Pyhäselän urheilijat Sinettiseuralogo

Yleisurheilu Salibandy Lentopallo Hiihto Naisliikunta Forum
Etusivu
Ajankohtaista
Yleistä
Lemmenlava
Lajit
Liity
Kuvia
Kunniakierros
Totuusleikki
Linkkejä
Yhteystiedot
OUTOKUMPU 7.7.2016

Pyhäselän Urheilijoiden nuoret äityivät huippuvauhtiin 9-15-vuotiaiden pm-moniottelujen päätöspäivänä tehtailemalla neljä uutta piiriennätystä Outokummun Matovaaran kentällä.

13-vuotias Niklas Hyvönen paransi seurakaverinsa Jesse Piiroisen ennätystä yli 200:lla lukemiin 2054 pistettä, 12-vuotias Lassi Valta Katajan Jiri Karjalaisen seitsemän vuoden takaista ennätystä yli 100 pistettä tulokseen 1629 ja 12-vuotias Sofia Raatikainen kohensi PyU:n Jasmina Venäläisen viime vuonna ottelemaa ennätystä noin 50:llä tulokseen 1448 pistettä.

Sivutuotteena syntyi Sofialle lisäksi 60 m:n aitojen pe-tulos 10,18. Hyvönen ratkaisi 13-vuotiaiden ottelun työntämällä kuulaa 14.03 ja sivuamalla omissa nimissään olevaa Suomen kärkitulosta.
Muiksi toisen päivän mestareiksi ottelivat 11-vuotiaissa Pyhäselän Sara-Sofia Hyvönen ja Lieksan Urheilijoiden Eero Mauro.

Avauspäivän 9-vuotiaiden mestariksi otteli Katajan Topias Mustonen, jonka sukunimi oli allekirjoittaneen kirjoittamassa lehtijutussa muuttunut Juntuseksi.

13-vuotiaiden tyttöjen mestaruuskamppailu oli päivän tasaisin. Voittoon pinnisti viimeisen lajin 800 metrin rytistyksellään Katajan Aada Kokko viiden pisteen erolla ohi Pyhäselän Jasmina Venäläisen.

Sirviö voitti miesten aluekultaa

Polvijärven Urheilijoiden Ville Sirviö jatkoi hyvää otteluaan myös päätöspäivänä ja päätyi 5026 pisteen lopputulokseen. Seurakaveri Aleksi Lappalainen otteli miesten kakkoseksi myös puhtaalla sarjalla pistein 4291.

Avauspäivänä noin 6000 pisteen tahdissa ollut Lassi Raunio Tampereen Pyrinnöstä jäi ilman tulosta seiväshypyssä ja kiekonheitossa eikä osallistunut myöskään 1500 metrille.

Hyvää sarjaa 17-vuotiaissa otellut Tampereen Lauri Savolainen jäi samoin ilman tulosta kahdessa lajissa, mutta päätyi silti lopputulokseen 4811. Itäisen alueen mestaruuden vei Outokummun Aki Mutanen pistein 3238.

Pyhäselän Jenni Nuutinen voitti 17-vuotiaiden tyttöjen 7-ottelun pistein 3274. Nuutisen nuoremmista sisaruksista Jutta Nuutinen hyppäsi ottelun ulkopuolella pituutta 496.

Avauspäivän kovan nuorten tuloksen teki myös Polvijärven Santeri Örn, joka pinkoi 100 metriä hyväksytyissä oloissa komeaan ennätykseensä 11,34.

Seurojen pisteet (9-15-vuotiaat) 2 päivän jälkeen:

1. Pyhäselän Urheilijat 97 (75 menestyspistettä + 22 osanottopistettä)
2. Joensuun Kataja 74 (55+19)
3. Lieksan Urheilijat 21 (17+4)
4. Polvijärven Urheilijat 20 (11+9)
5. Outokummun Partio 13 (9+4)
6. Liperin Taimi 11 (1+10)
6. Juuan Urheilijat 11 (7+4)
8. Kiihtelysvaaran Urheilijat 4 (3+1)
9. Tuupovaaran Urheilijat 1 (0+1)

Eero Könönen





-----
Aluemestaruusmoniottelut
Outokumpu

7.7.2016

TULOKSET, 2. päivä, lämpötila +20 puolipilvistä:


