Pyhäselän urheilijat Sinettiseuralogo

Yleisurheilu Salibandy Lentopallo Hiihto Naisliikunta Forum
Etusivu
Ajankohtaista
Yleistä
Lemmenlava
Lajit
Liity
Kuvia
Kunniakierros
Totuusleikki
Linkkejä
Yhteystiedot
LIPERI 19.5.2019

Pyhäselän Urheilijoiden sisarukset Jussi ja Laura Karkkulainen veivät odotetusti miesten ja naisten mestaruudet lauantaina Liperin Ylämyllyllä jo kolmannen kerran peräkkäin järjestetyissä piirinmestaruusmaastoissa.

Kesäisen lämpimässä (+20) säässä pidetyt kilpailut olivat muutenkin sisarusten juhlaa, sillä Pyhäselän Urheilijoiden Peppi ja Cindy Ahponen olivat kärjessä 19- ja 15-vuotiaissa, Katajan Veera ja PyU:n Väinö Kontkanen ykkösinä 17- ja 14-vuotiaissa, Katajan Ilmari Lehmus ja Liperin Taimen Else Lehmus 15- ja 11-vuotiaissa sekä vielä Liperin Taimen kaksoset Herman ja Anastasia Kari 9-vuotiaissa.

Hiihdossa Kontiolahden Urheilijoissa menestyneet Karkkulaiset purjehtivat pm-tasolla voitosta voittoon. Vastustajat olivat tälläkin kertaa veteraani-ikäisiä juoksijoita:

- Kovaa lähdin matkaan, mutta ihan täysillä en juossut loppuun asti, koska muut jäivät heti lähtörytäkän jälkeen, Jussi Karkkulainen selvitti.

Tänä vuonna nuorten sarjoista yleiseen sarjaan siirtynyt Karkkulainen, 23, tähtää vakavasti myös Kalevan Kisoihin, vaikka tavoite saattaa olla liian kova:

- Yritän alittaa kympillä Kalevan Kisoihin vähintään vaadittavan 33 minuutin rajan. Hiihto on edelleen päälaji, mutta kyllä haluan myös vahvasti kilpailla juoksussa.

Neljä vuotta vanhempi Laura valitteli hieman voimatonta oloa edellisviikkoisen noroviruksen jäljiltä. Eroa venähti kakkoseksi juosseeseen Juuan Urheilijoiden Mirva Kukkoseen kuitenkin yli kuusi minuuttia:

- Hiihdon ehdoilla harjoittelen minäkin. Kyllä hiihto on vielä se päälaji, vaikka juoksussa olenkin pärjännyt paremmin, kertoi tänäkin keväänä SM-pisteille maantiejuoksussa yltänyt PyU:n juoksija.

Panostus juoksuun näyttäisi Lauralla lisääntyneen, sillä hän kertoi ensimmäistä kertaa merkinneen harjoituspäiväkirjaansa muistiin myös juoksukilometrejä.

Peppi tähtää Boråsin EM-kisoihin

19-vuotiaiden naisten voittoon juoksi PyU:n kävelijä Peppi Ahponen, jonka vauhti myös juoksubaanalla on parantumassa:

- Jalkavaivojen takia juoksukilometrit ovat jääneet vähiin. Kävelyssäkin jätin Eurooppa cupin kisan Liettuassa väliin. Tavoitteena on yltää Ruotsin Boråsissa pidettäviin 19-vuotiaiden EM-kisoihin, Ahponen kertoi.

10 000 metrin tulosraja Boråsiin on 50,15, josta Ahponen jäi kuukausi sitten Taaborin kävelyissä vajaan minuutin:

- Rajan rikkominen on tavoitteena Savonlinnassa ensi kuussa pidettävissä kävelykisoissa.

Jimi lähellä voittoa 15-sarjassa

15-vuotiaiden poikien kahden kilometrin kilpailu oli päivän kovatasoisin nuorten mittelö. Sen voittoon juoksi Joensuun Katajan Ilmari Lehmus (6,31) ennen Pyhäselän Jimi Alastaloa (6,34). Kumpikin poika harjoittelee entisten mestarijuoksijoiden Jukka Keskisalon ja Tuomo Lehtisen johdolla.

