Pyhäselän urheilijat Sinettiseuralogo

Yleisurheilu Salibandy Lentopallo Hiihto Naisliikunta Forum
Etusivu
Ajankohtaista
Yleistä
Lemmenlava
Lajit
Liity
Kuvia
Kunniakierros
Totuusleikki
Linkkejä
Yhteystiedot
PYHÄSELKÄ 22.4.2019

Järjestyksessään jo 47. Malmijuoksu käytiin Hammaslahdessa poutaisessa ja melko lämpimässä (+10) kevätsäässä. Juoksijoita oli 152 eli selvästi edellisvuotta enemmän, jolloin lumipyryssä ja erittäin kehnossa kelissä osallistujia oli vain 118.

Sisarukset Jussi (23) ja Laura Karkkulainen (26) nappasivat miesten ja naisten pääsarjojen voitot. Jussille voitto oli miesten sarjassa toinen ja Lauralle naisten sarjassa peräti seitsemäs perättäinen (2013-2019).

Jussi kävi tiukan kamppailun voitosta Kuusiston Jylhä –suunnistusseuraa edustavan Kari Heikuran kanssa, mutta oli lopulta seitsemän sekuntia parempi.

Lauran voitto heltisi vain kahden naisen kisassa ylivoimaisesti lähes 4,5 minuutin erolla ennen Kangasalan Maiju Muikkua.

Cindy juoksi kovan tyttöjen ajan

Nuoremmissa ikäluokissa voittoihin ylsivät PyU:sta kävelijälahjakkuus Peppi Ahponen (N19), kovimman nuorten tyttöjen ajan 17,06 tehnyt Cindy Ahponen (T15), Väinö Kontkanen (P14), Ville Meriläinen (P12), Marianne Puustinen (T11), Veeti Meriläinen (P10) ja Heini Kuronen (T9).

Lisäksi PyU:lle herui 9-15-vuotiaista yhdeksän muutakin mitalia, joita toivat Jimi Alastalo, Iida Sallinen, Roope Maaninka, Milo Kuivalainen, Toni Juntunen, Noora Tiilikainen, Miikka Piipponen, Jasmin Huuho ja Pinja Stenberg.

Kisojen järjestelyt sujuivat PyU:n rutinoidulta toimitsijaporukalta erinomaisesti: aikataulussa pysyttiin ja juoksijoille saatiin ajat ilman virheitä.

Seuraava pm-tason koitos on 18. toukokuuta Liperissä järjestettävät piirinmestaruusmaastot. Sitä ennen kahden viikon kuluttua pidetään Janakkalassa SM-maastojuoksut, jonne sinnekin PyU:lta on lähdössä juoksijoita.

Seurojen pisteet, 9-15-vuotiaat:

Menestyspisteet (suluissa mitalit): 1) Pyhäselän Urheilijat 69 (6+6+3), 2) Joensuun Kataja 59 (5+3+3), 3) Liperin Taimi 41 (1+2+4), 4) Polvijärven Urheilijat 28 (1+1+2), 5) Kiihtelysvaaran Urheilijat 11 (1+0+0), 6) Juuan Urheilijat 7 (0+1+0), 7) Outokummun Partio 5 (0+1+0)

Osanottopisteet (juoksijoita yhteensä): 1) PyU 30, 2) JoKa 18, 3) LiTai ja PoU 15, 5) KiiU ja JuuU 3, 7) OkuP 1

Eero Könönen




------------------------------------

Pyhäselkä 22.4.2019

47. Malmijuoksu Hammaslahdessa, maantiejuoksun pm-kilpailut M/N, M/N 19 ja P/T 9-15, 152 juoksijaa, lämpötila +10, pilvistä:

DNS = oli ilmoittautunut, mutta ei ollut mukana

Miehet 12km
1 Jussi Karkkulainen Pyhäselän Urheilijat 40.26
2 Kari Heikura Kuusiston Jylhä 40.33
3 Petri Turpeinen Forrest Guuri 42.31
4 Arttu Kärkiö Keiteleen Kunto 43.35
5 Janne Natri Joensuun Kataja 45.53
6 Lari Parkkinen Joensuun Kataja 46.43
7 Tomi Pyylampi Joensuun Kataja 46.53
8 Marko Lamminsalo Rääkkylän Kisa-Veikot 47.51
9 Jukka Toivanen Kuusiston Jylhä 50.02
10 Pasi Fränti Joensuun Kataja 50.51
11 Mika Lievonen 51.08

Pm-kisa: 1) Jussi Karkkulainen, 2) Janne Natri, 3) Lari Parkkinen, 4) Tomi Pyylampi, 5) Marko Lamminsalo, 6) Pasi Fränti

Naiset 8,5km
1 Laura Karkkulainen Pyhäselän Urheilijat 31.33
2 Maiju Muikku Kangasala 35.57

M19 8,5km
1 Elias Lyytinen Sulkavan Urheilijat -41 28.20

N19 8,5km
1 Peppi Ahponen Pyhäselän Urheilijat 36.40

N17 4,5km
1 Venla Häkkinen Joensuun Kataja 18.14
2 Veera Häkkinen Joensuun Kataja 22.01
3 Pilvi Turunen Tuupovaaran Urheilijat 22.09

