Pyhäselän urheilijat Sinettiseuralogo

Yleisurheilu Salibandy Lentopallo Hiihto Naisliikunta Forum
Etusivu
Ajankohtaista
Yleistä
Lemmenlava
Lajit
Liity
Kuvia
Kunniakierros
Totuusleikki
Linkkejä
Yhteystiedot
PYHÄSELKÄ 12.7.2018


Keihäänheittäjät äityivät pitkiin kaariin torstaina Hammaslahdessa pidetyissä Pyhäselän heinäkisoissa, joihin osallistui yhteensä 53 urheilijaa 3-vuotiaista yleiseen sarjaan.

Miesten ykköseksi heitti takavuosien nuorten sarjojen SM-mitalisti Pasi Turunen, 31, Outokummun Partiosta, joka heitti mukavat lukemat 69,47.
19-vuotiaiden ykköseksi kiskaisi Pyhäselän Tino Mäkelä lukemin 61,18.

15-vuotiaiden poikien sarjassa tehtiin päivän kovin tulos, kun PyU:n Niklas Hyvönen pamautti uudet ennätysnumeronsa 68,16, joilla nousi Suomen tilaston kolmoseksi.

Hyvin heittivät myös muut 15-sarjan pojat. Tällä kaudella jo yli 67 metriä heittänyt Tuupovaaran Aku Parviainen joutui tyytymään hänelle vaatimattomiin lukemiin 58,16, mutta PyU:n Juha Karjunen paransi ennätystään tulokseen 53,25 ja Eero Ahvanainen heitti ensimmäisessä keihäskisassaan heti SM-rajan yli kolmella sentillä lukemiin 48,03.

Niklas, Aku, Juha ja Eero yltävät tällä hetkellä kaikki Suomen keihästilastossa kahdeksan parhaan joukossa, mikä lienee pohjoiskarjalaisittainkin ennätyksellistä. Tuskin koskaan aiemmin neljä urheilijaa Pohjois-Karjalasta on ollut 15-vuotiaiden tilastossa yhtä hyvin edustettuna.

Outokummun Partion Ira Hirvonen heitti 12-vuotiaiden voittoon erinomaisella tuloksella 34,11. Poikien puolella Tuupovaaran pe-heittäjä Topi Parviainen kiskaisi tällä kertaa lukemat 51,15.

Juha Karjunen ponkaisi myös pituudessa komean ennätyksensä 582, jolla nousi tilaston kuutoseksi.

Nuoremmissa ikäluokissa Roope Maaninka, 13, hyppäsi ennätyksensä 460, Oskari Pakarinen (402) ja Heli Puustinen (380) 10- ja 11-vuotiaiden piirin kärkitulokset.

1000 metrillä vasta 8-vuotias Lauri Laamanen alitti hienosti neljän minuutin rajan ajallaan 3.58,9.

60 metrin kovin tulos oli 12-vuotiaan Jesse Puhakan aika 8,8.

Eero Könönen

-------------------------

Pyhäselkä 12.7.2018

Pyhäselän heinäkisat, Hammaslahden kenttä, lämpötila +25, aurinkoista, 53 kilpailijaa:

M keihäs:
1) Pasi Turunen OutokP 69,47
2) Henri Korhonen MaanMa 59,36

M19 keihäs:
1) Tino Mäkelä PyhäsU 61,18
2) Eetu Korhonen MaanMa 57,16

P15 pituus:
1) Juha Karjunen PyhäsU 582, +0,0

P15 keihäs:
1) Niklas Hyvönen PyhäsU 68,16
2) Aku Parviainen TuupovU 58,16
3) Juha Karjunen PyhäsU 53,25
4) Eero Ahvanainen PyhäsU 48,03

P13 60 m, +1,4:
1) Roope Maaninka PyhäsU 10,3

P13 pituus:
1) Roope Maaninka PyhäsU 460, +0,2

P12 60 m, +1,4:
1) Jesse Puhakka PyhäsU 8,8

P12 pituus:
1) Juho Eskelinen TuupovU 347, +0,5

P12 keihäs:
1) Topi Parviainen TuupovU 51,15
2) Juho Eskelinen TuupovU 40,12

P10 60 m:
1) Oskari Pakarinen PyhäsU 9,7
2) Jerkko Kinnunen PyhäsU 9,9
3) Aapo Rautiainen KiihtU 11,1

P10 1000 m:
1) Juuso Tiilikainen PyhäsU 4.22,5

P10 pituus:
1) Oskari Pakarinen PyhäsU 402
2) Jerkko Kinnunen PyhäsU 363
3) Aapo Rautiainen KiihtU 357

P10 keihäs:
1) Oskari Pakarinen PyhäsU 25,94
2) Aapo Rautiainen KiihtU 11,76

P9 60 m:
1) Arttu Kylmänen PyhäsU 11,4
2) Paavo Maaninka PyhäsU 11,4
3) Roope Taavetti PyhäsU 12,3

P9 1000 m:
1) Arttu Kylmänen PyhäsU 4.30,5
2) Roope Taavetti PyhäsU 4.56,3

P9 pituus:
1) Paavo Maaninka PyhäsU 302
2) Arttu Kylmänen PyhäsU 275
3) Roope Taavetti PyhäsU 242

