Pyhäselän urheilijat Sinettiseuralogo

Yleisurheilu Salibandy Lentopallo Hiihto Naisliikunta Forum
Etusivu
Ajankohtaista
Yleistä
Lemmenlava
Lajit
Liity
Kuvia
Kunniakierros
Totuusleikki
Linkkejä
Yhteystiedot
LIEKSA 13.8.2017

Pyhäselän Urheilijoiden nuoret jatkoivat voittokulkuaan Lieksassa pidetyssä 9-15-vuotiaiden pm-huipentumassa sunnuntaina.
Kotiintuomisina oli 56 mitalia (23+23+10) ja runsaasti muitakin hyviä sijoituksia.

Pm-kultaa voittivat toisena kilpailupäivänä seuraavat urheilijat (ikä, nimi, lajit):

9 Oskari Pakarinen: 2 miniottelua
11 Noora Tiilikainen: korkeus ja 60 m aj
12 Riikka Jokinen: korkeus ja 60 m aj
12 Alisa Oinonen: kuula ja 3-loikka
13 Sofia Raatikainen: korkeus ja 60 m aj
15 Benjamin Oittinen: 100 m aj ja pituus
7 Ida-Liina Hyvönen: T9 miniottelu
9 Jasmin Huuho: miniottelu
10 Aino Kiiskinen: 150 m
10 Heli Puustinen: korkeus
12 Väinö Kontkanen: 60 m aj
12 Roope Maaninka: kiekko
13 Nelli Ruottinen: 200 m
13 Janna Huuho: kuula
14 Juha Karjunen: pituus
14 Jaana Raassina: kuula
14 Eetu Sillanpää: 300 m

Pm-menestyspisteet (mitalit) 2. päivä:

1. PyU 206 (23+23+10)
2. JoKa 161,5 (24+13+7)
3. LieksU 68 (8+7+4)
4. LiTai 54,5 (3+6+3)
5. PolvU 48 (6+5+6)
6. OkuP 37 (4+3+1)
7. TuuU 26 (4+1+5)
8. NuSe 24 (1+2+1)
9. JuuU 18 (2+1+2)
10. KiihtU 5 (0+0+2)

Pm-menestyspisteet (mitalit) kaksi päivää yhteensä:
1. PyU 449 (52+38+24)
2. JoKa 307,5 (46+24+13)
3. LieksU 142 (18+15+7)
4. PolvU 99 (9+12+9)
5. LiTai 80,5 (5+11+4)
6. OkuP 66 (7+5+3)
7. JuuU 56 (5+3+8)
8. TuuU 50 (6+5+8)
9. NuSe 41 (3+6+3)
10. KiihtU 12 (0+1+3)
11. JuJä 4 (0+0+1)

Osanottopisteet kahden päivän jälkeen:

1. PyU 153 (83+70)
2. JoKa 107 (49+58)
3. LieksU 58 (29+29)
4. PolvU 51 (26+25)
5. LiTai 31 (11+20)
6. OkuP 29 (11+18)
7. NuSe 27 (13+14)
8. JuuU 21 (16+5)
9. TuuU 21 (10+11)
10. KiihtU 5 (3+2)
11. JuJä 1 (0+1)

Teksti, kuvat ja tilastot: Eero Könönen

------

Lieksa

9-15-vuotiaiden pm-huipentuma, 2. kilpailupäivä:


T9 miniottelu (kuula + keihäs) Kuula pisteet Keihäs pisteet Yhteispisteet 1 Ida-Liina Hyvönen Pyhäselän Urheilijat 5,08 201 11,67 110 311 2 Martta Muuttoranta Liperin Taimi 3,55 126 14,22 142 268 3 Titta Martikainen Lieksan Urheilijat 4,60 177 8,75 75 252 4 Iina Honkanen Nurmeksen Sepot 3,27 113 8,02 67 180 5 Miina Vatanen Joensuun Kataja 3,68 133 4,46 28 161

T9 miniottelu (kuula + pituus) Kuula pisteet Pituus pisteet Yhteispisteet 1 Jasmin Huuho Pyhäselän Urheilijat 5,78 238 315 146 384 2 Maiju Saraniemi Lieksan Urheilijat 4,49 172 288 115 287 3 Krista Martikainen Pyhäselän Urheilijat 4,21 158 283 110 268 4 Pinja Stenberg Pyhäselän Urheilijat 3,42 120 287 114 234 5 Titta Martikainen Lieksan Urheilijat 4,60 177 186 33 210 6 Iida Kuittinen Nurmeksen Sepot 3,44 121 247 76 197 7 Noora Oinonen Lieksan Urheilijat 3,22 111 240 70 181 8 Mette Oinonen Joensuun Kataja 3,06 104 242 72 176 9 Annika Ristola Outokummun Partio 3,18 109 224 58 167 10 Iida Saari Polvijärven Urheilijat 2,63 84 240 70 154 11 Vinka Pyylampi Joensuun Kataja 1,82 50 168 23 73