P15 4,5km
1 Ilmari Lehmus Joensuun Kataja 15.53
2 Jimi Alastalo Pyhäselän Urheilijat 16.08
3 Pietari Sippola Liperin Taimi 17.19

T15 4,5km
1 Cindy Ahponen Pyhäselän Urheilijat 17.06
2 Iida Sallinen Pyhäselän Urheilijat 19.12

P14 4,5km
1 Väinö Kontkanen Pyhäselän Urheilijat 16.14
2 Roope Maaninka Pyhäselän Urheilijat 19.06
3 Miro Mutanen Polvijärven Urheilijat 19.17
4 Roope Turunen Pyhäselän Urheilijat 19.25

T14 4,5km
1 Eevi Kettunen Polvijärven Urheilijat 18.13
2 Krista Karttunen Polvijärven Urheilijat 18.43
3 Alina Tikka Joensuun Kataja 18.47
4 Moona Kukkonen Juuan Urheilijat 20.08
5 Sesilia Jolkkonen Polvijärven Urheilijat 23.17

P13 4,5km
1 Valtteri Mäkelä Joensuun Kataja 16.32
2 Milo Kuivalainen Pyhäselän Urheilijat 19.26
3 Toni Juntunen Pyhäselän Urheilijat 19.30
4 Otto Sivonen Joensuun Kataja 19.40
5 Aku Alastalo Pyhäselän Urheilijat 20.46

T13 4,5km
1 Aada Rautiainen Kiihtelysvaaran Urheilijat 18.04
2 Venla Simonen Joensuun Kataja 20.54
3 Noora Tiilikainen Pyhäselän Urheilijat 21.56
4 Eena Pesonen Liperin Taimi 24.27
5 Silja Inkinen Polvijärven Urheilijat 28.02
6 Moona Mertanen Polvijärven Urheilijat 29.36
7 Sallamari Leskinen Liperin Taimi 29.43

P12 2,6km
1 Ville Meriläinen Pyhäselän Urheilijat 10.46
2 Samuel Sallinen Joensuun Kataja 10.54
3 Aapo Heikkinen Liperin Taimi 11.43
4 Aleksanteri Sippola Liperin Taimi 12.08
5 Roope Matveinen Joensuun Kataja 14.31

P11 2,6km
1 Paavo Saalasti Liperin Taimi 10.56
2 Renne Kankkunen Liperin Taimi 11.20
3 Niilo Pelli Polvijärven Urheilijat 11.47
4 Aapo Rautiainen Kiihtelysvaaran Urheilijat 12.22
5 Topias Juntunen Pyhäselän Urheilijat 12.44
6 Leevi Tanskanen Polvijärven Urheilijat 14.10
7 Juuso Tiilikainen Pyhäselän Urheilijat 14.16
8 Oskari Pakarinen Pyhäselän Urheilijat 14.20

P10 2,6km
1 Veeti Meriläinen Pyhäselän Urheilijat 11.06
2 Tomi Koponen Outokummun Partio 11.22
3 Toivo Parkkinen Joensuun Kataja 11.26
4 Arttu Kettunen Polvijärven Urheilijat 11.46
5 Matias Pietarinen Liperin Taimi 11.58
6 Arttu Kylmänen Pyhäselän Urheilijat 12.17
7 Joona Mustonen Polvijärven Urheilijat 14.21
8 Severi Inkinen Polvijärven Urheilijat 14.25

P9 2,6km
1 Voitto Voutilainen Joensuun Kataja 11.08
2 Santtu Piitulainen Joensuu 11.15 (liittyi juoksun jälkeen Joensuun Katajaan)
3 Miikka Piipponen Pyhäselän Urheilijat 11.19
4 Pietu Stenberg Pyhäselän Urheilijat 11.39
5 Aleksis Kivelä Polvijärven Urheilijat 11.48
6 Simo Härkönen Polvijärven Urheilijat 11.53
7 Vili Hyvärinen Polvijärven Urheilijat 12.48
8 Jami Kukkonen Juuan Urheilijat 12.48
9 Lauri Laamanen Pyhäselän Urheilijat 18.46
Toivo Saalasti Liperin Taimi DNS
Peetu Alastalo Pyhäselän Urheilijat DNS

T12 2,6km
1 Nella Voutilainen Joensuun Kataja 10.21
2 Iina Kukkonen Juuan Urheilijat 11.17
3 Iiris Voutilainen Joensuun Kataja 11.27
4 Meeri Torssonen Liperin Taimi 11.46
5 Elina Ruusuvuori Liperin Taimi 11.47
6 Sonja Purmonen Liperin Taimi 12.40
7 Nea Nousiainen Pyhäselän Urheilijat 12.42
8 Kerttu Kaihola Joensuun Kataja 13.37
9 Vilma Vatanen Joensuun Kataja 13.50
10 Emma Kröger Joensuun Kataja 13.52
11 Salla Niskanen Kiihtelysvaaran Urheilijat 14.20
12 Aino Kiiskinen Pyhäselän Urheilijat DNS

