Pyhäselän urheilijat Sinettiseuralogo

Yleisurheilu Salibandy Lentopallo Hiihto Naisliikunta Forum
Etusivu
Ajankohtaista
Yleistä
Lemmenlava
Lajit
Liity
Kuvia
Kunniakierros
Totuusleikki
Linkkejä
Yhteystiedot
JOENSUU 16.5.2019

Jo 19. kerran järjestettyihin Naumasen kisoihin osallistui torstaina 95 nuorta urheilijaa.

Kisat avasi Naumanen Oy:n kauppias Matti Naumanen.

Kisat järjestettiin ensimmäisen kerran Joensuun keskuskentällä, jossa juoksijoille saatiin Anssi Vänskän (ajanotto) ja Anssi Turunen (lähetys) avustuksella sähköiset ajat.

Pyhäselän Urheilijoiden rutinoitunut toimitsijajoukko vastasi muista suorituspaikoista.

Illan kovimman tuloksen teki 14-vuotias Roope Maaninka, joka ponnisti korkeushypyssä reippaasti SM-kisarajan yli.

Myös kuulantyönnössä rikottiin SM-raja, kun Sara-Sofia Hyvönen työnsi 14-vuotiaissa tuloksen 10,55.

Pyhäselän Urheilijat kiittää Naumanen Oy:tä, että pitkä kisojen perinne on saanut jatkua. Syksykesällä kilpaillaan Naumasen kisojen merkeissä Hammaslahden kentällä.

Eero Könönen

----------------

Joensuu 16.5.2019

XIX Naumasen kisat, Joensuun keskuskenttä, lämpötila +16, aurinkoista, 95 kilpailijaa, seurat merkitty, jos on ollut tiedossa, järj. Pyhäselän Urheilijat:


P15 100 m, -1,0:
1) Lassi Valta PyhäsU 13,31
2) Jimi Alastalo PyhäsU 13,37

P15 kuula:
1) Lassi Valta PyhäsU 11,06

P14 100 m, -1,0:
1) Roope Maaninka PyhäsU 13,21

P14 korkeus:
1) Roope Maaninka PyhäsU 165
2) Eeli Mustonen JoensKa 145
3) Otto Sivonen JoensKa 135

P14 kuula:
1) Roope Maaninka PyhäsU 10,84

P13 1000 m:
1) Valtteri Mäkelä JoensKa 3.19,79
2) Otto Sivonen JoensKa 3.42,44

P13 pituus:
1) Soini Ripatti SavRi 231

P13 kuula:
1) Eeli Mustonen JoensKa 8,94

P12 pituus:
1) Otso Nyyssönen JoensKa 407, +0,0
2) Roope Matveinen JoensKa 338, +0,0

P12 kuula:
1) Otso Nyyssönen JoensKa 6,90
2) Roope Matveinen JoensKa 6,83
3) Onni Nyyssönen JoensKa 6,07

P11 60 m:
1) Jerkko Kinnunen PyhäsU 9,54
2) Henri Oksman 10,66
3) Juuso Tiilikainen PyhäsU 10,73

P11 1000 m:
1) Aapo Rautiainen KiihtU 4.36,68

P11 korkeus:
1) Aapo Rautiainen KiihtU 113
P10 60 m:
1) Arttu Kylmänen PyhäsU 10,33
2) Paavo Maaninka PyhäsU 11,20
3) Teemu Ratilainen 11,21

P10 1000 m:
1) Arttu Kylmänen PyhäsU 4.02,03
2) Veeti Meriläinen PyhäsU 4.03,68

P9 60 m:
1) Peetu Alastalo PyhäsU 10,39
2) Miikka Piipponen PyhäsU 10,68

P9 1000 m:
1) Lauri Laamanen PyhäsU 3.56,79
2) Miikka Piipponen PyhäsU 4.17,92

P9 korkeus:
1) Peetu Alastalo PyhäsU 112
2) Lauri Laamanen PyhäsU 95

P8 60 m:
1) Samuel Ratilainen 10,83
2) Santtu Piitulainen JoensKa 11,60
3) Onni Koskinen PyhäsU 12,03

P8 1000 m:
1) Pietu Stenberg PyhäsU 3.58,79
2) Santtu Piitulainen JoensKa 4.01,07
3) Samuel Ratilainen 4.23,33

P8 pituus:
1) Pietu Stenberg PyhäsU 288
2) Onni Koskinen PyhäsU 270
3) Onni Keronen 222
4) Mikael Piipponen 171

P7 60 m:
1) Miro Piipponen PyhäsU 12,18
2) Joona Oksman 12,27
3) Mikael Piipponen 14,82

P7 kuula:
1) Miro Piipponen PyhäsU 3,48

P6 60 m:
1) Eeli Tiilikainen PyhäsU 12,78
2) Eino Koskinen 13,17
3) Eero Laamanen PyhäsU 14,51
4) Vili Saarelainen 15,84
Aatos Kervinen PyhäsU DNF