M 10-ottelu 1500 m
1. Janne Kivelä PolvijU 5.07,44
2. Aleksi Lappalainen PolvijU 5.35,84
3. Jani Sippola LipTai 5.44,09
4. Ville Sirviö PolvijU 5.47,29
Lassi Raunio TampPy DNF
Juhani Ryynänen JuuanU DNS
Jarno Lantiainen MäntyhVi DNS

M 10-ottelu 110 m aj
Tuuli: +2,4
1. Ville Sirviö PolvijU 17,57
2. Aleksi Lappalainen PolvijU 18,82
3. Janne Kivelä PolvijU 23,11
4. Jani Sippola LipTai 27,04
Juhani Ryynänen JuuanU DNS
Jarno Lantiainen MäntyhVi DNS
Kilpailun ulkopuolella
Lassi Raunio TampPy 15,76


M 10-ottelu Seiväs

1. Ville Sirviö PolvijU 320
2. Aleksi Lappalainen PolvijU 250
3. Jani Sippola LipTai 240
Janne Kivelä PolvijU NH

Kilpailun ulkopuolella
Lassi Raunio TampPy NH


M 10-ottelu Kiekko
1. Ville Sirviö PolvijU 30,52
30,52
2. Aleksi Lappalainen PolvijU 27,61
27,61
3. Jani Sippola LipTai 24,53
24,53
4. Janne Kivelä PolvijU 22,79
22,79

Kilpailun ulkopuolella
Lassi Raunio TampPy NM


M 10-ottelu Keihäs
1. Ville Sirviö PolvijU 48,48
2. Aleksi Lappalainen PolvijU 43,23
3. Janne Kivelä PolvijU 40,73
4. Jani Sippola LipTai 27,96

Kilpailun ulkopuolella
Lassi Raunio TampPy 45,34
45,34

M 10-ottelu
1. Ville Sirviö PolvijU 5026
12,11 6,17 10,37 177 1.02,51 17,57 30,52 320 48,48 5.47,29
629 624 508 602 332 566 475 406 566 318
+1,9 +2,5 +2,4
2. Aleksi Lappalainen PolvijU 4291
11,73 5,06 8,59 150 59,40 18,82 27,61 250 43,23 5.35,84
705 394 401 389 434 448 418 242 489 371
+1,9 +0,8 +2,4
3. Janne Kivelä PolvijU 3188
13,65 4,71 8,54 144 1.03,13 23,11 22,79 NH 40,73 5.07,44
363 328 398 345 313 145 325 0 453 518
+1,9 +1,6 +2,4
4. Jani Sippola LipTai 2449
14,34 4,05 9,05 129 1.11,79 27,04 24,53 240 27,96 5.44,09
266 214 429 244 103 11 358 220 271 333
+1,9 +3,0 +2,4
Kilpailun ulkopuolella
Lassi Raunio TampPy 4279
11,83 5,96 12,48 180 58,30 15,76 NM NH 45,34 DNF
685 578 636 627 473 760 0 0 520 0
+1,9 +1,7 +2,4


P11 3-ottelu 60 m
1. Eero Mauro LieksU 9,32
1. Aarni Nyblom LieksU 9,32
3. Hannes Korhonen JoensKa 9,83
4. Vertti Wetterstrand PyhäsU 9,93
5. Niilo Käyhkö JoensKa 9,95
6. Roope Maaninka PyhäsU 9,98
7. Eeli Kinnunen JoensKa 10,24
8. Viljami Leppänen JoensKa 10,53
Lauri Härkönen PolvijU DNS
Pietari Sippola LipTai DNS

Erä 1 Tuuli: +2,0
1. Aarni Nyblom LieksU 9,32
2. Hannes Korhonen JoensKa 9,83
3. Vertti Wetterstrand PyhäsU 9,93
4. Niilo Käyhkö JoensKa 9,95
Pietari Sippola LipTai DNS

Erä 2 Tuuli: +3,5
1. Eero Mauro LieksU 9,32
2. Roope Maaninka PyhäsU 9,98
3. Eeli Kinnunen JoensKa 10,24
4. Viljami Leppänen JoensKa 10,53
Lauri Härkönen PolvijU DNS

P11 3-ottelu Pituus
1. Aarni Nyblom LieksU 407
2. Eero Mauro LieksU 387
3. Niilo Käyhkö JoensKa 370
4. Hannes Korhonen JoensKa 361
5. Roope Maaninka PyhäsU 356
6. Viljami Leppänen JoensKa 350
7. Eeli Kinnunen JoensKa 329
8. Vertti Wetterstrand PyhäsU 307