T11 2,6km
1 Marianne Puustinen Pyhäselän Urheilijat 11.22
2 Jasmin Huuho Pyhäselän Urheilijat 11.45
3 Martta Muuttoranta Liperin Taimi 15.46
Sohvi Sivonen Joensuun Kataja DNS

T10 2,6km
1 Noora Hukka Joensuun Kataja 10.20
2 Mette Oinonen Joensuun Kataja 11.35
3 Pinja Stenberg Pyhäselän Urheilijat 12.07
4 Miina Vatanen Joensuun Kataja 13.57
5 Suvi Niskanen Kiihtelysvaaran Urheilijat 14.47
6 Venla Pyykkö Liperin Taimi DNS

T9 2,6km
1 Heini Kuronen Pyhäselän Urheilijat 12.06
2 Sara Noponen Liperin Taimi 12.29
3 Lila Riissanen Liperin Taimi 12.33
4 Ronja Eronen Pyhäselän Urheilijat 12.35
5 Milja Pyykkö Liperin Taimi 12.41
6 Ida Pelli Polvijärven Urheilijat 12.55
7 Ida-Liina Hyvönen Pyhäselän Urheilijat 13.36
8 Vinka Pyylampi Joensuun Kataja 14.04
9 Jade Nousiainen Pyhäselän Urheilijat 14.28
10 Miisa Puustinen Pyhäselän Urheilijat 15.19
11 Anette Alastalo Pyhäselän Urheilijat 18.04
Helmi Kuronen Pyhäselän Urheilijat DNS

M40 4,5km
1 Olli Toivola Liperin Taimi 14.55
2 Sakari Hukka Joensuun Kataja 15.33
3 Mika Huuho Kiteen Urheilijat 16.00
4 Juha Nisula 16.03
5 Janne Kivelä Liperin Taimi 17.27
6 Juhani Junnilainen Karjalan Uimarit Triathlon 17.51

N40 4,5km
1 Maarit Niskanen Kiihtelysvaaran Urheilijat 23.51

M45 4,5km
1 Jani Sippola Liperin Taimi 18.57

N45 4,5km
1 Inka Volotinen Joensuu 19.07
2 Maarit Talonen Joensuun Kataja 20.03

M50 4,5km
1 Heikki Halonen Juuan Jänne 15.00
2 Heikki Puurtinen Savonlinnan Jyry 16.31
3 Pasi Turunen Joensuun Kataja 16.33
4 Pekka Lyytinen Sulkavan Urheilijat -41 17.14
5 Juha Pihlman Karjalan Uimarit Triathlon 18.59

N50 4,5km
1 Satu Hyytiänen Joensuun Kataja 18.07
2 Kaija Pyöriäinen Joensuun Kataja 18.31
3 Mirja Lappalainen Hammaslahti 19.47

M55 4,5km
1 Esko Lintunen Sulkaman Kipinä 15.53
2 Ari Niiranen 17.39
3 Kari Nevalainen Kontiolahden Urheilijat 23.06

N60 4,5km
1 Marja Holopainen Liperin Taimi 18.44
2 Anneli Makkonen Rääkkylän Kisa-Veikot 22.44

M60 4,5km
1 Esko Suomalainen Porvoon Urheilijat 16.14
2 Taisto Jeskanen Ilomantsin Urheilijat 17.49
3 Timo Makkonen Joensuun Kataja 17.53
4 Purmonen Paavo Ylämylly 19.39

M65 4,5km
1 Pertti Leinonen Polvijärven Vauhti 16.27
2 Sivonen Leo Joensuun Kataja 17.51
3 Tapani Repo Joensuun Kataja 18.11
4 Jorma Ojen Kuntopirkat 18.25
5 Arvo Hynynen Juuan Urheilijat 18.54
6 Keijo Maksimainen Ilomantsin Urheilijat 19.15
7 Matti Tanskanen Polvijärven Vauhti 19.24
8 Raimo Simanainen Juuan Urheilijat 24.18

M70 4,5km
1 Toivo Penttinen Joensuun Kataja 20.11
2 Tenho Isola Rauhanlahti Roadrunner 21.09
3 Vesa Haarala Liperin Taimi 21.52
4 Pekka Kolehmainen 25.18
5 Yrjö Tuovinen Juuan Jänne 28.11

M/N kuntosarja 4,5km
1 Mika Kotiranta Joensuun Kataja 13.20
2 Samuel Auvinen Joensuun Kataja 14.07
3 Johanna Lehtinen Joensuun Kataja 16.51
4 Riikka Lonkainen Joensuun Kataja 19.36
5 Veikko Sykkö 20.23
6 Jonas Bohlin Ruotsi 20.50
7 Mirva Kukkonen Juuan Urheilijat 23.07
8 Aimo Hoffren Espoon Latu 23.21
Teuvo Turunen Juuan Urheilijat DNS

[etusivu] [yleisurheilujaosto] [juttupörssi] [tulospörssi] [ranking]


Pyhäselän urheilijat