Pyhäselän urheilijat Sinettiseuralogo

Yleisurheilu Salibandy Lentopallo Hiihto Naisliikunta Forum
Etusivu
Ajankohtaista
Yleistä
Lemmenlava
Lajit
Liity
Kuvia
Kunniakierros
Totuusleikki
Linkkejä
Yhteystiedot
JOENSUU 5.8.2017

Pyhäselän Urheilijoiden nuoret venyivät kuuteen piirinmestaruuteen 10:stä mahdollisesta lauantaina Joensuun keskuskentällä käydyissä 9-13-vuotiaiden pm-moniotteluissa.

4- ja 5-ottelut olivat 9-13-vuotiaiden sarjoissa pm-tasolla Pohjois-Karjalassa ensimmäistä kertaa, joten lähes kaikissa sarjoissa voittajat tekivät piiriennätyksen.

Vain kolmessa sarjassa (P13, P10 ja P9) oli oteltu uusilla lajeilla viime vuonna. Näistä ennätyksistä rikkoutui 10-vuotiaiden poikien ennätys, kun Katajan Topias Mustonen rikkoi veljensä Eelin (1007) tuloksen.

PyU:n Väinö Kontkanen alitti jo toistamiseen 12-vuotiaiden pe-tuloksen 60 metrin aidoissa ajallaan 10,44.

Väinö juoksi jo Kiihtelysvaaran seuracupissa myötätuuleen ajan 10,32, joka hyväksyttäneen pe:ksi, sillä tuulilukemat vaaditaan vasta 13-vuotiailta.

PyU:n piirinmestareiksi ottelivat Oskari Pakarinen (P9), Marianne Puustinen (T9), Aino Kiiskinen (T10), Sara Martikainen (T11), Sara-Sofia Hyvönen (T12) ja Sofia Raatikainen (T13).

Mitaleille PyU:n urheilijoista selvisivät lisäksi Pinja Stenberg ja Ida-Liina Hyvönen (T9), Luca Räty (P10), Aku Alastalo (P11), Noora Tiilikainen (T11), Väinö Kontkanen ja Roope Maaninka (P12), Riikka Jokinen (T12), Lassi Valta (P13) ja Reetta Ryynänen (T13).

Katajan ottelijat veivät kolme mestaruutta: Topias Mustonen (P10), Anton Kettunen (P11) ja Aatu Holopainen (P13). Yhden mestaruuden pokkasi Lieksan Urheilijoiden Eero Mauro (P12).

Lisää aitaennätyksia juoksukisoissa

Samaan aikaan käydyissä elokuun juoksukisoissa syntyi kolme Katajan juoksijoiden tekemään pe-tulosta 300 metrin aidoissa.

Vuonna 2015 ohjelmaan tulleessa 14-15-vuotiaiden lajissa kovimman ennätyksen teki Rasmus Lehikoinen, joka pyyhälsi 14-vuotiaissa tuloksen 43,65, jolla yltää ikäluokan Suomen tilaston neloseksi.

14-vuotiaiden tyttöjen ennätyksen juoksi Peppi Penttinen lukemin 50,93 ja 15-vuotiaissa Veera Kontkanen ajalla 49,22.

Eero Könönen



----------------

Pohjois-Karjalan 9-13-vuotiaiden pm-moniottelut osa 2
Joensuun Kataja
05.08.2017

P9 4-ottelu
Loppukilpailu
1) Oskari Pakarinen PyhäsU 659
2) Renne Kankkunen LipTai 517
3) Riko Pippuri LipTai 516
4) Arttu Kylmänen PyhäsU 349
5) Voitto Voutilainen JoensKa 304

T9 4-ottelu
Loppukilpailu
1) Marianne Puustinen PyhäsU 439
2) Pinja Stenberg PyhäsU 435
3) Ida-Liina Hyvönen PyhäsU 373
4) Heini Kuronen PyhäsU 286
5) Miina Vatanen JoensKa 260
6) Mette Oinonen JoensKa 255
7) Vinka Pyylampi JoensKa 166
Krista Martikainen PyhäsU DNF
Inka Räty PyhäsU DNF
Sandra Martikainen PyhäsU DNF

