Pyhäselän urheilijat Sinettiseuralogo

Yleisurheilu Salibandy Lentopallo Hiihto Naisliikunta Forum
Etusivu
Ajankohtaista
Yleistä
Lemmenlava
Lajit
Liity
Kuvia
Kunniakierros
Totuusleikki
Linkkejä
Yhteystiedot
JOENSUU 7.8.2016

Pm-huipentuman toisenakin päivänä jatkui PyU:n vahva meno. Mitaleja kertyi yhteensä 58. Näistä kultaisia oli 28.

Ks. tarkemmin PyU/yleisurheilun facebook, jossa myös päivän kuvakavalkadi.

Joensuu, 9-15-vuotiaiden (6. - 7.8.2016)

Pm-huipentuman mitalitilasto:

1. PyU 59+34+25 = 118
2. JoKa 51+37+28 = 116
3. LU 18+12+5 = 35
4. TuuU 10+11+2 = 23
5. NuSe 7+10+7 = 24
6. PoU 7+7+2 = 16
7. JuuU 7+3+7 = 17
8. OkuP 2+5+4 = 11
9. KiiU 1+0+3 = 4
10. LiTai 1+0+2 = 3
11. VaVa 0+1+0 = 1

Pm-huipentuman menestyspisteet:

1) Joensuun Kataja 481, 2) Pyhäselän Urheilijat 443, 3) Lieksan Urheilijat 98, 4) Nurmeksen Sepot 87, 5) Polvijärven Urheilijat 63, 6) Juuan Urheilijat 58, 7) Tuupovaaran Urheilijat 52, 8) Outokummun Partio 32, 9) Liperin Taimi 12, 10) Kiihtelysvaaran Urheilijat 10, 11) Valtimon Vasama 7

Pm-huipentuman osanottopisteet:

1) Pyhäselän Urheilijat 173, 2) Joensuun Kataja 168, 3) Nurmeksen Sepot 37, 4) Lieksan Urheilijat 35, 5) Polvijärven Urheilijat ja Tuupovaaran Urheilijat 28, 7) Juuan Urheilijat 23, 8) Outokummun Partio 12, 9) Liperin Taimi 8, 10) Kiihtelysvaaran Urheilijat 4, 11) Valtimon Vasama 3



------------------------------

JOENSUU 7.8.2016
9-15-vuotiaiden Pohjois-Karjalan pm-huipentuma
Joensuun Kataja

P9 Pituus
1) Oskari Pakarinen PyhäsU 3,51
2) Topias Mustonen JoensKa 3,49
3) Petja Tanskanen PolvijU 3,41
4) Topias Juntunen PyhäsU 3,20
5) Miko Sivonen PyhäsU 3,09
6) Luukas Käyhkö JoensKa 3,05
7) Aleksanteri Sippola LipTai 2,89
8) Arttu Gröhn NurmSe 2,71
8) Arttu Kylmänen PyhäsU 2,71
Eevert Happonen KuopRei 3,09
Paavo Laasanen SiilPo 3,15

T9 Pituus
Alkuerät
1) Vilma Vatanen JoensKa 3,35
2) Iiris Voutilainen JoensKa 3,26
3) Pinja Myller PyhäsU 3,16
4) Nella Voutilainen JoensKa 3,09
5) Aino Kiiskinen PyhäsU 2,91
6) Jasmin Huuho PyhäsU 2,67
7) Ida-Liina Hyvönen PyhäsU 2,50
8) Miina Vatanen JoensKa 2,41
9) Krista Martikainen PyhäsU 2,40
10) Iina Honkanen NurmSe 187
Iida Suvanto ImU 3,58

P9 Kuula
Alkuerät
1) Topias Mustonen JoensKa 6,29
2) Luukas Käyhkö JoensKa 5,64
3) Petja Tanskanen PolvijU 5,34
4) Oskari Pakarinen PyhäsU 5,23
5) Aleksanteri Sippola LipTai 5,18
6) Topias Juntunen PyhäsU 5,13
7) Miko Sivonen PyhäsU 5,08
8) Arttu Kylmänen PyhäsU 2,59
Paavo Laasanen SiilPo 5,07

