Pyhäselän urheilijat Sinettiseuralogo

Yleisurheilu Salibandy Lentopallo Hiihto Naisliikunta Forum
Etusivu
Ajankohtaista
Yleistä
Lemmenlava
Lajit
Liity
Kuvia
Kunniakierros
Totuusleikki
Linkkejä
Yhteystiedot
JOENSUU 25.5.2019

PyU:n juniorit saavuttivat 24 mitalia perinteisten PKO Games –kisojen avauspäivänä Joensuun keskuskentällä.

Voittoihin ylsivät lauantaina Peppi Ahponen (naiset 5000 m), Ida-Liina Hyvönen (T9 kuula ja pituus), Julia Parviainen (T9 60 m aj), Heini Kuronen (T9 1000 m), Lauri Laamanen (P9 1000 m), Jimi Alastalo (P15 800 m), Roope Maaninka (P15 korkeus) ja Benjamin Oittinen (M17 korkeus).

Mitaleille ylsivät myös Jimi Huuho (M pituus), Pietu Stenberg (P9 1000 m), Jade Nousiainen (T9 60 m aj ja 1000 m), Anette Alastalo (T9 pituus), Jasmin Huuho (T11 60 m aj, kuula ja 1000 m), Maiju Hirvonen (T11 1000 m), Oskari Pakarinen (P11 60 m aj, kuula), Aku Alastalo (P13 seiväs), Roope Maaninka (P15 800 m), Janna Huuho (T15 kuula) ja Sara-Sofia Hyvönen (T15 kuula).

Kisat jatkuvat sunnuntaina klo 11. PyU:lla on mukana päätöspäivänä 22 urheilijaa. Yhteensä PyU:sta kilpailee PKO Gamesissa kahden päivän aikana 31 urheilijaa.

Eero Könönen

----------------------

Joensuu 25.5.2019

PKO Games, avauspäivä, lämpötila +15, puolipilvistä:

M 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -1,7
1) Joonas Liukkonen JuvU 11,21
2) Niko Mutikainen SavonlRie 11,38
3) Ville Hyttinen KuopRei 11,41

N 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -1,9
1) Hertta Heikkinen JoensKa 12,43
2) Jessica Miettinen JoensKa 13,19
3) Jenna Riikonen JoensKa 13,43

N 400m
Loppukilpailu
1) Silja Kempas JoensKa 59,76
2) Marianna Liukkonen OulPy 1.03,41
3) Iida Pyykönen NurmSe 1.09,05

N 5000m
Loppukilpailu
1) Peppi Ahponen PyhäsU 21.16,52

N Seiväs
Loppukilpailu
1) Neea Käyhkö SavonlRie 340
2) Roosa Rissanen SavonlRie 270

M Pituus
Loppukilpailu
1) Rasmus Hiltunen SavonlRie 6,61 +1,1
2) Jimi Huuho PyhäsU 5,97 +0,7

N Pituus
Loppukilpailu
1) Hertta Heikkinen JoensKa 5,83 +1,3
2) Jutta Heikkinen JoensKa 5,76 +1,2

N Kuula
Loppukilpailu
1) Henna Sallinen SavonlRie 13,47
2) Hertta Heikkinen JoensKa 12,40
3) Jutta Heikkinen JoensKa 12,26
4) Tiia Tirkkonen KeitKu 11,13

N Kiekko
Loppukilpailu
1) Tiia Tirkkonen KeitKu 44,28
2) Taija Tirkkonen KeitKu 41,07
3) Tiina Repo JuuanU 39,98
4) Henna Sallinen SavonlRie 39,24

N Keihäs
Loppukilpailu
1) Roosa Rissanen SavonlRie 21,05

P9 1000m
Loppukilpailu
1) Lauri Laamanen PyhäsU 3.57,96
2) Santtu Piitulainen JoensKa 3.58,23
3) Pietu Stenberg PyhäsU 4.03,52
4) Peetu Alastalo PyhäsU 4.13,21
5) Simo Härkönen PolvijU 4.14,15

