Pyhäselän urheilijat Sinettiseuralogo

Yleisurheilu Salibandy Lentopallo Hiihto Naisliikunta Forum
Etusivu
Ajankohtaista
Yleistä
Lemmenlava
Lajit
Liity
Kuvia
Kunniakierros
Totuusleikki
Linkkejä
Yhteystiedot
LIPERI 19.5.2018

”Tänään täällä Liperissä on ollut todellista juoksun juhlaa, kun kilpailuihin osallistui lähes 150 juoksijaa eri puolilta Pohjois-Karjalaa”, päätti maastojuoksun pm-kilpailujen kuuluttaja, Pohjois-Karjalan yleisurheilun puheenjohtaja Janne Kivelä osuutensa lauantaina Liperin Honkalammella.

Osallistujamäärät 9-15-vuotiaiden sarjoissa ovat edelleen nousussa, sillä näihin ikäluokkiin osallistui 130 kilpailijaa, kun viimevuotinen komea luku samoilla Honkalammen radoilla oli 123.

Ylemmät ikäluokat potevat edelleen pahaa osanottajapulaa, sillä 17-19-vuotiaisiin sekä naisten miesten sarjoihin osallistui yhteensä vain parikymmentä juoksijaa.

Nuorempien ikäluokkien osallistujamäärän nousu selittyy Liperin Taimen (32 juoksijaa) ja Polvijärven Urheilijoiden (19) toiminnan piristymisellä. Myös Joensuun Katajan juniorijuoksijoiden määrä (32) on kasvussa ja Pyhäselän Urheilijoilla (39) pysynyt ennallaan kovalla tasolla.

Muista seuroista osallistui nuorimpiin ikäluokkiin vain yksittäisiä juoksijoita, joten Pohjois-Karjalan yleisurheilulla riittää työtä nukkuvien seurojen herättelemisessä:

- Kiteen Urheilijoilla on toiminta lähtemässä pitkän tauon jälkeen mukavasti käyntiin, sillä kesän urheilukouluun oli ilmoittautunut 50 lasta, kertoi Pokaryn harjoitusvastaava Veijo Karjunen.

Polvijärven Urheilijoiden veteraanijuoksija Jukka Rahkonen, 40, uusi viimevuotisen miesten voittonsa ylivoimaiseen tapaan ja iloitsi viimevuotista kovemmasta kunnosta:

- Radat olivat nyt erinomaisessa kunnossa piikkareilla juoksuunkin. Tähtään kesän veteraanikisoihin, mutta harkitsen myös yleisen sarjan SM-maratonille osallistumista, Rahkonen tuumaili.

Naisten sarjan voittoon juoksi vieläkin suvereenimmin lähes 1,5 minuutin erolla Pyhäselän Urheilijoiden Laura Karkkulainen:

- Olin hiljattain silmien laserleikkauksessa, eikä lääkäri suositellut vielä aivan täysipainoista juoksua. Kalevan Kisojen ohjelmassani ovat tänäkin vuonna 5000 ja 10 000 metriä. Tänä viikonloppuna lähden vielä Valtimolle Kalliojärvi-juoksuun.

Nuoria lupauksia

14-15-vuotiaiden ikäluokissa juostiin 1:n ja 2 km:n matkoja. Lyhemmän matkan nopeimmat olivat 11-sarjan voittajat Katajan Samuel Sallinen (3.29) ja Liperin Taimen Elina Likhanova (3.33).

Kahdella kilometrillä parasta vauhtia esittivät 14-sarjan kaksi kärkipoikaa Tohmajärven Urheilijoiden Arsi Tietäväinen (6.47) ja Pyhäselän Urheilijoiden Lassi Valta (6.53).

Tyttöjen nopeimmat ja samalla ainoat 8 minuutin alittajat olivat 15-. 13- ja 14-vuotiaiden voittajat Sini Rahkonen PoU (7.41), Riikka Jokinen PyU (7.42) ja Cindy Ahponen PyU (7.50).

Seurojen menestyspisteissä Kataja (95) ja Pyhäselkä (94) päätyivät 9-15-vuotiaissa lähes tasapeliin. Kolmantena oli isäntäseura Liperin Taimi (35).

PyU:lle 17 henkilökohtaista mitalia

PyU rohmusi pm-maastoista 17 henkilökohtaista ja ison joukon joukkuemitaleja.

