Pyhäselän urheilijat Sinettiseuralogo

Yleisurheilu Salibandy Lentopallo Hiihto Naisliikunta Forum
Etusivu
Ajankohtaista
Yleistä
Lemmenlava
Lajit
Liity
Kuvia
Kunniakierros
Totuusleikki
Linkkejä
Yhteystiedot
PYHÄSELKÄ 2.4.2018

Lumimyräkkä ja kaikkien aikojen lumisimmat maisemat sävyttivät Pyhäselän Urheilijoiden perinteistä Malmijuoksua toisena pääsiäispäivänä Hammaslahdessa. Kilpailussa ratkottiin myös maantiejuoksun piirinmestaruudet.

Pohjois-Karjalan kesäkauden yleisurheiluavaus oli kaikkea muuta kuin kesäinen. Reiteille satoi kisan aikana uutta lunta lähes viisi senttiä, mikä hidasti juoksijoiden menoa.

Miesten 12 kilometrin voittoon juossut Keiteleen Kunnon Arttu Kärkiö ei valittanut oloja, mutta myönsi kelin olleen haastava:

- Hyvää harjoitustahan tämä oli tuleviin koitoksiin, joita ovat vieläkin pitemmät matkat eli SM-puolimaraton ja -maraton, tuumaili 31-vuotias Kärkiö, jonka ennätys maratonilla on vuonna 2013 juostu 2.38,40.

Naisten ykkönen oli jo kuudennen kerran peräkkäin Pyhäselän Urheilijoiden juoksija/Kontiolahden Urheilijoiden hiihtäjä Laura Karkkulainen, 25, joka on osallistunut Malmijuoksuun 18 kertaa peräkkäin vuodesta 2001 lähtien:

- Oli kyllä kaikkien aikojen hankalin keli ja reittiennätyksestänikin jäin lähes neljä minuuttia lumisen juoksualustan takia. Vaikka aika (34.02) jäi kehnohkoksi, lenkkeillyt olen hiihdon lomassa enemmän kuin viime vuonna.

Karkkulaisen hiihtotähtäimessä ovat ensi viikonlopun SM-kisat Taivalkoskella, joissa tavoitteena on henkilökohtaisen menestyksen ohella mitali 3 x 5 kilometrin viestissä yhdessä Nastassia Kinnusen ja Kaisa Mäkäräisen kanssa:

- Kyllähän myös maantiejuoksun SM-kisat Heinolassa parin viikon kuluttua kiinnostaisivat. En ole vielä varma, lähdenkö mukaan.

Jiri Karjalainen lyhyen lenkin nopein

Armeijapalvelustaan Santahaminassa suorittava Jiri Karjalainen, 21, Joensuun Katajasta oli lyhyen lenkin nopein keliin nähden erinomaisella ajalla 14.48:

- Olin kaksi viikkoa leirillä Portugalissa ja huomenna on paluu armeijan harmaisiin, tuumaili kuntosarjan voittanut Karjalainen, joka on pystynyt treenaamaan terveenä.

Kuntosarjan valitsi myös Savonlinnan Rientoa nykyisin edustava polvijärveläinen Annina Walling, joka juoksi naisten nopeimman ja kuntosarjan toiseksi nopeimman (18.53) ajan 4,5 kilometrillä.

Malmijuoksun konkareita

Malmijuoksun vakiokalustoon kuuluu vuodesta toiseen hammaslahtelainen Mirja Lappalainen, joka on osallistunut kilpailuun oman arvionsa mukaan lähes joka kerta vuodesta 1983 lähtien, jolloin hän kilpaili 16-vuotiaiden sarjassa.

Myös Keijo Maksimainen - 30 Malmijuoksua täyteen tänä vuonna - ja Toivo Penttinen ovat pitkän linjan malmijuoksuveteraaneja. 70-vuotiaiden sarjan voittanut Penttinen juoksi ikäluokkaansa kelpo ajan 21.01.

55-vuotiaiden naisten ykköseksi taivalsi Tuija Puhakainen, joka muisti osallistuneensa Malmijuoksuun ensimmäisen kerran vuonna 1974, jolloin hän voitti 14-vuotiaiden tyttöjen sarjan.

Hiihtäjät menestyivät juniorisarjoissa

Nuoremmissa ikäluokissa kauden aikana menestyneet hiihtäjät olivat vahvoja. Tohmajärven Urheilijoiden Arsi Tietäväinen (P14) ja Pyhäselän Urheilijoiden Väinö Kontkanen (P13) ylsivät Top 10 –sijoituksiin tämänvuotisissa hopeasompafinaaleissa ja voittivat sarjansa Hammaslahdessa ajoin 17.29 ja 17.54.

