Pyhäselän urheilijat Sinettiseuralogo

Yleisurheilu Salibandy Lentopallo Hiihto Naisliikunta Forum
Etusivu
Ajankohtaista
Yleistä
Lemmenlava
Lajit
Liity
Kuvia
Kunniakierros
Totuusleikki
Linkkejä
Yhteystiedot
JOENSUU 19.1.2019

Joensuun Areenassa lauantaina alkaneet Pohjois-Karjalan avoimet pm-hallikisat olivat menestys Pyhäselän Urheilijoille.

PyU:sta osallistui avauspäivän koitoksiin 56 urheilijaa, jotka toivat 17 mestaruutta ja muita mitaleja 32.

Kovimman PyU:n nuorten tuloksen teki 17-vuotias Benjamin Oittinen, joka ponnisti korkeudessa tuloksen 185.

PyU:n mitalistit avauspäivänä:

KULTAA:

Jimi Alastalo P15 800 m ja 3-loikka
Roope Maaninka P14 korkeus (157)
Väinö Kontkanen P14 800 m
Riikka Jokinen T14 korkeus (150) ja 800 m
Elina Valta T14 keihäs
Ville Meriläinen P12 1000 m
Aino Kiiskinen T12 korkeus
Marianne Puustinen T11 1000 m
Veeti Meriläinen P10 1000 m
Krista Martikainen T10 kuula
Siiri Kontkanen T10 pituus
Ronja Eronen T9 pituus
Julia Parviainen T9 40 m
Ida-Liina Hyvönen T9 kuula
Heini Kuronen T9 1000 m

HOPEAA:
Benjamin Oittinen M17 korkeus (185)
Roope Maaninka P14 60 m
Roope Turunen P14 korkeus
Jesse Puhakka P13 60 m (8,36)
Toni Juntunen P13 1000 m
Aku Alastalo P13 korkeus ja 3-loikka
Oskari Pakarinen P11 pituus ja 60 m
Aleksi Tanskanen P11 kuula
Topias Juntunen P11 1000 m
Jasmin Huuho T11 1000 m ja kuula
Arttu Kylmänen P10 1000 m
Siiri Kontkanen T10 pituus
Miikka Piipponen P9 pituus

PRONSSIA:
Niklas Hyvönen M17 60 m ja pituus
Reetta Ryynänen T15 keihäs
Riikka Jokinen T14 60 m
Noora Tiilikainen T13 korkeus ja 1000 m
Aino Kiiskinen T12 1000 m
Pinja Myller T12 60 m
Jerkko Kinnunen P11 pituus ja 60 m
Paavo Maaninka P10 kuula
Patrik Hassinen P10 60 m
Arttu Kylmänen P10 pituus
Krista Martikainen T10 pituus
Ronja Eronen T9 40 m
Pietu Stenberg P9 1000 m
Niro Immonen P9 40 m


Teksti: Eero Könönen

---------------

Joensuu 19.1.2019

Pohjois-Karjalan avoimet pm-hallit, avauspäivä, järj. Joensuun Kataja:

M 60m
Loppukilpailu
1) Kalle Salminen JoeK 7,00
2) Joonas Liukkonen JuvU 7,12
3) Eliel Pohjolainen KuopRei 7,13
4) Ville Hyttinen KuopRei 7,31
5) Niko Mutikainen SavR 8,01
Santeri Örn PolvijU DNS

Alkuerät erä 1
1) Eliel Pohjolainen KuopRei 7,22q
2) Ville Hyttinen KuopRei 7,25q
3) Niko Tahvanainen PyhU 7,51
4) Severi Niittymäki SavR 7,63
5) Antti Tanhuamäki SavR 7,70
6) Juhani Ryynänen JuuanU 9,20

Alkuerät erä 2
1) Kalle Salminen JoeK 7,04q
2) Joonas Liukkonen JuvU 7,18q
3) Niko Mutikainen SavR 7,19q
4) Rasmus Hiltunen SavR 7,36
5) Santtu Räsänen JoeK 7,90
6) Jimi Huuho PyhäsU 7,97

Alkuerät erä 3
1) Santeri Örn PolvijU 7,23q
2) Lauri Hietaharju JyväskKU 7,41
3) Elias Sopo LalV 7,52
4) Veikka Mikkonen SavR 7,56
Mouctar Diallo SavR

N 60m
Loppukilpailu
1) Milla Heiskanen IisV 7,68
2) Hertta Heikkinen JoeK 7,71
3) Juulia Kokko ImU 7,88
4) Elina Rönkkö SavR 8,09
5) Jenna Riikonen JoeK 8,19
6) Jessica Miettinen JoeK 8,26

Alkuerät erä 1
1) Hertta Heikkinen JoeK 7,77q
2) Jessica Miettinen JoeK 8,24q
3) Mette Ukkonen SavR 8,33
4) Riikka Pitkänen SavR 8,52
5) Noora Juutinen TuupovU 9,34

Alkuerät erä 2
1) Milla Heiskanen IisV 7,71q
2) Juulia Kokko ImU 7,97q
3) Elina Rönkkö SavR 8,08q
4) Jenna Riikonen JoeK 8,15q
5) Roosa Rissanen SavR 8,79

M 400m
Loppukilpailu
1) Mouctar Diallo SavR 53,27
2) Janne Vatanen LipTai 1.10,07
Veeti Lapveteläinen LalV DQ

N 400m
Loppukilpailu
1) Silja Kempas JoeK 59,64
2) Annina Walling KuRe 1.00,48
3) Rosa Ylimaula JoeK 1.01,70
4) Pihla Hokkanen KuopRei 1.04,09

M 1500m
Loppukilpailu
1) Samuel Auvinen JoensKa 4.12,36
2) Jukka Rahkonen PolU 4.25,25
3) Elias Kortelainen JoeK 4.29,11
4) Janne Vatanen LipTai 5.13,61
Ilari Piipponen KarhKa DNF
Mika Kotiranta JoeK DNS
Oskari Silvennoinen JoeK DNS
Sami Petäjäjärvi RanP DNS
Valtteri Heikkinen KrhK DNS