P10 4-ottelu
Loppukilpailu
1) Topias Mustonen JoensKa 1096
2) Luca Räty PyhäsU 877
3) Aleksanteri Sippola LipTai 651
Elias Vanhanen KuopRei 1434

T10 4-ottelu
Loppukilpailu
1) Aino Kiiskinen PyhäsU 676
2) Iiris Voutilainen JoensKa 670
3) Nella Voutilainen JoensKa 655
4) Vilma Vatanen JoensKa 577
5) Heli Puustinen PyhäsU 551
6) Riikka Leppänen LipTai 499
7) Elina Likhanova LipTai 482
8) Elina Ruusuvuori LipTai 472
Minja Korhonen SiilPo 931

P11 4-ottelu
Loppukilpailu
1) Anton Kettunen JoensKa 1332
2) Eeli Mustonen JoensKa 1276
3) Aku Alastalo PyhäsU 969

T11 4-ottelu
Loppukilpailu
1) Sara Martikainen PyhäsU 889
2) Noora Tiilikainen PyhäsU 857
Eena Pesonen LipTai DNS

P12 5-ottelu
Loppukilpailu
1) Eero Mauro LieksU 1791
2) Väinö Kontkanen PyhäsU 1749
3) Roope Maaninka PyhäsU 1298
4) Niilo Käyhkö JoensKa 976

T12 5-ottelu
Loppukilpailu
1) Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 1529
2) Riikka Jokinen PyhäsU 1341
3) Aino Pyykkö LieksU 661
Netta Korhonen SiilPo 848

P13 5-ottelu
Loppukilpailu
1) Aatu Holopainen JoensKa 1843
2) Lassi Valta PyhäsU 1732
3) Pietari Sippola LipTai 1250
4) Jimi Alastalo PyhäsU 1239

T13 5-ottelu
Loppukilpailu
1) Sofia Raatikainen PyhäsU 1926
2) Asta Riikonen PolvijU 1733
3) Reetta Ryynänen PyhäsU 1317
4) Cindy Ahponen PyhäsU 1187
5) Ellen Tanskanen PolvijU 1033
6) Vilma Hirvonen PolvijU 937
Emma Kammonen SiilPo 1540
Tilda Korhonen SiilPo 1415

P9 4-ottelu 40m
Loppukilpailu, Tuuli: -1,5
1) Oskari Pakarinen PyhäsU 6,97
2) Renne Kankkunen LipTai 7,45
3) Riko Pippuri LipTai 7,53
4) Arttu Kylmänen PyhäsU 7,94
5) Voitto Voutilainen JoensKa 8,64

T9 4-ottelu 40m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,0
1) Pinja Stenberg PyhäsU 7,44
2) Marianne Puustinen PyhäsU 7,69
3) Miina Vatanen JoensKa 8,04
4) Heini Kuronen PyhäsU 8,07
5) Ida-Liina Hyvönen PyhäsU 8,16
6) Mette Oinonen JoensKa 8,68
7) Vinka Pyylampi JoensKa 9,62

P9 4-ottelu 800m
Loppukilpailu
1) Oskari Pakarinen PyhäsU 3.07,79
2) Arttu Kylmänen PyhäsU 3.11,72
3) Renne Kankkunen LipTai 3.13,07
4) Voitto Voutilainen JoensKa 3.23,05
5) Riko Pippuri LipTai 3.24,50

T9 4-ottelu 800m
Loppukilpailu
1) Pinja Stenberg PyhäsU 3.16,26
2) Marianne Puustinen PyhäsU 3.18,15
3) Heini Kuronen PyhäsU 3.26,01
4) Krista Martikainen PyhäsU 3.26,36
5) Ida-Liina Hyvönen PyhäsU 3.38,16
6) Inka Räty PyhäsU 3.39,60
7) Mette Oinonen JoensKa 3.45,07
8) Miina Vatanen JoensKa 3.51,67
9) Vinka Pyylampi JoensKa 3.59,02
Sandra Martikainen PyhäsU DNF

