Pyhäselän urheilijat Sinettiseuralogo

Yleisurheilu Salibandy Lentopallo Hiihto Naisliikunta Forum
Etusivu
Ajankohtaista
Yleistä
Lemmenlava
Lajit
Liity
Kuvia
Kunniakierros
Totuusleikki
Linkkejä
Yhteystiedot
KIIHTELYSVAARA 10.6.2019

Pohjois-Karjalan pm-viestit juostiin Kiihtelysvaaran kentällä maanantaina lämpimässä (+19) kesäsäässä.

PyU osallistui 9-15-vuotiaiden sarjoihin, joissa sillä oli mukana peräti 25 joukkuetta.

Kisat menivät jälleen erinomaisesti, sillä 20:stä näiden sarjojen viesteistä PyU voitti 11 ja otti kahdeksan muutakin mitalia.

Muista seuroista Katajalle herui kuusi, Polvijärven Urheilijoille kaksi ja suurella joukkueella mukana olleelle Liperin Taimelle yksi mestaruus.

Ylemmissä sarjoissa oli vähän joukkueita. 17-vuotiaissa sekä miesten ja naisten sarjassa Kataja vei kaikki seitsemän jaossa ollutta mestaruutta.

PyU:n vahvimmat juoksijat löytyivät 9- ja 11-vuotiaiden tyttöjen sekä 15-vuotiaiden poikien sarjoista, jotka kahmivat kaikki jaossa olleet näiden sarjojen mestaruudet.

Myös 13-vuotiaat pojat voittivat kaksi mestaruutta sekä 11-vuotiaat pojat ja 15-vuotiaat tytöt yhden.

15-vuotiaiden poikien kolme mestaruutta voittaneessa joukkueessa urakoivat kaikki matkat Roope Maaninka, Jimi Alastalo, Roope Turunen ja Lassi Valta, joka pääsi vierailemaan pm-viesteissä suoraan Hietajärven rippikoululeiriltä.

Kilpailuissa saavutettiin yksi pe-tulos, kun Katajan 13-vuotiaat pojat Eeli Mustonen, Anton Kettunen, Topias Mustonen, Santeri Kekarainen paransi saman seuran 17 vuoden takaista 4 x 60 m:n aitojen ennätystä 0,68 sekunnilla lukemiin 42,71.

PyU:n mestarijoukkueet:

T9 4 x 50 m sukkulaviesti: Ronja Eronen, Julia Parviainen, Ida-Liina Hyvönen, Siiri Tahvanainen

T9 4 x 400 m: Heini Kuronen, Jade Nousiainen, Julia Parviainen, Ronja Eronen

T11 4 x 50 m: Jasmin Huuho, Pinja Stenberg, Siiri Kontkanen, Marianne Puustinen

T11 4 x 600 m: Maiju Hirvonen, Pinja Stenberg, Jasmin Huuho, Marianne Puustinen

P11 4 x 50 m: Elmo Purmonen, Arttu Kylmänen, Topias Juntunen, Oskari Pakarinen

P13 4 x 100 m: Jesse Puhakka, Toni Juntunen, Miko Sivonen, Aku Alastalo

P13 4 x 600 m: Toni Juntunen, Aku Alastalo, Kaapo Karttunen, Jesse Puhakka

P15 4 x 80 m aj, 4 x 100 m ja 4 x 800 m: Roope Maaninka, Jimi Alastalo, Roope Turunen, Lassi Valta

T15 4 x 100 m: Iida Sallinen, Sara-Sofia Hyvönen, Reetta Ryynänen, Sofia Raatikainen

Seurojen pisteet 9-15-vuotiaiden sarjassa:

1. Pyhäselän Urheilijat 200 (100 menestyspistettä + 100 osanottopistettä 25 joukkueesta)
2. Liperin Taimi 167 (55+112)
3. Joensuun Kataja 164 (84+80)
4. Polvijärven Urheilijat 113 (37+76)
5. Outokummun Partio 14 (6+8)

Eero Könönen

---------------

Pohjois-Karjalan pm-viestit
Joensuu/Kiihtelysvaara

10.6.2019

TULOKSET

M 4 x 100 m

1. Joensuun Kataja 1 47,12
Santtu Räsänen, Teemu Ruippo, Joose Paajanen, Roope Reponen
2. Liperin Taimi 1 52,16
Antti-Jussi Martikainen, Pietari Sippola, Jani Sippola, Arto Rokkonen

M 4 x 800 m

1. Joensuun Kataja 1 9.04,02
Joose Paajanen, Roope Reponen, Teemu Ruippo, Tomi Pyylampi
2. Liperin Taimi 1 10.29,72
Antti-Jussi Martikainen, Pietari Sippola, Jani Sippola, Arto Rokkonen

