Pyhäselän urheilijat Sinettiseuralogo

Yleisurheilu Salibandy Lentopallo Hiihto Naisliikunta Forum
Etusivu
Ajankohtaista
Yleistä
Lemmenlava
Lajit
Liity
Kuvia
Kunniakierros
Totuusleikki
Linkkejä
Yhteystiedot
HAMMASLAHTI 10.5.2019

Pyhäselän koululaismaastoissa olivat myös alakoulut mukana ensimmäisen kerran sitten vuoden 2008. Hammaslahden kuntoradalla pidetyissä kilpailuissa oli kaikkiaan 106 juoksijaa. Ennusteltu sade pysyi kisan aikana lähes kokonaan loitolla.

Kun Pyhäselkä liittyi Joensuuhun vuonna 2009, Pyhäselän koululaismaastoista jäivät entisen Pyhäselän alakoulut pois, mutta tänä vuonna ne kutsuttiin jälleen mukaan hyvällä menestyksellä.

Alakouluista isolla joukolla mukana ollut Niittylahti vei kuusi ja Suhmura viisi mestaruutta. Rekivaara sai yhden mestaruuden neljäsluokkalaisen Marianne Puustisen tuomana.

Yläkoululaisista parasta vauhtia esittivät poikien sarjassa Jimi Alastalo, Juho Parkkulainen ja Mico Räty ja tyttöjen puolella Iida Sallinen ja Karla Könönen.

Kisojen järjestelyistä vastasivat PyU:n yu-jaosto ja Pyhäselän yläkoulun väki.

Eero Könönen

------------

Pyhäselän koululaismaastot 10.5.2019, Hammaslahden kuntorata, 106 juoksijaa, lämpötila +10, vesikuuroja:

T8 (1.lk) 1 km:
1) Anette Alastalo Suhmura 4,56
2) Minka Nevalainen Niittylahti 5,00
3) Lilja Kervinen Niittylahti 5,00
4) Lila Laakkonen Niittylahti 6,26
5) Elle Laakkonen Niittylahti 6,28
6) Ella Immonen Niittylahti 6,40

P8 (1.lk) 1 km:
1) Pietu Stenberg Niittylahti 4,22
2) Niilo Eskelinen Suhmura 4,50
3) Pietu Kaksonen Niittylahti 4,54
4) Jami Nurhonen Niittylahti 4,56
5) Onni Koskinen Niittylahti 5,04
6) Miio Toivanen Hammaslahti 5,41

T9 (2.lk) 1 km:
1) Ronja Eronen Suhmura 4,46
2) Roosa Alitupa Suhmura 4,49
3) Ida-Liina Hyvönen Niittylahti 5,03
4) Hanne Juntunen Suhmura 5,32
5) Inca Räty Niittylahti 5,33
6) Minttu Termälä Niittylahti 6,14
7) Veera Väistö Niittylahti 6,19
8) Iida Ahlholm Niittylahti 6,28
9) Iina Korhonen Niittylahti 6,50

P9 (2.lk) 1 km:
1) Lauri Laamanen Niittylahti 4,21
2) Juuso Raassina Niittylahti 4,41
3) Aatu Pölönen Niittylahti 4,42
4) Miikka Piipponen Niittylahti 4,50
5) Juuso Vartiainen Niittylahti 5,14
6) Peetu Alastalo Suhmura 5,22
7) Jesse Räty Suhmura 5,23
8) Väinö Pyykkö Suhmura 5,32

T10 (3.lk) 1 km:
1) Pinja Stenberg Niittylahti 4,31
2) Milja Nevalainen Niittylahti 4,40
3) Sara Kettunen Niittylahti 4,41
4) Kerttu Pitkänen Niittylahti 5,06
5) Milja Kovapohja Suhmura 6,15
6) Ida Hirvonen Niittylahti 7,11
7) Aino Kiiskinen Suhmura 7,11

P10 (3.lk) 1 km:
1) Vilho Frisk Niittylahti 4,32
2) Arttu Kylmänen Suhmura 4,35
3) Vilho Savinainen Reijola 5,28
4) Eeli Surakka Reijola 5,32
5) Leo Riikonen Suhmura 6,49
6) Leo Ketolainen Reijola 7,56
7) Veeti Vilokkinen Reijola 8,01
8) Mico Karhapää Reijola 8,03
9) Lenni Eskelinen Reijola 8,49