P9 4-ottelu Korkeus
Loppukilpailu
1) Oskari Pakarinen PyhäsU 105
2) Riko Pippuri LipTai 100
3) Renne Kankkunen LipTai 100
4) Voitto Voutilainen JoensKa 75
5) Arttu Kylmänen PyhäsU 65

T9 4-ottelu Korkeus
Loppukilpailu
1) Marianne Puustinen PyhäsU 90
2) Ida-Liina Hyvönen PyhäsU 90
3) Pinja Stenberg PyhäsU 85
4) Mette Oinonen JoensKa 85
5) Vinka Pyylampi JoensKa 80
6) Miina Vatanen JoensKa 75
Heini Kuronen PyhäsU NH

P9 4-ottelu Keihäs
Loppukilpailu
1) Riko Pippuri LipTai 11,92
2) Oskari Pakarinen PyhäsU 10,72

3) Renne Kankkunen LipTai 8,55
4) Voitto Voutilainen JoensKa 7,92
5) Arttu Kylmänen PyhäsU 6,72

T9 4-ottelu Keihäs
Loppukilpailu
1) Ida-Liina Hyvönen PyhäsU 10,33
2) Marianne Puustinen PyhäsU 8,67
3) Heini Kuronen PyhäsU 8,25
4) Pinja Stenberg PyhäsU 6,77
5) Miina Vatanen JoensKa 5,15
6) Mette Oinonen JoensKa 5,10
7) Vinka Pyylampi JoensKa 2,67

P10 4-ottelu 800m
Loppukilpailu
1) Elias Vanhanen KuopRei 2.31,83
2) Topias Mustonen JoensKa 3.00,79
3) Luca Räty PyhäsU 3.04,62
4) Aleksanteri Sippola LipTai 3.16,09

T10 4-ottelu 800m
Loppukilpailu
1) Minja Korhonen SiilPo 2.48,00
2) Nella Voutilainen JoensKa 3.01,96
3) Aino Kiiskinen PyhäsU 3.02,02
4) Vilma Vatanen JoensKa 3.16,33
5) Iiris Voutilainen JoensKa 3.18,91
6) Heli Puustinen PyhäsU 3.21,77
7) Elina Likhanova LipTai 3.25,09
8) Riikka Leppänen LipTai 3.25,78
9) Elina Ruusuvuori LipTai 3.28,03

P10 4-ottelu 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: -0,8
1) Elias Vanhanen KuopRei 11,23
2) Topias Mustonen JoensKa 11,76
3) Aleksanteri Sippola LipTai 13,04
4) Luca Räty PyhäsU 13,23

T10 4-ottelu 60m aidat
1) Minja Korhonen SiilPo 11,89
2) Iiris Voutilainen JoensKa 12,20
3) Aino Kiiskinen PyhäsU 13,16
4) Nella Voutilainen JoensKa 13,30
5) Elina Likhanova LipTai 14,11
6) Vilma Vatanen JoensKa 14,19
7) Riikka Leppänen LipTai 14,41
8) Elina Ruusuvuori LipTai 14,48
9) Heli Puustinen PyhäsU 14,60

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,0
1) Aino Kiiskinen PyhäsU 13,16
2) Elina Likhanova LipTai 14,11
3) Vilma Vatanen JoensKa 14,19
4) Heli Puustinen PyhäsU 14,60

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +0,0
1) Minja Korhonen SiilPo 11,89
2) Iiris Voutilainen JoensKa 12,20
3) Nella Voutilainen JoensKa 13,30
4) Riikka Leppänen LipTai 14,41
5) Elina Ruusuvuori LipTai 14,48

P10 4-ottelu Korkeus
Loppukilpailu
1) Elias Vanhanen KuopRei 140
2) Topias Mustonen JoensKa 120
3) Luca Räty PyhäsU 120
4) Aleksanteri Sippola LipTai 95

T10 4-ottelu Korkeus
Loppukilpailu
1) Minja Korhonen SiilPo 110
2) Aino Kiiskinen PyhäsU 110
3) Iiris Voutilainen JoensKa 105
3) Nella Voutilainen JoensKa 105
5) Heli Puustinen PyhäsU 105
6) Elina Likhanova LipTai 100
6) Elina Ruusuvuori LipTai 100
6) Vilma Vatanen JoensKa 100
9) Riikka Leppänen LipTai 95