Tässä vielä henkilökohtaiset mitalistit:

Laura Karkkulainen Naiset 1.
Cindy Ahponen T14 1.
Riikka Jokinen T13 1.
Väinö Kontkanen P13 1.
Marianne Puustinen T10 1.
Peppi Ahponen N19 2.
Iitu Vuorma N17 2.
Lassi Valta P14 2.
Noora Tiilikainen T12 2.
Pinja Stenberg T9 2.
Janita Tukainen naiset 3.
Iida Sallinen T14 3.
Jimi Alastalo P14 3.
Roope Turunen P13 3.
Toni Juntunen P12 3.
Nea Nousiainen T11 3.
Lauri Laamanen P9 3.

Lisäksi iso joukko pistesijalaisia eli kuuden joukkoon juosseita.

Seurojen pisteet (menestys+osanotto) 9-15-vuotiaissa:

1. Pyhäselän Urheilijat 133 (94+39)
2. Joensuun Kataja 127 (95+32)
3. Liperin Taimi 67 (35+32)
4. Polvijärven Urheilijat 44 (25+19)
5. Tohmajärven Urheilijat 11 (9+2)
6. Kiihtelysvaaran Urheilijat 9 (7+2)
7. Juuan Urheilijat 4 (3+1)
8. Tuupovaaran Urheilijat 3 (2+1)
9. Outokummun Partio 1 (0+1)

Eero Könönen

--

Liperi

Pohjois-Karjalan pm-maastot, 147 juoksijaa, lämpötila +16, aurinkoista:

P9 1 km:
1. Arttu Kettunen PolvU 3.36
2. Toivo Parkkinen JoKa 3.40
3. Lauri Laamanen PyU 3.49
4. Voitto Voutilainen JoKa 3.51
5. Miikka Piipponen PyU 3.58
6. Veikka Viinisalo JoKa 3.59
7. Aleksis Kivelä PoU 4.03
8. Peetu Kovero OkuP 4.04
9. Simo Härkönen PoU 4.06
10. Pietu Stenberg PyU 4.07
11. Ate Jokinen LiTai 4.08
12. Matias Pietarinen LiTai 4.09
13. Kalle Torssonen LiTai 4.19
14. Rene Tukiainen PoU 4.21
15. Severi Inkinen PoU 4.23
16. Peetu Alastalo PyU 4.25
17. Vili Ryhänen JoKa 4.29
18. Miska Tukiainen PoU 4.48
19. Antto Pietarinen LiTai 5.26

Joukkuekisa:
1. Joensuun Kataja (Toivo Parkkinen 2., Voitto Voutilainen 4., Veikka Viinisalo 6.) 12 pist.
2. Polvijärven Urheilijat (Arttu Kettunen 1., Aleksis Kivelä 7., Simo Härkönen 9.) 17
3. Pyhäselän Urheilijat (Lauri Laamanen 3., Miikka Piipponen 5., Pietu Stenberg 10.) 18
4. Liperin Taimi (Ate Jokinen 11., Matias Pietarinen 12., Kalle Torssonen 13.) 36

T9 1 km:
1. Noora Hukka JoKa 3.41
2. Pinja Stenberg PyU 3.54
3. Mette Oinonen JoKa 3.55
4. Heini Kuronen PyU 3.59
5. Senni Ryhänen JoKa 4.03
6. Siiri Kontkanen PyU 4.05
7. Elli Halonen LiTai 4.07
8. Jade Nousiainen PyU 4.11
9. Saana Martiskainen JoKa 4.12
10. Sara Noponen LiTai 4.13
11. Ida-Liina Hyvönen PyU 4.19
12. Venla Pyykkö LiTai 4.20
13. Iida Saari PoU 4.24
14. Ida Pelli PoU 4.30
15. Sonja Savolainen PoU 4.35
16. Ronja Eronen PyU 4.38
17. Helmi Kuronen PyU 4.43
18. Hertta Vatanen LiTai 4.45
19. Veera Räsänen PoU 4.51
20. Noora Tiilikainen LiTai 5.44
21. Aino Kuittinen LiTai 5.45f
Joukkuekisa:
1. Joensuun Kataja (Noora Hukka 1., Mette Oinonen 3., Senni Ryhänen 5.) 9 pist.
2. Pyhäselän Urheilijat 1 (Pinja Stenberg 2., Heini Kuronen 4., Siiri Kontkanen 6.) 12
3. Liperin Taimi (Elli Halonen 7., Sara Noponen 10., Venla Pyykkö 12.) 29
4. Pyhäselän Urheilijat 2 (Jade Nousiainen 8., Ida-Liina Hyvönen 11., Ronja Eronen 16.) 35
5. Polvijärven Urheilijat (Iida Saari 13., Ida Pelli 14., Sonja Savolainen 15.) 42