N 1500m
Loppukilpailu
1) Maria Murtorinne-Taskinen KuopRei 4.40,88
2) Rita Karjalainen KuRe 4.41,24
3) Anne-Marika Partanen KuopRei 4.43,46
4) Emma Katajalaakso KannU 4.46,28
5) Pihla Hokkanen KuopRei 4.49,30
6) Veera Mensonen MaanMa 4.50,79
7) Siiri Silvennoinen JoeK 5.07,72
8) Riikka Lonkainen JoeK 6.05,31
9) Noora Juutinen TuupovU 6.28,28
Iida Pyykönen NurS DNS
Jasmin Tukiainen PyhU DNS

M Korkeus
Loppukilpailu
1) Jesse Huttunen SavU 200

N Korkeus
Loppukilpailu
1) Lumi Kärkkäinen JoeK 145
Minttu Mattinen LappUM

M Seiväs
Loppukilpailu
1) Severi Niittymäki SavR 430
2) Santtu Räsänen JoeK 400

N Seiväs
Loppukilpailu
1) Roosa Rissanen SavR 250

M Pituus
Loppukilpailu
1) Simo Lipsanen LappUM 7,62
x 7,48 7,51 x x 7,62
2) Arttu Tyystjärvi LappUM 7,09
6,78 6,68 7,02 4,66 6,99 7,09
3) Rasmus Hiltunen SavR 6,37
x 6,34 6,36 x 6,37 6,35
4) Jimi Huuho PyhäsU 5,90
5,87 x 5,90 x 5,72 x
5) Juhani Ryynänen JuuanU 4,24
3,95 x 3,83 3,84 4,05 4,24

N Pituus
Loppukilpailu
1) Marika Partinen JoeK 6,04
5,94 x x x 5,90 6,04
2) Senni Salminen ImU 5,73
5,42 5,46 x 5,44 5,73 x
3) Jessica Miettinen JoeK 5,63
5,47 5,53 5,63 x 5,31 5,51
4) Minttu Mattinen LappUM 5,18
4,97 5,15 5,18 5,04 5,08 5,09
5) Riikka Pitkänen SavR 4,91
4,55 4,74 4,83 4,91 4,90 4,86
6) Mette Ukkonen SavR 4,79
x x x 4,79 x x
Hertta Heikkinen JoeK DNS
Tuuli Turunen TuupovU DNS

P9 40m
Loppukilpailu
1) Toivo Takanen JoeK 6,45
2) Aapo Ryynänen JuuU 7,00
3) Niro Immonen PyhäsU 7,25
4) Miika Sivonen PyhäsU 7,29
5) Onni Lappalainen PyhU 7,31
6) Ate Jokinen LipTai 7,51

Alkuerät erä 1
1) Miika Sivonen PyhäsU 7,31q
2) Niro Immonen PyhäsU 7,43q
3) Ate Jokinen LipTai 7,46q
4) Peetu Alastalo PyhäsU 7,58
5) Roope Korhonen VarpVi 8,20

Alkuerät erä 2
1) Aapo Ryynänen JuuU 6,99q
2) Väinö Nevalainen SiilPo 7,70
3) Patrik Hirvonen JoeK 8,40
4) Hugo Lasaroff JoeK 8,74
Simo Härkönen PolvijU DNS

Alkuerät erä 3
1) Toivo Takanen JoeK 6,46q
2) Onni Lappalainen PyhU 7,39q
3) Miikka Piipponen PyhäsU 7,56
4) Jami Kukkonen JuuanU 8,17
5) Veikko Hassinen PyhäsU 8,79

T9 40m
Loppukilpailu
1) Julia Parviainen PyhäsU 7,22
2) Ida Pelli PolvijU 7,30
3) Ronja Eronen PyhäsU 7,31
4) Helvi Heikkinen KuhmKi 7,38
5) Sofi Reijonen JoensKa 7,44
6) Heini Kuronen PyhäsU 7,61

Alkuerät erä 1
1) Ronja Eronen PyhäsU 7,29q
2) Sofi Reijonen JoensKa 7,53q
3) Hilma Parkkinen JoeK 7,95
4) Lilja Kervinen PyhU 8,12
5) Milja Pyykkö LipTai 8,43
6) Mette Fincke JoeK 8,94

Alkuerät erä 2
1) Ida Pelli PolvijU 7,38q
2) Julia Parviainen PyhäsU 7,56q
3) Viida Hiltunen OutokPa 7,82
4) Miisa Puustinen PyhäsU 8,14
5) Helmi Halmepuro JoeK 8,46
6) Kerttu Vatanen LipT 8,81

Alkuerät erä 3
1) Heini Kuronen PyhäsU 7,58q
2) Anette Alastalo PyhU 8,02
3) Hertta Vatanen LipTai 8,05
4) Sanni Lehikoinen JoeK 8,29
5) Olivia Kaarto JoeK 8,50

Alkuerät erä 4
1) Helvi Heikkinen KuhmKi 7,58q
2) Ida-Liina Hyvönen PyhU 7,59
3) Annika Ristola OutokPa 8,23
4) Vinka Pyylampi JoensKa 8,49
5) Venja Hiltunen OutokPa 9,72

P9 1000m
Loppukilpailu
1) Voitto Voutilainen JoensKa 3.55,27
2) Aleksis Kivelä PolvijU 3.58,53
3) Pietu Stenberg PyhäsU 4.09,03
4) Peetu Alastalo PyhäsU 4.16,09
5) Jami Kukkonen JuuanU 4.24,52
6) Simo Härkönen PolvijU 4.24,53
7) Vili Hyvärinen PolvijU 4.26,64

T9 1000m
Loppukilpailu
1) Heini Kuronen PyhäsU 4.03,35
2) Sara Noponen LipTai 4.15,42
3) Helvi Heikkinen KuhmKi 4.26,65
4) Hilma Parkkinen JoeK 4.27,18
5) Vinka Pyylampi JoensKa 4.33,39
6) Ronja Eronen PyhäsU 4.35,11
7) Sanni Lehikoinen JoeK 4.37,19
8) Milja Pyykkö LipTai 4.37,38
9) Hertta Vatanen LipTai 4.37,39
10) Anette Alastalo PyhU 4.41,06
11) Ida Pelli PolvijU 4.55,90
12) Mette Fincke JoeK 4.58,39

