Pyhäselän urheilijat Sinettiseuralogo

Yleisurheilu Salibandy Lentopallo Hiihto Naisliikunta Forum
Etusivu
Ajankohtaista
Yleistä
Lemmenlava
Lajit
Liity
Kuvia
Kunniakierros
Totuusleikki
Linkkejä
Yhteystiedot
PYHÄSELKÄ 10.9.2017

Pyhäselän heittohyppypäivien päätöspäivä toi sateisesta säästä huolimatta tukun erinomaisia tuloksia, jotka yltävät aivan Suomen kärkeen.

Sokerina pohjalla oli Outokummun Partion Ira Hirvonen uusi 11-vuotiaiden keihäs-pe ja Suomen kärkitulos 33.87, jolla PyU:n Heli Liimatan 14 vuoden takainen piiriennätys koheni yli 2,5 metriä.

17-vuotiaiden miesten kuulassa Pyhäselän Urheilijoiden Ville Halonen ylitti kesän tavoitteena olleen 17 metrin rajan tuloksella 17.12:

- Työnnän vielä KLL:n SM-kisoissa, mutta siellä kuula on jo 6-kiloinen, joka on myös ensi vuoden kuulan paino 19-vuotiaissa, Halonen puntaroi.

Miesten keihäässä kaksi kärkiheittäjää kiskaisi yli 70 metrin. Voittaja, Kuopion Reippaan Taneli Juutinen kiskaisi kauden parhaansa 72.38 ja Imatran Toni Lifländer tuloksen 71.89.

Keihäässä tehtailtiin muitakin erinomaisia tuloksia. Parikkalan Urheilijoiden 15-sarjan SM-pronssityttö Nea Roiha ykkönen ennätystään hipovalla tuloksella 46.14 ennen Lieksan Milla Martikaista (41.91).

Valtakunnan 11-vuotiaiden keihästilaston kärkipoika, Tuupovaaran Topi Parviainen oli elementissään sekä keihäässä (47.11) että kuulassa, jossa syntyi tilaston nelostulos 10.79.

Kelpo voittotuloksia tekivät keihäässä myös Tuupovaaran Aku Parviainen (P15 60.93) ja Pyhäselän Antti Kolu (P13 44.15).

11-vuotiaiden 3-loikassa Anjalan Liiton Ella Peltola hyppäsi lähelle Suomen kärkitulostaan 9.93 voittolukemillaan 9.73.

Pyhäselkä uuden kentän tarpeessa

Heittohyppypäivien järjestäjäseura Pyhäselän
Urheilijat on vuodesta 1983 lähtien jo 34 vuoden ajan pysytellyt 9-15-vuotiaiden Pohjois-Karjalan yleisurheiluluokittelun ykkösenä ja myös valtakunnan tasolla seura on herättänyt huomiota mm. lukuisilla seuracupin voitoillaan.

Hammaslahden kisakentälle ei ole monista toiveista huolimatta saatu asianmukaista päällystettä eikä kenttää ole saatu kunnostettua, vaikka näytöt kentän parannukseen olisivat olleet jo vuosikausia olemassa.

Kentän parannusasia oli jälleen esillä viikonloppuna, kun Joensuun kaupungin sivistys- ja vapaa-aikajaoston jäsenet sekä liikuntatoimen ammattihenkilöstö oli pyydetty tutustumaan kenttätilanteeseen heittohyppypäivien aikana.

Eero Könönen



----------------------------------------

Pyhäselkä 10.9.2017

Pyhäselän XVII heittohyppypäivät, 2. kilpailupäivä, heikkoa sadetta, lämpötila +13:

M keihäs:
1. Taneli Juutinen KuopRe 72.38
2. Toni Lifländer ImatrU 71.89
3. Ville Kamppuri JoensKa 65.86
4. Patrik Torn PyhäsU 65.68
5. Anssi Liimatta JoensKa 65.25
6. Miika Hölsä SulkU-41 61.19
7. Tino Mäkelä PyhäsU 59.30
8. Vili Valtonen ImatrU 58.49
9. Arttu Kekäläinen KuopRe 56.57

M 3-loikka:
1. Jimi Huuho PyhäsU 12.14, -0,9

M17 kuula:
1. Ville Halonen PyhäsU 17.12

P15 kuula:
1. Niklas Hyvönen PyhäsU 13.69
2. Aku Parviainen TuupovU 11.40
3. Juha Karjunen PyhäsU 9.64

Joukkuekisa:
1. Pyhäselän Urheilijat (Niklas Hyvönen 13.22, Juha Karjunen 9.28) 21.50

P15 keihäs:
1. Aku Parviainen TuupovU 60.93
2. Niklas Hyvönen PyhäsU 58.34

P13 3-loikka:
1. Aatu Holopainen JoensKa 10.62, -1,0
2. Väinö Kontkanen PyhäsU 9.01, -2,7
3. Eero Mauro LieksU 8.84, -1,0
4. Lassi Valta PyhäsU 8.69, -2,9
5. Jimi Alastalo PyhäsU 8.32, -2,8