T9 miniottelu (pituus + keihäs) Pituus pisteet Keihäs pisteet Yhteispisteet 1 Martta Muuttoranta Liperin Taimi 276 103 14,22 142 245 2 Pinja Stenberg Pyhäselän Urheilijat 287 114 8,88 77 191 3 Iina Honkanen Nurmeksen Sepot 228 61 8,02 67 128 4 Mette Oinonen Joensuun Kataja 242 72 5,88 43 115 5 Miina Vatanen Joensuun Kataja 223 57 4,46 28 85 6 Noora Oinonen Lieksan Urheilijat 240 70 2,92 13 83 7 Iida Saari Polvijärven Urheilijat 240 70 NM 0 70

P9 miniottelu (kuula + keihäs) Kuula pisteet Keihäs pisteet Yhteispisteet 1 Luukas Käyhkö Joensuun Kataja 6,56 279 20,15 219 498 2 Topias Poutiainen Outokummun Partio 5,44 220 14,82 149 369 3 Riko Pippuri Liperin Taimi 5,69 233 12,73 123 356 4 Paavo Maaninka Pyhäselän Urheilijat 5,44 220 12,80 124 344 5 Matias Pietarinen Liperin Taimi 5,21 208 12,89 125 333 6 Aamos Pikkarainen Pyhäselän Urheilijat 4,55 175 11,92 113 288 7 Voitto Voutilainen Joensuun Kataja 3,04 103 6,30 48 151

P9 miniottelu (kuula + pituus) Kuula pisteet Pituus pisteet Yhteispisteet 1 Oskari Pakarinen Pyhäselän Urheilijat 5,99 249 353 196 445 2 Riko Pippuri Liperin Taimi 5,69 233 305 134 367 3 Aapo Rautiainen Kiihtelysvaaran Urheilijat 4,50 172 324 157 329 4 Topias Poutiainen Outokummun Partio 5,44 220 277 104 324 5 Eelis Härmä Pyhäselän Urheilijat 4,67 181 308 138 319 6 Aamos Pikkarainen Pyhäselän Urheilijat 4,55 175 266 93 268 7 Jimi Ahvenainen Lieksan Urheilijat 4,21 158 256 84 242 8 Leevi Tanskanen Polvijärven Urheilijat 3,82 139 219 54 193 9 Aleksis Kivelä Polvijärven Urheilijat 3,34 117 219 54 171

P9 miniottelu (pituus + keihäs) Pituus pisteet Keihäs pisteet Yhteispisteet 1 Oskari Pakarinen Pyhäselän Urheilijat 353 196 18,71 200 396 2 Luukas Käyhkö Joensuun Kataja 304 133 20,15 219 352 3 Eelis Härmä Pyhäselän Urheilijat 308 138 11,43 107 245 4 Eppu Ahvenainen Lieksan Urheilijat 275 102 14,18 141 243 5 Matias Pietarinen Liperin Taimi 278 105 12,89 125 230 6 Paavo Maaninka Pyhäselän Urheilijat 254 82 12,80 124 206 7 Aamos Pikkarainen Pyhäselän Urheilijat 266 93 11,92 113 206 8 Voitto Voutilainen Joensuun Kataja 244 73 6,30 48 121 Antti Hiltunen Juuan Urheilijat 0 0 DNS 0 0

P9 Pituus
Loppukilpailu
1) Oskari Pakarinen PyhäsU 3,53
3,52 3,43 3,53
2) Aapo Rautiainen KiihtU 3,24
3,24 2,61 3,24
3) Eelis Härmä PyhäsU 3,08
3,04 3,08 2,85
4) Riko Pippuri LipTai 3,05
2,90 2,98 3,05
5) Luukas Käyhkö JoensKa 3,04
2,83 3,04 2,93
6) Matias Pietarinen LipTai 2,78
2,70 2,50 2,78
7) Topias Poutiainen OutokPa 2,77
2,77 2,49 2,60
8) Eppu Ahvenainen LieksU 2,75
x x 2,75
9) Aamos Pikkarainen PyhäsU 2,66
2,66 2,63 2,44
10) Jimi Ahvenainen LieksU 2,56
2,52 2,51 2,56
11) Paavo Maaninka PyhäsU 2,54
2,49 2,54 2,40
12) Voitto Voutilainen JoensKa 2,44
2,30 2,34 2,44
13) Aleksis Kivelä PolvijU 2,19
2,14 2,19 2,09
14) Leevi Tanskanen PolvijU 1,97
x 1,97 1,94
Antti Hiltunen JuuanU