P10 1 km:
1. Renne Kankkunen LiTai 3.38
2. Riko Pippuri LiTai 3.39
3. Veeti Rieppo PoU 3.44
4. Oskari Pakarinen PyU 3.44
5. Topias Juntunen PyU 3.49
6. Eelis Härmä PyU 4.04
7. Leevi Tanskanen PoU 4.07
8. Aapo Rautiainen KiihtU 4.08

Joukkuekisa:
1. Pyhäselän Urheilijat (Oskari Pakarinen 4., Topias Juntunen 5., Eelis Härmä 6.) 15 pist.

T10 1 km:
1. Marianne Puustinen PyU 3.39
2. Hanni Ryhänen JoKa 3.51
3. Siiri Martiskainen JoKa 3.54
4. Jasmin Huuho PyU 3.57
5. Jenny Miettinen PyU 4.04
6. Martta Muuttoranta LiTai 4.23
7. Veera Kinnunen LiTai 4.30
8. Hilda Rento LiTai 5.01

Joukkuekisa:
1. Pyhäselän Urheilijat (Marianne Puustinen 1., Jasmin Huuho 4., Jenny Miettinen 5.) 10 pist.
2. Liperin Taimi (Martta Muuttoranta 6., Veera Kinnunen 7., Hilda Rento 8.) 21

P11 1 km:
1. Samuel Sallinen JoKa 3.29
2. Aapo Heikkinen LiTai 3.37
3. Henri Kaari JoKa 3.42
4. Eeli Häikiö LiTai 3.43
5. Luukas Karppinen LiTai 3.50
6. Urho Huttunen JoKa 3.51
7. Aleksanteri Sippola LiTai 3.56
8. Niko Tiilikainen LiTai 4.05
9. Roope Matveinen JoKa 4.09
10. Onni Holopainen LiTai 5.28

Ulkop. kilp.
Petja Tanskanen PoU 4.17

Joukkuekisa:
1. Joensuun Kataja (Samuel Sallinen 1., Henri Kaari 3., Urho Huttunen 6.) 10 pist.
2. Liperin Taimi 1 (Aapo Heikkinen 2., Eeli Häikiö 4., Luukas Karppinen 5.) 11
3. Liperin Taimi 2 (Aleksanteri Sippola 7., Niko Tiilikainen 8., Onni Holopainen 10.), 25

T11 1 km:
1. Elina Likhanova LiTai 3.33
2. Nella Voutilainen JoKa 3.36
3. Nea Nousiainen PyU 3.45
4. Iiris Voutilainen JoKa 3.49
5. Heli Puustinen PyU 3.51
6. Aino Kiiskinen PyU 3.52
7. Elina Ruusuvuori LiTai 3.55
8. Emma Kröger JoKa 4.00
9. Mandi Mäkinen JoKa 4.0
10. Maria Väänänen JoKa 4.11
11. Noora Kakkonen PoU 4.15
12. Meeri Torssonen LiTai 4.16
13. Sonja Purmonen LiTai 4.21

Joukkuekisa:
1. Pyhäselän Urheilijat (Nea Nousiainen 3., Heli Puustinen 5., Aino Kiiskinen 6.) 14
2. Joensuun Kataja (Nella Voutilainen 2., Iiris Voutilainen 4., Emma Kröger 8.) 14
3. Liperin Taimi (Elina Likhanova 1., Elina Ruusuvuori 7., Meeri Torssonen 12.) 20

P12 2 km:
1. Valtteri Mäkelä JoKa 7.31
2. Santeri Kekarainen JoKa 7.46
3. Toni Juntunen PyU 7.48
4. Tuukka Viinisalo JoKa 7.53
5. Aku Alastalo PyU 8.47

Joukkuekisa:
1. Joensuun Kataja (Valtteri Mäkelä 1., Santeri Kekarainen 2., Tuukka Viinisalo 4.) 7 pist.