Joukkuekisa:
1. Pyhäselän Urheilijat (Väinö Kontkanen 9.01, Lassi Valta 8.69) 17.70

P13 kuula:
1. Lassi Valta PyhäsU 9.66
2. Eeli Kinnunen JoensKa 9.14
3. Eero Mauro LieksU 9.10
4. Aatu Holopainen JoensKa 7.90
5. Jimi Alastalo PyhäsU 7.72
6. Roope Maaninka PyhäsU 7.45

Joukkuekisa:
1. Pyhäselän Urheilijat (Lassi Valta 9.43, Roope Maaninka 7.45) 16.88

P13 keihäs:
1. Antti Kolu PyhäsU 44.15
2. Janne Oinonen JoensKa 39.84
3. Eeli Kinnunen JoensKa 36.88
4. Väinö Kontkanen PyhäsU 34.76
5. Roope Maaninka PyhäsU 33.71

Joukkuekisa:
1. Pyhäselän Urheilijat (Antti Kolu 44.15, Väinö Kontkanen 33.21) 77.36
2. Joensuun Kataja (Janne Oinonen 39.84, Eeli Kinnunen 36.88) 76.72

P11 3-loikka:
1. Juho Eskelinen TuupovU 8.05
2. Lauri Kontkanen OutokP 7.97
3. Aku Alastalo PyhäsU 7.70

P11 kuula:
1. Topi Parviainen TuupovU 10.79
2. Lauri Kontkanen OutokP 7.46
3. Juho Eskelinen TuupovU 7.46
4. Aku Alastalo PyhäsU 7.12
5. Aleksanteri Sippola LipTai 6.54

Joukkuekisa:
1. Tuupovaaran Urheilijat (Topi Parviainen 10.03, Juho Eskelinen 7.46) 17.49

P11 keihäs:
1. Topi Parviainen TuupovU 47.11
2. Juho Eskelinen TuupovU 33.20
3. Lauri Kontkanen OutokPa 31.97
4. Luca Räty PyhäsU 25.55
5. Erkka Makkonen KerimU 22.42

Joukkuekisa:
1. Tuupovaaran Urheilijat (Topi Parviainen 46.20, Juho Eskelinen 31.49) 77.69

P9 kuula:
1. Oskari Pakarinen PyhäsU 6.32
2. Paavo Maaninka PyhäsU 5.67
3. Eelis Härmä PyhäsU 5.16
4. Aapo Rautiainen KiihtU 4.06

Joukkuekisa:
1. Pyhäselän Urheilijat (Oskari Pakarinen 6.06, Paavo Maaninka 5.67) 11.73

P9 keihäs:
1. Oskari Pakarinen PyhäsU 21.22
2. Paavo Maaninka PyhäsU 16.72
3. Eelis Härmä PyhäsU 15.74

Joukkuekisa:
1. Pyhäselän Urheilijat (Oskari Pakarinen 21.22, Paavo Maaninka 15.93) 37.15

N kuula:
1. Helena Puhakka-Tarvainen PyhäsU 10.42
2. Pinja Pennanen PyhäsU 8.78

N kuula 3 kg:
1. Raili Nevalainen JuuanU 8.15
2. Eira Varis PyhäsU 6.50

N keihäs:
1. Muusa Makkonen KerimU 38.43
2. Riia Toivanen JuankKu 34.67

N17 3-loikka:
1. Tiia Neuvonen ParikkU 10.23, -2,0
2. Riina Kettunen LieksU 10.01, -1,1
3. Peppi Ahponen PyhäsU 8.78, -1,1

N17 kuula:
1. Riina Kettunen LieksU 9.91
2. Peppi Ahponen PyhäsU 8.68

N17 keihäs:
1. Milla Martikainen LieksU 38.14

T15 3-loikka:
1. Oona Majoinen JoensKa 10.24, -1,8
2. Emmi Neuvonen ParikkU 9.32, -2,0
3. Sini Lehikoinen PyhäsU 9.20, -0,5
4. Karla Könönen PyhäsU 8.72, -2,0
5. Milla Martikainen LieksU 8.36, -0,7

Joukkuekisa:
1. Pyhäselän Urheilijat (Sini Lehikoinen 9.16, Karla Könönen 8.72) 17.88

T15 kuula:
1. Riia Toivanen JuankKu 10.27
2. Tuuli Kinnunen JoensKa 9.46
3. Jasmin Kettunen PyhäsU 9.31
4. Jaana Raassina PyhäsU 8.55

Joukkuekisa:
1. Pyhäselän Urheilijat (Jasmin Kettunen 9.16, Jaana Raassina 8.55) 17.71

T15 keihäs:
1. Nea Roiha ParikkU 46.14
2. Milla Martikainen LieksU 41.91
3. Riia Toivanen JuankKu 38.47
4. Tuuli Kinnunen JoensKa 35.12
5. Sini Lehikoinen PyhäsU 27.57
6. Jaana Raassina PyhäsU 24.36
7. Kiira Heiskanen PyhäsU 22.54