P9 4 x 50 m

1. Joensuun Kataja 1 34,13
Voitto Voutilainen, Santtu Piitulainen, Veikka Viinisalo, Toivo Takanen
2. Pyhäselän Urheilijat 1 34,32
Miikka Piipponen, Miika Sivonen, Niro Immonen, Peetu Alastalo
3. Polvijärven Urheilijat 1 34,71
Aleksis Kivelä, Miika Hirvonen, Simo Härkönen, Veeti Hirvonen
4. Liperin Taimi 1 36,45
Antto Pietarinen, Arseni Ollikainen, Ate Jokinen, Manu Nousiainen
5. Pyhäselän Urheilijat 2 38,91
Lauri Laamanen, Miro Piipponen, Pietu Stenberg, Miio Toivanen
6. Polvijärven Urheilijat 2 39,43
Vili Hyvärinen, Samuel Pihldeam, Olli Mutanen, Sisu Rieppo

P9 4 x 400 m

1. Joensuun Kataja 1 5.29,09
Voitto Voutilainen, Santtu Piitulainen, Veikka Viinisalo, Toivo Takanen
2. Pyhäselän Urheilijat 1 5.34,55
Lauri Laamanen, Miikka Piipponen, Pietu Stenberg, Peetu Alastalo
3. Polvijärven Urheilijat 1 6.02,50
Simo Härkönen, Vili Hyvärinen, Veeti Hirvonen, Miika Hirvonen
4. Liperin Taimi 1 6.08,50
Antto Pietarinen, Arseni Ollikainen, Manu Nousiainen, Ate Jokinen
5. Pyhäselän Urheilijat 2 6.15,51
Miika Sivonen, Miio Toivanen, Niro Immonen, Miro Piipponen

P11 4 x 50 m

1. Pyhäselän Urheilijat 1 32,00
Elmo Purmonen, Arttu Kylmänen, Topias Juntunen, Oskari Pakarinen
2. Liperin Taimi 1 32,49
Matias Pietarinen, Riko Pippuri, Renne Kankkunen, Paavo Saalasti
3. Polvijärven Urheilijat 1 35,54
Severi Inkinen, Joona Mustonen, Arttu Kettunen, Niilo Pelli
4. Joensuun Kataja 1 35,61
Vilho Pellikka, Leevi Partanen, Leevi Laine, Lassi Laine
5. Liperin Taimi 2 37,57
Niko Auvinen, Eetu Tolvanen, Konsta Malinen, Aapeli Piiroinen
6. Pyhäselän Urheilijat 2 39,09
Paavo Maaninka, Vilho Frisk, Juuso Tiilikainen, Aleksi Tanskanen

P11 4 x 600 m

1. Liperin Taimi 1 8.59,52
Matias Pietarinen, Konsta Malinen, Paavo Saalasti, Renne Kankkunen
2. Joensuun Kataja 1 9.08,81
Toivo Parkkinen, Vilho Pellikka, Lassi Laine, Leevi Laine
3. Pyhäselän Urheilijat 1 9.16,88
Arttu Kylmänen, Elmo Purmonen, Vilho Frisk, Topias Juntunen
4. Polvijärven Urheilijat 1 10.06,74
Leevi Tanskanen, Arttu Kettunen, Joona Mustonen, Niilo Pelli
5. Liperin Taimi 2 10.34,34
Eetu Tolvanen, Toivo Salasti, Aapeli Piiroinen, Riko Pippuri

P13 4 x 100 m

1. Pyhäselän Urheilijat 1 55,94
2. Polvijärven Urheilijat 1 56,40
3. Joensuun Kataja 1 56,78
4. Liperin Taimi 2 59,17
5. Joensuun Kataja 2 1.00,13
6. Liperin Taimi 1 1.01,12
7. Liperin Taimi 3 1.04,37

Erä 1

1. Joensuun Kataja 1 56,78
Santeri Kekarainen, Anton Kettunen, Eeli Mustonen, Roope Silvonen
2. Liperin Taimi 2 59,17
Otto Bengtson, Matias Uusoksa, Mika Rokkonen, Niklas Savolainen
3. Liperin Taimi 3 1.04,37
Mikael Volmanen, Eino Eskelinen, Eetu Impivaara, Mio Karhu