T9 Pituus
Loppukilpailu
1) Jasmin Huuho PyhäsU 3,15
2,89 3,15 3,15
2) Maiju Saraniemi LieksU 2,88
2,61 2,88 2,68
3) Pinja Stenberg PyhäsU 2,87
2,85 2,80 2,87
4) Krista Martikainen PyhäsU 2,83
2,70 2,68 2,83
5) Martta Muuttoranta LipTai 2,76
2,76 2,44 2,60
6) Iida Kuittinen NurmSe 2,47
x 2,47 2,33
7) Mette Oinonen JoensKa 2,42
2,18 2,25 2,42
8) Noora Oinonen LieksU 2,40
2,32 2,40 2,39
9) Iida Saari PolvijU 2,40
2,40 2,18 2,23
10) Iina Honkanen NurmSe 2,28
1,82 2,28 2,02
11) Annika Ristola OutokPa 2,24
2,06 2,24 1,97
12) Miina Vatanen JoensKa 2,23
2,23 1,95 x
13) Titta Martikainen LieksU 1,86
1,63 1,86 1,77
14) Vinka Pyylampi JoensKa 1,68
- 1,64 1,68

P9 Kuula
Loppukilpailu
1) Luukas Käyhkö JoensKa 6,56
6,56 6,02 6,28
2) Oskari Pakarinen PyhäsU 5,99
5,69 5,99 5,32
3) Riko Pippuri LipTai 5,69
5,19 5,69 5,33
4) Paavo Maaninka PyhäsU 5,44
5,14 5,44 5,21
5) Topias Poutiainen OutokPa 5,44
5,44 4,38 5,01
6) Matias Pietarinen LipTai 5,21
4,80 4,85 5,21
7) Eelis Härmä PyhäsU 4,67
4,53 4,67 4,39
8) Aamos Pikkarainen PyhäsU 4,55
4,55 4,45 4,39
9) Aapo Rautiainen KiihtU 4,50
x 4,16 4,50
10) Jimi Ahvenainen LieksU 4,21
4,21 3,95 4,02
11) Leevi Tanskanen PolvijU 3,82
3,27 3,19 3,82
12) Aleksis Kivelä PolvijU 3,34
3,09 3,34 2,66
13) Voitto Voutilainen JoensKa 3,04
x 2,73 3,04

T9 Kuula
Loppukilpailu
1) Jasmin Huuho PyhäsU 5,78
5,44 5,73 5,78
2) Ida-Liina Hyvönen PyhäsU 5,08
5,08 4,80 4,66
3) Titta Martikainen LieksU 4,60
4,20 3,97 4,60
4) Maiju Saraniemi LieksU 4,49
3,96 4,23 4,49
5) Krista Martikainen PyhäsU 4,21
4,02 4,14 4,21
6) Miina Vatanen JoensKa 3,68
3,68 2,35 x
7) Martta Muuttoranta LipTai 3,55
3,27 3,17 3,55
8) Iida Kuittinen NurmSe 3,44
3,09 3,36 3,44
9) Pinja Stenberg PyhäsU 3,42
3,42 3,14 2,68
10) Iina Honkanen NurmSe 3,27
3,02 3,00 3,27
11) Noora Oinonen LieksU 3,22
x 2,98 3,22
12) Annika Ristola OutokPa 3,18
3,18 2,67 2,62
13) Mette Oinonen JoensKa 3,06
3,06 1,77 2,75
14) Iida Saari PolvijU 2,63
2,62 2,39 2,63
15) Vinka Pyylampi JoensKa 1,82
1,34 1,34 1,82

P9 Keihäs
Loppukilpailu
1) Luukas Käyhkö JoensKa 20,15
20,15 17,26 x
2) Oskari Pakarinen PyhäsU 18,71
17,97 15,41 18,71
3) Topias Poutiainen OutokPa 14,82
14,82 12,67 6,68
4) Eppu Ahvenainen LieksU 14,18
13,93 12,64 14,18
5) Matias Pietarinen LipTai 12,89
12,89 x x
6) Paavo Maaninka PyhäsU 12,80
x x 12,80
7) Riko Pippuri LipTai 12,73
8,20 12,73 12,38
8) Aamos Pikkarainen PyhäsU 11,92
8,74 11,92 9,45
9) Eelis Härmä PyhäsU 11,43
11,25 10,12 11,43
10) Voitto Voutilainen JoensKa 6,30
3,91 6,00 6,30
Antti Hiltunen JuuanU