P9 Pituus
Loppukilpailu
1) Aapo Ryynänen JuuU 3,58
3,43 3,58 3,38 3,32
2) Miikka Piipponen PyhäsU 3,47
3,22 3,36 3,30 3,47
3) Toivo Takanen JoeK 3,38
x 3,37 3,38 x
4) Aleksis Kivelä PolvijU 3,26
3,01 3,25 3,26 3,20
5) Miika Sivonen PyhäsU 3,15
2,92 2,97 3,15 2,72
6) Peetu Alastalo PyhäsU 3,14
x 3,13 3,14 2,97
7) Ate Jokinen LipTai 3,02
2,81 x x 3,02
8) Onni Lappalainen PyhU 2,95
2,73 2,39 2,95 2,59
9) Pietu Stenberg PyhäsU 2,94
2,94 2,70 2,54 2,72
10) Väinö Nevalainen SiilPo 2,76
2,31 2,20 x 2,76
11) Simo Härkönen PolvijU 2,70
2,63 2,53 2,51 2,70
12) Jami Kukkonen JuuanU 2,68
2,68 2,52 2,50 2,42
13) Vili Hyvärinen PolvijU 2,65
2,16 2,49 2,49 2,65
14) Roope Korhonen VarpVi 2,62
2,61 2,62 2,21 2,27
15) Hugo Lasaroff JoeK 2,60
2,55 2,32 2,60 2,49
16) Veikko Hassinen PyhäsU 2,06
1,77 2,06 1,91 1,77
Niro Immonen PyhäsU DNS

T9 Pituus
Loppukilpailu
1) Ronja Eronen PyhäsU 3,21
3,12 3,04 3,10 3,21
2) Helvi Heikkinen KuhmKi 3,16
x 3,02 3,00 3,16
3) Hertta Vatanen LipTai 3,07
2,51 2,45 2,85 3,07
4) Julia Parviainen PyhäsU 2,84
2,45 2,29 2,58 2,84
5) Miisa Puustinen PyhäsU 2,82
2,72 2,65 2,74 2,82
6) Ida Pelli PolvijU 2,81
2,81 2,54 2,78 2,67
7) Anette Alastalo PyhU 2,77
2,40 2,68 2,52 2,77
8) Sofi Reijonen JoensKa 2,74
2,52 2,71 2,51 2,74
9) Viida Hiltunen OutokPa 2,69
2,69 2,55 2,40 2,39
10) Annika Ristola OutokPa 2,66
x 2,66 2,46 2,56
11) Sara Noponen LipTai 2,65
2,55 2,62 2,65 2,60
12) Sanni Lehikoinen JoeK 2,54
2,21 2,54 2,51 2,46
13) Olivia Kaarto JoeK 2,45
2,45 2,32 2,25 2,11
14) Milja Pyykkö LipTai 2,34
2,23 2,19 2,19 2,34
15) Helmi Halmepuro JoeK 2,23
2,23 2,15 1,94 2,06
16) Vinka Pyylampi JoensKa 2,15
2,15 x 2,00 2,03
17) Kerttu Vatanen LipT 1,85
1,80 1,85 1,78 1,85
18) Venja Hiltunen OutokPa 1,83
1,70 1,81 1,70 1,83
19) Mette Fincke JoeK 1,72
x x 1,60 1,72
Lilja Kervinen PyhU DNS

P9 Kuula
Loppukilpailu
1) Aapo Ryynänen JuuU 6,43
5,80 6,43 6,16 5,87
2) Ate Jokinen LipTai 4,78
4,25 x x 4,78
3) Hugo Lasaroff JoeK 4,76
4,22 3,91 4,76 3,85
4) Pietu Stenberg PyhäsU 4,51
4,51 3,66 3,66 4,00
5) Roope Korhonen VarpVi 4,46
4,46 - - -
6) Simo Härkönen PolvijU 4,35
4,26 4,35 3,89 3,87
Onni Lappalainen PyhU DNS

T9 Kuula
Loppukilpailu
1) Ida-Liina Hyvönen PyhU 6,74
6,06 x x 6,74
2) Sofi Reijonen JoensKa 4,69
4,69 x 4,27 4,21
3) Iida Kakkonen PolvijU 4,66
4,41 4,66 4,30 4,62
4) Annika Ristola OutokPa 4,62
4,62 4,50 4,51 4,55
5) Miisa Puustinen PyhäsU 4,38
4,21 4,31 4,38 4,18
6) Heini Kuronen PyhäsU 3,78
3,46 3,78 3,51 3,43
7) Olivia Kaarto JoeK 3,66
3,66 3,47 3,52 3,19
8) Anette Alastalo PyhU 3,61
x 3,45 x 3,61
9) Viida Hiltunen OutokPa 3,59
3,01 2,44 3,59 3,17
10) Hertta Vatanen LipTai 3,22
3,22 2,80 2,65 2,90
11) Vinka Pyylampi JoensKa 2,60
2,41 2,52 2,60 x

P10 60m
Loppukilpailu
1) Toivo Parkkinen JoensKa 10,10
2) Eppu Ahvenainen LieU 10,23
3) Patrik Hassinen PyhU 10,33
4) Matias Pietarinen LipTai 10,43
5) Antti Nevalainen SiilPo 10,70
6) Arttu Kylmänen PyhU 10,72

Alkuerät erä 1
1) Toivo Parkkinen JoensKa 10,27q
2) Patrik Hassinen PyhU 10,40q
3) Matias Pietarinen LipTai 10,44q
4) Arttu Kylmänen PyhU 10,72q
5) Veeti Meriläinen PyhU 10,89
6) Joel Piiroinen TuupovU 10,95