T9 1000m
Loppukilpailu
1) Heini Kuronen PyhäsU 4.10,14
2) Sara Noponen LipTai 4.16,56
3) Jade Nousiainen PyhäsU 4.29,77
4) Sanni Lehikoinen JoensKa 4.33,82
5) Vinka Pyylampi JoensKa 4.37,20

P9 60m aidat
Loppukilpailu
1) Toivo Takanen JoensKa 11,33
2) Aapo Ryynänen JuuanU 12,36
3) Simo Härkönen PolvijU 14,35
4) Pietu Stenberg PyhäsU 15,26

T9 60m aidat
Loppukilpailu
1) Julia Parviainen PyhäsU 13,64
2) Jade Nousiainen PyhäsU 13,70
3) Aino Korhonen SotkJy 14,05
4) Ida-Liina Hyvönen PyhäsU 14,28
5) Viida Hiltunen OutokPa 14,33
6) Heini Kuronen PyhäsU 14,60
7) Sara Noponen LipTai 14,87

P9 Pituus
Loppukilpailu
1) Toivo Takanen JoensKa 3,66
2) Aleksis Kivelä PolvijU 3,62
3) Aapo Ryynänen JuuanU 3,58
4) Pietu Stenberg PyhäsU 2,93
5) Hugo Lasaroff JoensKa 2,81

T9 Pituus
Loppukilpailu
1) Ida-Liina Hyvönen PyhäsU 3,33
2) Aino Korhonen SotkJy 3,17
3) Anette Alastalo PyhäsU 3,07
4) Sanni Lehikoinen JoensKa 2,96
5) Annika Ristola OutokPa 2,78
6) Sara Noponen LipTai 2,76
7) Viida Hiltunen OutokPa 2,56
8) Vinka Pyylampi JoensKa 2,53
9) Mette Fincke JoensKa 2,39
10) Venja Hiltunen OutokPa 2,19

P9 Kuula
Loppukilpailu
1) Aapo Ryynänen JuuanU 6,50
2) Aaron Sippola LipTai 5,52
3) Hugo Lasaroff JoensKa 5,35
4) Aleksis Kivelä PolvijU 5,20
5) Ate Jokinen LipTai 5,02
6) Simo Härkönen PolvijU 4,95
7) Pietu Stenberg PyhäsU 4,56

T9 Kuula
Loppukilpailu
1) Ida-Liina Hyvönen PyhäsU 7,39
2) Annika Ristola OutokPa 4,63
3) Aino Korhonen SotkJy 4,40
4) Viida Hiltunen OutokPa 3,81

P11 1000m
Loppukilpailu
1) Renne Kankkunen LipTai 3.46,88
2) Tomi Koponen OutokPa 4.04,05

T11 1000m
Loppukilpailu
1) Noora Hukka JoensKa 3.36,52
2) Jasmin Huuho PyhäsU 3.56,71
3) Maiju Hirvonen PyhäsU 4.01,39
4) Vilja Kulla JoensKa 4.01,46
5) Else Lehmus LipTai 4.08,00
6) Peppilotta Eronen JoensKa 4.08,62
7) Mette Oinonen JoensKa 4.16,85
8) Sara Ehrnrooth JuvU 4.23,19
9) Miina Vatanen JoensKa 4.23,72
10) Linda Mononen JoensKa 4.43,98

P11 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +1,9
1) Renne Kankkunen LipTai 10,60
2) Oskari Pakarinen PyhäsU 11,03
3) Matias Pietarinen LipTai 12,21
4) Aapo Rautiainen KiihtU 12,46

T11 60m aidat
1) Sara Ehrnrooth JuvU 11,63
2) Jasmin Huuho PyhäsU 11,68
3) Martta Muuttoranta LipTai 12,67
4) Else Lehmus LipTai 12,71
5) Mette Oinonen JoensKa 14,03
6) Miina Vatanen JoensKa 14,24
7) Linda Mononen JoensKa 15,26
8) Josefiina Kauhanen JoensKa 16,23
9) Kerttu Pääkkönen SotkJy 16,37