T11 (4.lk) 1 km:
1) Marianne Puustinen Rekivaara 4,21
2) Jenna Leppänen Niittylahti 4,38
3) Mira Koponen Niittylahti 4,47
4) Aleksandra Pesonen Suhmura 4,48
5) Mira Hirvonen Reijola 4,55
6) Peppi Vartiainen Niittylahti 5,01
7) Martta Haavisto Niittylahti 5,06
8) Iisa Puustinen Suhmura 5,14
9) Milana Myller Niittylahti 5,26
10) Vilma Riikonen Suhmura 6,16

P11 (4.lk) 1 km:
1) Niilo Purmonen Niittylahti 4,15
2) Sauli Alitupa Suhmura 4,35
3) Elmo Purmonen Niittylahti 4,36
4) Toivo Sormunen Reijola 4,37
5) Reino Alastalo Suhmura 4,39
6) Janne Piipponen Niittylahti 4,44
7) Oskari Pakarinen Rekivaara 5,10
8) Aleksi Tanskanen Niittylahti 5,12
9) Jere Räty Suhmura 5,31
10) Santeri Sarkkinen Reijola 6,24
11) Henrik Hellämäki Reijola 6,27
12) Valtteri Hellämäki Reijola 6,39
13) Leevi Eskelinen Reijola 6,42
14) Viljo Meriläinen Reijola 6,55
15) Aleksi Kokkonen Reijola 6,55

T12 (5.lk) 2,2 km (5. ja 6. lk juoksi pitemmän lenkin kuin oli tarkoitus)
1) Martta Pirhonen Suhmura 10,20
2) Heli Puustinen Rekivaara 10,59
3) Emma Puustinen Suhmura 11,02
4) Laila Korkeakoski Niittylahti 11,08
5) Neea Möntti Niittylahti 11,10
6) Iida Parkkulainen Niittylahti 11,24
7) Sara Väistö Niittylahti 12,37

P12 (5.lk) 2,2 km:
1) Elias Soininen Suhmura 10,36
2) Luca Räty Niittylahti 10,42
3) Emiel Valtonen Niittylahti 11,24
4) Topi Laakkonen Niittylahti 12,04

T13 (6.lk) 2,2, km:
1) Selma Kekkonen Niittylahti 10,44
2) Erika Hassinen Niittylahti 12,20

P13 (6. lk) 2,2 km
1) Aku Alastalo Suhmura 9,43
2) Aatu Kinnunen Suhmura 11,29

T14 (7.lk) 1,8 km:
1) Liisa Korkeakoski Yläkoulu 11,29
2) Taina Raassina Yläkoulu 12,11

P14 (7.lk) 1,8 km:
1) Juho Parkkulainen Yläkoulu 7,38
2) Mico Räty Yläkoulu 7,39

T15 (8.lk) 1,8 km:
1) Iida Sallinen Yläkoulu 8,12
2) Vienna Kettunen Yläkoulu 12,12
3) Mimmi Hirvonen Yläkoulu 12,12
4) Sanni Simonen Yläkoulu 12,48
5) Lotta Räsänen Yläkoulu 12,50
6) Saga Forsell Yläkoulu 12,52

P15 (8.lk) 1,8 km:
1) Jimi Alastalo Yläkoulu 6,37
2) Antti Kolu Yläkoulu 13,35

T16 (9.lk) 1,8 km:
1) Karla Könönen Yläkoulu 8,21

P16 (9.lk) 1,8 km:
1) Antti Honkanen Yläkoulu 9,28
2) Petteri Mertanen Yläkoulu 13,04
3) Atte Puustinen Yläkoulu 13,05
4) Santeri Simonen Yläkoulu 13,06
5) Olli Törrönen Yläkoulu 13,08
6) Perttu Levä Yläkoulu 13,36

Opettajien sarja 1,8 km:
1) Jari Lemmetty Yläkoulu 7,16

[etusivu] [yleisurheilujaosto] [juttupörssi] [tulospörssi] [ranking]


Pyhäselän urheilijat