Alkuerät erä 2
1) Eppu Ahvenainen LieU 10,23q
2) Antti Nevalainen SiilPo 10,79q
3) Jimi Ahvenainen LieU 11,00
4) Joona Mustonen PolvijU 11,16
5) Paavo Maaninka PyhU 11,37

T10 60m
Loppukilpailu
1) Netta Paloheimo KerimU 10,09
2) Siiri Kontkanen PyhU 10,11
3) Aada Kauhanen HeYU 10,21
4) Miina Vatanen JoeK 10,61
5) Krista Martikainen PyhU 10,66
6) Venla Pyykkö LipTai 10,98

Alkuerät erä 1
1) Aada Kauhanen HeYU 10,32q
2) Miina Vatanen JoeK 10,40q
3) Venla Pyykkö LipTai 11,06q
4) Josefiina Kauhanen JoeK 12,01

Alkuerät erä 2
1) Siiri Kontkanen PyhU 10,08q
2) Netta Paloheimo KerimU 10,09q
3) Krista Martikainen PyhU 10,46q
4) Linda Mononen JoensKa 11,36

P10 1000m
Loppukilpailu
1) Veeti Meriläinen PyhU 3.51,22
2) Arttu Kylmänen PyhU 3.54,56
3) Toivo Parkkinen JoensKa 3.59,97
4) Joel Piiroinen TuupovU 4.27,26
5) Severi Inkinen PolvijU 4.30,44

T10 1000m
Loppukilpailu
1) Netta Paloheimo KerimU 3.51,18
2) Miina Vatanen JoeK 4.13,75
3) Linda Mononen JoensKa 4.21,17
4) Saana Martiskainen JoensKa 4.27,67
5) Krista Martikainen PyhU 4.30,58
Noora Hukka JoensKa DNS
Venla Pyykkö LipTai DNS

P10 Pituus
Loppukilpailu
1) Matias Pietarinen LipTai 3,55
3,43 3,50 3,28 3,55
2) Eppu Ahvenainen LieU 3,43
3,22 x 3,43 3,37
3) Arttu Kylmänen PyhU 3,37
3,37 x 3,25 3,16
4) Jimi Ahvenainen LieU 2,93
2,93 2,82 2,85 2,80
5) Paavo Maaninka PyhU 2,75
2,33 2,75 2,48 2,50
6) Severi Inkinen PolvijU 2,61
2,60 2,55 2,35 2,61
Joel Piiroinen TuupovU DNS

T10 Pituus
Loppukilpailu
1) Siiri Kontkanen PyhU 3,40
3,40 3,00 3,09 3,20
2) Netta Paloheimo KerimU 3,34
3,32 3,16 3,30 3,34
3) Krista Martikainen PyhU 3,10
3,10 3,07 3,02 x
4) Venla Pyykkö LipTai 3,07
3,07 2,90 3,04 2,89
5) Miina Vatanen JoeK 3,05
3,05 2,91 x 2,92
6) Linda Mononen JoensKa 2,80
2,80 x 2,45 2,52
7) Josefiina Kauhanen JoeK 2,65
2,65 2,43 2,52 2,33

P10 Kuula
Loppukilpailu
1) Matias Pietarinen LipTai 6,33
5,78 5,12 5,59 6,33
2) Joona Mustonen PolvijU 5,81
5,23 4,62 5,81 5,22
3) Paavo Maaninka PyhU 5,55
5,05 4,44 5,55 x
4) Jimi Ahvenainen LieU 5,51
5,04 5,50 5,51 4,76
5) Eppu Ahvenainen LieU 5,09
5,09 5,00 4,79 4,74
6) Antti Nevalainen SiilPo 4,61
4,34 3,60 4,61 x
7) Joel Piiroinen TuupovU 4,37
x 4,29 4,37 4,21
8) Severi Inkinen PolvijU 4,34
3,41 3,59 3,98 4,34

T10 Kuula
Loppukilpailu
1) Krista Martikainen PyhU 6,44
5,51 5,60 5,09 6,44
2) Miina Vatanen JoeK 4,61
4,21 4,35 4,61 4,42
3) Josefiina Kauhanen JoeK 3,73
3,45 3,43 3,64 3,73

P11 60m
Loppukilpailu
1) Niilo Pelli PolvijU 9,26
2) Oskari Pakarinen PyhU 9,34
3) Jerkko Kinnunen PyhU 9,53
4) Topias Juntunen PyhäsU 9,71
5) Renne Kankkunen LipTai 9,73
6) Aleksi Tanskanen PyhU 10,15

Alkuerät erä 1
1) Niilo Pelli PolvijU 9,50q
2) Topias Juntunen PyhäsU 9,65q
3) Riko Pippuri LipTai 10,46
4) Aapo Rautiainen KivU 10,74

Alkuerät erä 2
1) Oskari Pakarinen PyhU 9,44q
2) Jerkko Kinnunen PyhU 9,64q
3) Renne Kankkunen LipTai 9,67q
4) Aleksi Tanskanen PyhU 9,97q

T11 60m
Loppukilpailu
1) Emma Juntunen SuoR 9,11
2) Veera Pöyry MikkKV 9,33
3) Nuuna Piipponen JoensKa 9,90
4) Marianne Puustinen PyhäsU 10,11
5) Netta Oikarinen SotkJy 10,28
6) Jasmin Huuho PyhU 10,49

Alkuerät erä 1
1) Veera Pöyry MikkKV 9,30q
2) Nuuna Piipponen JoensKa 9,89q
3) Jasmin Huuho PyhU 10,42q
4) Venla Koponen PyhäsU 10,91
Melissa Vanhanen KuopRei DNS
Rauha Fabricius KuopRei DNS

Alkuerät erä 2
1) Emma Juntunen SuoR 9,02q
2) Netta Oikarinen SotkJy 10,14q
3) Marianne Puustinen PyhäsU 10,17q
4) Sointu Kuiri PolvijU 10,80
5) Krista Ohtonen PolvijU 11,61

P11 1000m
Loppukilpailu
1) Renne Kankkunen LipTai 3.44,35
2) Topias Juntunen PyhäsU 3.54,26
3) Lassi Laine JoeK 4.02,02
4) Juuso Tiilikainen PyhU 4.45,62
Leevi Laine JoeK DNS