Erä 2

1. Pyhäselän Urheilijat 1 55,94
Jesse Puhakka, Toni Juntunen, Miko Sivonen, Aku Alastalo
2. Polvijärven Urheilijat 1 56,40
Niklas Hyvärinen, Petja Tanskanen, Tatu Rantala, Viljami Tuunanen
3. Joensuun Kataja 2 1.00,13
Topias Mustonen, Otso Nyyssönen, Otto Sivonen, Samuel Sallinen
4. Liperin Taimi 1 1.01,12
Luukas Karppinen, Kaapo Ikonen, Aleksanteri Sippola, Aapo Heikkinen

P13 4 x 600 m

1. Pyhäselän Urheilijat 1 7.33,79
Toni Juntunen, Aku Alastalo, Kaapo Karttunen, Jesse Puhakka
2. Joensuun Kataja 1 8.01,71
Anton Kettunen, Otto Sivonen, Santeri Kekarainen, Samuel Sallinen
3. Liperin Taimi 1 8.09,31
Eetu Impivaara, Matias Uusoksa, Mika Rokkonen, Aapo Heikkinen
4. Polvijärven Urheilijat 1 8.13,21
Tatu Rantala, Niklas Hyvärinen, Oskari Halonen, Viljami Tuunanen
5. Joensuun Kataja 2 8.13,78
Tuukka Viinisalo, Eeli Mustonen, Otso Nyyssönen, Topias Mustonen
6. Liperin Taimi 3 8.58,37
Eino Eskelinen, Niilo Karhukorpi, Luukas Karppinen, Mikael Volmanen
7. Liperin Taimi 2 10.04,42
Otto Bengtson, Aleksanteri Sippola, Mio Karhu, Niklas Savolainen

P13 4 x 60 m aj

1. Joensuun Kataja 1 42,71
Eeli Mustonen, Anton Kettunen, Topias Mustonen, Santeri Kekarainen
2. Liperin Taimi 1 49,44
Aleksanteri Sippola, Mikael Volmanen, Aapo Heikkinen, Kaapo
Ikonen

P15 4 x 100 m

1. Pyhäselän Urheilijat 1 51,77
Roope Turunen, Roope Maaninka, Jimi Alastalo, Lassi Valta

P15 4 x 800

1. Pyhäselän Urheilijat 1 10.12,54
Roope Maaninka, Jimi Alastalo, Roope Turunen, Lassi Valta

P15 4 x 80 m aj

1. Pyhäselän Urheilijat 1 53,68
Roope Maaninka, Roope Turunen, Jimi Alastalo, Lassi Valta

M17 4 x 100 m

1. Joensuun Kataja 1 45,55
Sakari Vallius, Rasmus Lehikoinen, Miro Tanninen, Topi Kela

M17 3 x 800 m

1. Joensuun Kataja 1 7.28,51
Rasmus Lehikoinen, Eetu Paasikivi, Sakari Vallius

N 4 x 100 m

1. Joensuun Kataja 1 50,37
Jenna Riikonen, Hanna Siiskonen, Rosa Ylimaula, Silja Kempas

T9 4 x 50 m

1. Pyhäselän Urheilijat 1 34,69
2. Pyhäselän Urheilijat 2 36,68
3. Outokummun Partio 1 37,16
4. Liperin Taimi 1 38,64
5. Polvijärven Urheilijat 1 39,03
6. Joensuun Kataja 1 39,05
7. Pyhäselän Urheilijat 3 39,25
8. Liperin Taimi 2 39,68
9. Polvijärven Urheilijat 2 41,61
10. Polvijärven Urheilijat 3 43,58

Erä 1

1. Pyhäselän Urheilijat 1 34,69
Ronja Eronen, Julia Parviainen, Ida-Liina Hyvönen, Siiri
Tahvanainen
2. Pyhäselän Urheilijat 2 36,68
Heini Kuronen, Jade Nousiainen, Anette Alastalo, Miisa Puustinen
3. Outokummun Partio 1 37,16
Aino Numminen, Viida Hiltunen, Amanda Keronen, Annika Ristola
4. Polvijärven Urheilijat 1 39,03
Iida Kakkonen, Emma Turunen, Emilia Johnson, Alissa Kivelä
5. Joensuun Kataja 1 39,05
Hilma Parkkinen, Vinka Pyylampi, Olivia Kaarto, Jenna
Sieviläinen

Erä 2

1. Liperin Taimi 1 38,64
Sara Noponen, Eevi Kettunen, Emmi Muuri, Elle Kettunen
2. Pyhäselän Urheilijat 3 39,25
Elle Laakkonen, Lila Laakkonen, Helmi Kuronen, Minka Nevalainen
3. Liperin Taimi 2 39,68
Hertta Vatanen, Milja Pyykkö, Lila Riissanen, Selma Purmonen
4. Polvijärven Urheilijat 2 41,61
Lotta Tanskanen, Elma Salminen, Anni Hyttinen, Pihla Karttunen
5. Polvijärven Urheilijat 3 43,58
Inka Vattulainen, Nea Holopainen, Inka Hyvärinen, Netta
Holopainen