T9 Kuula
Alkuerät
1) Iiris Voutilainen JoensKa 4,88
2) Vilma Vatanen JoensKa 4,79
3) Pinja Myller PyhäsU 4,02
4) Jasmin Huuho PyhäsU 3,98
5) Nella Voutilainen JoensKa 3,80
6) Ida-Liina Hyvönen PyhäsU 3,70
7) Krista Martikainen PyhäsU 3,10
8) Miina Vatanen JoensKa 2,37
Iida Suvanto ImU 5,56


P9 Keihäs
Alkuerät
1) Topias Mustonen JoensKa 22,35
2) Luukas Käyhkö JoensKa 18,84
3) Aleksanteri Sippola LipTai 9,14
Arttu Gröhn NurmSe 18,04
Eevert Happonen KuopRei 10,77
Paavo Laasanen SiilPo 13,39

T9 Keihäs
Alkuerät
1) Ida-Liina Hyvönen PyhäsU 10,25
2) Vilma Vatanen JoensKa 10,16
3) Aino Kiiskinen PyhäsU 9,82
4) Nella Voutilainen JoensKa 7,47
5) Iiris Voutilainen JoensKa 7,33
6) Iina Honkanen NurmSe 6,18
7) Miina Vatanen JoensKa 4,16
Iida Suvanto ImU 13,56

P9 600m kävely
Loppukilpailu
1) Arttu Gröhn NurmSe 4.24,58

T9 600m kävely
1) Nella Voutilainen JoensKa 4.15,51
2) Iina Honkanen NurmSe 4.33,66
3) Miina Vatanen JoensKa 4.35,75
4) Vilma Vatanen JoensKa 5.23,51
5) Siiri Kontkanen PyhäsU 6.19,41

P10 150m
1) Santeri Kekarainen JoensKa 23,30
2) Anton Tallus PyhäsU 24,37
3) Toni Juntunen PyhäsU 24,90
4) Niklas Hyvärinen PolvijU 25,28
5) Otto Sivonen JoensKa 25,82
6) Miko Piiroinen JoensKa 25,99
7) Milo Kuivalainen PyhäsU 26,34
8) Veeti Räsänen JoensKa 26,39
9) Leo Laurell PyhäsU 27,39

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -3,1
1) Niklas Hyvärinen PolvijU 25,28
2) Otto Sivonen JoensKa 25,82
3) Miko Piiroinen JoensKa 25,99
4) Leo Laurell PyhäsU 27,39

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -2,7
1) Santeri Kekarainen JoensKa 23,30
2) Anton Tallus PyhäsU 24,37
3) Toni Juntunen PyhäsU 24,90
4) Milo Kuivalainen PyhäsU 26,34
5) Veeti Räsänen JoensKa 26,39



T10 150m
Loppukilpailu, Tuuli: -2,6
1) Sara Martikainen PyhäsU 24,70
2) Oona Kareinen TuupovU 25,83
3) Aada Rautiainen KiihtU 26,40
4) Noora Tiilikainen PyhäsU 28,08


P10 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +2,7
1) Santeri Kekarainen JoensKa 10,55
2) Anton Kettunen JoensKa 11,11
3) Veeti Räsänen JoensKa 12,07
4) Miko Piiroinen JoensKa 12,42
5) Niklas Hyvärinen PolvijU 12,99
6) Miika Pesonen JoensKa 13,65


T10 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +1,8
1) Kiira Kiiskinen JoensKa 12,87
2) Noora Tiilikainen PyhäsU 14,60
Iiris Voutilainen JoensKa 14,07
Nella Voutilainen JoensKa 14,22

P10 Seiväs
Loppukilpailu
1) Eeli Mustonen JoensKa 190

P10 Pituus
Loppukilpailu
1) Niklas Nykyri JoensKa 4,06
2) Anton Kettunen JoensKa 3,87
3) Anton Tallus PyhäsU 3,64
4) Veeti Räsänen JoensKa 3,55
5) Toni Juntunen PyhäsU 3,48
6) Lauri Kontkanen OutokPa 3,47
7) Miko Piiroinen JoensKa 3,35
8) Miika Pesonen JoensKa 3,32
9) Leo Laurell PyhäsU 3,22
10) Milo Kuivalainen PyhäsU 3,07