Alle 18 minuutin juoksivat myös 17-sarjan voittanut Katajan Dennis Moskvin (17.22) sekä 14-sarjalaiset Katajan Ilmari Lehmus (17.47) ja PyU:n Lassi Valta (17.50).

Tietäväisen ohella muiksi 14-15-vuotiaiden mestareiksi juoksivat PyU:n keihäsmies Niklas Hyvönen (P15), Katajan uusi tuttavuus Aada Piiroinen (T15) ja PyU:n kävelijälupaus Cindy Ahponen (T14).

PyU kahmi voittoja

PyU:lle kertyi runsaasti malmijuoksuvoittoja. Aiemmin mainittujen lisäksi voittoihin ylsivät Pinja Stenberg (T9), Lauri Laamanen (P9), Marianne Puustinen (T10), Janne Piipponen (P10), Milo Kuivalainen (P12), Riikka Jokinen (T13), Luca Räty (P11) ja Kaisa Kasurinen (N19).

Eero Könönen




---

Pyhäselkä

46. malmijuoksu ja maantiejuoksun pm-kilpailut sarjoissa M/N, M/N19-17 ja P/T15-9 vuotta, 118 kilpailijaa

Seurojen pisteet (9-15-vuotiaat), menestys+osanotto:

1. Pyhäselän Urheilijat 131 (97+34)
2. Joensuun Kataja 28 (21+7)
3. Polvijärven Urheilijat 17 (11+6)
4. Tohmajärven Urheilijat 10 (8+2)
5. Kiihtelysvaaran Urheilijat 7 (5+2)
6. Juuan Urheilijat 3 (1+2)
7. Tuupovaaran Urheilijat 2 (1+1)

M 12 km (pm): 1) Arttu Kärkiö KeitKu 44.15, 2) Jari Mustonen PolvVa 49.09, 3) Lari Parkkinen JoKa 50.01, 4) Tomi Pyylampi JoKa 50.06, 5) Petri Turpeinen JoKa 50.20, 6) Janne Natri JoKa 51.11, 7) Janne Vatanen LipTai 52.19, 8) Ville Vestman Joensuu 52.35, 9) Pasi Fränti JoKa 54.07, 10) Marko Lamminsalo RäKV 54.27, 11) Mika Räisänen Ultra Sisu 56.20, 12) Jarkko Lamminsalo RäKV 58.21

M17 4,5 km (pm): 1) Dennis Moskvin JoKa 17.22, 2) Jimi Huuho PyU 21.18

N 8,5 km (pm): 1) Laura Karkkulainen PyU 34.02, 2) Sari Mäkinen 37.06, 3) Janiina Eronen Joensuu 37.59, 4) Piritta Torsonen Ultra Sisu 41.21

N19 8,5 km (pm): 1) Kaisa Kasurinen PyU 50.22

N17 4,5 km (pm): 1) Riikka Lonkainen JoKa 22.08

P15 4,5 km (pm): 1) Niklas Hyvönen PyU 19.31

T15 4,5 km (pm): 1) Aada Piiroinen JoKa 21.38, 2) Pilvi Turunen TuupU 25.14. Suvi-Tuulia Puustinen PyU DNF, Jasmin Kettunen PyU DNF

P14 4,5 km (pm): 1) Arsi Tietäväinen TohmU 17.29, 2) Ilmari Lehmus JoKa 17.47, 3) Lassi Valta PyU 17.50, 4) Jimi Alastalo PyU 19.55

T14 4,5 km (pm): 1) Cindy Ahponen PyU 19.33, 2) Iida Sallinen PyU 20.39, 3) Siiri Luostarinen JoKa 21.12, 4) Sofia Raatikainen PyU 21.57, 5) Reetta Ryynänen PyU 25.40

P13 4,5 km (pm): 1) Väinö Kontkanen PyU 17.54, 2) Erno Tietäväinen TohmU 18.36, 3) Mico Räty PyU 22.12, 4) Roope Maaninka PyU 24.18

T13 4,5 km (pm): 1) Riikka Jokinen PyU 20.04, 2) Alina Tikka JoKa 21.21, 3) Sara-Sofia Hyvönen PyU 21.29, 4) Eevi Kettunen PolvU 23.53, 5) Sesilia Jolkkonen PolvU 24.00, 6) Aino Eronen JuuanU 25.50

