Pyhäselän urheilijat Sinettiseuralogo

Yleisurheilu Salibandy Lentopallo Hiihto Naisliikunta Forum
Etusivu
Ajankohtaista
Yleistä
Lemmenlava
Lajit
Liity
Kuvia
Kunniakierros
Totuusleikki
Linkkejä
Yhteystiedot
JOENSUU 26.5.2018

Perinteinen Katajan, Kuopion Reippaan ja Savonlinnan Riennon 11-15-vuotiaiden seuraottelu oli saanut lisäväriä, kun mukaan kutsuttiin Pohjois-Karjalan yleisurheilun eli Pokaryn yhdistelmäjoukkue.

Yhdistelmäjoukkue oli lopulta koko kisan ykkönen ennen Savonlinnan Rientoa ja kolmanneksi yltänyttä Joensuun Katajaa. Kuopion Reipas saanut läheskään täyttä joukkuetta kasaan ja jätettiin armotta peränpitäjäksi.

Voitosta huolimatta myös Pokary joutui antamaan tasoitusta muutamien PyU:n avainurheilijoiden poisjääntien takia. Riikka Jokinen oli poissa jalkapalloturnauksen takia, Sofia Raatikainen oli kuumeessa ja Juha Karjunen jalkavaivaisena. Lassi Valta keskittyi sunnuntain estejuoksuun tavoitteenaan rikkoa SM-raja.

Pokaryn joukkueen rungon muodostivat PyU:n urheilijat, joita oli joukkueessa parikymmentä.

Seuraottelun PyU-voittajina olivat Marianne Puustinen (T11 1000 m), Pinja Myller (T11 kuula, myös 60 m 3.), Väinö Kontkanen (P13 1000 m) ja Sara-Sofia Hyvönen (T13 pituus, myös keihäs 2.).

Lisäksi kolmen joukkoon selvisivät Oskari Pakarinen (P11 60 m 2., kuula 3.), Jasmin Huuho (T11 kuula 3.), Niklas Hyvönen (P15 kuula 2.), Roope Maaninka (P13 60 m aj 3.), Alisa Oinonen (T13 pituus 2.) sekä Janna Huuho (T15 kuula 2.).

Seuraottelun parasta antia oli 15-vuotiaiden poikien kuula, jossa voiton otti Savonlinnan Riennon Arttu Härkönen niukasti ennen Pokaryn ja Pyhäselän Niklas Hyvöstä. Kumpikin lähenteli työnnöillään 15 metrin rajaa.

Sekä Arttu että Niklas ylsivät viime vuonna 14-vuotiaiden SM-mitaleille. Härkönen voitti moukarikultaa ja Hyvönen keihäshopeaa.

13-vuotiaiden keihäässä käytiin kovatasoinen kamppailu voitosta. Viikko sitten Keiteleellä jo 12-vuotiaiden pe:n 56.53 kiskaissut Topi Parviainen Tuupovaaran Urheilijoista otti nytkin voiton tuloksella 52.91, mutta hyvän vastuksen antoi Katajan Janne Oinonen, 13, lukemin 51.11.

15-sarjassa väläyttivät myös Katajan Rasmus Lehikoinen 200 metrillä (23,62) ja Miro Tanninen 3-loikassa (12,32). Kummankin suorituksissa oli kuitenkin hieman liikaa myötätuulta.

Seuraottelun lisäksi käytiin miesten ja naisten sekä 17- ja 9-vuotiaiden sarjoissa PKO Games -kisoja.

PyU:sta osallistuivat miesten sarjaan Patrik Torn (keihäs) ja Tommi Jalkanen (kiekko). 9-vuotiaita kilpaili PyU:sta runsaasti erinomaisella menestyksellä.

PKO Games jatkuu sunnuntaina klo 10 nuorten 9-17-vuotiaiden lajeilla.

