Pyhäselän urheilijat Sinettiseuralogo

Yleisurheilu Salibandy Lentopallo Hiihto Naisliikunta Forum
Etusivu
Ajankohtaista
Yleistä
Lemmenlava
Lajit
Liity
Kuvia
Kunniakierros
Totuusleikki
Linkkejä
Yhteystiedot
PYHÄSELKÄ 31.5.2018


Miesten keihäässä tehtailtiin omia ennätyksiä Hammaslahdessa torstaina Hammaslahdessa Pyhäselän toukokuun kisoissa. Kuopion Reippaan Taneli Juutinen, 24, kohensi parin vuoden takaista ennätystään lukemiin 73.20.

Myös Pyhäselän Urheilijoiden nuoret heittäjät olivat ennätyskunnossa. 21-vuotias Patrik Torn lähestyi 70 metrin haamurajaa tuloksellaan 63.03 ja 19-vuotiaiden MM-rajaa (68.70) tavoitteleva Tino Mäkelä, 19, sai ennätysheitolleen mittaa 65.90.

Miesten kisassa oli mukana myös toissa kaudella 80 metriä ylittänyt Joni Karvinen Katajasta, mutta hän kärsi tekniikkaongelmista eikä mittauttanut heittojaan.

Myös 15-sarjan voittaja, Pyhäselän Niklas Hyvönen paransi ennätystään komeisiin lukemiin 66.44 ja 12-vuotiaissa tämän kesän pe-poika Topi Parviainen Tuupovaaran Urheilijoista nakkasi jälleen pitkälle lukemin 54.33.

Pyhäselän Urheilijoiden järjestämiin kisoihin osallistui 67 urheilijaa.

Eero Könönen




Pyhäselkä 31.5.2018

Pyhäselän toukokuun kisat, 67 kilpailijaa, lämpötila +15, aurinkoista:

M keihäs:
1) Taneli Juutinen Kuopion Reipas 73,20
2) Patrik Torn Pyhäselän Urheilijat 69,03
3) Tino Mäkelä Pyhäselän Urheilijat 65,90
4) Ville Kamppuri Joensuun Kataja 64,54

M16 100 m, +0,1:
1) Eetu Sillanpää Pyhäselän Urh. 14,0

P15 keihäs:
1) Niklas Hyvönen Pyhäselän Urheilijat 66,44

P13 1000 m:
1) Roope Maaninka Pyhäselän Urh. 3.47,3

P13 keihäs:
1) Janne Oinonen Joensuun Kataja 46,02
2) Eeli Kinnunen Joensuun Kataja 40,70

P12 keihäs:
1) Topi Parviainen Tuupovaaran Urheilijat 54,33
2) Juho Eskelinen Tuupovaaran Urheilijat 37,22

P11 60 m:
1) Aapo Heikkinen Liperin Taimi 10,2
2) Aleksanteri Sippola Liperin Taimi 10,3

P11 1000 m:
1) Aapo Heikkinen Liperin Taimi 4.02,5
2) Aleksanteri Sippola Liperin Taimi 4.12,8

P11 pituus:
1) Aapo Heikkinen Liperin Taimi 358
2) Aleksanteri Sippola Liperin Taimi 357

P10 60 m:
1) Oskari Pakarinen Pyhäselän Urh. 9,9
2) Renne Kankkunen Liperin Taimi 10,2
3) Riko Pippuri Liperin Taimi 10,4

P10 1000 m:
1) Juuso Tiilikainen Pyhäselän Urh. 4.42,3

P10 pituus:
1) Oskari Pakarinen Pyhäselän Urheilijat 357
2) Riko Pippuri Liperin Taimi 349
3) Renne Kankkunen Liperin Taimi 343

P9 60 m:
1) Arttu Kylmänen Pyhäselän Urheilijat 11,4
2) Paavo Maaninka Pyhäselän Urheilijat 12,0
3) Roope Taavetti Pyhäselän Urheilijat 12,7

P9 1000 m:
1) Arttu Kylmänen Pyhäselän Urh. 4.33,2
2) Roope Taavetti Pyhäselän Urh. 4.58,9

P9 pituus:
1) Arttu Kylmänen Pyhäselän Urheilijat 311
2) Paavo Maaninka Pyhäselän Urheilijat 280
3) Roope Taavetti Pyhäselän Urheilijat 236

P8 50 m:
1) Lauri Laamanen Pyhäselän Urh. 9,1
2) Aleksis Kivelä Polvijärven Urh. 9,2

P8 1000 m:
1) Lauri Laamanen Pyhäselän Urh. 4.16,3

P8 pituus:
1) Lauri Laamanen Pyhäselän Urh. 296
2) Aleksis Kivelä Polvijärven Urh. 295

P7 50 m:
1) Pietu Stenberg Pyhäselän Urh. 10,1
2) Lari Piipponen 11,1

P7 1000 m:
1) Pietu Stenberg Pyhäselän Urh. 4.43,1

P7 pituus:
1) Pietu Stenberg Pyhäselän Urh. 256
2) Lari Piipponen 229

P6 50 m:
1) Peetu Halttunen 11,0
2) Peetu Timonen 12,0
3) Eero Laamanen 12,3
4) Henrik Juntunen 13,4
5) Sisu Kanerva 15,7