SM-maastoissa harmittavasti flunssan jäljiltä keskeyttämään joutunut Lehmus iloitsi nyt voitosta:

- Jimi jäi viimeisessä nousussa, muut hieman aiemmin, kertoi Lehmus, joka harjoittelee kuusi kertaa viikossa 40-60 kilometriä.

PyU, Kataja ja Liperin Taimi kahmivat mitaleja

Järjestäjäseura Liperin Taimi menestyi sekä järjestelyissä että itse kilpailuissa hienosti. Muutamassa vuodessa piirin kärkiseurojen joukkoon noussut Taimi nappasi Katajan lailla viisi mestaruutta.

Pyhäselän Urheilijat pysyi kuitenkin edelleen kärjessä mestaruuksien (6) ja mitalien (18) määrässä. 9-15-vuotiaiden menestys- ja osanottopisteissä Kataja ja PyU jakoivat kärkisijan 120 pisteellä ennen Liperiä, joka keräsi 112 pistettä.

Juoksijoiden määrässä Liperi (45) oli ykkönen ennen Pyhäselkää (41) ja Katajaa (35). Myös Polvijärven Urheilijoilla oli erinomainen määrä juoksijoita mukana, yhteensä 28.

9-15-vuotiaissa saavutettiin paras osanottajamäärä ainakin 30 vuoteen. Honkalammen kimmoisilla metsäreiteillä juoksi peräti 145 tyttöä ja poikaa.

Neljän kärkiseuran vahvan panostuksen jälkeen muille seuroille jäi mitaleista vain rippeitä. Mukana olivat nuorimmissa ikäluokissa edellisten lisäksi vain Juuan ja Kiihtelysvaaran Urheilijat sekä Outokummun Partio.

Kisoihin odotettiin mukaan SM-maastoissa mestaruuteen yltäneitä Katajan 19- ja 22-sarjalaisia Mika Kotirantaa ja Mikko Hirvosta, mutta nuorukaiset jättivät maastokisat tällä kertaa väliin.

PyU:n mitalistit

PyU:sta henkilökohtaisen kultamitalin nappasivat Lauran, Jussin, Pepin, Cindyn ja Väinön lisäksi Ville Meriläin (P12).

Hopeaa juoksivat Jimin lisäksi Iida Sallinen (14), Roope Maaninka (14), Niilo Purmonen (11), Pinja Stenberg (10), Veeti Meriläinen (10) ja Ronja Eronen (9).

Pronssin ottivat Luukas Mäkelä (15), Juho Parkkulainen (14), Maiju Hirvonen (10), Lauri Laamanen (9) ja Heini Kuronen (9).

Kisoihin ilmoitetuista PyU:n juoksijoista jäivät pois 11-vuotiaiden mestarisuosikki Marianne Puustinen 13-vuotiaat pojat Milo Kuivalainen ja Aku Alastalo, 13-vuotias Venla Härmä sekä 12-vuotias Heli Puustinen. Mariannen lailla mestaruuteen viime vuonna juossut Riikka Jokinen, 14, oli samoin sivussa leikkausoperaation jäljiltä.

Eero Könönen

-----------

Liperi

Pohjois-Karjalan pm-maastot, 160 juoksijaa (145 juoksijaa 9-15-vuotiaissa), lämpötila +20, aurinkoista:

M 4 km:
1) Jussi Karkkulainen PyhäsU 13,32
2) Tomi Pyylampi JoensKa 14,21
3) Janne Vatanen LiTai 16,07

N 4 km:
1) Laura Karkkulainen PyhäsU 15,13
2) Mirva Kukkonen JuuU 21,23

N19 4 km:
1) Peppi Ahponen PyhäsU 17,06
2) Iida Pyykönen NuSe 17,27
3) Riikka Lonkainen JoensKa 19,55

M17 4 km:
1) Juuso Varis LiTai 16,12
2) Lauri Kainulainen LiTai 16,36
3) Jere Piiroinen LiTai 16,39
4) Eetu Paasikivi JoensKa 19,36

Joukkueet:
1) Liperin Taimi 6 pist (Varis 1., Kainulainen 2., Piiroinen 3.)