Eero Könönen

-------------------
Joensuu

Seuraottelu Riento-Reipas-Kataja-Pokary, lämpötila +25, aurinkoista

Seuraottelun kokonaispisteet: 1) Pohjois-Karjalan Yleisurheilu 271, 2) Savonlinnan Riento 261, 3) Joensuun Kataja 236, 4) Kuopion Reipas 115

12 x 60 m sukkulaviesti:
1) Pohjois-Karjalan Yleisurheilu ry 1.45,54
2) Savonlinnan Riento 1.48,20
3) Joensuun Kataja 1.50,44
4) Kuopion Reipas 1.51,01

P11 60 m (+1,1)
1) Otso Nyyssönen SavR 9,41
2) Oskari Pakarinen PyhäsU 9,42
3) Onni Nyyssönen SavR 9,62
4) Henri Kaari JoeK 9,89
5) Tuukka Suomela KuRe 9,99
6) Luca Räty PyhäsU 10,13
7) Samuel Sallinen JoensKa 10,53
8) Niko Viljala KuopRei 11,43

T11 60m (+2,4)
1) Ella-Sofia Kaiponen SavR 9,13
2) Elina Likhanova LipT 9,19
3) Pinja Myller PyhäsU 9,37
4) Sonja Liimatta SavR 9,56
5) Hanna Sipponen KuopRei 9,72
6) Iiris Voutilainen JoensKa 9,89
7) Vilma Vatanen JoensKa 10,08
8) Sara Viljala KuopRei 10,13

P11 1000m
1) Elias Vanhanen KuopRei 3.20,47
2) Samuel Sallinen JoensKa 3.46,47
3) Onni Nyyssönen SavR 3.48,01
4) Aapo Heikkinen LipT 3.49,71
5) Renne Kankkunen LipT 3.53,15
6) Kasper Yin SavR 4.13,39
7) Henri Kaari JoeK 4.20,87

T11 1000m
1) Marianne Puustinen PyhäsU 3.42,47
2) Nella Voutilainen JoensKa 3.50,44
3) Maija Halko SavR 3.56,96
4) Telma Huopainen SavonlRie 4.02,25
5) Elina Likhanova LipT 4.10,35
6) Emma Kröger JoeK 4.15,87
7) Melissa Vanhanen KuopRei 4.20,36
8) Hanna Sipponen KuopRei 4.34,51

P11 Korkeus
1) Elias Vanhanen KuopRei 135
2) Topias Mustonen JoensKa 125
3) Renne Kankkunen LipT 115
4) Otso Nyyssönen SavR 115
5) Luca Räty PyhäsU 105
5) Luka Myller JoensKa 105
7) Viljami Puustinen SavR 95

T11 Korkeus
1) Sonja Liimatta SavR 120
2) Melissa Vanhanen KuopRei 110
3) Lilia Kokkonen PolU 110
4) Veera Niittymäki SavR 110
5) Iiris Voutilainen JoensKa 105
6) Elina Ruusuvuori LipT 100
7) Jenna Leppänen JoensKa 95

P11 Kuula
1) Topias Mustonen JoensKa 8,02
2) Aleksanteri Sippola LipT 7,59
3) Oskari Pakarinen PyhäsU 6,87
4) Roope Matveinen JoensKa 5,86
5) Viljami Puustinen SavR 5,71
6) Kasper Yin SavR 5,39

T11 Kuula
1) Pinja Myller PyhäsU 6,92
2) Ella-Sofia Kaiponen SavR 6,70
3) Jasmin Huuho PyhäsU 6,32
4) Veera Niittymäki SavR 5,90
5) Nella Voutilainen JoensKa 5,87
6) Vilma Vatanen JoensKa 5,67
7) Sara Viljala KuopRei 5,56

P13 1000m
1) Väinö Kontkanen PyhäsU 3.11,89
2) Erno Tietäväinen TohmajU 3.12,15
3) Tuukka Viinisalo JoensKa 3.33,44
4) Soini Ripatti SavR 3.39,21
5) Mico Räty PyhäsU 3.43,78
6) Niilo Käyhkö JoensKa 3.46,81
7) Aslan Yalcin SavR 3.47,75

T13 1000m
1) Oona Immonen SavR 3.33,90
2) Alina Tikka JoensKa 3.34,50
3) Eevi Kettunen PolU 3.37,76
4) Noora Tiilikainen PyhäsU 3.43,65
5) Nea Vartiainen KuopRei 3.44,10
6) Jemina Nikkanen SavR 3.47,73
7) Venla Simonen JoensKa 4.01,28