T11 1000m
Loppukilpailu
1) Marianne Puustinen PyhäsU 3.55,83
2) Jasmin Huuho PyhU 4.07,12
3) Milana Vokulova JoeK 4.09,26
4) Siiri Martiskainen JoensKa 4.22,02
5) Venla Koponen PyhäsU 4.28,81

P11 Pituus
Loppukilpailu
1) Niilo Pelli PolvijU 4,10
4,01 4,10 3,98 -

2) Oskari Pakarinen PyhU 3,93
3,93 3,76 2,56 3,75
3) Jerkko Kinnunen PyhU 3,83
3,83 3,76 3,64 3,75
4) Renne Kankkunen LipTai 3,60
3,44 3,33 3,39 3,60
5) Aapo Rautiainen KivU 3,59
3,49 3,43 3,59 3,42
6) Riko Pippuri LipTai 3,48
3,23 3,48 3,23 3,35

T11 Pituus
Loppukilpailu
1) Veera Pöyry MikkKV 4,30
4,24 4,25 4,28 4,30
2) Emma Juntunen SuoR 4,21
4,21 4,19 3,84 3,99
3) Sointu Kuiri PolvijU 3,65
2,93 2,86 3,65 2,88
4) Jasmin Huuho PyhU 3,60
3,58 3,55 3,60 3,53
5) Nuuna Piipponen JoensKa 3,54
3,48 3,49 3,43 3,54
6) Marianne Puustinen PyhäsU 3,18
3,18 3,13 2,89 3,16
7) Netta Oikarinen SotkJy 3,15
3,11 3,04 3,15 3,07
8) Venla Koponen PyhäsU 2,93
2,83 2,85 2,93 2,89
9) Krista Ohtonen PolvijU 2,58
2,58 2,57 2,42 2,53
Melissa Vanhanen KuopRei DNS
Rauha Fabricius KuopRei DNS

P11 Kuula
Loppukilpailu
1) Riko Pippuri LipTai 7,95
6,54 6,72 7,95 7,12
2) Aleksi Tanskanen PyhU 7,58
x 6,35 7,58 7,14
3) Niilo Pelli PolvijU 7,31
6,93 6,18 7,31 5,93
4) Oskari Pakarinen PyhU 7,04
6,17 6,57 6,91 7,04
5) Viljami Mikkonen LipT 6,14
6,14 x 5,69 5,97
6) Samu Hirvonen PyhäsU 5,80
5,45 4,84 5,53 5,80

T11 Kuula
Loppukilpailu
1) Veera Pöyry MikkKV 8,17
8,10 8,17 x 7,26
2) Jasmin Huuho PyhU 6,20
5,82 5,85 6,11 6,20
3) Krista Ohtonen PolvijU 5,86
5,86 5,68 5,69 5,58
4) Nuuna Piipponen JoensKa 5,61
4,74 5,17 5,61 x
5) Netta Oikarinen SotkJy 5,21
4,97 4,74 5,21 4,96
6) Sointu Kuiri PolvijU 4,28
4,02 4,00 3,85 4,28

P12 60m
Loppukilpailu
1) Eevert Happonen KuopRei 8,89
2) Otso Nyyssönen JoeK 9,20
3) Topias Mustonen JoensKa 9,89
4) Ville Meriläinen PyhU 9,91
5) Luukas Karppinen LipTai 10,06
6) Roope Matveinen JoeK 10,78

T12 60m
Loppukilpailu
1) Elina Likhanova LipTai 9,06
2) Mimmi Marttinen JoensKa 9,29
3) Pinja Myller PyhäsU 9,49
4) Vilma Vatanen JoeK 9,58
5) Heli Puustinen PyhäsU 9,77
6) Aino Kiiskinen PyhäsU 9,89

Alkuerät erä 1
1) Mimmi Marttinen JoensKa 9,67q
2) Aino Kiiskinen PyhäsU 9,70q
3) Heli Puustinen PyhäsU 9,76q
4) Viivi Rahkonen PolU 10,03
5) Henna Korhonen VarpVi 10,70
6) Eva Puustinen PolU 10,81

Alkuerät erä 2
1) Pinja Myller PyhäsU 9,55q
2) Vilma Vatanen JoeK 9,61q
3) Kristiina Nevalainen SiilPo 9,94
4) Sonja Purmonen LipTai 10,38
5) Milla Tukiainen PyhäsU 11,04

Alkuerät erä 3
1) Elina Likhanova LipTai 9,20q
2) Elina Ruusuvuori LipTai 9,76
3) Iina Kukkonen JuuanU 9,77
4) Kerttu Kaihola JoeK 10,54
5) Emma Kröger JoeK 10,67

P12 1000m
Loppukilpailu
1) Ville Meriläinen PyhU 3.24,95
2) Samuel Sallinen JoeK 3.30,37
3) Aapo Heikkinen LipTai 3.42,44
4) Eeli Häikiö LipT 3.44,37
5) Topias Mustonen JoensKa 3.45,16

T12 1000m
Loppukilpailu
1) Nella Voutilainen JoensKa 3.39,14
2) Iina Kukkonen JuuanU 3.55,95
3) Aino Kiiskinen PyhäsU 4.06,27
4) Meeri Torssonen LipTai 4.11,40
5) Vilma Vatanen JoeK 4.13,86
6) Kerttu Kaihola JoeK 4.16,42
7) Emma Kröger JoeK 4.17,36
8) Milla Tukiainen PyhäsU 4.18,60

P12 Korkeus
Loppukilpailu
1) Onni Nyyssönen JoensKa 130
2) Topias Mustonen JoensKa 125
3) Aapo Heikkinen LipTai 120
4) Luka Myller JoeK 110
5) Roope Matveinen JoeK 105

T12 Korkeus
Loppukilpailu
1) Aino Kiiskinen PyhäsU 125
2) Vilma Vatanen JoeK 120
3) Elina Ruusuvuori LipTai 115
3) Meeri Torssonen LipTai 115