T9 Keihäs
Loppukilpailu
1) Martta Muuttoranta LipTai 14,22
14,22 13,89 12,62
2) Ida-Liina Hyvönen PyhäsU 11,67
10,48 10,38 11,67
3) Pinja Stenberg PyhäsU 8,88
8,59 8,85 8,88
4) Titta Martikainen LieksU 8,75
8,25 7,59 8,75
5) Iina Honkanen NurmSe 8,02
7,10 8,02 4,20
6) Mette Oinonen JoensKa 5,88
5,13 5,88 5,63
7) Miina Vatanen JoensKa 4,46
4,46 4,45 4,12
8) Noora Oinonen LieksU 2,92
2,92 2,80 x
Iida Saari PolvijU

P10 150m
Loppukilpailu, Tuuli: -4,4
1) Petja Tanskanen PolvijU 26,01
2) Aleksanteri Sippola LipTai 26,80
Aapo Rautiainen KiihtU 29,23

T10 150m
1) Aino Kiiskinen PyhäsU 25,12
2) Elina Likhanova LipTai 25,18
3) Nea Nousiainen PyhäsU 26,56
4) Iiris Voutilainen JoensKa 26,91
5) Vilma Vatanen JoensKa 27,56
6) Netta Oinonen LieksU 28,78
7) Sonja Purmonen LipTai 29,68
8) Noora Kakkonen PolvijU 29,70

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -2,7
1) Aino Kiiskinen PyhäsU 25,12
2) Elina Likhanova LipTai 25,18
3) Nea Nousiainen PyhäsU 26,56
4) Sonja Purmonen LipTai 29,68

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -1,6
1) Iiris Voutilainen JoensKa 26,91
2) Vilma Vatanen JoensKa 27,56
3) Netta Oinonen LieksU 28,78
4) Noora Kakkonen PolvijU 29,70

P10 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: -2,5
1) Petja Tanskanen PolvijU 13,55

T10 60m aidat
1) Iiris Voutilainen JoensKa 11,92
2) Aino Kiiskinen PyhäsU 12,60
3) Nella Voutilainen JoensKa 13,34
4) Elina Likhanova LipTai 13,99
5) Sonja Purmonen LipTai 15,46
6) Noora Kakkonen PolvijU 15,81

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -0,9
1) Iiris Voutilainen JoensKa 11,92
2) Aino Kiiskinen PyhäsU 12,60
3) Nella Voutilainen JoensKa 13,34

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -2,5
1) Elina Likhanova LipTai 13,99
2) Sonja Purmonen LipTai 15,46
3) Noora Kakkonen PolvijU 15,81

T10 Korkeus
Loppukilpailu
1) Heli Puustinen PyhäsU 105
95 100 105 110
o o xo xxx
2) Iiris Voutilainen JoensKa 105
90 95 100 105 110
xo o o xxo xxx
3) Elina Ruusuvuori LipTai 100
75 80 85 90 95 100 105
o o o o o xo xxx
3) Vilma Vatanen JoensKa 100
75 80 85 90 95 100 105
o o o o o xo xxx
5) Sonja Purmonen LipTai 95
75 80 85 90 95 100
o o o xo xxo xxx
6) Netta Oinonen LieksU 90
75 80 85 90 95
o o o o xxx

P10 Seiväs
Loppukilpailu
1) Juho Kontkanen OutokPa 160
130 140 150 160 170
o o xo xo xxx

P10 Pituus
Loppukilpailu
1) Juho Kontkanen OutokPa 3,48 -0,6
3,46 x 3,48 2,55
-0,2 -0,6 -2,5
2) Ville Keronen OutokPa 3,46 -2,1
3,46 3,29 3,35 3,37
-2,1 -1,7 -0,1 -0,9
3) Petja Tanskanen PolvijU 3,40 +0,0
3,40 3,34 3,36 3,21
+0,0 -1,3 -0,7 -2,2
4) Arttu Gröhn NurmSe 2,65 -1,4
x 2,63 2,49 2,65
-0,6 -2,5 -1,4

T10 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Nella Voutilainen JoensKa 6,97 -0,7
6,89 6,97 6,75 6,81
-0,3 -0,7 -2,3 -2,5
2) Nea Nousiainen PyhäsU 6,74 -0,5
6,67 6,65 6,74 6,74
-3,3 -2,5 -2,8 -0,5
3) Elina Ruusuvuori LipTai 6,40 -2,1
6,34 6,37 6,30 6,40
-1,6 -1,4 -1,7 -2,1

P10 Kuula
Loppukilpailu
1) Topias Mustonen JoensKa 7,05
6,39 6,19 x 7,05
2) Aleksanteri Sippola LipTai 6,79
6,63 6,66 6,33 6,79
3) Ville Keronen OutokPa 6,50
6,29 6,48 6,33 6,50
4) Arttu Gröhn NurmSe 5,59
5,00 5,09 5,38 5,59