P13 60m aidat (+2,3)
1) Eero Mauro LieU 9,77
2) Santeri Kekarainen JoensKa 9,82
3) Roope Maaninka PyhäsU 10,22
4) Marek Pinter JoensKa 10,86
5) Soini Ripatti SavR 12,81
6) Aslan Yalcin SavR 13,88

T13 60m aidat (+1,7)
1) Aada Heiskanen SavR 10,44
2) Olivia Panhelainen JoensKa 11,33
3) Sesilia Jolkkonen PolvijU 11,34
4) Oona Immonen SavR 12,49
5) Eevi Jalkanen KuopRei 12,77
6) Sara Martikainen PyhäsU 12,86
7) Oona Kärkkäinen JoensKa 13,56
8) Kerttu Miettinen KuopRei 14,14

P13 Pituus
1) Eero Mauro LieU 4,72 +1,7
2) Otso Liimatta NurS 4,39 +0,0
3) Marek Pinter JoensKa 4,23 +0,0
4) Eeli Mustonen JoensKa 3,99 +1,3
5) Isko Kovanen SavR 3,09 +0,7
6) Oska Yin SavonlRie 3,00 +0,0

T13 Pituus
1) Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 4,46 +0,0
2) Alisa Oinonen PyhäsU 4,22 +1,2
3) Olivia Panhelainen JoensKa 4,19 +1,8
4) Aada Heiskanen SavR 4,17 +0,1
5) Miisa-Riina Virta SavR 4,16 +0,0
6) Kiira Kiiskinen JoensKa 3,77 +0,0
7) Eevi Jalkanen KuopRei 3,73 +1,1

P13 Keihäs
1) Topi Parviainen TuupovU 52,91
2) Janne Oinonen JoensKa 51,11
3) Juho Eskelinen TuupovU 36,54
4) Isko Kovanen SavR 31,16
5) Eeli Mustonen JoensKa 29,92
6) Oska Yin SavonlRie 16,66

T13 Keihäs
1) Ira Hirvonen OutP 31,52
2) Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 30,90
3) Jemina Nikkanen SavR 20,90
4) Vilma Härkönen SavR 20,80
5) Annika Venäläinen KuopRei 19,08
6) Kiira Kiiskinen JoensKa 15,97
7) Kerttu Miettinen KuopRei 11,24
8) Minni Savolainen JoeK 8,98

P15 200m (+2,7)
1) Rasmus Lehikoinen JoensKa 23,62
2) Topi Kela JoensKa 24,85
3) Otto Vilpponen KuopRei 25,10
4) Hessu Malmstedt SavonlRie 25,30
5) Väinö Ripatti SavR 25,60
6) Lassi Valta PyhäsU 26,56
7) Jimi Alastalo PyhäsU 29,79

T15 200m (+1,7)
1) Alina Tuomela KuopRei 27,48
2) Aada Kokko JoensKa 27,81
3) Riika Tirkkonen KuopRei 27,88
4) Venla Häkkinen JoensKa 28,33
5) Emma Halonen SavR 29,42
6) Heidi Tyrväinen SavR 29,58
7) Nelli Ruottinen PyhäsU 29,99

P15 800m
1) Miska Käyhkö SavR 2.17,99
2) Hessu Malmstedt SavonlRie 2.23,14
3) Rasmus Lehikoinen JoensKa 2.23,25
4) Arsi Tietäväinen TohmU 2.23,96
5) Pietari Sippola LipT 2.29,10
6) Miro Tanninen JoeK 2.36,24

T15 800m
1) Jenna-Julia Kettunen KuopRei 2.33,77
2) Venla Häkkinen JoensKa 2.35,46
3) Erin Kainulainen SavR 2.35,66
4) Cindy Ahponen PyhäsU 2.36,89
5) Iida-Emilia Kaiponen SavR 2.38,71
6) Suvi-Tuulia Puustinen PyhäsU 2.40,50
7) Siiri Luostarinen JoensKa 2.50,38