T15 2 km:
1) Cindy Ahponen PyhäsU 7,37
2) Iida Sallinen PyhäsU 8,24
3) Siiri Luostarinen JoensKa 9,09
4) Vienna Kettunen PyhäsU 10,04

Joukkueet:
1) Pyhäselän Urheilijat 7 pist. (Ahponen 1., Sallinen 2., Kettunen 4.)

P15 2 km:
1) Ilmari Lehmus JoensKa 6,31
2) Jimi Alastalo PyhäsU 6,34
3) Luukas Mäkelä PyhäsU 6,50
4) Lassi Valta PyhäsU 6,57
5) Pietari Sippola LiTai 7,13
6) Antti-Jussi Matiskainen LiTai 7,25

Joukkueet:
1) Pyhäselän Urheilijat 9 pist. (Alastalo 2., Mäkelä 3., Valta 4.)

P14 2 km:
1) Väinö Kontkanen PyhäsU 7,10
2) Roope Maaninka PyhäsU 7,50
3) Juho Parkkulainen PyhäsU 7,55
4) Rasmus Karjalainen LiTai 8,05

Joukkueet:
1) Pyhäselän Urheilijat 6 pist. (Kontkanen 1., Maaninka 2., Parkkulainen 3.)

T14 2 km:
1) Eevi Kettunen PoU 7,48
2) Krista Karttunen PoU 8,10
3) Alina Tikka JoensKa 8,19
4) Moona Kukkonen JuuU 8,47
5) Elina Valta PyhäsU 9,00
6) Aino Eronen JuuU 9,16
7) Enna Käyhkö LiTai 9,25
8) Sesilia Jolkkonen PoU 9,27

Joukkueet:
1) Polvijärven Urheilijat 11 pist. (Kettunen 1., Karttunen 2., Jolkkonen 3.)

T13 2 km:
1) Aada Rautiainen KiihtU 7,52
2) Kiira Kiiskinen JoensKa 8,27
3) Venla Simonen JoensKa 8,34
4) Nea Sivonen LiTai 8,56
5) Noora Tiilikainen PyhäsU 9,17
6) Olivia Panhelainen JoensKa 9,20
7) Venla Karjunen LiTai 9,37
8) Anni Vänskä PyhäsU 9,49
9) Eena Pesonen LiTai 10,08
10) Maria Karppanen PyhäsU 10,36
11) Moona Mertanen PoU 10,48
12) Iina Hyttinen JoensKa 11,18
13) Sallamari Leskinen LiTai 12,49

Joukkueet:
1) Joensuun Kataja 11 pist. (Kiiskinen 2., Simonen 3., Panhelainen 6.)
2) Liperin Taimi 20 (Sivonen 4., Karjunen 7., Pesonen 10.)
3) Pyhäselän Urheilijat 23 (Tiilikainen 5., Vänskä 8., Karppanen 10.)

P13 2 km:
1) Valtteri Mäkelä JoensKa 7.11
2) Tuukka Viinisalo JoensKa 7,45
3) Matias Uusoksa LiTai 7,54
4) Otto Sivonen JoensKa 7,59
5) Kasperi Karjalainen LiTai 8,12
6) Eetu Impivaara LiTai 8,24

Joukkueet:
1) Joensuun Kataja 7 pist. (Mäkelä 1., Viinisalo 2., Sivonen 4.)
2) Liperin Taimi 14 (Uusoksa 3., Karjalainen 5., Impivaara 6.)

T12 2 km:
1) Nella Voutilainen JoensKa 8,04
2) Elina Likhanova LiTai 8,06
3) Iiris Voutilainen JoensKa 8,23
4) Iina Kukkonen JuuU 8,31
5) Meeri Torssonen LiTai 8,37
6) Elina Ruusuvuori LiTai 8,40
7) Aino Kiiskinen PyhäsU 8,48
8) Kerttu Kaihola JoensKa 9,15
9) Nea Nousiainen PyhäsU 9,32
10) Mimmi Marttinen JoensKa 10,11
11) Noora Kakkonen PoU 10,36
12) Oona Tolvanen LiTai 10,47
13) Eva Puustinen PoU 10,53
14) Iida Eriksson LiTai 12,02

Joukkueet:
1) Joensuun Kataja 12 pist. (N.Voutilainen 1., I.Voutilainen 3., Kaihola 8.)
2) Liperin Taimi 13 (Likhanova 2., Torssonen 5., Ruusuvuori 6.)