T9 4 x 400 m

1. Pyhäselän Urheilijat 1 6.00,43
2. Pyhäselän Urheilijat 2 6.07,87
3. Liperin Taimi 1 6.16,08
4. Joensuun Kataja 1 6.26,50
5. Outokummun Partio 1 6.39,66
6. Liperin Taimi 2 6.44,85
7. Polvijärven Urheilijat 1 6.58,67
8. Polvijärven Urheilijat 2 7.38,11
Pyhäselän Urheilijat 3 DNS

Erä 1

1. Pyhäselän Urheilijat 2 6.07,87
Ida-Liina Hyvönen, Siiri Tahvanainen, Anette Alastalo, Miisa Puustinen
2. Joensuun Kataja 1 6.26,50
Vinka Pyylampi, Veera Pellikka, Olivia Kaarto, Hilma Parkkinen
3. Outokummun Partio 1 6.39,66
Aino Numminen, Viida Hiltunen, Amanda Keronen, Annika Ristola
4. Polvijärven Urheilijat 1 6.58,67
Emilia Johnson, Emma Turunen, Pihla Karttunen, Elma Salminen
Pyhäselän Urheilijat 3 DNS
Helmi Kuronen, Minka Nevalainen, Elle Laakkonen, Lila Laakkonen

Erä 2

1. Pyhäselän Urheilijat 1 6.00,43
Heini Kuronen, Jade Nousiainen, Julia Parviainen, Ronja Eronen
2. Liperin Taimi 1 6.16,08
Lila Riissanen, Sara Noponen, Milja Pyykkö, Hertta Vatanen
3. Liperin Taimi 2 6.44,85
Eevi Kettunen, Emmi Muuri, Elle Kettunen, Kerttu Vatanen
4. Polvijärven Urheilijat 2 7.38,11
Lotta Tanskanen, Alissa Kivelä, Nea Holopainen, Anni Hyttinen

T11 4 x 50 m

1. Pyhäselän Urheilijat 1 33,06
Jasmin Huuho, Pinja Stenberg, Siiri Kontkanen, Marianne Puustinen
2. Liperin Taimi 1 34,82
Venla Pyykkö, Martta Muuttoranta, Else Lehmus, Veera Kinnunen
3. Joensuun Kataja 1 35,66
Sohvi Sivonen, Peppilotta Eronen, Mette Oinonen, Noora Hukka
4. Pyhäselän Urheilijat 2 35,83
Maiju Hirvonen, Sara Kettunen, Venla Koponen, Milja Nevalainen
5. Polvijärven Urheilijat 1 36,23
Emmi-Maria Varis, Ronja Vattulainen, Sointu Kuiri, Helmi Ahosola
6. Liperin Taimi 2 38,07
Kiira Kallinen, Elli Halonen, Sira Riissanen, Anni Saarelainen

T11 4 x 600 m

1. Pyhäselän Urheilijat 1 8.57,57
Maiju Hirvonen, Pinja Stenberg, Jasmin Huuho, Marianne Puustinen
2. Joensuun Kataja 1 9.02,11
Peppilotta Eronen, Mette Oinonen, Nuuna Piipponen, Noora Hukka
3. Joensuun Kataja 2 9.38,68
Siiri Martiskainen, Lotta Peltola, Milla Vaittinen, Saana Martiskainen
4. Pyhäselän Urheilijat 2 9.47,19
Siiri Kontkanen, Venla Koponen, Sara Kettunen, Milja Nevalainen
5. Liperin Taimi 1 10.03,11
Elli Halonen, Venla Pyykkö, Sira Riissanen, Else Lehmus
6. Liperin Taimi 2 10.57,07
Anni Saarelainen, Veera Kinnunen, Martta Muuttoranta, Aada Holopainen
Polvijärven Urheilijat 1 DNS
Ronja Vattulainen, Sointu Kuiri, Emmi-Maria Varis, Helmi Ahosola

T13 4 x 100 m

1. Joensuun Kataja 1 56,04
2. Joensuun Kataja 2 58,50
3. Pyhäselän Urheilijat 1 59,72
4. Polvijärven Urheilijat 1 1.00,52
5. Liperin Taimi 1 1.01,80
6. Joensuun Kataja 3 1.04,97
7. Liperin Taimi 2 1.05,56
8. Polvijärven Urheilijat 2 1.07,81
9. Liperin Taimi 3 1.09,35
Pyhäselän Urheilijat 2 DNS