P11 3-ottelu Kuula
1. Eeli Kinnunen JoensKa 841
2. Viljami Leppänen JoensKa 758
3. Niilo Käyhkö JoensKa 733
4. Roope Maaninka PyhäsU 727
5. Eero Mauro LieksU 720
6. Vertti Wetterstrand PyhäsU 658
7. Aarni Nyblom LieksU 648
8. Hannes Korhonen JoensKa 645

P11 3-ottelu
1. Eero Mauro LieksU 884
9,32 387 720
322 248 314
+3,5
2. Aarni Nyblom LieksU 879
9,32 407 648
322 282 275
+2,0
3. Niilo Käyhkö JoensKa 775
9,95 370 733
233 221 321
+2,0
4. Roope Maaninka PyhäsU 748
9,98 356 727
229 201 318
+3,5
5. Eeli Kinnunen JoensKa 747
10,24 329 841
202 164 381
+3,5
6. Hannes Korhonen JoensKa 728
9,83 361 645
247 208 273
+2,0
7. Viljami Leppänen JoensKa 702
10,53 350 758
175 192 335
+3,5
8. Vertti Wetterstrand PyhäsU 652
9,93 307 658
235 137 280
+2,0

P12 4-ottelu 800 m
1. Lassi Valta PyhäsU 2.32,23
2. Aatu Holopainen JoensKa 2.58,83

P12 4-ottelu 60 m aj
Tuuli: +2,3
1. Lassi Valta PyhäsU 10,49
2. Aatu Holopainen JoensKa 10,96

P12 4-ottelu Korkeus
1. Lassi Valta PyhäsU 135
2. Aatu Holopainen JoensKa 130

P12 4-ottelu Kuula
1. Lassi Valta PyhäsU 852
2. Aatu Holopainen JoensKa 749

P12 4-ottelu

1. Lassi Valta PyhäsU 1629
10,49 852 135 2.32,23
516 388 335 390
+2,3
2. Aatu Holopainen JoensKa 1275
10,96 749 130 2.58,83
446 330 299 200
+2,3

P13 4-ottelu 800 m
1. Miro Tanninen JoensKa 2.31,56
2. Niklas Hyvönen PyhäsU 2.37,89
3. Rasmus Lehikoinen JoensKa 2.38,03
4. Juha Karjunen PyhäsU 2.53,09

P13 4-ottelu 60 m aj
Tuuli: +2,8
1. Niklas Hyvönen PyhäsU 10,36
2. Juha Karjunen PyhäsU 10,62
3. Rasmus Lehikoinen JoensKa 10,68
4. Miro Tanninen JoensKa 11,00

P13 4-ottelu Korkeus
1. Niklas Hyvönen PyhäsU 150
2. Rasmus Lehikoinen JoensKa 135
3. Juha Karjunen PyhäsU 130
3. Miro Tanninen JoensKa 130

P13 4-ottelu Kuula
1. Niklas Hyvönen PyhäsU 14,03
2. Juha Karjunen PyhäsU 9,37
3. Miro Tanninen JoensKa 8,61
4. Rasmus Lehikoinen JoensKa 7,23

P13 4-ottelu
1. Niklas Hyvönen PyhäsU 2054
10,36 14,03 150 2.37,89
537 721 460 336
+2,8
2. Miro Tanninen JoensKa 1531
11,00 8,61 130 2.31,56
441 393 299 398
+2,8
3. Rasmus Lehikoinen JoensKa 1471
10,68 7,23 135 2.38,03
486 315 335 335
+2,8
4. Juha Karjunen PyhäsU 1460
10,62 9,37 130 2.53,09
495 437 299 229
+2,8

M17 10-ottelu 1500 m
1. Lauri Savolainen TampPy 5.01,73
2. Aki Mutanen OutokPa 5.42,13

M17 10-ottelu 110 m aj
Tuuli: +2,4
1. Aki Mutanen OutokPa 19,99
Kilpailun ulkopuolella
Lauri Savolainen TampPy 16,05

M17 10-ottelu Seiväs
1. Aki Mutanen OutokPa 240
Kilpailun ulkopuolella
Lauri Savolainen TampPy NH