P6 kuula:
1) Eero Laamanen PyhäsU 3,54
2) Vili Saarelainen 2,44
3) Eino Koskinen 2,32
4) Jare Keränen 1,93

P5 60 m:
1) Emil Vikström 14,37
2) Jare Keränen 14,40
3) Eeli Alastalo PyhäsU 14,48
4) Sisu Kanerva PyhäsU 15,64
5) Vili Mäkelä 16,35
6) Leevi Puranen 17,08

P4 60 m:
1) Niklas Martikainen 18,17
2) Veeti Konu 21,07
3) Kimi Nuottivaara 1.11,94

T15 kuula:
1) Janna Huuho PyhäsU 11,81

T14 100 m, -1,0:
1) Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 13,90

T14 korkeus:
1) Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 145

T14 kuula:
1) Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 10,55
2) Elina Valta PyhäsU 8,34

T13 1000 m:
1) Aada Rautiainen KiihtU 3.36,32
2) Venla Simonen JoensKa 3.44,80
3) Oona Kareinen TuupovU 3.45,97
4) Kiira Kiiskinen JoensKa 3.51,27

T13 pituus:
1) Sara Martikainen PyhäsU 427, -1,0
2) Oona Kareinen TuupovU 417, -0,5
3) Kiira Kiiskinen JoensKa 403, +0,0
4) Venla Simonen JoensKa 363, +0,0

T13 kuula:
1) Eena Pesonen LiTai 9,23
2) Aada Rautiainen KiihtU 8,22

T12 1000 m:
1) Aino Kiiskinen PyhäsU 4.25,24

T12 pituus:
1) Iiris Voutilainen JoensKa 367, +0,0
2) Aino Kiiskinen PyhäsU 354, +0,6
3) Nea Nousiainen PyhäsU 341, +0,9

T12 kuula:
1) Aino Kiiskinen PyhäsU 6,70
2) Iiris Voutilainen JoensKa 6,26
3) Nea Nousiainen PyhäsU 5,57

T11 60 m:
1) Nuuna Piipponen JoensKa 9,58
2) Sohvi Sivonen JoensKa 9,98
3) Jasmin Huuho PyhäsU 10,11
4) Jenny Miettinen PyhäsU 10,37

T11 1000 m:
1) Jasmin Huuho PyhäsU 4.01,18

T10 60 m:
1) Pinja Stenberg PyhäsU 10,47
2) Ida Hirvonen 12,41

T10 1000 m:
1) Pinja Stenberg PyhäsU 4.04,71

T10 korkeus:
1) Ida Hirvonen 90

T9 60 m:
1) Julia Parviainen PyhäsU 10,51
2) Ida-Liina Hyvönen PyhäsU 10,60
3) Heini Kuronen PyhäsU 10,86
4) Jade Nousiainen PyhäsU 11,06
5) Minja Itkonen 11,49
6) Miisa Puustinen PyhäsU 11,61
7) Inka Blom 12,57
8) Siri Saarelainen 12,64

T9 1000 m:
1) Heini Kuronen PyhäsU 4.24,39
2) Minja Itkonen 4.24,65
3) Miisa Puustinen PyhäsU 4.45,99

T9 korkeus:
1) Ida-Liina Hyvönen PyhäsU 95
2) Siri Saarelainen 90

T8 60 m:
1) Lilja Kervinen PyhäsU 10,85
2) Anette Alastalo PyhäsU 11,08
3) Lila Laakkonen PyhäsU 11,55
4) Olivia Kaarto JoensKa 11,57
5) Elle Laakkonen PyhäsU 12,03
6) Amanda Huovinen 12,15

T8 1000 m:
1) Helmi Kuronen PyhäsU 4.51,99
2) Toini Kuronen PyhäsU 8.00,56

T8 pituus:
1) Anette Alastalo PyhäsU 304
2) Olivia Kaarto JoensKa 294
3) Lila Laakkonen PyhäsU 277
4) Lilja Kervinen PyhäsU 270
5) Amanda Huovinen 223
6) Melina Piipponen 87

T7 60 m:
1) Sara Keränen 11,88
2) Helmi Kuronen PyhäsU 12,83

T7 kuula:
1) Sara Keränen 2,87

T6 60 m:
1) Sandra Martikainen 13,89
2) Elsi Hautamäki 13,90
3) Sanni Piitulainen 14,27
4) Emilia Meriläinen 14,59
5) Hilla Huovinen 14,69

T6 kuula:
1) Sandra Martikainen 2,49
2) Sanni Piitulainen 2,07

T5 60 m:
1) Inka Nuottivaara 14,71
2) Minessa Itkonen 14,94
3) Ilona Kuivalainen 16,85
4) Aamu Kuivalainen 16,88
5) Melina Piipponen 18,48

T4 60 m:
1) Toini Kuronen 19,53
2) Sanni Pursiainen 20,82
3) Ella Pasanen 21,22
4) Aava Matikainen 21,66
5) Eea Vikström 31,28

[etusivu] [yleisurheilujaosto] [juttupörssi] [tulospörssi] [ranking]


Pyhäselän urheilijat