P9 keihäs:
1) Paavo Maaninka PyhäsU 17,32

P8 60 m:
1) Niro Immonen PyhäsU 11,2
2) Miikka Piipponen PyhäsU 11,4

P8 1000 m:
1) Lauri Laamanen PyhäsU 3.58,9
2) Miikka Piipponen PyhäsU 4.15,5

P8 pituus:
1) Lauri Laamanen PyhäsU 331
2) Miikka Piipponen PyhäsU 294
3) Niro Immonen PyhäsU 274

P8 keihäs:
1) Niro Immonen PyhäsU 11,38
2) Lauri Laamanen PyhäsU 10,88
3) Miikka Piipponen PyhäsU 8,34

P6 60 m:
1) Pyry Myller PyhäsU 14,1
2) Eero Laamanen PyhäsU 15,5
3) Onni Jussila 18,0 (-13)
4) Niilo Luostarinen 26,3 (-15)

P6 pituus:
1) Sulo Elliot Saarinen ValkHaka 217
2) Pyry Myller PyhäsU 192

P6 pallo:
1) Pyry Myller PyhäsU 16,04
2) Eeli Tiilikainen PyhäsU 14,58 (-13)
3) Sulo Elliot Saarinen ValkHaka 13,90
4) Eero Laamanen PyhäsU 13,68
5) Onni Jussila 6,33

N pituus:
1) Heidi Keronen OravisU 476, +0,4

T15 100 m, -1,6:
1) Pilvi Turunen TuupovU 15,7

T15 pituus:
1) Pilvi Turunen TuupovU 396, +1,4

T15 keihäs:
1) Pilvi Turunen TuupovU 28,32

T14 pituus:
1) Sofia Raatikainen PyhäsU 469, +1,3
Reetta Ryynänen PyhäsU NM

T14 keihäs:
1) Sofia Raatikainen PyhäsU 30,48

T12 60 m, +1,2:
1) Oona Kareinen TuupovU 9,7
2) Sara Martikainen PyhäsU 9,7
3) Anni Vänskä PyhäsU 9,7
4) Maria Karppanen PyhäsU 10,0
5) Aada Rautiainen KiihtU 10,0
6) Noora Tiilikainen PyhäsU 10,3

T12 1000 m:
1) Aada Rautiainen KiihtU 3.49,2
2) Noora Tiilikainen PyhäsU 3.51,2
3) Maria Karppanen PyhäsU 4.34,7
4) Anni Vänskä PyhäsU 4.35,3

T12 pituus:
1) Sara Martikainen PyhäsU 407, +0,7
2) Ira Hirvonen OutokP 388, +1,3
3) Oona Kareinen TuupovU 385, +1,8
4) Anni Vänskä PyhäsU 365, +0,0
5) Aada Rautiainen KiihtU 361, +1,9
6) Maria Karppanen PyhäsU 353, +1,6
7) Noora Tiilikainen PyhäsU 345, +0,9

T12 keihäs:
1) Ira Hirvonen OutokP 34,11
2) Oona Kareinen TuupovU 21,08

T11 60 m:
1) Nea Nousiainen PyhäsU 10,2
2) Heli Puustinen PyhäsU 10,2

T11 1000 m:
1) Nea Nousiainen PyhäsU 4.13,5
2) Heli Puustinen PyhäsU 4.14,7

T11 pituus:
1) Heli Puustinen PyhäsU 380
2) Nea Nousiainen PyhäsU 354

T11 keihäs:
1) Heli Puustinen PyhäsU 15,31
2) Nea Nousiainen PyhäsU 12,32

T10 60 m:
1) Marianne Puustinen PyhäsU 11,0
2) Jenny Miettinen PyhäsU 11,0

T10 1000 m:
1) Marianne Puustinen PyhäsU 4.06,6
2) Jenny Miettinen PyhäsU 4,39,0

T10 pituus:
1) Jenny Miettinen PyhäsU 327
2) Marianne Puustinen PyhäsU 315

T10 keihäs:
1) Marianne Puustinen PyhäsU 10,28

T8 60 m:
1) Ida-Liina Hyvönen PyhäsU 11,1
2) Jade Nousiainen PyhäsU 11,3
3) Miisa Puustinen PyhäsU 11,6
4) Iita Kallinen PyhäsU 12,1
5) Hilla Myller PyhäsU 13,6

T8 1000 m:
1) Jade Nousiainen PyhäsU 4.44,2

T8 pituus:
1) Jade Nousiainen PyhäsU 312
2) Ida-Liina Hyvönen PyhäsU 289
3) Miisa Puustinen PyhäsU 274
4) Jetta Kinnunen PyhäsU 255
5) Iita Kallinen PyhäsU 232
6) Hilla Myller PyhäsU 212

T8 keihäs:
1) Ida-Liina Hyvönen PyhäsU 16,93
2) Jade Nousiainen PyhäsU 9.00
3) Miisa Puustinen PyhäsU 8,66
4) Hilla Myller PyhäsU 5,04

T7 60 m:
1) Sylvia Saarinen ValkHaka 12,5

T7 1000 m:
1) Roosa Taavetti PyhäsU 5.54,9

T7 pituus:
1) Sylvia Saarinen ValkHaka 245
2) Roosa Taavetti PyhäsU 194

T7 pallo:
1) Sylvia Saarinen ValkHaka 14,02
2) Roosa Taavetti PyhäsU 9,06

T6 60 m:
1) Vilma Kylmälä 24,1 (-15)
2) Lilja Luostarinen 25,3 (-15)

[etusivu] [yleisurheilujaosto] [juttupörssi] [tulospörssi] [ranking]


Pyhäselän urheilijat