Pyhäselän urheilijat Sinettiseuralogo

Yleisurheilu Salibandy Lentopallo Hiihto Naisliikunta Forum
Etusivu
Ajankohtaista
Yleistä
Lemmenlava
Lajit
Liity
Kuvia
Kunniakierros
Totuusleikki
Linkkejä
Yhteystiedot
Joensuu 10.2.2018

TUL:n piiritapahtumassa Joensuun Areenassa pidetyissä Joy Games Helmihalleissa kilpaili lauantaina nelisenkymmentä nuorta urheilijaa. Järjestelyistä vastasivat Juuan Urheilijat, Mutalan Riento, Polvijärven Vauhti ja Pyhäselän Urheilijat yhteisvoimin.

Kilpailujen kolmoismestariksi ylsi Pyhäselän Urheilijoiden 11-vuotias Pinja Myller voittamalla 60 metrin juoksun, pituushypyn ja kuulantyönnön sekä oli vielä kakkosena 1000 metrin juoksussa.

Samoin kolme lajivoittoa nappasi Pyhäselän 9-vuotias Pinja Stenberg 1000 m:n, pituuden ja kuulan kärkisijoilla. Kakkossija heltisi lisäksi 60 metrin juoksussa.

15-vuotiaiden tyttöjen 60 metrillä ja pituushypyssä väläytti Heinäveden Yleisurheilijoiden Veera Kauhanen kelpo voittotuloksilla 8,30 ja 484.

Samoin kisojen parhaimmistoa olivat Katajan 12-vuotiaan Olivia Panhelaisen 60 metrin aika 8,88 ja pituustulos 417 sekä Pyhäselän Urheilijoiden 13-vuotiaan Elina Vallan kuulatulos 9.40.

Kaksi lajivoittoa ottivat lisäksi Katajan Eeli (12) ja Topias Mustonen (11), Liperin Taimen Renne Kankkunen (10) sekä Pyhäselän Cindy Ahponen (14).

Eero Könönen

----

Joensuu

Joy Games Helmihallit, järj. Juuan Urheilijat, Mutalan Riento, Polvijärven Vauhti ja Pyhäselän Urheilijat.

P15 1000 m:
1. Ilmari Lehmus JoensKa 3.15,98
2. Gabriel Kivivuori JoensKa 3.51,93

P15 kuula:
1. Pietari Sippola LipTai 8.33

P13 60 m:
1. Eeli Mustonen JoensKa 9,61
2. Eeli Kinnunen JoensKa 10,00

P13 pituus:
1. Eeli Mustonen JoensKa 404
2. Eeli Kinnunen JoensKa 353

P13 kuula:
1. Eeli Kinnunen JoensKa 8.93
2. Eeli Mustonen JoensKa 7.85

P11 60 m:
1. Renne Kankkunen LipTai 10,01
2. Topias Mustonen JoensKa 10,10
3. Aleksanteri Sippola LipTai 10,20
4. Aapo Heikkinen LipTai 10,53

P11 Jalkapalloilijat 60 m (kaikki Seinäjoelta)
1 Patrik Hiidenniemi 9,75
2 Max Ylisirrilä 10,53
3 Veeti Ojalehto 10,60
4 Jari Uusi-Pohjala 11,00
5 Mikko Repola 11,07
6 Matias Toivala 11,93

P11 1000 m:
1. Renne Kankkunen LipTai 3.49,02
2. Aapo Heikkinen LipTai 3.51,04
3. Aleksanteri Sippola LipTai 4.49,56
Ulkop.kilp.
Matias Suomalainen KuopElo 4.06,99

P11 pituus:
1. Topias Mustonen JoensKa 395
2. Aapo Heikkinen LipTai 362
3. Aleksanteri Sippola LipTai 345
4. Renne Kankkunen LipTai 333

P11 kuula:
1. Topias Mustonen JoensKa 7.99
2. Aleksanteri Sippola LipTai 7.02

P9 40 m:
1. Peetu Alastalo PyhäsU 7,66
2. Leevi Partanen JoensKa 7,72
3. Onni Lappalainen PyhäsU 7,90
4. Pietu Stenberg PyhäsU 8,42

P9 1000 m:
1. Pietu Stenberg PyhäsU 4.35,60
2. Aamos Pikkarainen PyhäsU 4.45,87
3. Peetu Alastalo PyhäsU 4.46,59

P9 Jalkapalloilijat 1000 m (kaikki Kuopion Elosta)
1. Elmeri Lång 4.00,54
2. Antti Mikkonen 4.19,44
3. Leo Pitkänen 4.42,55
4. Luukas Väyrynen 4.46,19