Joukkuekisa:
1. Pyhäselän Urheilijat (Sini Lehikoinen 27.57, Jaana Raassina 24.36) 51.93

T13 3-loikka:
1. Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 9.13, -1,0
2. Cindy Ahponen PyhäsU 9.08, -2,2
3. Reetta Ryynänen PyhäsU 8.78, -1,6

Joukkuekisa:
1. Pyhäselän Urheilijat (Sara-Sofia Hyvönen 9.13, Cindy Ahponen 9.08) 18.21

T13 kuula:
1. Anni Huovinen PyhäsU 10.46
2. Reetta Ryynänen PyhäsU 9.67
3. Janna Huuho PyhäsU 9.41
4. Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 8.94
5. Sofia Raatikainen PyhäsU 8.66
6. Milla Puustinen PyhäsU 8.06
7. Ira Hirvonen OutokPa 7.66

Joukkuekisa:
1. Pyhäselän Urheilijat 1 (Anni Huovinen 10.46, Janna Huuho 9.41) 19.87

2. Pyhäselän Urheilijat 2 (Reetta Ryynänen 9.39, Sara-Sofia Hyvönen 8.94) 18.33
3. Pyhäselän Urheilijat 3 (Sofia Raatikainen 8.10, Milla Puustinen 7.66) 17.76

T13 keihäs:
1. Sanni Toivanen JuuanU 31.17
2. Anni Huovinen PyhäsU 29.41
3. Reetta Ryynänen PyhäsU 26.46
4. Cindy Ahponen PyhäsU 23.24
5. Sofia Raatikainen PyhäsU 22.89
6. Janna Huuho PyhäsU 21.96

Joukkuekisa:
1. Pyhäselän Urheilijat 1 (Anni Huovinen 29.41, Reetta Ryynänen 26.46) 55.87
2. Pyhäselän Urheilijat 2 (Cindy Ahponen 23.24, Sofia Raatikainen 22.89) 46.13

T11 3-loikka
1. Ella Peltola AnjalLi 9.73
2. Oona Kareinen TuupovU 8.43
3. Sara Martikainen PyhäsU 8.30
4. Ira Hirvonen OutokP 8.20
5. Noora Tiilikainen PyhäsU 7.78
6. Venla Härmä PyhäsU 7.60
7. Aada Rautiainen KiihtU 7.50
8. Jasmin Huuho PyhäsU 7.06

Joukkuekisa:
1. Pyhäselän Urheilijat (Sara Martikainen 8.07, Noora Tiilikainen 7.78) 15.85

T11 kuula:
1. Ira Hirvonen OutokP 8.67
2. Aada Rautiainen KiihtU 6.58
3. Noora Tiilikainen PyhäsU 6.42
4. Oona Savolainen JuuanU 6.38
5. Kiira Kiiskinen JoensKa 5.,95
6. Sara Martikainen PyhäsU 5.75
7. Venla Härmä PyhäsU 5.64

Joukkuekisa:
1. Pyhäselän Urheilijat (Noora Tiilikainen 6.24, Sara Martikainen 5.75) 11.99

T11 keihäs:
1. Ira Hirvonen OutokPa 33.87 (uusi pe)
2. Ella Peltola AnjalLi 20.19
3. Noora Tiilikainen PyhäsU 17.75
4. Kiira Kiiskinen JoensKa 15.93
5. Oona Savolainen TuupovU 14.98
6. Sara Martikainen PyhäsU 14.50
7. Oona Kareinen TuupovU 11.39
8. Venla Härmä PyhäsU 8.83

Joukkuekisa:
1. Pyhäselän Urheilijat (Noora Tiilikainen 16.82, Sara Martikainen 14.50) 30.32

T9 kuula:
1. Jasmin Huuho PyhäsU 5.74
2. Ida-Liina Hyvönen PyhäsU 5.09
3. Krista Martikainen PyhäsU 4.40
4. Pinja Stenberg PyhäsU 4.22
5. Suvi Niskanen KiihtU 4.12

Joukkuekisa:
1. Pyhäselän Urheilijat 1 (Jasmin Huuho 5.74, Ida-Liina Hyvönen 4.97) 10.71
2. Pyhäselän Urheilijat 2 (Krista Martikainen 4.39, Pinja Stenberg 4.05) 8.44

T9 keihäs:
1. Ida-Liina Hyvönen PyhäsU 11.14
2. Jasmin Huuho PyhäsU 10.37
3. Pinja Stenberg PyhäsU 8.99
4. Siiri Kontkanen PyhäsU 8.33
5. Krista Martikainen PyhäsU 8.03

Joukkuekisa:
1. Pyhäselän Urheilijat 1 (Ida-Liina Hyvönen 10.75, Jasmin Huuho 10.37) 21.12
2. Pyhäselän Urheilijat 2 (Pinja Stenberg 8.99, Siiri Kontkanen 8.33) 17.32

[etusivu] [yleisurheilujaosto] [juttupörssi] [tulospörssi] [ranking]


Pyhäselän urheilijat