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +2,5
1) Jasmin Huuho PyhäsU 11,68
2) Else Lehmus LipTai 12,71
3) Mette Oinonen JoensKa 14,03
4) Josefiina Kauhanen JoensKa 16,23
5) Kerttu Pääkkönen SotkJy 16,37

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +0,0
1) Sara Ehrnrooth JuvU 11,63
2) Martta Muuttoranta LipTai 12,67
3) Miina Vatanen JoensKa 14,24
4) Linda Mononen JoensKa 15,26

P11 Korkeus
Loppukilpailu
1) Matias Pietarinen LipTai 119
2) Leevi Partanen JoensKa 110
3) Aapo Rautiainen KiihtU 110

T11 Korkeus
Loppukilpailu
1) Sara Ehrnrooth JuvU 119
2) Josefiina Kauhanen JoensKa 100
3) Peppilotta Eronen JoensKa 100
4) Linda Mononen JoensKa 95
4) Mette Oinonen JoensKa 95
6) Kerttu Pääkkönen SotkJy 85
Miina Vatanen JoensKa NH

P11 Kuula
Loppukilpailu
1) Teo Hietalahti JuvU 8,13
2) Oskari Pakarinen PyhäsU 7,74
3) Riko Pippuri LipTai 7,27
4) Leevi Partanen JoensKa 4,99

T11 Kuula
Loppukilpailu
1) Sara Ehrnrooth JuvU 8,75
2) Martta Muuttoranta LipTai 7,87
3) Jasmin Huuho PyhäsU 7,41
4) Krista Martikainen PyhäsU 6,08
5) Peppilotta Eronen JoensKa 5,20
6) Miina Vatanen JoensKa 4,65
7) Kerttu Pääkkönen SotkJy 4,20
8) Josefiina Kauhanen JoensKa 3,81

P13 1000m
Loppukilpailu
1) Valtteri Mäkelä JoensKa 3.12,81
2) Otto Sivonen JoensKa 3.37,42
3) Santeri Kekarainen JoensKa 3.41,78
4) Aapo Heikkinen LipTai 3.49,46
5) Aleksanteri Sippola LipTai 3.54,57
6) Niklas Granit SotkJy 3.55,58
7) Topias Mustonen JoensKa 3.57,78
Eeli Mustonen JoensKa DNF

T13 1000m
Loppukilpailu
1) Aada Rautiainen KiihtU 3.28,48
2) Minja Korhonen SiilPo 3.28,60
3) Venla Simonen JoensKa 3.37,25
4) Oona Kareinen TuupovU 3.50,81
5) Vilma Vatanen JoensKa 4.02,55
6) Elina Ruusuvuori LipTai 4.03,56
7) Sonja Purmonen LipTai 4.24,78

P13 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +2,4
1) Santeri Kekarainen JoensKa 9,65
2) Anton Kettunen JoensKa 9,99
3) Eeli Mustonen JoensKa 10,85
4) Topias Mustonen JoensKa 10,98
5) Aleksanteri Sippola LipTai 11,73
6) Otso Nyyssönen JoensKa 12,06

T13 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +2,1
1) Ella Peltola AnjLi 10,16
2) Olivia Panhelainen JoensKa 10,93
3) Venla Simonen JoensKa 11,96
4) Elina Likhanova LipTai 12,47
5) Eena Pesonen LipTai 12,97
6) Emilia Huittinen ImU 13,00
7) Sonja Purmonen LipTai 13,66

P13 Seiväs
Loppukilpailu
1) Topias Mustonen JoensKa 225
2) Eeli Mustonen JoensKa 215
3) Aku Alastalo PyhäsU 215

T13 Seiväs
Loppukilpailu
1) Minttu Lehtonen SiilPo 195
2) Elina Ruusuvuori LipTai 185
3) Oona Kärkkäinen JoensKa 175

