Pyhäselän urheilijat Sinettiseuralogo

Yleisurheilu Salibandy Lentopallo Hiihto Naisliikunta Forum
Etusivu
Ajankohtaista
Yleistä
Lemmenlava
Lajit
Liity
Kuvia
Kunniakierros
Totuusleikki
Linkkejä
Yhteystiedot
JOENSUU 27.5.2018

Benjamin Oittinen ponnisti korkeutta 180

Perinteiset Joensuun Katajan järjestämät PKO Games –kisat jatkuivat aurinkoisessa ja lämpimässä säässä Joensuun keskuskentällä 9-17-vuotiaiden nuorten lajeilla. Monissa lajeissa hätyyteltiin lauantain tapaan Suomen kärkeä.

Yksi päivän kovatasoisimmista lajeista oli 17-vuotiaiden miesten korkeushyppy, jonka voittoon ponnisti Pyhäselän Urheilijoiden 16-vuotias Benjamin Oittinen. Oma ulkoratojen ennätys koheni kerralla 10 sentillä tulokseen 180, jolla nuorukainen yltää Suomen tilaston jaetulle kärkisijalle:

- Hyppyjä on tullut lähinnä trampoliinilla, josta kimmoisuus lienee peräisin. Korkeushypyn lajiharjoittelua en ole tehnyt juuri ollenkaan, Oittinen puntaroi.

Estejuoksuja olivat seuraamassa ja vetämässä lajin suomalaiset legendat Jukka Keskisalo ja Tuomo Lehtinen, jotka saivat iloita mainioista tuloksista.

17-vuotiaiden naisten sarjassa Kannuksen Uran Enni Katajalaakso ajoi takaa 2000 metrin EM-rajaa, josta jäi vain reilut kaksi sekuntia ajallaan 7.07,60:

- Ainakin kaksi kertaa käyn vielä rajan kimppuun, kertoi ensimmäisessä 2000 metrin estekisassaan mukana ollut 16-vuotias Katajalaakso.

15-vuotiaiden poikien 1500 metrin esteissä SM-rajat rikkoutuivat neljän juoksijan voimin. Voittoon juoksi Eemeli Katajalaakso ajalla 5.01,56, mutta myös Pyhäselän pojat Lassi Valta (5.26,24) ja vasta 13-vuotias Väinö Kontkanen (5.32,95) rikkoivat selvästi 14-vuotiaiden SM-rajan 5.50.

SM-kisamatkan varmisti myös Pyhäselän Cindy Ahponen alitettuaan 14-vuotiaiden tyttöjen SM-rajan 6.30 yli puolella minuutilla lukemin 5,57,95.

SM-rajoja rikottiin urakalla

Myös 15-vuotiaiden SM-rajoja meni rikki useamman poikaurheilijan voimin. Pyhäselän Urheilijoiden Niklas Hyvönen voitti kovaan vastatuuleen heitetyn keihäskisan tuloksella 62.49 ja oli ykkönen myös pituushypyssä, jossa syntyi myötätuulitulos 577 sekä hyväksytyissä oloissa SM-rajan ylitys 563.

SM-rajan (550) yli ponnistivat myös PyU:n Juha Karjunen (574) ja Katajan Matias Ahtinen (553), mutta kummankin parhaassa hypyssä oli liikaa myötätuulta. Hyväksytyssä tuulessa SM-raja jäi kummaltakin sentin päähän.

Ahtinen rikkoi SM-rajan 100 metrin aidoissa ajallaan 14,87 ja myös seurakaveri Sakari Vallius aitoi 0,1 sekunnilla rajan (15,80) alle. Myös viime vuoden SM-hopeapojan, Katajan Rasmus Lehikoisen vauhti 300 metrillä riitti rajan alitukseen lukemin 39,95.

13-vuotiaiden sarjassa kaksi ylivoimaista urheilijaa olivat Lieksan Eero Mauro ja Pyhäselän Sara-Sofia Hyvönen, jotka voittivat kumpikin kolme lajia.

Mauron mestaruuslajit olivat 60 m (7,94), 200 m (26,98) ja korkeus. Tuloksellaan 153 hän jäi vain sentin Lieksan Urheilijoiden 13-sarjan seuraennätyksestä, joka on Eeki Kokkosen nimissä.

Hyvönen nappasi voitot 60 m:llä (8,65), korkeudessa (145) ja kuulassa (10.01). Hyvösen perheen kuuden lajin mestaruusjuhlia täydensi 8-vuotias Ida-Liina, joka voitti 9-vuotiaiden keihäänheiton.

Nuoremmissa sarjoissa tasokkainta tuloskuntoa esitti Katajan 8-vuotias Toivo Takanen, joka oli omaa luokkaansa sekä 60 metrillä (6,82) että 150 metrillä (25,35).