P6 pituus:
1) Peetu Halttunen 225
2) Eero Laamanen 213
3) Peetu Timonen 184

T15 keihäs:
1) Pilvi Turunen Tuupovaaran Urh. 27.90

T14 keihäs:
1) Sofia Raatikainen Pyhäselän Urheilijat 30,20

T13 60 m (+0,0):
1) Sara-Sofia Hyvönen Pyhäselän Urh. 8,9
2) Riikka Jokinen Pyhäselän Urh. 9,1
3) Enni Heikkinen Liperin Taimi 9,8

T13 keihäs:
1) Sara-Sofia Hyvönen Pyhäselän Urh. 29.85
2) Elina Valta Pyhäselän Urh. 24.64
3) Riikka Jokinen Pyhäselän Urh. 13,37

T12 60 m (+0,1):
1) Vilma Issakainen Pyhäselän Urh. 9,4
2) Maria Karppanen Pyhäselän Urh. 9,9
3) Selma Kekkonen Pyhäselän Urh. 9,9
4) Noora Tiilikainen Pyhäselän Urh. 9,9
5) Aada Rautiainen Kiihtelysvaaran Urh. 10,1
6) Anni Vänskä Pyhäselän Urh. 10,1

T12 1000 m:
1) Noora Tiilikainen Pyhäselän Urh. 3.51,8
2) Aada Rautiainen Kiihtelysvaaran Urh. 4.02,5
3) Maria Karppanen Pyhäselän Urh. 4.44,2

T12 keihäs:
1) Noora Tiilikainen Pyhäselän Urh. 15.82
2) Anni Vänskä Pyhäselän Urh. 10.59
3) Maria Karppanen Pyhäselän Urh. 7.30

T11 60 m:
1) Elina Likhanova Liperin Taimi 9,6
2) Nea Nousiainen Pyhäselän Urh. 10,3
3) Elina Ruusuvuori Liperin Taimi 10,6

T11 pituus:
1) Elina Likhanova LipTai 352
2) Elina Ruusuvuori LipTai 330
3) Sonja Purmonen LipTai 320
4) Nea Nousiainen PyhäsU 314

T10 60 m:
1) Marianne Puustinen Pyhäselän Urh. 10,7
2) Jenny Miettinen Pyhäselän Urh. 10,9
3) Martta Muuttoranta Liperin Taimi 11,8

T10 pituus:
1) Jenny Miettinen Pyhäselän Urh. 321
2) Martta Muuttoranta Liperin Taimi 296
3) Marianne Puustinen Pyhäselän Urh. 293

T9 60 m:
1) Pinja Stenberg Pyhäselän Urh. 11,0
2) Venla Pyykkö Liperin Taimi 11,9
3) Iida Saari Polvijärven Urh. 12,0

T9 1000 m:
1) Pinja Stenberg Pyhäselän Urh. 4.28,3

T9 pituus:
1) Pinja Stenberg Pyhäselän Urh. 332
2) Iida Saari Polvijärven Urh. 286
3) Venla Pyykkö Liperin Taimi 246

T8 50 m:
1) Ida-Liina Hyvönen Pyhäselän Urh. 9,2
2) Jade Nousiainen Pyhäselän Urh. 9,7
3) Miisa Puustinen Pyhäselän Urh. 9,7

T8 1000 m:
1) Jade Nousiainen Pyhäselän Urh. 4.33,6
2) Hanne Juntunen Pyhäselän Urh. 5.00,0
3) Inca Räty Pyhäselän Urh. 5.04,4

T8 pituus:
1) Ida-Liina Hyvönen Pyhäselän Urh. 296
2) Jade Nousiainen Pyhäselän Urh. 288
3) Miisa Puustinen Pyhäselän Urh. 288

T8 keihäs:
1) Ida-Liina Hyvönen Pyhäselän Urh. 14.91

T7 50 m:
1) Anette Alastalo Pyhäselän Urh. 9,8
2) Milja Pyykkö Liperin Taimi 11,1
3) Roosa Taavetti Pyhäselän Urh. 12,9

T7 1000 m:
1) Roosa Taavetti Pyhäselän Urh. 5.42,4

T7 pituus:
1) Anette Alastalo Pyhäselän Urh. 237
2) Roosa Taavetti Pyhäselän Urh. 212
3) Milja Pyykkö Liperin Taimi 171

T6 50 m:
1) Alissa Kivelä Polvijärven Urh. 10,7
2) Kerttu Vatanen Liperin Taimi 11,5

T6 pituus:
1) Aino-Sofia Kontkanen 198
2) Alissa Kivelä Polvijärven Urh. 185



[etusivu] [yleisurheilujaosto] [juttupörssi] [tulospörssi] [ranking]


Pyhäselän urheilijat