T10 Moukari
Loppukilpailu
1) Vilma Vatanen JoensKa 12,85
x 12,85 11,60 12,30

P10 Keihäs
Loppukilpailu
1) Topias Mustonen JoensKa 28,68
22,50 28,68 24,42 27,66
2) Arttu Gröhn NurmSe 17,97
16,98 17,45 17,52 17,97
Luca Räty PyhäsU 22,06
22,06 x 17,88 18,74

T10 Keihäs
Loppukilpailu
1) Vilma Vatanen JoensKa 9,90
5,21 9,90 7,90 7,55

P11 150m
1) Santeri Kekarainen JoensKa 22,31
2) Niklas Nykyri JoensKa 24,12
3) Aku Alastalo PyhäsU 24,59
4) Petro Ruponen LipTai 25,33
5) Tatu Rantala PolvijU 25,37
6) Kalle Boren NurmSe 26,14
Anton Kettunen JoensKa 24,43

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -1,3
1) Santeri Kekarainen JoensKa 22,31
2) Niklas Nykyri JoensKa 24,12
3) Tatu Rantala PolvijU 25,37
Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -2,6
1) Aku Alastalo PyhäsU 24,59
2) Petro Ruponen LipTai 25,33
3) Kalle Boren NurmSe 26,14
Anton Kettunen JoensKa 24,43

T11 150m
Loppukilpailu, Tuuli: -1,9
1) Olivia Panhelainen JoensKa 23,63
2) Sara Martikainen PyhäsU 23,97
3) Oona Kareinen TuupovU 25,35
4) Kiira Kiiskinen JoensKa 28,10

P11 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +0,0
1) Santeri Kekarainen JoensKa 10,39
2) Anton Kettunen JoensKa 11,33

T11 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: -2,5
1) Noora Tiilikainen PyhäsU 12,40
2) Kiira Kiiskinen JoensKa 12,71

T11 Korkeus
Loppukilpailu
1) Noora Tiilikainen PyhäsU 110
100 105 110 115
o o o xxx
2) Sara Martikainen PyhäsU 110
105 110 115
o xo xxx
3) Nea Nevalainen LieksU 110
110 115
xxo xxx

P11 Seiväs
Loppukilpailu
Anton Kettunen JoensKa 180
130 140 150 160 170 180 185
o o o xo o o xxx

P11 Pituus
Loppukilpailu
1) Niklas Nykyri JoensKa 4,16 -1,7
4,08 4,16 3,94 3,67
+0,0 -1,7 -3,4 -2,6
2) Anton Kettunen JoensKa 3,81 -0,9
3,52 3,81 3,77 3,69
-1,6 -0,9 -1,4 -1,3
3) Tatu Rantala PolvijU 3,68 -3,6
3,48 3,54 3,41 3,68
+0,0 -1,7 -3,1 -3,6
4) Aku Alastalo PyhäsU 3,63 -0,1
3,63 3,37 3,57 3,49
-0,1 -0,9 -1,4 -0,8
5) Lauri Kontkanen OutokPa 3,62 -1,7
3,62 x 3,51 x
-1,7 -4,6
6) Juho Eskelinen TuupovU 3,39 -2,4
3,08 x 3,39 2,56
-0,2 -2,4 -3,6
7) Kalle Boren NurmSe 3,34 -1,7
3,27 3,17 3,34 3,24
-1,4 -1,6 -1,7 -0,2
Santeri Kekarainen JoensKa 3,83 -3,2
3,49 3,46 3,83 3,58
-0,2 -3,6 -3,2 -1,8

T11 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Ira Hirvonen OutokPa 8,69 -0,2
8,69 8,53 8,45 8,20
-0,2 -1,3 -0,2 -1,2
2) Oona Kareinen TuupovU 8,19 -0,8
8,01 8,19 8,07 7,95
-1,1 -0,8 -1,5 +0,0
3) Aada Rautiainen KiihtU 7,59 -2,5
7,59 7,45 7,50 7,51
-2,5 -1,7 -0,2 +0,0

P11 Kuula
Loppukilpailu
1) Topi Parviainen TuupovU 10,11
9,35 10,11 x x
2) Petro Ruponen LipTai 7,69
7,01 x 7,54 7,69
3) Eeli Mustonen JoensKa 7,57
7,00 7,30 7,57 7,48
Santeri Kekarainen JoensKa 7,40
6,67 7,40 7,15 6,87

T11 Moukari
Loppukilpailu
1) Oona Savolainen JuuanU 17,87
x 16,16 14,57 17,87
2) Netta Martikainen LieksU 12,78
12,15 12,78 x 11,91

P11 Keihäs
Loppukilpailu
1) Topi Parviainen TuupovU 40,48
40,48 x - 40,02
2) Eeli Mustonen JoensKa 32,97
x 27,32 32,97 31,95
3) Juho Eskelinen TuupovU 29,66
x 23,64 25,38 29,66
4) Lauri Kontkanen OutokPa 27,75
x 26,04 x 27,75
5) Petro Ruponen LipTai 22,78
21,35 17,64 19,08 22,78