P12 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Onni Nyyssönen JoensKa 8,85
8,67 8,85 8,56 8,61
2) Otso Nyyssönen JoeK 8,42
8,37 8,25 8,26 8,42
3) Aleksanteri Sippola LipTai 7,58
x 7,14 7,58 x
4) Kaapo Ikonen LipTai 7,15
6,95 x 7,12 7,15
5) Luka Myller JoeK 6,63
5,51 6,63 6,35 6,21

T12 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Iiris Voutilainen JoensKa 8,24
8,15 7,92 8,24 8,09
2) Mimmi Marttinen JoensKa 8,03
7,85 7,76 8,03 7,83
3) Elina Likhanova LipTai 7,94
7,09 7,74 7,94 7,92
4) Nella Voutilainen JoensKa 7,81
7,53 7,76 7,66 7,81
5) Viivi Rahkonen PolU 7,53
7,53 x x x
6) Elina Ruusuvuori LipTai 7,34
5,82 7,17 7,32 7,34
7) Kerttu Kaihola JoeK 6,95
6,67 6,64 6,50 6,95
8) Noora Kakkonen PolvijU 6,87
6,64 6,77 6,56 6,87
9) Sonja Purmonen LipTai 6,38
6,32 6,26 6,38 6,15
10) Hilja Pajarinen PolvijU 6,29
6,15 6,29 5,89 6,07
11) Eva Puustinen PolU 6,02
6,00 5,96 5,93 6,02

P12 Keihäs
Loppukilpailu
1) Topias Mustonen JoensKa 34,15
34,15 32,63 32,50 32,66
2) Roope Matveinen JoeK 25,05
21,25 21,55 24,91 25,05
3) Kaapo Ikonen LipTai 18,65
15,75 17,73 18,65 16,52
4) Riko Pippuri LipTai 17,68
17,68 16,95 15,71 14,81
5) Luukas Karppinen LipTai 14,88
14,88 10,00 9,99 13,68
6) Oliver Eronen LipTai 14,74
11,37 14,74 10,86 x
Luka Myller JoeK DNS

T12 Keihäs
Loppukilpailu
1) Vilma Vatanen JoeK 16,07
10,13 12,86 16,07 10,80
2) Sonja Purmonen LipTai 15,03
15,03 12,72 13,36 12,50
3) Noora Kakkonen PolvijU 14,01
11,30 12,13 14,01 13,78
4) Henna Korhonen VarpVi 13,53
11,39 11,39 13,53 12,49

P13 60m
Loppukilpailu
1) Elmer Vauhkonen LalV 8,12
2) Jesse Puhakka PyhäsU 8,36
3) Lenni Haavisto KarhKa 8,84
4) Toni Juntunen PyhäsU 9,13
5) Eeli Mustonen JoensKa 9,39
6) Aku Alastalo PyhU 9,49

T13 60m
Loppukilpailu
1) Nea Savolainen MngM 8,79
2) Jonna Aalto JoensKa 8,95
3) Oona Immonen SavR 9,19
4) Moona Heikkinen KuhmKi 9,28
5) Sara Martikainen PyhU 9,30
6) Kiira Kiiskinen JoensKa 9,35

Alkuerät erä 1
1) Kiira Kiiskinen JoensKa 9,23q
2) Lotta Granit SotJ 9,34
3) Vilma Issakainen PyhäsU 9,44
4) Venla Simonen JoeK 9,49
Olivia Panhelainen JoeK DNS

Alkuerät erä 2
1) Jonna Aalto JoensKa 8,99q
2) Moona Heikkinen KuhmKi 9,12q
3) Jonna Korhonen VarpVi 9,34
4) Erika Hassinen PyhäsU 9,65
5) Jemina Nikkanen SavR 9,71

Alkuerät erä 3
1) Nea Savolainen MngM 8,70q
2) Oona Immonen SavR 9,27q
3) Sara Martikainen PyhU 9,29q
4) Jenna Oikarinen SotkJy 9,62
5) Oona Kärkkäinen JoeK 9,81

P13 1000m
Loppukilpailu
1) Valtteri Mäkelä JoensKa 3.16,79
2) Toni Juntunen PyhäsU 3.24,33
3) Eeli Mustonen JoensKa 3.25,30
4) Tuukka Viinisalo JoensKa 3.35,77
Milo Kuivalainen PyhäsU DNS

T13 1000m
Loppukilpailu
1) Oona Immonen SavR 3.36,00
2) Aada Rautiainen KivU 3.38,16
3) Noora Tiilikainen PyhäsU 3.58,53
Saimi Manninen SuoR DNS

P13 Korkeus
Loppukilpailu
1) Eeli Mustonen JoensKa 145
2) Aku Alastalo PyhU 125

T13 Korkeus
Loppukilpailu
1) Ira Hirvonen OutokPa 135
2) Moona Heikkinen KuhmKi 128
3) Noora Tiilikainen PyhäsU 125
4) Aada Rautiainen KivU 120
4) Jonna Korhonen VarpVi 120

P13 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Topi Parviainen TuupovU 10,64
10,64 10,38 x 10,47
2) Aku Alastalo PyhU 8,29
8,13 8,13 8,29 8,03
3) Petro Ruponen LipTai 7,85
7,42 7,85 7,34 7,73

T13 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Jenna Oikarinen SotkJy 8,68
8,36 8,40 8,59 8,68
2) Venla Simonen JoeK 8,46
8,14 8,31 8,46 x
3) Oona Kareinen TuupovU 8,38
7,85 7,89 8,38 8,07
4) Sara Martikainen PyhU 8,29
7,61 x x 8,29
5) Jonna Korhonen VarpVi 8,09
7,75 8,09 7,67 7,86
6) Aada Rautiainen KivU 7,71
7,71 7,15 7,35 7,40
7) Iina Hyttinen JoeK 6,91
6,67 6,91 6,75 6,80
Olivia Panhelainen JoeK DNS

