat 55,35
Jesse Puhakka, Toni Juntunen, Milo Kuivalainen, Aku Alastalo
2) Joensuun Kataja 57,24
Santeri Kekarainen, Anton Kettunen, Eeli Mustonen, Niklas Nykyri
3) Liperin Taimi 1.01,02
Luukas Karppinen, Petro Ruponen, Aapo Heikkinen, Kaapo Ikonen

T13 4x100m viesti
1) Joensuun Kataja 59,77
Jessica Pappinen, Jonna Aalto, Mimmi Marttinen, Nella Voutilainen
2) Pyhäselän Urheilijat 1.00,51
Heli Puustinen, Nea Nousiainen, Anni Vänskä, Sara Martikainen

P15 100m (+2,5)
1) Topi Kela JoensKa 11,61
2) Aatu Holopainen UP JoensKa 13,00
3) Jimi Alastalo UP PyhäsU 13,34
4) Väinö Kontkanen PyhäsU 14,03
Sakari Vallius 16 JoensKa 12,24 (+2,6)

T15 100m (+1,4)
1) Siiri Nyyssönen JoensKa 13,25
2) Reetta Ryynänen PyhäsU 13,72
3) Enni Heikkinen LipTai 14,65
Jaana Sieviläinen 37 JoensKa 12,99 (+2,4)

P15 2000m
1) Ilmari Lehmus JoensKa 6.28,53 (SM-rajan alitus)
2) Jimi Alastalo PyhäsU 6.37,55 (SM-rajan alitus)
3) Väinö Kontkanen UP PyhäsU 6.57,28 (SM-rajan alitus P14)

T15 2000m
1) Cindy Ahponen PyhäsU 7.31,75 (SM-rajan alitus)
2) Eevi Kettunen PolvijU 7.35,66 (SM-rajan alitus T14)
3) Alina Tikka JoensKa 7.55,51

P15 Seiväs
1) Roope Maaninka PyhäsU 230
1) Topias Mustonen JoensKa 230

T15 Seiväs
1) Tuuli Saraniemi LieksU 280 (SM-rajan ylitys)
2) Aino Pyykkö UP LieksU 280 (SM-rajan ylitys)
3) Iiris Voutilainen JoensKa 200
4) Elina Ruusuvuori LipTai 180
5) Oona Kärkkäinen JoensKa 150

P15 Kuula
1) Lassi Valta PyhäsU 11,54
2) Eeli Kinnunen JoensKa 10,29
3) Aatu Holopainen JoensKa 8,65
Lumi Kärkkäinen UP JoensKa 9,45

T15 Kuula
1) Vienna Kettunen PyhäsU 9,28
2) Eena Pesonen UP LipTai 9,12
3) Elina Valta PyhäsU 8,66
4) Aava Kipinä JoensKa 8,10
5) Sallamari Leskinen LipTai 7,19

P15 4x100m viesti
1) Pyhäselän Urheilijat 51,80
Väinö Kontkanen, Jimi Alastalo, Lassi Valta, Roope Maaninka
2) Joensuun Kataja 52,34
Topias Mustonen, Ilmari Lehmus, Aatu Holopainen, Topi Kela

T15 4x100m viesti
1) Pyhäselän Urheilijat 54,87
Vienna Kettunen, Elina Valta, Reetta Ryynänen, Sofia Raatikainen
2) Joensuun Kataja 57,48
Siiri Nyyssönen, Aava Kipinä, Oona Kärkkäinen, Iiris Voutilainen

M17 200m (+3,2)
1) Rasmus Lehikoinen JoensKa 22,95
2) Matias Ahtinen JoensKa 23,95
3) Eetu Sillanpää PyhäsU 25,05
4) Lauri Kainulainen LipTai 26,32

N17 200m (+1,9)
1) Nea Immonen JoensKa 26,91
2) Veera Kauhanen UP HeinävYU 26,28
3) Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 28,15
4) Venla Häkkinen JoensKa 28,35
Riikka Lonkainen 18 JoensKa 32,12

M17 Kolmiloikka
1) Benjamin Oittinen PyhäsU 10,93 +1,2
Jimi Huuho 18 PyhäsU 12,81 +0,0

N17 Kolmiloikka
1) Sara-Sofia Hyvönen UP PyhäsU 10,41 +1,8
2) Jasmina Venäläinen PyhäsU 10,26 +0,0
3) Aada Kokko JoensKa 9,90 +0,8

M17 Kuula
1) Niklas Hyvönen PyhäsU 13,66
2) Eetu Paasikivi JoensKa 9,01

N17 Kuula
1) Janna Huuho PyhäsU 11,80
2) Tuuli Kinnunen JoensKa 10,50

[etusivu] [yleisurheilujaosto] [juttupörssi] [tulospörssi] [ranking]


Pyhäselän urheilijat