P10 4-ottelu Keihäs
Loppukilpailu
1) Topias Mustonen JoensKa 27,37
2) Elias Vanhanen KuopRei 22,63
3) Luca Räty PyhäsU 20,98
4) Aleksanteri Sippola LipTai 15,22

T10 4-ottelu Keihäs
Loppukilpailu
1) Minja Korhonen SiilPo 14,99
2) Vilma Vatanen JoensKa 12,70
3) Heli Puustinen PyhäsU 11,44
4) Riikka Leppänen LipTai 10,78
5) Nella Voutilainen JoensKa 9,23
6) Iiris Voutilainen JoensKa 8,81
7) Aino Kiiskinen PyhäsU 8,08
8) Elina Ruusuvuori LipTai 7,35
9) Elina Likhanova LipTai 6,17

P11 4-ottelu 800m
Loppukilpailu
1) Anton Kettunen JoensKa 2.35,26
2) Eeli Mustonen JoensKa 2.52,78
3) Aku Alastalo PyhäsU 2.57,38

T11 4-ottelu 800m
Loppukilpailu
1) Sara Martikainen PyhäsU 3.03,66
2) Noora Tiilikainen PyhäsU 3.04,83

P11 4-ottelu 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: -0,7
1) Anton Kettunen JoensKa 10,93
2) Eeli Mustonen JoensKa 11,57
3) Aku Alastalo PyhäsU 12,08

T11 4-ottelu 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: -1,8
1) Sara Martikainen PyhäsU 11,87
2) Noora Tiilikainen PyhäsU 12,40
Eena Pesonen LipTai DNS

P11 4-ottelu Korkeus
Loppukilpailu
1) Eeli Mustonen JoensKa 135
2) Anton Kettunen JoensKa 130
3) Aku Alastalo PyhäsU 120

T11 4-ottelu Korkeus
Loppukilpailu
1) Sara Martikainen PyhäsU 120
2) Noora Tiilikainen PyhäsU 120
Eena Pesonen LipTai DNS

P11 4-ottelu Keihäs
+Loppukilpailu
1) Eeli Mustonen JoensKa 28,66
2) Anton Kettunen JoensKa 20,49
3) Aku Alastalo PyhäsU 19,11

T11 4-ottelu Keihäs
Loppukilpailu
1) Noora Tiilikainen PyhäsU 15,11
2) Sara Martikainen PyhäsU 13,56
Eena Pesonen LipTai DNS

P12 5-ottelu 800m
Loppukilpailu
1) Väinö Kontkanen PyhäsU 2.27,04
2) Eero Mauro LieksU 2.49,01
3) Roope Maaninka PyhäsU 3.11,76
4) Niilo Käyhkö JoensKa 3.15,79

T12 5-ottelu 800m
Loppukilpailu
1) Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 2.55,73
2) Riikka Jokinen PyhäsU 3.07,35
3) Netta Korhonen SiilPo 3.18,59
4) Aino Pyykkö LieksU 4.36,52

P12 5-ottelu 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +0,0
1) Väinö Kontkanen PyhäsU 10,44
2) Eero Mauro LieksU 10,89
3) Roope Maaninka PyhäsU 11,97
4) Niilo Käyhkö JoensKa 13,29

T12 5-ottelu 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: -0,9
1) Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 10,72
2) Riikka Jokinen PyhäsU 10,77
3) Aino Pyykkö LieksU 13,97
4) Netta Korhonen SiilPo 14,21

T12 5-ottelu Korkeus
Loppukilpailu
1) Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 135
2) Riikka Jokinen PyhäsU 135
3) Netta Korhonen SiilPo 100
4) Aino Pyykkö LieksU 95

P12 5-ottelu Pituus
Loppukilpailu
1) Eero Mauro LieksU 4,20 +1,6
2) Väinö Kontkanen PyhäsU 4,19 +1,0
3) Roope Maaninka PyhäsU 3,68 +1,3
4) Niilo Käyhkö JoensKa 3,39 +2,4