PyU:lle kantokuorma mitaleja

Pyhäselän Urheilijoiden toinen kilpailupäivä PKO Gamesissa oli suurmenestys, sillä seura kahmi peräti 13 kärkisijaa ja ison joukon muita sijoituksia kolmen parhaan joukkoon.

Voittoon ylsivät Benjamin Oittinen (M17 korkeus), Jimi Huuho (M17 pituus), Riina Hassinen (N17 korkeus 156), Niklas Hyvönen (P15 pituus ja keihäs), Reetta Ryynänen (T15 pituus), Sara-Sofia Hyvönen (T13 60 m, kuula ja korkeus), Heli Puustinen (T11 keihäs), Jasmin Huuho (T11 pituus), Nea Nousiainen (T11 150 m) ja Ida-Liina Hyvönen (T9 keihäs).

Eero Könönen

Joensuu

PKO Games, 2. päivä, lämpötila +18, aurinkoista:

N 200m (+2,3)
1) Hertta Heikkinen JoensKa 25,40
2) Nina Mutanen JoensKa 27,46

N 100m aidat (+3,2)
1) Hertta Heikkinen JoensKa 14,48

P9 40m (+3,2)
1) Toivo Takanen JoeK 6,82
2) Eppu Ahvenainen LieksU 7,55
3) Jimi Ahvenainen LieksU 7,72
4) Leevi Partanen JoeK 7,83
5) Paavo Maaninka PyhU 7,85
6) Pietu Stenberg PyhU 8,16
7) Hugo Lasaroff JoensKa 8,42

T9 40m (+3,7)
1) Petra Pennanen HKV 7,03
2) Aada Kauhanen HeYU 7,06
3) Pinja Stenberg PyhU 7,22
4) Siiri Kontkanen PyhU 7,23
5) Krista Martikainen PyhU 7,27
6) Emma Räsänen JoensKa 7,29
7) Jade Nousiainen PyhU 7,39
8) Ida-Liina Hyvönen PyhU 7,58
9) Miina Vatanen JoensKa 7,62
10) Mette Oinonen JoensKa 7,68

P9 150m
1) Toivo Takanen JoeK 25,35
2) Aleksis Kivelä PolvijU 28,15
3) Eppu Ahvenainen LieksU 28,55
4) Jimi Ahvenainen LieksU 28,71
5) Pietu Stenberg PyhU 31,33
6) Hugo Lasaroff JoensKa 32,65

T9 150m
1) Aada Kauhanen HeYU 24,89
2) Petra Pennanen HKV 25,19
3) Siiri Kontkanen PyhU 26,38
4) Noora Hukka JoeK 26,39
5) Pinja Stenberg PyhU 26,61
6) Krista Martikainen PyhU 26,77
7) Emma Räsänen JoensKa 27,15
8) Miina Vatanen JoensKa 29,19
9) Mette Oinonen JoensKa 29,59
Vinka Pyylampi JoensKa DNS

P9 Korkeus
1) Eppu Ahvenainen LieksU 105
2) Toivo Takanen JoeK 100
3) Leevi Partanen JoeK 100
4) Aleksis Kivelä PolvijU 95
5) Hugo Lasaroff JoensKa 85
5) Paavo Maaninka PyhU 85

T9 Korkeus
1) Petra Pennanen HKV 100
2) Pinja Stenberg PyhU 100
3) Ida-Liina Hyvönen PyhU 95
4) Krista Martikainen PyhU 90
5) Mette Oinonen JoensKa 85

P9 Keihäs
1) Eppu Ahvenainen LieksU 19,27
2) Paavo Maaninka PyhU 17,32
3) Leevi Partanen JoeK 10,67
4) Toivo Takanen JoeK 9,08
5) Pietu Stenberg PyhU 8,09

T9 Keihäs
1) Ida-Liina Hyvönen PyhU 14,98
2) Petra Pennanen HKV 14,38
3) Pinja Stenberg PyhU 11,70
4) Mette Oinonen JoensKa 7,47
5) Miina Vatanen JoensKa 6,08

P11 150m (+3,1)
1) Elias Vanhanen KuopRei 22,06
2) Oskari Pakarinen PyhU 23,14
3) Topias Juntunen PyhäsU 23,89
4) Renne Kankkunen LipT 24,37
5) Topias Mustonen JoensKa 24,61
6) Aapo Heikkinen LipT 24,87
7) Aleksanteri Sippola LipT 25,79
8) Eelis Härmä PyhäsU 26,24
9) Aapo Rautiainen KiihtU 26,59
10) Luukas Käyhkö JoensKa 26,68

T11 150m (+2,1)
1) Nea Nousiainen PyhU 23,75
2) Melissa Vanhanen KuopRei 23,88
3) Iiris Voutilainen JoensKa 24,84
4) Vilma Vatanen JoensKa 25,40
5) Nella Voutilainen JoensKa 26,09
6) Reeta Pöllänen HeYU 26,77