T12 2 km:
1. Aada Rautiainen KiihtU 8.39
2. Noora Tiilikainen PyU 8.54
3. Pihla Mattila JoKa 9.29
4. Sonja Loikkanen JoKa 9.50
5. Anni Vänskä PyU 10.02
6. Venla Härmä PyU 10.30
7. Venla Karjunen LiTai 11.17
8. Eena Pesonen LiTai 12.22
9. Saara Rummukainen LiTai 12.36
10. Sallamari Leskinen LiTai 12.48

Joukkuekisa:
1. Pyhäselän Urheilijat (Noora Tiilikainen 2., Anni Vänskä 5., Venla Härmä 6.) 13 pist.
2. Liperin Taimi (Venla Karjunen 7., Eena Pesonen 8., Saara Rummukainen 9.) 24

P13 2 km:
1. Väinö Kontkanen PyU 7.08
2. Erno Tietäväinen ToU 7.33
3. Roope Turunen PyU 8.43

T13 2 km:
1. Riikka Jokinen PyU 7.42
2. Eevi Kettunen PoU 8.12
3. Alina Tikka JoKa 8.25
4. Sara-Sofia Hyvönen PyU 8.31
5. Krista Karttunen PoU 9.10
6. Elina Valta PyU 9.27
7. Sesilia Jolkkonen PoU 9.32
8. Enni Heikkinen LiTai 9.38

Joukkuekisa:
1. Pyhäselän Urheilijat (Riikka Jokinen 1., Sara-Sofia Hyvönen 4., Elina Valta 6.) 11 pist.
2. Polvijärven Urheilijat (Eevi Kettunen 2., Krista Karttunen 5., Sesilia Jolkkonen 7.) 14

P14 2 km:
1. Arsi Tietäväinen ToU 6.47
2. Lassi Valta PyU 6.53
3. Jimi Alastalo PyU 7.00
4. Luukas Mäkelä PyU 7.03
5. Pietari Sippola LiTai 7.14
6. Pauli Vuorma PyU 7.25

Joukkuekisa:
1. Pyhäselän Urheilijat (Lassi Valta 2., Jimi Alastalo 3., Luukas Mäkelä 4.) 9 pist.

T14 2 km:
1. Cindy Ahponen PyU 7.50
2. Siiri Luostarinen JoKa 8.23
3. Iida Sallinen PyU 8.30
4. Sanni Toivanen JuuU 8.48
5. Sofia Raatikainen PyU 8.58
6. Vilma Hirvonen PoU 9.16
7. Reetta Ryynänen PyU 9.22
8. Janna Huuho PyU 9.45
9. Ellen Tanskanen PoU 10.40

Joukkuekisa:
1. Pyhäselän Urheilijat (Cindy Ahponen 1., Iida Sallinen 3., Sofia Raatikainen 5.) 9 pist.

P15 2 km:
1. Matias Ahtinen JoKa 6.57
2. Juuso Varis LiTai 7.16
3. Sakari Vallius JoKa 8.56
4. Miro Tanninen JoKa 8.57

Joukkuekisa:
1. Joensuun Kataja (Matias Ahtinen 1., Sakari Vallius 3., Miro Tanninen 4.) 8 pist.
T15 2 km:
1. Sini Rahkonen PoU 7.41
2. Venla Häkkinen JoKa 8.03
3. Aada Piiroinen JoKa 9.02
4. Pilvi Turunen TuuU 9.24
5. Veera Häkkinen JoKa 10.06

Joukkuekisa:
1. Joensuun Kataja (Venla Häkkinen 2., Aada Piiroinen 3., Veera Häkkinen 5.) 10 pist.

M17 4 km:
1. Denis Laittila JoKa 14.17

N17 4 km:
1. Veera Kontkanen JoKa 16.43
2. Iitu Vuorma PyU 18.12

M19 4 km:
1. Markus Kasanen JoKa 13.57

N19 4 km:
1. Hilja-Miina Kakkonen JoKa 17.14
2. Peppi Ahponen PyU 21.24

M 4 km:
1. Jukka Rahkonen PoU 13.13
2. Teemu Ruippo JoKa 13.31
3. Sakari Hukka JoKa 13.53
4. Tomi Pyylampi JoKa 14.18
5. Lasse Hakulainen JoKa 15.14
6. Arto Rokkonen LiTai 17.06
7. Janne Vatanen LiTai 15.35

Ulkop. kilp.
Esko Lintunen SulkKi 14.55

Joukkuekisa:
1. Joensuun Kataja (Teemu Ruippo 2., Sakari Hukka 3., Tomi Pyylampi 4.) 9 pist.

N 4 km:
1. Laura Karkkulainen PyU 14.45
2. Maarit Toivanen JoKa 16.07
3. Janita Tukiainen PyU 17.51
4. Sanna Markkanen JoKa 19.40

[etusivu] [yleisurheilujaosto] [juttupörssi] [tulospörssi] [ranking]


Pyhäselän urheilijat