Pyhäselän urheilijat Sinettiseuralogo

Yleisurheilu Salibandy Lentopallo Hiihto Naisliikunta Forum
Etusivu
Ajankohtaista
Yleistä
Lemmenlava
Lajit
Liity
Kuvia
Kunniakierros
Totuusleikki
Linkkejä
Yhteystiedot
OUTOKUMPU 6.7.2017

PyU jatkoi vahvaa ottelumenoaan nappaamalla neljä 9-15-vuotiaiden mestaruutta kuudesta mahdollisesta päätöspäivänä Outokummussa.

Voittoon ottelivat Anni Huovinen (13), Lassi Valta (13), Sara-Sofia Hyvönen (12) ja Väinö Kontkanen (12). Lisäksi mitaleille ylsivät Sara Martikainen (11), Riikka Jokinen (12), Roope Maaninka (12), Reetta Ryynänen (13) ja Jimi Alastalo (13).

Mukana olivat toisena päivänä myös Milo Kuivalainen, Aku Alastalo, Noora Tiilikainen ja Venla Härmä, joka otteli polvi kipeänä ja jäi sen takia reippaasti omista parhaista tuloksistaan.

9-15-vuotiaiden pm-pisteet (menestys+osanotto) kahden päivän jälkeen:

1. Pyhäselän Urheilijat 132 (102+30)
2. Joensuun Kataja 75 (56+19)
3. Polvijärven Urheilijat 39 (24+15)
4. Outokummun Partio 35 (23+12)
5. Liperin Taimi 21 (13+8)
6. Juuan Urheilijat 12 (8+4)
7. Lieksan Urheilijat 7 (4+3)
8. Kiihtelysvaaran Urheilijat 5 (4+1)
9. Tuupovaaran Urheilijat 2 (1+1)



Outokumpu

9-15-vuotiaiden pm-ottelut, lämpötila +10 tihkusadetta:

P11 3-ottelu (60 m, pituus, kuula) 1) Niklas Nykyri JoensKa (9,36, 422, 8.51) 1011, 2) Santeri Kekarainen JoensKa (8,92, 400, 7.23) 984, 3) Lauri Kontkanen OutokPa (9,52, 396, 7.92) 907, 4) Eeli Mustonen JoensKa (9,95, 384, 8.14) 842, 5) Aku Alastalo PyhäsU (9,62, 366, 7.08) 797, 6) Veeti Räsänen JoensKa (9,67, 382, 6.46) 782, 7) Niklas Hyvärinen PolvijU (10,04, 333, 5.99) 641, 8) Milo Kuivalainen PyhäsU (9,73, 332, 4.86) 617, 9) Oskari Halonen PolvijU (10,46, 327, 5.25) 552, 10) Santeri Rantala PolvijU (11,59, 268, 4.58) 378, UP: Juho Herrala KokemKV (9,78, 375, 8.47) 868.

T11 3-ottelu (60 m, pituus, kuula) 1) Ira Hirvonen OutokPa (9,56, 389, 8.36) 914, 2) Sara Martikainen PyhäsU (9,40, 409, 5.87) 836, 3) Aada Rautiainen KiihtU (9,95, 352, 6.80) 720, 4) Noora Tiilikainen PyhäsU (10,32, 336, 6.50) 643, 5) Eena Pesonen Liperin Taimi (10,89, 304, 6.21) 541, 6) Oona Savolainen JuuanU (11,55, 289, 6.13) 481, 7) Sallamari Leskinen Liperin Taimi (11,95, 234, 5.13) 360, 8) Venla Härmä PyhäsU (14,15, 273, 5.48) 357.

P12 4-ottelu (60 m aj, kuula, korkeus, 800 m) 1) Väinö Kontkanen PyhäsU (10,61, 6.67, 120, 2.34,14) 1387, 2) Roope Maaninka PyhäsU (11,64, 7.10, 135, 3.12,79) 1154, 3) Miro Mutanen PolvijU (14,22, 6.34, 120, 3.44,28) 763, 4) Oliver Mononen OutokPa (korkeus 110) 179.