P11 60m aidat (+1,9)
1) Elias Vanhanen KuopRei 10,63
2) Topias Mustonen JoensKa 11,18
3) Oskari Pakarinen PyhU 11,73
4) Aleksanteri Sippola LipT 11,93
5) Renne Kankkunen LipT 12,31
6) Luukas Käyhkö JoensKa 13,03
7) Eelis Härmä PyhäsU 13,75
Onni Holopainen LipT DNS

T11 60m aidat (+0,0)
1) Iiris Voutilainen JoensKa 11,22
2) Nella Voutilainen JoensKa 12,62
3) Melissa Vanhanen KuopRei 12,73
4) Martta Muuttoranta LipT 13,57
5) Vilma Vatanen JoensKa 13,77

P11 Pituus
1) Elias Vanhanen KuopRei 4,24
2) Topias Mustonen JoensKa 3,76
3) Oskari Pakarinen PyhU 3,71
4) Aleksanteri Sippola LipT 3,45
5) Aapo Rautiainen KiihtU 3,42
6) Roope Matveinen JoensKa 3,41
7) Eelis Härmä PyhäsU 3,33
8) Aapo Heikkinen LipT 3,31
9) Renne Kankkunen LipT 3,28
10) Luukas Käyhkö JoensKa 3,24

T11 Pituus
1) Jasmin Huuho PyhU 3,56
2) Melissa Vanhanen KuopRei 3,56
3) Vilma Vatanen JoensKa 3,54
4) Iiris Voutilainen JoensKa 3,38
5) Nea Nousiainen PyhU 3,30
6) Nella Voutilainen JoensKa 3,13
7) Reeta Pöllänen HeYU 2,93

P11 Keihäs
1) Topias Mustonen JoensKa 29,52
2) Oskari Pakarinen PyhU 23,20
3) Roope Matveinen JoensKa 21,99
4) Luka Myller JoensKa 20,07
5) Luukas Käyhkö JoensKa 18,91
6) Eelis Härmä PyhäsU 14,81
7) Onni Holopainen LipT 13,43

T11 Keihäs
1) Heli Puustinen PyhäsU 13,86
2) Vilma Vatanen JoensKa 12,37
3) Nella Voutilainen JoensKa 12,06
4) Iiris Voutilainen JoensKa 11,61

P13 60m (+1,4)
1) Eero Mauro LieU 7,94
2) Roope Maaninka PyhU 8,69
3) Santeri Kekarainen JoensKa 8,80
4) Niklas Nykyri JoensKa 9,10
5) Toni Juntunen PyhäsU 9,19
6) Anton Kettunen JoensKa 9,28
7) Eeli Mustonen JoensKa 9,51
8) Eeli Kinnunen JoensKa 9,72
Niilo Käyhkö JoensKa DNS

T13 60m (+1,6)
1) Sara-Sofia Hyvönen PyhU 8,65
2) Aada Heiskanen SavR 8,69
3) Olivia Panhelainen JoensKa 8,81
4) Sara Martikainen PyhU 9,27
5) Kiira Kiiskinen JoensKa 9,47
6) Silja Räsänen HeYU 9,50
7) Enni Heikkinen LipT 9,57
8) Oona Kärkkäinen JoensKa 9,62
9) Venla Simonen JoensKa 9,70
10) Venla Härmä PyhäsU 9,70
11) Aada Rautiainen KiihtU 9,70
12) Suvi-Tuuli Korhonen HeYU 11,37

P13 200m (+4,0)
1) Eero Mauro LieU 26,98
2) Santeri Kekarainen JoensKa 29,55
3) Toni Juntunen PyhäsU 30,34
4) Niklas Nykyri JoensKa 32,02
5) Eeli Mustonen JoensKa 33,55
6) Niilo Käyhkö JoensKa 33,72
Anton Kettunen JoensKa DNS

T13 200m (+2,2)
1) Aada Heiskanen SavR 28,42
2) Olivia Panhelainen JoensKa 29,12
3) Enni Heikkinen LipT 32,14
4) Kiira Kiiskinen JoensKa 32,51
5) Oona Kärkkäinen JoensKa 32,53
6) Aada Rautiainen KiihtU 33,07
7) Venla Simonen JoensKa 34,01
8) Venla Härmä PyhäsU 34,02

P13 Korkeus
1) Eero Mauro LieU 153
2) Eeli Mustonen JoensKa 140
3) Roope Maaninka PyhU 140
4) Niklas Nykyri JoensKa 125
5) Anton Kettunen JoensKa 125
6) Santeri Kekarainen JoensKa 110

T13 Korkeus
1) Sara-Sofia Hyvönen PyhU 145
2) Riikka Jokinen PyhäsU 140
3) Noora Tiilikainen PyhäsU 125
3) Sara Martikainen PyhU 125
5) Aada Rautiainen KiihtU 110