P10 Kuula
Loppukilpailu
1) Topi Parviainen TuupovU 9,40
2) Eeli Mustonen JoensKa 7,52
3) Eeli Määttä NurmSe 5,39

T10 Moukari
Loppukilpailu
1) Silja Määttä NurmSe 14,04
2) Netta Martikainen LieksU 11,81
3) Ira Hirvonen OutokPa 11,27


P10 Keihäs
Loppukilpailu
1) Topi Parviainen TuupovU 38,97
2) Eeli Mustonen JoensKa 22,43

T10 Keihäs
Loppukilpailu
1) Netta Martikainen LieksU 14,07
2) Veera Korhonen NurmSe 11,04
3) Silja Määttä NurmSe 10,37

T10 korkeus:
1) Sara Martikainen PyhäsU 120
2) Ira Hirvonen OkuP 115
3) Ada Rautiainen KiihtU 100

T10 1000m kävely
Loppukilpailu
1) Sara Martikainen PyhäsU 7.29,68

P11 150m
Loppukilpailu, Tuuli: -2,0
1) Otso Liimatta NurmSe 23,20
2) Eero Mauro LieksU 23,70
3) Lauri Räsänen PyhäsU 24,12
4) Mico Räty PyhäsU 24,13
5) Simppa Svensk JoensKa 26,07
6) Niilo Käyhkö JoensKa 26,29
Hannes Korhonen JoensKa 25,52

T11 150m
Loppukilpailu, Tuuli: -1,7
1) Linnea Plattonen JuuanU 23,99
2) Riikka Jokinen PyhäsU 24,32
Pinja Laasanen SiilPo 22,79

P11 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +1,4
1) Väinö Kontkanen PyhäsU 10,70
2) Roope Maaninka PyhäsU 10,93
3) Eeli Kinnunen JoensKa 11,79
4) Niilo Käyhkö JoensKa 11,97
5) Joona Turunen JoensKa 12,95
Hannes Korhonen JoensKa 12,42

T11 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +2,4
1) Riikka Jokinen PyhäsU 10,87
2) Linnea Plattonen JuuanU 11,41
Pinja Laasanen SiilPo 11,33
Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 10,93

T11 Korkeus
Loppukilpailu
1) Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 129

P11 Seiväs
Loppukilpailu
1) Eero Mauro LieksU 230

P11 Pituus
Loppukilpailu
1) Otso Liimatta NurmSe 4,25
2) Väinö Kontkanen PyhäsU 4,19
3) Lauri Räsänen PyhäsU 4,05
4) Alex Öhman JoensKa 3,35
5) Mico Räty PyhäsU 1,88
Eeli Kinnunen JoensKa 3,27
Hannes Korhonen JoensKa 3,40

T11 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 8,33
2) Riikka Jokinen PyhäsU 7,42
3) Aino Pyykkö LieksU 7,23

P11 Kuula
Loppukilpailu
1) Eeli Kinnunen JoensKa 8,49
2) Viljami Leppänen JoensKa 7,66
3) Niilo Käyhkö JoensKa 7,06
4) Janne Oinonen JoensKa 6,76
5) Vertti Wetterstrand PyhäsU 6,00
6) Matti Yljälä PyhäsU 5,53
Hannes Korhonen JoensKa 6,78

T11 Moukari
Loppukilpailu
1) Aino Pyykkö LieksU 13,68

P11 Keihäs
Loppukilpailu
1) Eeli Kinnunen JoensKa 31,62
2) Roope Maaninka PyhäsU 25,32
3) Janne Oinonen JoensKa 25,16
4) Aleksi Haukka JuuanU 23,63
5) Joona Turunen JoensKa 21,77
6) Hannes Korhonen JoensKa 20,12
7) Matti Yljälä PyhäsU 10,66
Eero Mauro LieksU 23,83