T11 Keihäs
Loppukilpailu
1) Ira Hirvonen OutokPa 30,28
27,15 27,92 30,28 29,47
2) Netta Martikainen LieksU 14,77
14,03 13,87 12,78 14,77
3) Oona Savolainen JuuanU 14,61
14,61 13,45 12,99 12,27
4) Veera Korhonen NurmSe 8,58
8,46 x 8,53 8,58

P12 200m
Loppukilpailu, Tuuli: -1,5
1) Eero Mauro LieksU 29,45
2) Otso Liimatta NurmSe 30,54
3) Eeli Kinnunen JoensKa 34,15
4) Niilo Käyhkö JoensKa 34,83

T12 200m
Loppukilpailu, Tuuli: -2,9
1) Sesilia Jolkkonen PolvijU 31,79
2) Alisa Oinonen PyhäsU 32,43
3) Eevi Kettunen PolvijU 33,22
4) Krista Karttunen PolvijU 34,08

P12 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: -0,9
1) Väinö Kontkanen PyhäsU 10,52
2) Roope Maaninka PyhäsU 12,75
3) Niilo Käyhkö JoensKa 13,24

T12 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: -1,7
1) Riikka Jokinen PyhäsU 11,32
2) Eevi Kettunen PolvijU 13,60

T12 Korkeus
Loppukilpailu
1) Riikka Jokinen PyhäsU 130
110 115 120 125 130 135
o o o xo o xxx
2) Eevi Kettunen PolvijU 115
100 105 110 115 120
o o o xo xxx
3) Sesilia Jolkkonen PolvijU 105
100 105 110
o o xxx

P12 Seiväs
Loppukilpailu
1) Eero Mauro LieksU 290
260 270 280 290 305
o o o o xxx

P12 Pituus
Loppukilpailu
1) Otso Liimatta NurmSe 4,04 -1,4
4,04 4,04 3,80 x
-0,5 -1,4 -2,0 +0,0
2) Niilo Käyhkö JoensKa 3,39 -0,5
3,39 3,04 3,33 x
-0,5 -4,0 -1,1
Mico Räty PyhäsU

T12 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Alisa Oinonen PyhäsU 8,57 -2,2
8,15 8,50 8,57 8,11
-3,4 -0,8 -2,2 -2,4
2) Aino Pyykkö LieksU 7,88 -0,7
7,49 x 6,57 7,88
-3,9 -0,9 -2,0 -0,7

T12 Kuula
Loppukilpailu
1) Alisa Oinonen PyhäsU 6,71
6,20 6,53 6,71 6,01
2) Tuuli Saraniemi LieksU 5,74
5,43 5,07 5,11 5,74
3) Krista Karttunen PolvijU 5,66
5,19 5,29 5,66 5,61
4) Veera Korhonen NurmSe 4,77
4,73 4,77 x 4,69

P12 Kiekko
Loppukilpailu
1) Roope Maaninka PyhäsU 26,24
x 23,69 26,24 25,60
2) Niilo Käyhkö JoensKa 14,94
14,03 14,37 14,94 14,25
Eeli Kinnunen JoensKa NM
x x x x

P12 Moukari
Loppukilpailu
1) Eeli Kinnunen JoensKa 23,79
20,29 x 23,79 x

T12 Keihäs
Loppukilpailu
1) Tuuli Saraniemi LieksU 22,12
22,12 19,53 19,54 15,57
2) Mimosa Laatikainen LieksU 12,80
10,59 12,80 10,26 9,28
3) Aino Pyykkö LieksU 11,93
11,93 x 8,98 x

P13 200m
Loppukilpailu, Tuuli: -1,5
1) Aatu Holopainen JoensKa 28,34
2) Lassi Valta PyhäsU 29,10

T13 200m
Loppukilpailu, Tuuli: -2,9
1) Nelli Ruottinen PyhäsU 30,91
2) Milla Puustinen PyhäsU 32,82
Aava Kipinä JoensKa DNS

T13 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: -2,5
1) Sofia Raatikainen PyhäsU 10,13
2) Anni Huovinen PyhäsU 10,20
3) Asta Riikonen PolvijU 10,84
Aava Kipinä JoensKa DNS

T13 Korkeus
Loppukilpailu
1) Sofia Raatikainen PyhäsU 145
135 140 145 150
o o o xxx
2) Nelli Ruottinen PyhäsU 130
130 135
xxo xxx
2) Reetta Ryynänen PyhäsU 130
110 115 120 125 130 135
o o o o xxo xxx
Linnea Pikkarainen PyhäsU
Saimi Asikainen JoensKa