P12 2,6 km (pm): 1) Milo Kuivalainen PyU 11.38, 2) Aku Alastalo PyU 11.58, 3) Elmeri Lonkainen Joensuu 12.48, 4) Ukko Schroderus JoKa 12.53

T12 2,6 km (pm): 1) Aada Rautiainen KiihtU 12.16, 2) Noora Tiilikainen PyU 13.49, 3) Merete Lätti PyU 14.05, 4) Venla Härmä PyU 14.20. Sara Martikainen PyU DNF

P11 2,6 km (pm): 1) Luca Räty PyU 12.42, 2) Eetu Nevalainen Joensuu 13.27

T11 2,6 km (pm): 1) Nella Voutilainen JoKa 12.57, 2) Nea Nousiainen PyU 13.29, 3) Heli Puustinen PyU 13.33

P10 2,6 km (pm): 1) Janne Piipponen PyU 13.52, 2) Niilo Pelli PolvU 14.59, 3) Juuso Tiilikainen PyU 16.56. Aapo Rautiainen KiihtU DNF

T10 2,6 km (pm): 1) Marianne Puustinen PyU 13.10

P9 2,6 km (pm): 1) Lauri Laamanen PyU 14.00, 2) Santtu Piitulainen Joensuu 14.12, 3) Pietu Stenberg PyU 14.40, 4) Arttu Kylmänen PyU 14.44, 5) Voitto Voutilainen JoKa 15.21, 6) Aleksis Kivelä PolvU 15.40, 7) Severi Inkinen PolvU 15.55, 8) Jami Kukkonen JuuanU 17.00

T9 2,6 km (pm): 1) Pinja Stenberg PyU 14.08, 2) Siiri Kontkanen PyU 14.25, 3) Ida-Liina Hyvönen PyU 14.30, 4) Ida Pelli PolvU 15.22, 5) Heini Kuronen PyU 16.59, 6) Inca Räty PyU 17.04

M40 4,5 km: 1) Janne Vihervuori NiemU 17.13, 2) Juha Nisula Joensuu 17.41, 3) Mika Huuho Kitee 17.49, 4) Janne Kivelä LipTai 18.34, 5) Mika Kähkönen Ultra Sisu 19.04

N45 4,5 km: 1) Satu Hyytiäinen Ultra Sisu 20.01

M45 4,5 km: 1) Marko Nyyssönen KarUTri 16.35

N50 4,5 km: 1) Kaija Pyöriäinen JoKa 19.35, 2) Tuula Martiskainen Ultra Sisu 21.57, 3) Mirja Lappalainen Hammaslahti 22.20

M50 4,5 km: 1) Heikki Halonen JuuanJä 16.09, 2) Jari Lemmetty KarUTri 17.31, 3) Eino Hyttinen JuuanJä 17.58, 4) Heikki Puurtinen SavJy 18.08, 5) Juha Nevalainen PolvVa 18.28, 6) Mauri Sivonen JoKa 22.26

N55 4,5 km: 1) Tuija Puhakainen Joensuu 21.34

M55 4,5 km: 1) Taito Jeskanen IlomU 18.55, 2) Mikko Häikiö 19.13, 3) Kari Nevalainen Helsinki Triathlon 24.59, 4) Juhani Ryynänen JuuanU 26.45

N60 4,5 km: 1) Anneli Makkonen RäKV 25.11

M60 4,5 km: 1) Tapani Repo JoKa 19.26, 2) Juhani Kärkkäinen PolvVa 20.50

M65 4,5 km: 1) Leo Sivonen Ultra Sisu 20.00, 2) Arvo Hynynen JuuanU 20.18, 3) Keijo Maksimainen IlomU 20.44, 4) Matti Tanskanen PolvVa 20.57, 5) Raimo Simanainen JuuanU 25.17

M70 4,5 km: 1) Toivo Penttinen JoKa 21.01, 2) Pekka Kolehmainen JoensPyör 27.01, 3) Yrjö Tuovinen JuuanJä 28.23

Kuntosarja 4,5 km: 1) Jiri Karjalainen JoKa 14.48, 2) Annina Walling SavRi 18.53, 3) Arttu Simanainen JoKa 19.05, 4) Kimmo Piipponen Tuupovaara 19.55, 5) Janne Nylander 21.57, 6) Juha Pelli Sotkuman Haka 22.17, 7) Mirva Kukkonen JuuanU 23.43, 8) Aimo Hoffren Espoon Latu 25.30, 9) Sari Karttunen Joensuu 26.16, 10) Mari Kaasinen 26.43

[etusivu] [yleisurheilujaosto] [juttupörssi] [tulospörssi] [ranking]


Pyhäselän urheilijat