M17 10-ottelu Kiekko

1. Aki Mutanen OutokPa 18,87
Kilpailun ulkopuolella
Lauri Savolainen TampPy NM

M17 10-ottelu Keihäs

1. Aki Mutanen OutokPa 29,49
Kilpailun ulkopuolella
Lauri Savolainen TampPy 40,92
40,92

M17 10-ottelu
1. Aki Mutanen OutokPa 3238
13,72 4,91 8,64 159 1.07,08 19,99 18,87 240 29,49 5.42,13
353 365 404 457 204 350 251 220 292 342
+1,4 +0,3 +2,4
Kilpailun ulkopuolella
Lauri Savolainen TampPy 4811
11,68 6,17 10,63 177 54,63 16,05 NM NH 40,92 5.01,73
715 624 524 602 614 727 0 0 455 550
+1,4 +0,6 +2,4


T11 3-ottelu 60 m
Tuuli: +1,6
1. Linnea Plattonen JuuanU 9,25
2. Alisa Oinonen PyhäsU 9,30
3. Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 9,35
4. Riikka Jokinen PyhäsU 9,74
5. Sesilia Jolkkonen PolvijU 9,83
6. Moona Kukkonen JuuanU 10,30
7. Eevi Kettunen PolvijU 10,64
Krista Karttunen PolvijU DNS

T11 3-ottelu Pituus

1. Alisa Oinonen PyhäsU 423
1. Linnea Plattonen JuuanU 423
3. Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 403
4. Riikka Jokinen PyhäsU 393
5. Sesilia Jolkkonen PolvijU 363
6. Moona Kukkonen JuuanU 305

7. Eevi Kettunen PolvijU 295

T11 3-ottelu Kuula
1. Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 846
2. Sesilia Jolkkonen PolvijU 636
3. Alisa Oinonen PyhäsU 562
4. Eevi Kettunen PolvijU 531
5. Riikka Jokinen PyhäsU 519
6. Linnea Plattonen JuuanU 491
7. Moona Kukkonen JuuanU 457

T11 3-ottelu
1. Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 976
9,35 403 846
317 275 384
+1,6
2. Alisa Oinonen PyhäsU 865
9,30 423 562
325 311 229
+1,6
3. Linnea Plattonen JuuanU 838
9,25 423 491
334 311 193
+1,6
4. Sesilia Jolkkonen PolvijU 726
9,83 363 636
247 211 268
+1,6
5. Riikka Jokinen PyhäsU 724
9,74 393 519
259 258 207
+1,6
6. Moona Kukkonen JuuanU 506
10,30 305 457
196 134 176
+1,6
7. Eevi Kettunen PolvijU 502
10,64 295 531
166 123 213
+1,6
Krista Karttunen PolvijU 0
DNS DNS DNS
0 0 0
+1,6

T12 4-ottelu 800 m
1. Sofia Raatikainen PyhäsU 2.59,06
2. Asta Riikonen PolvijU 3.04,79
3. Anni Huovinen PyhäsU 3.09,32

T12 4-ottelu 60 m aj
Tuuli: +2,0
1. Sofia Raatikainen PyhäsU 10,18
2. Asta Riikonen PolvijU 11,94
3. Anni Huovinen PyhäsU 12,16

T12 4-ottelu Pituus

1. Sofia Raatikainen PyhäsU 447 +1,8
2. Anni Huovinen PyhäsU 378 +1,6
3. Asta Riikonen PolvijU 311 +0,8

T12 4-ottelu Kuula
1. Anni Huovinen PyhäsU 825
2. Sofia Raatikainen PyhäsU 736
3. Asta Riikonen PolvijU 650

T12 4-ottelu
1. Sofia Raatikainen PyhäsU 1448
10,18 447 736 2.59,06
569 357 323 199
+2,0 +1,8
2. Anni Huovinen PyhäsU 1079
12,16 378 825 3.09,32
316 234 372 157
+2,0 +1,6
3. Asta Riikonen PolvijU 927
11,94 311 650 3.04,79
336 141 276 174
+2,0 +0,8
Linnea Pikkarainen PyhäsU 0
DNS DNS DNS DNS
0 0 0 0
+2,0
Nea Mikkonen TuupovU DNS
DNS DNS DNS DNS
0 0 0 0
+2,0

T13 4-ottelu 800 m
1. Tiia Rantala PolvijU 2.47,96
2. Aada Kokko JoensKa 2.49,10
3. Jasmina Venäläinen PyhäsU 2.54,92
4. Karla Könönen PyhäsU 2.58,75
5. Netta-Noora Lappalainen PyhäsU 3.18,33
6. Sini Lehikoinen PyhäsU 3.21,89
7. Pilvi Turunen TuupovU 3.28,70