P13 Keihäs
Loppukilpailu
1) Juho Eskelinen TuupovU 34,83
34,70 x 34,83 33,64
2) Eeli Mustonen JoensKa 33,81
31,06 31,20 30,50 33,81
3) Isko Kovanen SavonlRie 31,63
29,41 27,43 28,73 31,63
4) Petro Ruponen LipTai 31,10
29,41 27,49 27,00 31,10
Sami Härkönen PolU DNS

T13 Keihäs
Loppukilpailu
1) Ira Hirvonen OutokPa 38,43
35,20 38,29 38,43 36,73
2) Jonna Korhonen VarpVi 23,97
23,31 23,63 18,62 23,97
3) Jenna Oikarinen SotkJy 22,82
22,82 21,68 21,36 20,78
4) Jemina Nikkanen SavR 21,51
19,89 19,83 21,15 21,51
5) Eena Pesonen LipTai 20,28
18,88 x 20,28 14,62
6) Oona Kareinen TuupovU 20,20
19,00 17,87 20,20 20,09
7) Kiira Kiiskinen JoensKa 19,01
16,48 19,01 17,58 18,90
8) Sallamari Leskinen LipTai 18,55
18,06 16,21 15,50 18,55

P14 60m
Loppukilpailu
1) Aatu Hartikainen SavR 8,10
2) Roope Maaninka PyhU 8,35
Eero Mauro LieU DNS

T14 60m
Loppukilpailu
1) Suvi Vehomäki SulkU 8,71
2) Aino Pyykkö LieU 8,99
3) Riikka Jokinen PyhU 9,00
4) Hilma Heikkinen KuhmKi 9,34
5) Lotta Moilanen KuhmKi 9,43
6) Aino Eronen JuuanU 9,55

Alkuerät erä 1
1) Suvi Vehomäki SulkU 8,66q
2) Riikka Jokinen PyhU 8,94q
3) Hilma Heikkinen KuhmKi 9,14q
4) Moona Kukkonen JuuanU 9,55
5) Enni Heikkinen LipTai 9,65
6) Janette Heikkinen KuhmKi 9,91

Alkuerät erä 2
1) Aino Pyykkö LieU 8,92q
2) Lotta Moilanen KuhmKi 9,28q
3) Aino Eronen JuuanU 9,44q
4) Nelly Frilander HaukivKi 9,66
Meeri Riiali ImU DNS

P14 800m
Loppukilpailu
1) Väinö Kontkanen PyhU 2.26,14

T14 800m
Loppukilpailu
1) Riikka Jokinen PyhU 2.34,30
2) Alina Tikka JoensKa 2.46,98
3) Moona Kukkonen JuuanU 3.00,85
4) Enni Heikkinen LipTai 3.04,55
5) Aino Eronen JuuanU 3.13,49

P14 Korkeus
Loppukilpailu
1) Roope Maaninka PyhU 157
2) Roope Turunen PyhäsU 150

T14 Korkeus
Loppukilpailu
1) Riikka Jokinen PyhU 150
2) Moona Kukkonen JuuanU 125

P14 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Aatu Hartikainen SavR 10,45
10,45 9,46 - x - x

T14 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Aino Pyykkö LieU 8,38
8,15 8,15 8,38 8,31 8,21 8,22
2) Janette Heikkinen KuhmKi 8,15
7,71 x x 8,15 7,97 7,56
3) Hilma Heikkinen KuhmKi 8,10
8,10 x 6,88 6,53 7,89 x

T14 Keihäs
Loppukilpailu
1) Elina Valta PyhU 26,60
23,69 22,90 22,42 26,60 17,98 22,04

P14 Keihäs
1) Janne Oinonen JoensKa 43,81
x x 38,33 x 43,81 41,20
2) Ville Mäkinen LipTai 29,29
x x 27,68 26,74 29,29 26,53

P15 60m
Loppukilpailu
1) Topi Kela JoeK 7,57
2) Sisu Mikkilä ImU 8,02

T15 60m
Loppukilpailu
1) Nelli Anttonen ImU 8,26
2) Siiri Nyyssönen JoeK 8,62
3) Emma Halonen SavR 8,74
4) Helmi Laine SavR 8,75
5) Sofia Raatikainen PyhäsU 8,80
6) Erin Kainulainen SavR 8,82

Alkuerät erä 1
1) Nelli Anttonen ImU 8,24q
2) Siiri Nyyssönen JoeK 8,59q
3) Erin Kainulainen SavR 8,81q
4) Aava Kipinä JoeK 8,99

Alkuerät erä 2
1) Helmi Laine SavR 8,66q
2) Emma Halonen SavR 8,78q
3) Sofia Raatikainen PyhäsU 8,97q
4) Oona Rimpilä JoeK 9,58

P15 800m
Loppukilpailu
1) Jimi Alastalo PyhU 2.28,98

T15 800m
Loppukilpailu
1) Salla Ahonen ImU 2.43,28
Cindy Ahponen PyhU DNS

T15 Korkeus
Loppukilpailu
1) Erin Kainulainen SavR 145
2) Helmi Laine SavR 135
3) Ellen Tanskanen PolvijU 125

Emma Halonen SavR NH

P15 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Jimi Alastalo PyhU 9,24
9,22 9,24 8,99 9,00 9,10 x

T15 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Siiri Nyyssönen JoeK 11,11
11,11 10,78 10,93 10,65 10,81 x
2) Salla Korhonen VarpVi 9,45
x 9,24 9,45 9,38 8,29 9,27
3) Rosa Valkendorff LUM 9,29
9,26 9,25 9,19 x 9,29 x
4) Aava Kipinä JoeK 8,53
8,53 8,04 8,39 8,31 8,39 x
Cindy Ahponen PyhU DNS

T15 Keihäs
Loppukilpailu
1) Minttu Turunen KuopRei 41,26
x 35,70 38,50 36,90 x 41,26
2) Salla Korhonen VarpVi 33,11
29,42 30,74 28,33 33,11 29,08 30,35
3) Reetta Ryynänen PyhäsU 29,61
x 28,54 x 27,02 29,14 29,61
4) Vienna Kettunen PyhäsU 27,67
27,67 25,25 18,28 26,19 20,88 23,42
5) Aava Kipinä JoeK 22,59
22,59 20,05 21,63 - - -