T12 4-ottelu (60 m aj, pituus, kuula, 800 m) 1) Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU (10,71, 408, 8.48, 2.44,37) 1435, 2) Riikka Jokinen PyhäsU (10,78, 369, 6.17, 2.53,59) 1176, 3) Eevi Kettunen PolvijU (14,06, 286, 5.42, 3.10,05) 681, 4) Krista Karttunen PolvijU (14,82, 278, 5.47, 3.14,68) 627, 5) Aino Pyykkö LieksU (x, 345, 6.00, 3.43,45) 510, UP: Pinja Laasanen SiilPo (11,64, 410, 6.30, 2.40,82) 1229.

P13 4-ottelu (60 m aj, kuula, korkeus, 800 m) 1) Lassi Valta PyhäsU (10,62, 8.78, 135, 2.33,84) 1606, 2) Aatu Holopainen JoensKa (10,67, 8.13, 135, 2.45,85) 1463, 3) Jimi Alastalo PyhäsU (13,46, 7.02, 130, 2.42,52) 1126.

T13 4-ottelu (60 m aj, pituus, kuula, 800 m) 1) Anni Huovinen PyhäsU (10,42, 428, 10.38, 2.53,45) 1570, 2) Asta Riikonen PolvijU (11,07, 444, 6.39, 2.49,68) 1302, 3) Reetta Ryynänen PyhäsU (10,95, 386, 9.37, 3.10,24) 1286, 4) Sanni Toivanen JuuanU (12,95, 369, 9.01, 2.55,85) 1107, 5) Ellen Tanskanen PolvijU (12,52, 388, 6.13, 3.14,19) 934, 6) Maija Borén LieksU (12,40, x, 6.27, x) 559.

------------

Aluemestaruusmoniottelut M/N-M/N17, Pohjois-Karjala, Etelä-Savo ja Pohjois-Savo:

M 10-ottelu (100 m, 400 m, 1500 m, 110 m aj, kork, seiv, pit, kuula, kiekko, keih) 1) Matti Keronen OravisU (12,38, 54,50, 4.39,11, 19,16, 169, 280, 612, 9.02, 20.00, 50.30) 5052, 2) Ville Sirviö PolvijU (12,37, 61.17, 6.07,54, 17,85, 178, 300, 611, 10.56, 32.72, 45.16) 4858, 3) Jarno Lantiainen MäntyhVi (12,23, 54,60, x, 16,63, 163, 330, 578, 11.23, 37.10, 33.10) 4852, 4) Juha Kauppinen SavonlJy (14,79, 75,40, 6.40,62, x, 112, 200, 324, 6.22, 18.54, x) 1122, UP: Erkko Laukia TapE (12,56, 57,76, 5.04,21, 18,75, 166, 350, 529, 11.39, 31.30, 48.93) 5094, Samuli Järvelä SoinSi (12,12, 58,79, 5.37,36, 17,78, 160, 400, 591, 11.32, 34.61, 38.89) 5187, Jesse Jokinen SysmSi (12,08, 55,77, x, x, 178, x, 641, 10.51, x, x) 3006

N 7-ottelu (200 m, 800 m, 100 m aj, kork, pit, kuula, keihäs) 1) Martta Rautala ViipU (26,21, x, 15,26, 154, 494, 11.46, 37.74) 4045

N19 7-ottelu 1) Nathalie Westman GamlakIF (26,76, 2.46,60, 15,46, 148, 515, 7.97, 27.27) 4036

N17 7-ottelu 1) Riikka Lonkainen JoensKa (30,04, 2.51,02, 17,65, 133, 420, 10.77, 32.98) 3364, 2) Tuuli Turunen TuupovU (32,23, 3.19,72, 19,90, 133, 363, 8.34, 26.04) 2342. Lumi Kärkkäinen JoensKa (100 m aj 18,27) 461, UP: Adeliina Herrala KokemKV (27,32, x, 15,96, 160, 512, 11.60, 36,29) 3963

M17 10-ottelu 1) Johannes Harakka LeppävVi (100 m 12,06, pit 622, kuula 11.93) 1876

Muut lajit:

M19 Kuula Santeri Örn PolvijU 13,41.

M 110m aidat (+1,2) Antti Tanhuamäki SavonlRie 16,49.

[etusivu] [yleisurheilujaosto] [juttupörssi] [tulospörssi] [ranking]


Pyhäselän urheilijat