P12 2 km:
1) Ville Meriläinen PyhäsU 7,47
2) Eeli Häikiö LiTai 7,53
3) Samuel Sallinen JoensKa 8,00
4) Henri-Mikael Kaari JoensKa 8,27
5) Aleksanteri Sippola LiTai 8,33
6) Luukas Karppinen LiTai 8,36
7) Kaapo Ikonen LiTai 8,48
8) Niilo Karhukorpi LiTai 8,49

Joukkueet:
1) Liperin Taimi 13 pist. (Häikiö 2., Sippola 5., Karppinen 6.)

T11 1 km:
1) Else Lehmus LiTai 3,37
2) Nuuna Piipponen JoensKa 3,43
3) Siiri Martiskainen JoensKa 3,55
4) Sointu Kuiri PoU 4,10
5) Milla Vaittinen JoensKa 4,13
6) Veera Kinnunen LiTai 4,34
7) Martta Muuttoranta LiTai 4,35
8) Krista Ohtonen PoU 4,53

Joukkueet:
1) Joensuun Kataja 8 pist. (Piipponen 2., Martiskainen 3., Vaittinen 5.)
2) Liperin Taimi 14 (Lehmus 1., Kinnunen 6., Muuttoranta 7.)

P11 1 km:
1) Renne Kankkunen LiTai 3,30
2) Niilo Purmonen PyhäsU 3,34
3) Veeti Rieppo PoU 3,35
4) Paavo Saalasti LiTai 3,39
5) Riko Pippuri LiTai 3,49
6) Aapo Rautiainen KiihtU 3,49
7) Santeri Pesonen LiTai 3,54
8) Janne Piipponen PyhäsU 3,59
9) Oskari Pakarinen PyhäsU 4,10
10) Niilo Pelli PoU 4,22
11) Leevi Tanskanen PoU 4,26

Joukkueet:
1) Liperin Taimi 10 pist. (Kankkunen 1., Saalasti 4., Pippuri 5.)
2) Pyhäselän Urheilijat 19 (Purmonen 2., Piipponen 8., Pakarinen 9.)
3) Polvijärven Urheilijat 24 (Rieppo 3., Pelli 10., Tanskanen 11.)

T10 1 km:
1) Noora Hukka JoensKa 3,32
2) Pinja Stenberg PyhäsU 3,46
3) Maiju Hirvonen PyhäsU 3,51
4) Mette Oinonen JoensKa 3,52
5) Milja Nevalainen PyhäsU 3,58
6) Lotta Peltola JoensKa 3,59
7) Elli Halonen LiTai 4,00
8) Ronja Vattulainen PoU 4,05
9) Anni Saarelainen LiTai 4,20
10) Saana Martiskainen JoensKa 4,29
11) Aada Holopainen LiTai 4,47

Joukkueet:
1) Pyhäselän Urheilijat 10 pist. (Stenberg 2., Hirvonen 3., Nevalainen 5.)
2) Joensuun Kataja 11 (Hukka 1., Oinonen 4., Peltola 6.)
3) Liperin Taimi 27 (Halonen 7., Saarelainen 9., Holopainen 11.)

P10 1 km:
1) Tomi Koponen OkuP 3,37
2) Veeti Meriläinen PyhäsU 3,41
3) Konsta Malinen LiTai 3,42
4) Toivo Parkkinen JoensKa 3,43
5) Arttu Kylmänen PyhäsU 3,43
6) Arttu Kettunen PoU 3,46
7) Vilho Frisk PyhäsU 3,48
8) Matias Pietarinen LiTai 3,53
9) Joona Mustonen PoU 4,16
10) Severi Inkinen PoU 4,29

Joukkueet:
1) Pyhäselän Urheilijat 14 pist. (Meriläinen 2., Kylmänen 5., Frisk 7.)
2) Polvijärven Urheilijat 25 (Kettunen 6., Mustonen 9., Inkinen 10.)