T11 Keihäs
Loppukilpailu
1) Silja Viertola LieksU 14,24
2) Säde Turunen TuupovU 8,67

P11 1000m kävely
Loppukilpailu
1) Väinö Kontkanen PyhäsU 5.31,54

T11 1000m kävely
Loppukilpailu
1) Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 6.37,46
Aino-Maria Tossavainen SavonlRie 5.41,11

P12 200m
Loppukilpailu, Tuuli: -3,0
1) Aatu Holopainen JoensKa 30,07

T12 200m
Loppukilpailu, Tuuli: -2,0
1) Tiia Säde JoensKa 31,15
2) Asta Riikonen PolvijU 31,82
3) Linnea Pikkarainen PyhäsU 31,84
4) Siiri Luostarinen JoensKa 32,04
5) Aava Kipinä JoensKa 32,16
Alina Tuomela KuopRei 29,45
Riika Tirkkonen KuopRei 29,55
Sofia Raatikainen PyhäsU 30,94

P12 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +1,9
1) Lassi Valta PyhäsU 11,47

T12 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +2,2
1) Sofia Raatikainen PyhäsU 10,27
2) Asta Riikonen PolvijU 11,62
3) Saimi Asikainen JoensKa 13,17

T12 Korkeus
Loppukilpailu
1) Sofia Raatikainen PyhäsU 140
2) Linnea Pikkarainen PyhäsU 125
3) Reetta Ryynänen PyhäsU 125
Alina Tuomela KuopRei 120

P12 Pituus
Loppukilpailu
1) Aatu Holopainen JoensKa 3,87 +2,8

T12 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Asta Riikonen PolvijU 8,64 -3,0
2) Linnea Pikkarainen PyhäsU 8,44 -2,8
3) Aava Kipinä JoensKa 7,75 -1,7
4) Tiia Säde JoensKa 7,45 -1,9
Anni Huovinen PyhäsU 7,83 -1,8
Riika Tirkkonen KuopRei 8,80 -1,7
Sofia Raatikainen PyhäsU 8,47 -1,7

T12 Kuula
Loppukilpailu
1) Vera Piiroinen JoensKa 8,82
2) Janna Huuho PyhäsU 8,61
3) Sanni Toivanen JuuanU 8,02
4) Viivi Piirainen NurmSe 6,19
5) Emmi Honkanen NurmSe 5,89
6) Siiri Luostarinen JoensKa 5,49
Riika Tirkkonen KuopRei 7,97

P12 Kiekko
Loppukilpailu
1) Kasper Kamppuri PyhäsU 23,93
Juho Suvanto ImU 24,26

P12 Moukari
Loppukilpailu
1) Pietari Sippola LipTai 14,72
2) Veikko Siira NurmSe 12,11
Juho Suvanto ImU 20,91

T12 Keihäs
Loppukilpailu
1) Anni Huovinen PyhäsU 24,55
2) Sanni Toivanen JuuanU 23,06
3) Cindy Ahponen PyhäsU 22,09
4) Janna Huuho PyhäsU 20,20
5) Viivi Piirainen NurmSe 18,94
6) Emmi Honkanen NurmSe 17,31

T12 2000m kävely
Loppukilpailu
1) Cindy Ahponen PyhäsU 11.55,49
2) Sofia Raatikainen PyhäsU 12.28,94
3) Emmi Honkanen NurmSe 13.59,50

P13 200m
Loppukilpailu, Tuuli: -3,0
1) Rasmus Lehikoinen JoensKa 28,51
2) Niko Hukka PolvijU 29,57

T13 200m
Alkuerät, Tuuli: -2,3
1) Nea Immonen JoensKa 28,82
2) Peppi Penttinen JoensKa 29,12
3) Jasmina Venäläinen PyhäsU 29,29
4) Elina Nivajärvi JoensKa 30,00
5) Tiia Rantala PolvijU 30,70
6) Veera Nykyri PyhäsU 32,98
Veera Kauhanen HeinävYU 28,66

P13 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +1,9
1) Sakari Vallius JoensKa 9,94
2) Rasmus Lehikoinen JoensKa 10,16