Erä 1

1. Tiia Rantala PolvijU 2.47,96
2. Karla Könönen PyhäsU 2.58,75
3. Netta-Noora Lappalainen PyhäsU 3.18,33

Erä 2

1. Aada Kokko JoensKa 2.49,10
2. Jasmina Venäläinen PyhäsU 2.54,92
3. Sini Lehikoinen PyhäsU 3.21,89
4. Pilvi Turunen TuupovU 3.28,70

T13 4-ottelu 60 m aj
1. Jasmina Venäläinen PyhäsU 10,41
2. Aada Kokko JoensKa 10,97
3. Sini Lehikoinen PyhäsU 11,32
4. Pilvi Turunen TuupovU 12,98
5. Netta-Noora Lappalainen PyhäsU 13,08
6. Tiia Rantala PolvijU 13,14
7. Karla Könönen PyhäsU 15,27

Erä 1 Tuuli: +2,3
1. Netta-Noora Lappalainen PyhäsU 13,08
2. Tiia Rantala PolvijU 13,14
3. Karla Könönen PyhäsU 15,27
Emilia Jolkkonen PolvijU DNS

Erä 2 Tuuli: +1,8
1. Jasmina Venäläinen PyhäsU 10,41
2. Aada Kokko JoensKa 10,97
3. Sini Lehikoinen PyhäsU 11,32
4. Pilvi Turunen TuupovU 12,98

T13 4-ottelu Pituus
1. Jasmina Venäläinen PyhäsU 448 +2,1
2. Aada Kokko JoensKa 438 +0,6
3. Sini Lehikoinen PyhäsU 422 +0,8
4. Tiia Rantala PolvijU 411 +0,7
5. Pilvi Turunen TuupovU 368 +1,7
6. Karla Könönen PyhäsU 356 +0,4
7. Netta-Noora Lappalainen PyhäsU 352 +1,9

T13 4-ottelu Kuula
1. Netta-Noora Lappalainen PyhäsU 983
2. Sini Lehikoinen PyhäsU 911
3. Tiia Rantala PolvijU 799
4. Aada Kokko JoensKa 797
5. Karla Könönen PyhäsU 739
6. Pilvi Turunen TuupovU 662
7. Jasmina Venäläinen PyhäsU 661

T13 4-ottelu
1. Aada Kokko JoensKa 1394
10,97 438 797 2.49,10
445 339 357 253
+1,8 +0,6
2. Jasmina Venäläinen PyhäsU 1389
10,41 448 661 2.54,92
529 359 282 219
+1,8 +2,1
3. Sini Lehikoinen PyhäsU 1250
11,32 422 911 3.21,89
401 309 421 119
+1,8 +0,8
4. Tiia Rantala PolvijU 1151
13,14 411 799 2.47,96
244 289 358 260
+2,3 +0,7
5. Netta-Noora Lappalainen PyhäsU 1035
13,08 352 983 3.18,33
248 195 463 129
+2,3 +1,9
6. Karla Könönen PyhäsU 871
15,27 356 739 2.58,75
146 201 324 200
+2,3 +0,4
7. Pilvi Turunen TuupovU 857
12,98 368 662 3.28,70
254 218 282 103
+1,8 +1,7
Matleena Hartikainen PolvijU 0
DNS DNS DNS DNS
0 0 0 0
+1,8
Emilia Jolkkonen PolvijU 0
DNS DNS DNS DNS
0 0 0 0
+2,3


N17 7-ottelu 800 m
1. Jenni Nuutinen PyhäsU 3.09,50

N17 7-ottelu Pituus
1. Jutta Nuutinen 496 +1,6
2. Kati Nuutinen 490 +1,3
3. Jenni Nuutinen PyhäsU 436 +0,7

N17 7-ottelu Keihäs
1. Jenni Nuutinen PyhäsU 30,10

N17 7-ottelu
1. Jenni Nuutinen PyhäsU 3274
18,12 142 11,13 29,66 436 30,10 3.09,50
476 534 604 506 393 479 282
+2,0 +1,5 +0,7

[etusivu] [yleisurheilujaosto] [juttupörssi] [tulospörssi] [ranking]


Pyhäselän urheilijat