T9 1 km:
1) Anastasia Kari LiTai 3,49
2) Ronja Eronen PyhäsU 3,53
3) Heini Kuronen PyhäsU 3,54
4) Senni Ryhänen JoensKa 3,58
5) Sara Noponen LiTai 4,07
6) Hilma Parkkinen JoensKa 4,08
7) Lila Riissanen LiTai 4,11
8) Anette Alastalo PyhäsU 4,12
9) Minka Nevalainen PyhäsU 4,15
10) Hertta Vatanen LiTai 4,16
11) Vinka Pyylampi JoensKa 4,19
12) Lilja Kervinen PyhäsU 4,23
13) Ida Pelli PoU 4,26
14) Jade Nousiainen PyhäsU 4,27
15) Helmi Kuronen PyhäsU 4,27
16) Emilia Johnson PoU 4,34
17) Pihla Karttunen PoU 4,38
18) Alissa Kivelä PoU 4,41
19) Anni Hyttinen PoU 4,42
20) Lotta Tanskanen PoU 4,48
21) Kerttu Vatanen LiTai 4,58

Joukkueet:
1) Liperin Taimi 1, 13 pist (Kari 1., Noponen 5., Riissanen 7.)
2) Pyhäselän Urheilijat 1, 13 (Eronen 2., Kuronen 3., Alastalo 8.)
3) Joensuun Kataja 21 (Ryhänen 4., Parkkinen 6., Pyylampi 11.)
4) Pyhäselän Urheilijat 2, 35 (Nevalainen 9., Kervinen 12., Nousiainen 14.)
5) Polvijärven Urheilijat 1, 46 (Pelli 13., Johnson 16., Karttunen 17.)
6) Polvijärven Urheilijat 2, 57 (Kivelä 18., Hyttinen 19., Tanskanen 20.)

P9 1 km:
1) Herman Kari LiTai 3,29
2) Voitto Voutilainen JoensKa 3,31
3) Lauri Laamanen PyhäsU 3,33
4) Max Valtonen PyhäsU 3,44
5) Aleksis Kivelä PoU 3,46
6) Veikka Viinisalo JoensKa 3,47
7) Santtu Piitulainen JoensKa 3,48
8) Miikka Piipponen PyhäsU 3,50
9) Veeti Hirvonen PoU 3,53
10) Miika Hirvonen PoU 3,54
11) Lauri Pietarinen LiTai 3,56
12) Pietu Stenberg PyhäsU 3,59
13) Peetu Alastalo PyhäsU 4,01
14) Simo Härkönen PoU 4,03
15) Vili Hyvärinen PoU 4,07
16) Sisu Rieppo PoU 4,08
17) Jami Kukkonen JuuU 4,11
18) Vili Kärki LiTai 4,17
19) Onni Koskinen PyhäsU 4,23
20) Lenni Rieppo PoU 4,38
21) Toivo Saalasti LiTai 5,12

Joukkueet:
1) Joensuun Kataja 15 pist. (Voutilainen 2., Viinisalo 6., Piitulainen 7.)
2) Pyhäselän Urheilijat 1, 15 (Laamanen 3., Valtonen 4., Piipponen 8.)
3) Polvijärven Urheilijat 1, 24 (Kivelä 5., V.Hirvonen 9., M.Hirvonen 10.)
4) Liperin Taimi 30 (Kari 1., Pietarinen 11., Kärki 18.)
5) Pyhäselän Urheilijat 2, 44 (Stenberg 12., Alastalo 13., Koskinen 19.)
6) Polvijärven Urheilijat 2, 45 (Härkönen 14., Hyvärinen 15., S.Rieppo 16.)

Seurojen menestys- ja osanottopisteet, 9-15-vuotiaat, perässä henkilökohtaiset mitalit
1) Joensuun Kataja 120 (90+30), 4+4+6
1) Pyhäselän Urheilijat 120 (82+38), 3+7+5
3) Liperin Taimi 112 (70+42), 4+2+2
4) Polvijärven Urheilijat 50 (22+28), 1+1+1
5) Juuan Urheilijat 11 (7+4), 0+0+0
6) Kiihtelysvaaran Urheilijat 10 (8+2), 1+0+0
7) Outokummun Partio 8 (7+1), 1+0+0

[etusivu] [yleisurheilujaosto] [juttupörssi] [tulospörssi] [ranking]


Pyhäselän urheilijat