T13 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +2,1
1) Jasmina Venäläinen PyhäsU 9,94
2) Peppi Penttinen JoensKa 10,30
3) Aada Kokko JoensKa 10,31
Veera Kauhanen HeinävYU 10,35

T13 Korkeus
Loppukilpailu
1) Heta Kettunen LieksU 143
2) Tiia Rantala PolvijU 140
3) Sini Lehikoinen PyhäsU 135
4) Netta-Noora Lappalainen PyhäsU 120

P13 Pituus
Loppukilpailu
1) Juha Karjunen PyhäsU 4,53 +2,1

T13 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Jasmina Venäläinen PyhäsU 9,28 -2,6
2) Sini Lehikoinen PyhäsU 8,92 -2,6
3) Tiia Rantala PolvijU 8,45 -2,0
4) Karla Könönen PyhäsU 7,98 -2,0
5) Pilvi Turunen TuupovU 7,84 -1,8

T13 Kuula
Loppukilpailu
1) Netta-Noora Lappalainen PyhäsU 10,73
2) Riina Palviainen LieksU 10,44
3) Nea Immonen JoensKa 8,95
4) Jasmin Kettunen PyhäsU 8,11

P13 Kiekko
Loppukilpailu
1) Niklas Hyvönen PyhäsU 42,39
2) Aku Parviainen TuupovU 38,07
3) Juha Karjunen PyhäsU 31,14

P13 Moukari
Loppukilpailu
1) Niklas Hyvönen PyhäsU 43,15
2) Aku Parviainen TuupovU 38,23

T13 Keihäs
Loppukilpailu
1) Riina Palviainen LieksU 30,87
2) Sini Lehikoinen PyhäsU 29,41

T13 2000m kävely
Loppukilpailu
1) Karla Könönen PyhäsU 11.49,29
2) Pilvi Turunen TuupovU 15.09,06

T14 2000m
Loppukilpailu
1) Veera Kontkanen PyhäsU
2) Iitu Vuorma PyhäsU 7.58,60

T14 80m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +1,8
1) Veera Kontkanen PyhäsU 14,82

T14 Korkeus
Loppukilpailu
1) Satu Liimatta LieksU 135

P14 Seiväs
Loppukilpailu
1) Benjamin Oittinen PyhäsU 230

P14 Pituus
Loppukilpailu
1) Kalle Ruokolainen TuupovU 4,74 +2,2, 3,76 +1,9
2) Benjamin Oittinen PyhäsU 4,56 +2,5, 4,12 +1,1

T14 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Satu Liimatta LieksU 9,83 -2,6
2) Reetta Naumanen OutokPa 7,64 -1,1

T14 Kuula
Loppukilpailu
1) Hanna Toivanen JuuanU 9,64
2) Lotta Martikainen LieksU 9,42
3) Tuuli Kinnunen JoensKa 9,24
4) Mira Yljälä PyhäsU 6,08

T14 Keihäs
Loppukilpailu
1) Milla Martikainen LieksU 40,22
2) Reetta Naumanen OutokPa 34,41
3) Hanna Toivanen JuuanU 31,54
4) Mira Yljälä PyhäsU 13,86

T14 3000m kävely
Loppukilpailu
1) Enni Koljonen PyhäsU 19.03,65

T15 300m
Loppukilpailu
1) Jenna Riikonen JoensKa 44,75
2) Noora Juutinen TuupovU 51,93
Anna Hirvonen KuopRei 52,32

P15 2000m
Loppukilpailu
1) Samuel Auvinen JoensKa 6.21,1h
Mika Kotiranta JoensKa 6.10,0h

T15 2000m
Loppukilpailu
1) Tuuli Turunen TuupovU 9.31,5h

T15 80m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +1,8
1) Riikka Lonkainen JoensKa 14,37
2) Noora Juutinen TuupovU 14,82
3) Lumi Kärkkäinen JoensKa 22,04