M17 60m
Loppukilpailu
1) Rasmus Lehikoinen JoeK 7,45
2) Thanakon Singpet LalV 7,49
3) Niklas Hyvönen PyhU 7,90
4) Sakari Vallius JoeK 7,99
Lauri Honkanen ImU DQ
Otso Mikkilä ImU DNS
Alkuerät erä 1
1) Rasmus Lehikoinen JoeK 7,46q
2) Otso Mikkilä ImU 7,91q
3) Niklas Hyvönen PyhU 7,95q
4) Akseli Eskelinen LappUM 8,01
5) Eero Ahvanainen PyhäsU 8,15
6) Lauri Kainulainen LipT 8,55

Alkuerät erä 2
1) Thanakon Singpet LalV 7,54q
2) Lauri Honkanen ImU 7,75q
3) Sakari Vallius JoeK 7,99q
4) Miska Käyhkö SavR 8,01
5) Juha Karjunen PyhU 8,15
6) Miro Tanninen JoeK 8,40

N17 60m
Loppukilpailu
1) Niina Karttunen SavR 7,80
2) Kiia Koivistoinen IisV 7,82
3) Neea Käyhkö SavR 8,14
4) Veera Kauhanen HeYU 8,31
5) Aada Kokko JoensKa 8,60
6) Peppi-Rosa Penttinen JoeK 8,62

Alkuerät erä 1
1) Kiia Koivistoinen IisV 7,81q
2) Peppi-Rosa Penttinen JoeK 8,58q
3) Milla Uitti ImU 8,70
4) Milla Korhonen VarpVi 8,80
5) Elsi Laakkonen JoeK 9,10

Alkuerät erä 2
1) Veera Kauhanen HeYU 8,32q
2) Aada Kokko JoensKa 8,52q
3) Heidi Tyrväinen SavonlRie 8,76
4) Pilvi Turunen TuupovU 9,14

Alkuerät erä 3
1) Niina Karttunen SavR 7,94q
2) Neea Käyhkö SavR 8,12q
3) Veera Holopainen KaavKai 8,72
4) Anniina Kuukka ImU 9,06
5) Hilla Mikkilä ImU 9,07

M17 400m
Loppukilpailu
1) Lauri Kainulainen LipT 1.00,92

N17 400m
Loppukilpailu
1) Veera Häkkinen JoensKa 1.06,79
2) Heidi Tyrväinen SavonlRie 1.07,62
3) Elsi Laakkonen JoeK 1.11,38

N17 1500m
Loppukilpailu
1) Lotta Tarvainen KuopRei 4.54,50
2) Venla Häkkinen JoensKa 5.05,32
3) Veera Helkama SalVil 5.05,91
4) Jenna-Julia Kettunen KuopRei 5.17,67
5) Vera Nylander SiilPo 5.17,72
6) Sini Rahkonen PolU 5.48,99

M17 Korkeus
Loppukilpailu
1) Otso Mikkilä ImU 185
2) Benjamin Oittinen PyhäsU 185
3) Ehklu Htoo LapinlVe 180
Sakari Vallius JoeK DNS

N17 Korkeus
Loppukilpailu
1) Milka Riiali ImU 160
2) Hilla Mikkilä ImU 145
3) Milla Korhonen VarpVi 135
4) Pilvi Turunen TuupovU 125

M17 Seiväs
Loppukilpailu
1) Miska Käyhkö SavR 370
2) Miro Tanninen JoeK 350
3) Pietari Hallikainen KaaK 280
Eemil Hallikainen KaaK NH

N17 Seiväs
Loppukilpailu
1) Neea Käyhkö SavR 340

M17 Pituus
Loppukilpailu
1) Sisu Mikkilä ImU 6,06
5,75 5,60 5,51 5,90 5,77 6,06
2) Lauri Honkanen ImU 5,86
5,57 5,68 5,71 5,65 5,81 5,86
3) Niklas Hyvönen PyhU 5,68
5,55 5,68 5,49 5,56 - -
4) Juha Karjunen PyhU 5,65
5,65 x x x 5,23 x

N17 Pituus
Loppukilpailu
1) Nenna Helppolainen PielavSa 4,98
4,88 4,86 4,98 4,88 4,81 4,85
2) Milla Uitti ImU 4,94
4,94 4,80 - 4,71 4,61 4,77
3) Helmi Laine SavR 4,70
4,62 x 4,70 - -
4) Veera Holopainen KaavKai 4,39
4,34 4,39 4,32 4,39 4,15 4,35
5) Milla Korhonen VarpVi 4,39
x 3,41 x x 4,39 x
6) Anniina Kuukka ImU 4,25
x x x 4,25 x 4,25
7) Pilvi Turunen TuupovU 4,18
3,96 4,18 4,13 4,08 4,13 4,18

N17 Kuula
Loppukilpailu
1) Riia Toivanen JuankKuo 11,00
x 10,27 10,99 10,66 x 11,00

N17 Keihäs
Loppukilpailu
1) Nea Roiha ParU 41,90
41,90 39,35 38,68 x 39,01 36,92
2) Tara Saikkonen ParU 40,99
40,99 35,98 36,52 37,85 x x
3) Riia Toivanen JuankKuo 38,56
36,59 36,90 x 35,58 x 38,56
4) Henna Pirinen ParU 34,13
34,13 32,58 30,86 - - -
5) Milla Korhonen VarpVi 27,57
25,27 26,20 27,57 26,67 x -
6) Pilvi Turunen TuupovU 25,06
x 23,44 25,06 x 23,72 24,05

N19 Keihäs
Loppukilpailu
1) Lumi Kärkkäinen JoeK 36,77
36,24 36,50 36,77 36,11 32,99 -
2) Venla Pirinen ParU 32,08
30,22 32,08 30,30 x 28,39 31,45
3) Tuuli Turunen TuupovU 28,20

[etusivu] [yleisurheilujaosto] [juttupörssi] [tulospörssi] [ranking]


Pyhäselän urheilijat