P13 pituus
Loppukilpailu
1) Aatu Holopainen JoensKa 4,40 -0,3
4,27 4,40 4,13 x
-1,3 -0,3 -1,7
2) Jimi Alastalo PyhäsU 3,81 -1,9
3,71 3,81 3,42 3,48
-1,4 -1,9 -0,7 -0,9

T13 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Asta Riikonen PolvijU 9,61 +0,0
9,61 9,34 9,42 9,40
+0,0 -1,6 -1,4 -0,9
2) Linnea Pikkarainen PyhäsU 9,34 +0,0
9,19 9,34 8,87 9,24
+0,0 +0,0 -3,5 -0,8
3) Cindy Ahponen PyhäsU 8,72 -1,2
7,94 8,72 8,72 8,56
-2,1 -2,6 -1,2 -0,7
4) Maija Borén LieksU 8,25 -0,3
8,25 8,18 7,86 8,02
-0,3 -1,1 -1,5 +0,0
Aava Kipinä JoensKa

T13 Kuula
Loppukilpailu
1) Janna Huuho PyhäsU 9,95
9,31 9,95 9,73 9,86
2) Anni Huovinen PyhäsU 9,80
9,73 x 9,80 9,40
3) Reetta Ryynänen PyhäsU 9,57
9,57 8,98 9,15 x
4) Milla Puustinen PyhäsU 7,73
x 7,66 7,73 7,65

P13 Kiekko
Loppukilpailu
1) Pietari Sippola LipTai 20,80
19,64 20,80 x x
Aatu Holopainen JoensKa 19,87
19,87 x x x

P13 Moukari
Loppukilpailu
1) Pietari Sippola LipTai 17,49
x x 17,49 x

T13 Keihäs
Loppukilpailu
1) Sanni Toivanen JuuanU 28,44
27,18 28,44 25,14 27,18
2) Cindy Ahponen PyhäsU 27,44
x 27,44 x x
3) Janna Huuho PyhäsU 23,41
x 21,80 x 23,41
4) Viivi Piirainen NurmSe 20,94
19,87 20,90 20,94 19,04
5) Emmi Honkanen NurmSe 17,07
17,07 1,68 15,89 12,80
6) Maija Borén LieksU 14,29
12,73 14,29 12,93 13,80
Saimi Asikainen JoensKa

P14 300m
Loppukilpailu
1) Rasmus Lehikoinen JoensKa 41,06

T14 300m
Loppukilpailu
1) Nea Immonen JoensKa 43,51
2) Sini Rahkonen PolvijU 51,38
Elina Nivajärvi JoensKa DNS

P14 2000m
Loppukilpailu
1) Miro Tanninen JoensKa 7.11,20

T14 2000m
Loppukilpailu
1) Sini Rahkonen PolvijU 8.22,60
2) Karla Könönen PyhäsU 8.26,15
3) Suvi-Tuulia Puustinen PyhäsU 8.43,22
4) Kiira Heiskanen PyhäsU 8.50,77

T14 80m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: -2,2
1) Nea Immonen JoensKa 12,34
2) Jasmina Venäläinen PyhäsU 12,87
3) Aada Kokko JoensKa 12,93
Elina Nivajärvi JoensKa DNS
Peppi Penttinen JoensKa DNF

P14 100m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: -2,0
1) Matias Ahtinen JoensKa 16,86
2) Sakari Vallius JoensKa 18,53

T14 1500m esteet
Loppukilpailu
1) Sini Rahkonen PolvijU 6.09,35
2) Karla Könönen PyhäsU 6.43,91
3) Pilvi Turunen TuupovU 7.10,78

T14 Korkeus
Loppukilpailu
1) Heta Kettunen LieksU 140
130 135 140 145
o xxo o xxx
2) Tiia Rantala PolvijU 140
125 130 135 140 145
o o o xxo xxx
3) Sini Lehikoinen PyhäsU 140
130 135 140 145
o xo xxo xxx
4) Jaana Raassina PyhäsU 120
120 125
o x--

P14 Seiväs
Loppukilpailu
1) Miro Tanninen JoensKa 280
230 240 250 260 270 280 290
xo o o o xo xxo xxx

P14 Pituus
Loppukilpailu
1) Juha Karjunen PyhäsU 5,12 -0,2
4,49 4,70 4,98 4,99 5,12 x
-2,3 -1,1 -0,6 -0,3 -0,2 -0,4
2) Matias Ahtinen JoensKa 4,84 +0,0
4,57 4,76 4,84 4,73 x 4,47
-4,0 -1,7 +0,0 -1,9 -2,5 -0,2
3) Rasmus Lehikoinen JoensKa 4,79 +0,0
4,61 4,60 4,65 4,79 - -
-3,7 -2,8 -1,6 +0,0
4) Perttu Levä PyhäsU 4,49 -2,2
4,21 4,35 4,30 4,42 4,39 4,49
-3,0 -0,6 +0,0 -2,0 -1,9 -2,2