P13 Kuula
1) Eeli Kinnunen JoensKa 10,64
2) Eero Mauro LieU 10,31
3) Roope Maaninka PyhU 9,70
4) Niklas Nykyri JoensKa 8,68
5) Eeli Mustonen JoensKa 8,20
6) Santeri Kekarainen JoensKa 7,78
7) Niilo Käyhkö JoensKa 7,59
8) Anton Kettunen JoensKa 5,91

T13 Kuula
1) Sara-Sofia Hyvönen PyhU 10,01
2) Elina Valta PyhU 9,76
3) Silja Räsänen HeYU 8,09
4) Aada Rautiainen KiihtU 6,96
5) Venla Härmä PyhäsU 5,90
6) Suvi-Tuuli Korhonen HeYU 5,64
7) Venla Simonen JoensKa 5,44

T15 80m aidat (+2,6)
1) Veera Kauhanen HeYU 12,97
2) Annukka Vainonen IitPy 13,21
3) Emma Halonen SavR 14,64
Peppi-Rosa Penttinen JoensKa DNS
Sofia Raatikainen PyhU DNS

P15 100m aidat (+1,3)
1) Matias Ahtinen JoensKa 14,87
2) Sakari Vallius JoensKa 15,70
3) Miro Tanninen JoeK 16,70

P15 1500m esteet
1) Eemeli Katajalaakso KannUra 5.01,56
2) Pyry Lahtinen JyväskKU 5.23,59
3) Lassi Valta PyhäsU 5.26,24
4) Väinö Kontkanen PyhU 5.32,95
5) Anton Kettunen JoensKa 5.52,14

T15 1500m esteet
1) Iiris Helander JyväskKU 5.22,67
2) Emma Hietaranta LappUM 5.25,79
3) Cindy Ahponen PyhäsU 5.57,95
4) Pilvi Turunen TuupovU 7.01,73

T15 Korkeus
1) Annukka Vainonen IitPy 140
2) Pilvi Turunen TuupovU 130

P15 Pituus
1) Niklas Hyvönen PyhäsU 5,77 +3,8 5,63 +1,1
2) Juha Karjunen PyhäsU 5,74 +2,5 5,49 +1,7
3) Matias Ahtinen JoensKa 5,53 +3,0 5,49 +0,9
4) Miro Tanninen JoensKa 5,21 +6,3 4,86 +0,5
5) Sakari Vallius JoensKa 4,87 +1,0

T15 Pituus
1) Reetta Ryynänen PyhU 4,66 +0,7
2) Veera Kauhanen HeYU 4,63 +3,7 4,49 +1,6
3) Annukka Vainonen IitPy 4,56 +1,6
4) Nelli Ruottinen PyhU 4,32 +1,5
5) Emma Halonen SavR 4,07 -0,3
6) Cindy Ahponen PyhU 4,01 +1,5

P15 Keihäs
1) Niklas Hyvönen PyhU 62,49
2) Juha Karjunen PyhU 47,27
3) Miro Tanninen JoeK 38,50
4) Sakari Vallius JoensKa 38,23

T15 Keihäs
1) Annukka Vainonen IitPy 39,93
2) Minttu Turunen KuopRei 37,36
3) Reetta Ryynänen PyhU 26,38
4) Cindy Ahponen PyhU 22,38

M17 300m
1) Rasmus Lehikoinen JoensKa 39,95

M17 korkeus:
1) Benjamin Oittinen PyhäsU 180

N17 300m
1) Emilia Kiiski JoensKa 44,21
2) Lumi Kärkkäinen JoensKa 47,99

N17 100m aidat (+3,2)
1) Tanja Kokkonen LappUM 14,06
2) Sofia Lindholm KuivAu 14,42
3) Jonna Voutilainen KuopRei 15,15

M17 2000m esteet
1) Samuel Auvinen JoensKa 6.51,25
UP: Arttu Simanainen M19 JoensKa 6.35,66

N17 2000m esteet
1) Enni Katajalaakso KannUra 7.07,60
2) Ella Kainulainen SavonlRie 7.24,00

N17 Korkeus
1) Riina Hassinen PyhäsU 156

M17 Pituus
1) Jimi Huuho PyhäsU 5,74 +4,6
2) Richard Liemula KuopRei 5,71 +1,3

N17 Kuula
Loppukilpailu
1) Riia Toivanen JuankKuo 11,34
2) Tuuli Kinnunen JoensKa 10,89

N17 Keihäs
1) Nea Roiha ParikkU 40,18
2) Riia Toivanen JuankKuo 37,78ri S

[etusivu] [yleisurheilujaosto] [juttupörssi] [tulospörssi] [ranking]


Pyhäselän urheilijat