P15 Kolmiloikka
1) Miro Tanninen JoeK 12,32 +2,2 10,60 +0,0
2) Väinö Ripatti SavR 12,02 +3,0
3) Matias Ahtinen JoensKa 11,83 +1,2
4) Niklas Hyvönen PyhU 11,71 +0,1
5) Miska Käyhkö SavR 11,61 +1,7
6) Aku Parviainen TuupovU 10,95 +1,9
7) Otto Vilpponen KuopRei 10,50 +0,0


T15 Kolmiloikka
1) Erin Kainulainen SavR 10,21 +2,0
2) Aada Kokko JoensKa 9,75 +0,0
3) Peppi Laurila KuopRei 9,72 +0,0
4) Stina Pesonen KuopRei 9,69 +1,7
5) Asta Riikonen PolU 9,61 +1,0
6) Helmi Laine SavR 9,53 +0,0
7) Reetta Ryynänen PyhU 9,12 +2,0
8) Elsi Laakkonen JoensKa 8,49 +2,5 8,48 -0,8

P15 Kuula
1) Arttu Härkönen SavR 14,89
2) Niklas Hyvönen PyhU 14,77
3) Aku Parviainen TuupovU 12,09
4) Jooseppi Sallinen SavR 10,92
5) Matias Ahtinen JoensKa 10,27
6) Sakari Vallius JoensKa 9,87

T15 Kuula
1) Nea Immonen JoensKa 10,14
2) Janna Huuho PyhU 9,99
3) Riika Tirkkonen KuopRei 9,36
4) Reetta Ryynänen PyhU 9,01
5) Helmi Laine SavR 8,20
6) Milla Lepistö SavR 8,02
7) Viivi Pääkkönen KuopRei 7,39
8) Elsi Laakkonen JoensKa 7,15

PKO Games

Avauspäivä:

M 100 m (+0,4)
1) Santeri Örn PolvijU 10,86
2) Erno Mehtonen SavR 10,86
3) Joonas Liukkonen JuvU 11,13
4) Ville Hyttinen KuopRei 11,21
5) Niko Mutikainen SavR 11,40
6) Veikka Mikkonen SavR 11,79
7) Rasmus Hiltunen SavR 11,80
8) Tuomas Juvonen KajKi 12,68

N 100 m (+0,0)
1) Sara Francis KiuU 11,91
2) Hertta Heikkinen JoensKa 12,30
3) Annika Haverinen KajKi 12,48
4) Niina Karttunen SavR 12,61
5) Jenna Kokkonen KajKi 12,79
6) Reeta-Mari Mäntyselkä KuopRei 12,93
7) Nina Mutanen JoensKa 12,94
8) Jenna Riikonen JoensKa 13,32

N 400m
1) Helmi Kortetmaa KannUra 1.00,46
2) Mette Lukin KuopRei 1.00,75
3) Silja Kempas LieU 1.00,91
4) Annina Walling SavR 1.01,61
5) Petra Väänänen JoensKa 1.02,42

M 1500m
1) Ilari Piipponen KarhKa 4.02,31
2) Jiri Karjalainen JoensKa 4.04,82
3) Teemu Ruippo JoensKa 4.10,43
4) Markus Kasanen JoensKa 4.31,41
5) Jani Huovinen JoeK 4.32,95
6) Eino Könönen JoeK 4.36,69

N 5000m
1) Sanna Markkanen JoeK 24.00,33

N Seiväs
Loppukilpailu
1) Neea Käyhkö SavR 320
2) Aino Pyykkö LieU 250

M Pituus
1) Kalle Salminen JoeK 7,58 +0,0
2) Rasmus Hiltunen SavR 6,06 +0,0

N Pituus
1) Senni Salminen ImU 5,89 +0,4
2) Jessica Miettinen JoeK 5,65 +0,0
3) Hertta Heikkinen JoensKa 5,25 +0,5
4) Emmi Kiviharju IisVi 5,11 -0,8
5) Niina Karttunen SavR 5,05 -0,7
6) Riikka Pitkänen SavR 5,02 -0,9
7) Etti Mehtonen SavR 4,36 -1,5


M Kiekko
1) Tommi Jalkanen PyhU 34,52

N Kiekko
1) Katri Hirvonen JoensKa 51,14

M Keihäs
1) Taneli Juutinen KuopRei 66,70
2) Patrik Torn PyhU 65,12
3) Ville Kamppuri JoensKa 62,86
4) Topi Julkunen JuvU 61,05
5) Tero Nokka KuopRei 58,31
6) Tuomas Juvonen KajKi 37,55