P13 Pituus
Loppukilpailu
1) Anton Kettunen JoensKa 4,43 +0,0
2) Topias Mustonen JoensKa 4,15 -0,1
3) Eeli Mustonen JoensKa 4,14 +0,0
4) Otso Nyyssönen JoensKa 4,06 -0,4
5) Santeri Kekarainen JoensKa 3,95 +0,0
6) Otto Sivonen JoensKa 3,75 +0,0
7) Aapo Heikkinen LipTai 3,69 +0,0
8) Roope Matveinen JoensKa 3,24 -1,3

T13 Pituus
Loppukilpailu
1) Ella Peltola AnjLi 4,67 +0,4
2) Olivia Panhelainen JoensKa 4,43 +1,5
3) Lotta Granit SotkJy 4,40 +0,0
4) Jenna Oikarinen SotkJy 4,20 +1,9
5) Sara Martikainen PyhäsU 4,09 +0,7
6) Oona Kareinen TuupovU 4,06 +0,0
7) Mimmi Marttinen JoensKa 4,00 +1,5
8) Emilia Huittinen ImU 3,99 +1,2
9) Jessica Pappinen JoensKa 3,92 +1,9
10) Elina Likhanova LipTai 3,88 +0,2
11) Venla Simonen JoensKa 3,85 +1,0
12) Aada Rautiainen KiihtU 3,79 +0,6
13) Kiira Kiiskinen JoensKa 3,78 +0,0
14) Sonja Purmonen LipTai 3,52 +0,0
15) Vilma Vatanen JoensKa 3,44 +1,7
16) Oona Kärkkäinen JoensKa 3,13 +0,0
17) Emma Kröger JoensKa 3,08 +1,4

T15 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,0
1) Minttu Eskelinen IisVi 12,79
2) Siiri Nyyssönen JoensKa 13,36
3) Aava Kipinä JoensKa 14,21
4) Inka Hurskainen SotkJy 14,82

P15 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -1,7
1) Topi Kela JoensKa 11,82
2) Eero Mauro LieksU 12,04
3) Aatu Holopainen JoensKa 13,00

P15 800m
Loppukilpailu
1) Jimi Alastalo PyhäsU 2.17,64
2) Roope Maaninka PyhäsU 2.28,91

T15 800m
Loppukilpailu
1) Inka Hurskainen SotkJy 2.48,76
2) Alina Tikka JoensKa 2.49,51

P15 Korkeus
Loppukilpailu
1) Roope Maaninka PyhäsU 155

P15 Kuula
Loppukilpailu
1) Veeti Hietalahti JuvU 13,29

T15 Kuula
Loppukilpailu
1) Tiina Järvinen LahdA 12,97
2) Janna Huuho PyhäsU 11,36
3) Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 9,72
4) Saana Turunen SotkJy 8,71
5) Reetta Ryynänen PyhäsU 8,69

M17 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -1,7
1) Richard Liemula KuopRei 12,08

N17 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,4
1) Neea Käyhkö SavonlRie 12,95
2) Veera Kauhanen HeinävYU 13,13
3) Veera Holopainen KaavKai 13,54
4) Veera Häkkinen JoensKa 13,74
5) Elsi Laakkonen JoensKa 14,34
6) Pilvi Turunen TuupovU 14,42
7) Pihla Heikkinen JoensKa 16,36

M17 800m
Loppukilpailu
1) Elmeri Lesonen SotkJy 2.09,61

N17 800m
Loppukilpailu
1) Venla Häkkinen JoensKa 2.26,64
2) Veera Helkama SalVil 2.27,07
3) Pilvi Turunen TuupovU 2.51,89
4) Sini Riikonen JoensKa 2.58,91
Riikka Lonkainen JoensKa 2.49,44

M17 Korkeus
Loppukilpailu
1) Benjamin Oittinen PyhäsU 170
2) Markus Lindeman SotkJy 165

[etusivu] [yleisurheilujaosto] [juttupörssi] [tulospörssi] [ranking]


Pyhäselän urheilijat