T12 5-ottelu Pituus
Loppukilpailu
1) Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 4,12 +4,3
4,04 +0,8
2) Riikka Jokinen PyhäsU 4,03 +0,9
3) Netta Korhonen SiilPo 3,43 +1,2
4) Aino Pyykkö LieksU 3,34 +1,5

P12 5-ottelu Kiekko
Loppukilpailu
1) Eero Mauro LieksU 24,87
2) Roope Maaninka PyhäsU 20,44
3) Niilo Käyhkö JoensKa 14,26
4) Väinö Kontkanen PyhäsU 12,58

P12 5-ottelu Keihäs
Loppukilpailu
1) Eero Mauro LieksU 35,20
2) Roope Maaninka PyhäsU 27,88
3) Väinö Kontkanen PyhäsU 27,72
4) Niilo Käyhkö JoensKa 22,76

T12 5-ottelu Keihäs
Loppukilpailu
1) Netta Korhonen SiilPo 20,12
2) Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 19,36
3) Aino Pyykkö LieksU 15,30
4) Riikka Jokinen PyhäsU 10,34

P13 5-ottelu 800m
Loppukilpailu
1) Lassi Valta PyhäsU 2.26,46
2) Aatu Holopainen JoensKa 2.38,19
3) Pietari Sippola LipTai 2.42,15
4) Jimi Alastalo PyhäsU 2.47,64

T13 5-ottelu 800m
Loppukilpailu
1) Tilda Korhonen SiilPo 2.45,78
2) Asta Riikonen PolvijU 2.48,90
3) Sofia Raatikainen PyhäsU 2.57,71
4) Cindy Ahponen PyhäsU 3.08,90
5) Reetta Ryynänen PyhäsU 3.14,11
6) Emma Kammonen SiilPo 3.27,47
7) Ellen Tanskanen PolvijU 3.56,58
8) Vilma Hirvonen PolvijU 3.57,07

P13 5-ottelu 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: -1,4
1) Aatu Holopainen JoensKa 10,71
2) Lassi Valta PyhäsU 11,14
3) Jimi Alastalo PyhäsU 12,92
4) Pietari Sippola LipTai 13,58

T13 5-ottelu 60m aidat
1) Sofia Raatikainen PyhäsU 10,33
2) Asta Riikonen PolvijU 10,71
3) Tilda Korhonen SiilPo 11,04
4) Reetta Ryynänen PyhäsU 11,58
5) Emma Kammonen SiilPo 11,62
6) Ellen Tanskanen PolvijU 12,24
7) Cindy Ahponen PyhäsU 12,85
8) Vilma Hirvonen PolvijU 14,20

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,0
1) Tilda Korhonen SiilPo 11,04
2) Ellen Tanskanen PolvijU 12,24
3) Cindy Ahponen PyhäsU 12,85
4) Vilma Hirvonen PolvijU 14,20

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +0,0
1) Sofia Raatikainen PyhäsU 10,33
2) Asta Riikonen PolvijU 10,71
3) Reetta Ryynänen PyhäsU 11,58
4) Emma Kammonen SiilPo 11,62

T13 5-ottelu Korkeus
Loppukilpailu
1) Sofia Raatikainen PyhäsU 150
2) Emma Kammonen SiilPo 145
3) Asta Riikonen PolvijU 140
4) Ellen Tanskanen PolvijU 130
4) Reetta Ryynänen PyhäsU 130
6) Vilma Hirvonen PolvijU 125
7) Tilda Korhonen SiilPo 120
8) Cindy Ahponen PyhäsU 120

P13 5-ottelu Pituus
Loppukilpailu
1) Aatu Holopainen JoensKa 4,62 +2,0
2) Pietari Sippola LipTai 3,76 +1,9
3) Jimi Alastalo PyhäsU 3,74 +1,3
4) Lassi Valta PyhäsU 2,47 +1,6