Erä 1

1. Joensuun Kataja 1 56,04
Kiira Kiiskinen, Olivia Panhelainen, Mimmi Marttinen, Venla Simonen
2. Pyhäselän Urheilijat 1 59,72
Heli Puustinen, Nea Nousiainen, Anni Vänskä, Sara Martikainen
3. Liperin Taimi 1 1.01,80
Eena Pesonen, Elina Likhanova, Sonja Purmonen, Elina Ruusuvuori
4. Liperin Taimi 2 1.05,56
Meea Käck, Meeri Torssonen, Venla Karjunen, Nea Sivonen
5. Polvijärven Urheilijat 2 1.07,81
Eva Puustinen, Silja Inkinen, Noora Kakkonen, Hilja Pajarinen

Erä 2

1. Joensuun Kataja 2 58,50
Jessica Pappinen, Jonna Aalto, Iiris Voutilainen, Nuuna Piipponen
2. Polvijärven Urheilijat 1 1.00,52
Moona Mertanen, Siiri Ratilainen, Salme Räisänen, Bea Tanskanen
3. Joensuun Kataja 3 1.04,97
Iina Hyttinen, Emma Kröger, Oona Kärkkäinen, Nella Voutilainen
4. Liperin Taimi 3 1.09,35
Oona Tolvanen, Noora Reijonen, Sallamari Leskinen, Iida Eriksson
Pyhäselän Urheilijat 2 DNS

T13 4 x 600 m

1. Joensuun Kataja 1 8.04,99
Nella Voutilainen, Kiira Kiiskinen, Iiris Voutilainen, Venla
Simonen
2. Pyhäselän Urheilijat 1 9.02,07
Sara Martikainen, Noora Tiilikainen, Nea Nousiainen, Heli Puustinen
3. Joensuun Kataja 2 9.08,55
Olivia Panhelainen, Jessica Pappinen, Mimmi Marttinen, Pihla Mattila
4. Liperin Taimi 1 9.11,35
Elina Ruusuvuori, Meeri Torssonen, Nea Sivonen, Elina Likhanova
5. Polvijärven Urheilijat 1 9.26,03
6. Liperin Taimi 2 9.43,32
Sonja Purmonen, Venla Karjunen, Eena Pesonen, Meea Käck
7. Liperin Taimi 3 10.39,23
Oona Tolvanen, Noora Reijonen, Sallamari Leskinen, Iida Eriksson

T13 4 x 60 m aj

1. Joensuun Kataja 1 46,16
Olivia Panhelainen, Nella Voutilainen, Iiris Voutilainen, Venla
Simonen
2. Liperin Taimi 1 52,11
Eena Pesonen, Elina Likhanova, Sonja Purmonen, Elina Ruusuvuori
3. Pyhäselän Urheilijat 1 54,70
Nea Nousiainen, Heli Puustinen, Noora Tiilikainen, Anni Vänskä

T15 4 x 100 m

1. Pyhäselän Urheilijat 1 54,09
Iida Sallinen, Sara-Sofia Hyvönen, Reetta Ryynänen, Sofia Raatikainen
2. Polvijärven Urheilijat 1 57,31
Sesilia Jolkkonen, Asta Riikonen, Krista Karttunen, Ellen
Tanskanen

T15 4 x 800 m

1. Polvijärven Urheilijat 1 12.05,65
Viivi Pajarinen, Mimmi Keinonen, Krista Karttunen, Eevi Kettunen
Pyhäselän Urheilijat 1 DNS
Iida Sallinen, Reetta Ryynänen, Sofia Raatikainen, Sara-Sofia
Hyvönen

T15 4 x 80 m aj

1. Polvijärven Urheilijat 1 1.02,02
Ellen Tanskanen, Eevi Kettunen, Asta Riikonen, Sesilia Jolkkonen

N17 4 x 100 m

1. Joensuun Kataja 1 50,27
Siiri Nyyssönen, Emilia Kiiski, Peppi Penttinen, Nea Immonen
2. Joensuun Kataja 2 54,68
Veera Häkkinen, Veera Kontkanen, Elsi Laakkonen, Venla Häkkinen

N17 3 x 800 m

1. Joensuun Kataja 1 8.15,54
Veera Kontkanen, Veera Häkkinen, Venla Häkkinen

[etusivu] [yleisurheilujaosto] [juttupörssi] [tulospörssi] [ranking]


Pyhäselän urheilijat