P15 Seiväs
Loppukilpailu
1) Santtu Räsänen JoensKa 310
Juho Ikonen VarkKV 280

P15 Pituus
Loppukilpailu
1) Jimi Huuho PyhäsU 5,44 +2,7, 5,40 +1,9
Juho Ikonen VarkKV 4,36 +3,1, 4,19 +1,8

T15 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Riina Kettunen LieksU 9,70 -1,4
2) Tuuli Turunen TuupovU 8,82 -0,4
Veera Vastamäki JoensKa 9,01 -0,8

T15 Kuula
Loppukilpailu
1) Veera Vastamäki JoensKa 10,65
2) Pinja Hulkko PyhäsU 10,63
3) Riina Kettunen LieksU 10,08
4) Johanna Varis PyhäsU 9,26

P15 Kiekko
Loppukilpailu
1) Aatu Pajarinen PolvijU 28,38
Eero Virtanen ImU 41,72

P15 Moukari
Loppukilpailu
1) Aatu Pajarinen PolvijU 25,71

T15 Keihäs
Loppukilpailu
1) Lumi Kärkkäinen JoensKa 39,39
2) Riina Kettunen LieksU 32,45
3) Riikka Lonkainen JoensKa 31,51
Anna Hirvonen KuopRei 22,21

P15 3000m kävely
Loppukilpailu
Lauri Tossavainen SavonlRie 17.47,58

T15 3000m kävely
Loppukilpailu
1) Tuuli Turunen TuupovU 23.22,83
Eevi-Inkeri Tossavainen SavonlRie 16.39,77
Sanna Neuvonen LappUM 16.58,59

T9 miniottelu (kuula+keihäs):
1.Vilma Vatanen JoensKa 279 (4.79-10.16)
2.Ida-Liina Hyvönen PyhäsU 226 (3.70-10.25)
3.Miina Vatanen JoensKa 98 (2.37-4.16)
Iida Suvanto ImatrU 359 (5.56-13.56)

T9 miniottelu (kuula+pituus):
1.Vilma Vatanen JoensKa 358 (4.79-335)
2.Iiris Voutilainen JoensKa 351 (4.88-326)
3.Pinja Myller PyhäsU 296 (4.02-316)
4.Nella Voutilainen JoensKa 277 (3.80-309)
5.Jasmin Huuho PyhäsU 241 (3.98-267)
6.Krista Martikainen PyhäsU 176 (3.10-240)
7.Miina Vatanen JoensKa 144 (2.37-241)

T9 miniottelu (pituus+keihäs):
1.Iiris Voutilainen JoensKa 219 (326-7.33)
2.Aino Kiiskinen PyhäsU 207 (291-9.82)
3.Nella Voutilainen JoensKa 200 (309-7.47)
4.Ida-Liina Hyvönen PyhäsU 171 (250-10.15)
5.Iina Honkanen NurmSe 80 (187-6.18)
Miina Vatanen JoensKa 96 (241-4.16)

P9 miniottelu (kuula+keihäs):
1.Topias Mustonen JoensKa 513 (6.29-22.35)
2.Luukas Käyhkö JoensKa 431 (5.64-18.84)
3.Aleksanteri Sippola LiTai 287 (5.18-9.14)

P9 miniottelu (kuula+pituus):
1.Oskari Pakarinen PyhäsU 402 (5.23-351)
2.Petja Tanskanen PolvU 394 (5.34-341)
3.Topias Juntunen PyhäsU 356 (5.13-320)
4.Miko Sivonen PyhäsU 340 (5.08-309)
5.Aleksanteri Sippola LiTai 323 (5.18-289)
6.Arttu Kylmänen PyhäsU 181 (2.59-271)
Paavo Laasanen SiilPo 347 (315-5.07)

P9 miniottelu (pituus+keihäs):
1.Topias Mustonen JoensKa 440 (349-22.35)
2.Luukas Käyhkö JoensKa 335 (305-18.84)
3.Arttu Gröhn NurmSe 289 (271-18.04)
Paavo Laasanen SiilPo 277 (315-13.39)
Eevert Happonen KuopRe 238 (309-10.77)


[etusivu] [yleisurheilujaosto] [juttupörssi] [tulospörssi] [ranking]


Pyhäselän urheilijat