P9 pituus:
1. Leevi Partanen JoensKa 313
2. Peetu Alastalo PyhäsU 296
3. Aamos Pikkarainen PyhäsU 291
4. Onni Lappalainen PyhäsU 275
5. Pietu Stenberg PyhäsU 224

P9 kuula:
1. Aamos Pikkarainen PyhäsU 5.25
2. Leevi Partanen JoenKa 4.91
3. Onni Lappalainen PyhäsU 4.25
4. Peetu Alastalo PyhäsU 4.23
5. Pietu Stenberg PyhäsU 3.85

T15 60 m:
1. Veera Kauhanen HeinävYU 8,30
2. Peppi Penttinen JoensKa 8,69
3. Nelli Ruottinen PyhäsU 8,79
4. Tiia Säde JoensKa 8,80
5. Cindy Ahponen PyhäsU 9,71

T15 1000 m:
1. Cindy Ahponen PyhäsU 3.31,36
2. Peppi Penttinen JoensKa 3.44,47

T15 pituus:
1. Veera Kauhanen HeinävYU 484
2. Tiia Säde JoensKa 434
3. Nelli Ruottinen PyhäsU 431
4. Cindy Ahponen PyhäsU 402

T15 kuula:
1. Cindy Ahponen PyhäsU 7.32

T13 60 m:
1. Olivia Panhelainen JoensKa 8,88
2. Vilma Issakainen PyhäsU 9,51
3. Enni Heikkinen LipTai 9,52
4. Moona Kukkonen JuuanU 9,82
5. Aino Eronen JuuanU 9,93
6. Silja Kirves JoensKa 10,39
7. Elina Valta PyhäsU 10,43
8. Merete Lätti PyhäsU 10,44
9. Erika Hassinen PyhäsU 10,54

T13 1000 m:
1. Moona Kukkonen JuuanU 3.58,35
2. Venla Simonen JoensKa 3.59,24
3. Merete Lätti PyhäsU 4.05,46
4. Enni Heikkinen LipTai 4.06,31
5. Aino Eronen JuuanU 4.14,38

T13 pituus:
1. Olivia Panhelainen JoensKa 417
2. Aino Eronen JuuanU 341
3. Vilma Issakainen PyhäsU 340
4. Merete Lätti PyhäsU 274
5. Erika Hassinen PyhäsU 271

T13 kuula:
1. Elina Valta PyhäsU 9.40
2. Merete Lätti PyhäsU 6.28
3. Vilma Issakainen PyhäsU 5.57
4. Erika Hassinen PyhäsU 5.34

T11 60 m:
1. Pinja Myller PyhäsU 9,67
2. Nea Nousiainen PyhäsU 9,94
3. Iina Kukkonen JuuanU 10,02
4. Elina Ruusuvuori LipTai 10,22
5. Marianne Puustinen PyhäsU 10,55
6. Sonja Purmonen LipTai 11,11
7. Siiri Kontkanen JuuanU 11,21

T11 1000 m:
1. Marianne Puustinen PyhäsU 3.51,73
2. Pinja Myller PyhäsU 4.13,16

T11 pituus:
1. Pinja Myller PyhäsU 379
2. Iina Kukkonen JuuanU 360
3. Nea Nousiainen PyhäsU 342
4. Elina Ruusuvuori LipTai 335
5. Emma Kröger JoensKa 324
6. Marianne Puustinen PyhäsU 299
7. Sonja Purmonen LipTai 273
8. Siiri Kontkanen JuuanU 234

T11 kuula:
1. Pinja Myller PyhäsU 6.04
2. Sonja Purmonen LipTai 4.91
3. Elina Ruusuvuori LipTai 4.51
4. Siiri Kontkanen JuuanU 3.62

T9 40 m:
1. Aada Kauhanen HeinävYU 7,27
2. Pinja Stenberg PyhäsU 7,41
3. Jade Nousiainen PyhäsU 7,59
4. Krista Martikainen PyhäsU 7,63
5. Ronja Eronen PyhäsU 7,75

T9 1000 m:
1. Pinja Stenberg PyhäsU 4.10,37
2. Ronja Eronen PyhäsU 4.48,31

T9 pituus:
1. Pinja Stenberg PyhäsU 340
2. Aada Kauhanen HeinävYU 302
3. Ronja Eronen PyhäsU 298
4. Krista Martikainen PyhäsU 297
5. Jade Nousiainen PyhäsU 264

T9 kuula:
1. Pinja Stenberg PyhäsU 5.03
2. Krista Martikainen PyhäsU 4.70

[etusivu] [yleisurheilujaosto] [juttupörssi] [tulospörssi] [ranking]


Pyhäselän urheilijat