N Keihäs
1) Hertta Heikkinen JoensKa 36,81

P9 1000m
1) Peetu Kovero OutP 3.58,42
2) Lauri Laamanen PyhU 4.11,19
3) Voitto Voutilainen JoensKa 4.12,58
4) Aleksis Kivelä PolvijU 4.17,74
5) Pietu Stenberg PyhU 4.26,16

T9 1000m
1) Aino Tarkiainen JorU 3.42,96
2) Petra Pennanen HKV 3.46,38
3) Noora Hukka JoeK 4.00,18
4) Pinja Stenberg PyhU 4.14,07
5) Krista Martikainen PyhU 4.18,26
6) Mette Oinonen JoensKa 4.19,51
7) Siiri Kontkanen PyhU 4.20,34
8) Vinka Pyylampi JoensKa 4.43,76
9) Miina Vatanen JoensKa 4.48,06

P9 60m aidat
1) Leevi Partanen JoeK 13,24
2) Aleksis Kivelä PolvijU 14,58
3) Eppu Ahvenainen LieksU 14,83
4) Voitto Voutilainen JoensKa 15,00
5) Lauri Laamanen PyhU 15,15
6) Paavo Maaninka PyhU 16,01

T9 60m aidat
1) Pinja Stenberg PyhU 13,89
2) Mette Oinonen JoensKa 14,25
3) Jade Nousiainen PyhU 14,34
3) Siiri Kontkanen PyhU 14,34
5) Petra Pennanen HKV 14,39
6) Miina Vatanen JoensKa 14,86

P9 Pituus
1) Toivo Takanen JoeK 3,33
2) Eppu Ahvenainen LieksU 3,18
3) Leevi Partanen JoeK 3,12
4) Jimi Ahvenainen LieksU 2,85
5) Peetu Kovero OutP 2,79
6) Paavo Maaninka PyhU 2,62
7) Lauri Laamanen PyhU 2,62
8) Pietu Stenberg PyhU 2,40
9) Hugo Lasaroff JoensKa 2,36

T9 Pituus
1) Petra Pennanen HKV 3,60
2) Pinja Stenberg PyhU 3,28
3) Aada Kauhanen HeYU 3,22
4) Krista Martikainen PyhU 3,11
5) Aino Tarkiainen JorU 3,02
6) Ida-Liina Hyvönen PyhU 2,94
7) Jade Nousiainen PyhU 2,80
8) Mette Oinonen JoensKa 2,67
9) Miina Vatanen JoensKa 2,61
10) Sanni Lehikoinen JoensKa 2,27
11) Vinka Pyylampi JoensKa 2,13

P9 Kuula
1) Paavo Maaninka PyhU 6,44
2) Eppu Ahvenainen LieksU 5,50
3) Leevi Partanen JoeK 5,37
4) Jimi Ahvenainen LieksU 4,38
5) Hugo Lasaroff JoensKa 4,25
6) Pietu Stenberg PyhU 3,70

T9 Kuula
1) Ida-Liina Hyvönen PyhU 6,09
2) Krista Martikainen PyhU 5,21
3) Aino Tarkiainen JorU 5,10
4) Pinja Stenberg PyhU 5,02
5) Petra Pennanen HKV 4,92
6) Miina Vatanen JoensKa 4,20
7) Mette Oinonen JoensKa 3,70
8) Vinka Pyylampi JoensKa 2,50

N17 100 m (+0,1)
1) Veera Kauhanen HeYU 13,11
2) Emilia Kiiski JoensKa 13,23
3) Emmi Kiviharju IisVi 13,24
4) Neea Käyhkö SavR 13,34
5) Lumi Kärkkäinen JoensKa 13,90
N17 800m
1) Veera Kontkanen JoensKa 2.30,68
2) Iida Pyykönen NurS 2.41,01
3) Lumi Kärkkäinen JoensKa 2.42,88

[etusivu] [yleisurheilujaosto] [juttupörssi] [tulospörssi] [ranking]


Pyhäselän urheilijat