T13 5-ottelu Pituus
Loppukilpailu
1) Sofia Raatikainen PyhäsU 4,50 +1,9
2) Asta Riikonen PolvijU 4,41 +2,8
4,15 +0,9
3) Emma Kammonen SiilPo 4,37 +2,0
4) Reetta Ryynänen PyhäsU 4,16 +1,2
5) Tilda Korhonen SiilPo 4,00 +0,0
6) Cindy Ahponen PyhäsU 3,89 +0,0
7) Ellen Tanskanen PolvijU 3,83 +0,0
8) Vilma Hirvonen PolvijU 3,76 +2,0

P13 5-ottelu Kiekko
Loppukilpailu
1) Aatu Holopainen JoensKa 24,51
2) Lassi Valta PyhäsU 21,14
3) Pietari Sippola LipTai 18,62
4) Jimi Alastalo PyhäsU 18,49

P13 5-ottelu Keihäs
Loppukilpailu
1) Lassi Valta PyhäsU 39,32
2) Aatu Holopainen JoensKa 26,10
3) Pietari Sippola LipTai 22,96
4) Jimi Alastalo PyhäsU 22,60

T13 5-ottelu Keihäs
Loppukilpailu
1) Sofia Raatikainen PyhäsU 30,01
2) Emma Kammonen SiilPo 27,01
3) Cindy Ahponen PyhäsU 24,62
4) Asta Riikonen PolvijU 24,49
5) Reetta Ryynänen PyhäsU 19,27
6) Tilda Korhonen SiilPo 18,70
7) Vilma Hirvonen PolvijU 18,34
8) Ellen Tanskanen PolvijU 12,87

Elokuun juoksukisat
Joensuun Kataja
05.08.2017

M 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -1,2
1) Juhani Ryynänen JuuanU 14,36

N 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -2,8
1) Jaana Sieviläinen JoensKa 12,68

M 800m
Loppukilpailu
1) Jani Huovinen JoensKa 2.08,64

T15 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -2,8
1) Nea Immonen JoensKa 13,54
2) Elina Nivajärvi JoensKa 13,82
3) Aada Kokko JoensKa 14,07
4) Veera Kontkanen JoensKa 14,70
Jasmina Venäläinen PyhäsU DNS

P15 200m
Alkuerät, Tuuli: -0,9
1) Rasmus Lehikoinen JoensKa 25,34

P15 800m
Loppukilpailu
1) Denis Moskvin JoensKa 2.13,94

T15 800m
Loppukilpailu
1) Siiri Luostarinen JoensKa 2.41,59
2) Sini Riikonen JoensKa 2.46,11
Venla Häkkinen JoensKa DNS

T15 80m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: -0,3
1) Nea Immonen JoensKa 12,31
2) Jasmina Venäläinen PyhäsU 12,49
3) Aada Kokko JoensKa 13,02
4) Peppi Penttinen JoensKa 13,41

P15 300m aidat
Loppukilpailu
1) Rasmus Lehikoinen JoensKa 43,65
2) Matias Ahtinen JoensKa 45,12

T15 300m aidat
Loppukilpailu
1) Veera Kontkanen JoensKa 49,22
2) Peppi Penttinen JoensKa 50,93
3) Elina Nivajärvi JoensKa 54,04

M17 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -1,2
1) Kaarle Muurikoski VarkKV 12,27
2) Juho Ikonen VarkKV 14,14

N17 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -2,8
1) Jenna Riikonen JoensKa 13,40
2) Nina Mutanen JoensKa 13,97
Lumi Kärkkäinen JoensKa DNS

N17 200m
Alkuerät, Tuuli: -2,3
1) Jenna Riikonen JoensKa 28,85

2) Lumi Kärkkäinen JoensKa 30,52
3) Riikka Lonkainen JoensKa 34,68

M17 800m
Loppukilpailu
1) Samuel Auvinen JoensKa 2.05,68
2) Eino Könönen BorgåAk 2.09,20
3) Jesse Piiroinen JoensKa 2.12,36
Mika Kotiranta JoensKa DNF

[etusivu] [yleisurheilujaosto] [juttupörssi] [tulospörssi] [ranking]


Pyhäselän urheilijat