T14 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Aada Kokko JoensKa 10,27 -2,1
9,86 10,17 x 10,17 10,27 x
-4,6 -3,3 +1,0 -1,0 -2,1
2) Oona Majoinen JoensKa 10,16 -1,1
9,75 10,16 x x 9,66 x
-3,3 -1,1 -1,4 -1,3
3) Sini Lehikoinen PyhäsU 9,31 +0,0
9,05 9,31 9,17 9,13 9,19 9,23
-1,3 +0,0 -2,2 -1,5 -1,3 -0,3
4) Maria Sotikov PyhäsU 8,81 -0,6
8,50 8,36 8,81 8,64 8,41 8,50
+0,5 -1,6 -0,6 -0,9 -1,6 -2,7

T14 Kuula
Loppukilpailu
1) Jaana Raassina PyhäsU 8,71
8,36 8,41 8,71 8,15 8,39 8,62
2) Tiia Rantala PolvijU 7,84
7,70 7,57 7,65 7,58 7,57 7,84
3) Pilvi Turunen TuupovU 7,38
7,38 6,96 6,95 7,08 x 6,95
Netta-Noora Lappalainen PyhäsU

P14 Kiekko
Loppukilpailu
1) Aku Parviainen TuupovU 40,22
36,62 x 38,64 40,22 39,35 x
2) Juha Karjunen PyhäsU 34,52
34,52 x 32,79 33,62 31,09 x

P14 Moukari
Loppukilpailu
1) Aku Parviainen TuupovU 42,14
42,14 x x x x x
2) Juha Karjunen PyhäsU 36,14
x 36,14 35,68 35,52 36,08 x

T14 Keihäs
Loppukilpailu
1) Heta Kettunen LieksU 33,51
30,47 30,75 32,71 29,65 33,51 31,21
2) Sini Lehikoinen PyhäsU 31,97
31,97 x 28,73 x x x
3) Pilvi Turunen TuupovU 26,18
x 19,28 26,18 x 23,76 23,25
4) Kiira Heiskanen PyhäsU 23,55
x 22,44 x x 23,55 20,55

P15 300m
Loppukilpailu
1) Eetu Sillanpää PyhäsU 46,20

P15 2000m
Loppukilpailu
1) Denis Moskvin JoensKa 6.35,56

T15 80m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: -2,3
1) Emilia Kiiski JoensKa 13,31
2) Satu Liimatta LieksU 14,10

P15 100m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: -2,0
1) Benjamin Oittinen PyhäsU 18,36

T15 Korkeus
Loppukilpailu
1) Satu Liimatta LieksU 145
130 135 140 145 149
o o xxo xo xxx
2) Emilia Kiiski JoensKa 140
125 130 135 140 145
o o o o xxx

P15 Pituus
Loppukilpailu
1) Benjamin Oittinen PyhäsU 4,81 -0,1
4,73 4,74 4,75 4,65 4,81 4,74
-1,0 -0,6 -1,7 -2,9 -0,1 -1,2
2) Eetu Sillanpää PyhäsU 4,54 -0,1
x x 4,15 4,54 4,01 x
-1,1 -0,5 -0,1 -1,6 -0,7

T15 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Satu Liimatta LieksU 9,75 -1,2
9,75 9,70 - 9,61 - -
-1,2 -0,4 -2,3

T15 Kuula
Loppukilpailu
1) Tuuli Kinnunen JoensKa 10,42
x 9,87 9,73 x 10,10 10,42
2) Hanna Toivanen JuuanU 10,20
9,34 10,20 x x x 9,39
3) Satu Liimatta LieksU 10,08
9,66 9,40 9,30 9,62 9,96 10,08
4) Lotta Martikainen LieksU 9,79
x 9,55 x x 9,79 x
5) Reetta Naumanen OutokPa 7,77
7,29 7,14 7,60 7,77 7,50 x

T15 Keihäs
Loppukilpailu
1) Milla Martikainen LieksU 43,20
39,38 x 43,20 - x x
2) Reetta Naumanen OutokPa 33,98
x 33,98 33,62 33,38 x 33,39
3) Hanna Toivanen JuuanU 33,90
31,07 33,90 32,88 28,58 32,65 31,89
4) Tuuli Kinnunen JoensKa 30,62
x x 30,18 x 30,62 29,99
Satu Liimatta LieksU 28,15
x 27,88 28,15 27,38 x x


[etusivu] [yleisurheilujaosto] [juttupörssi] [tulospörssi] [ranking]


Pyhäselän urheilijat