Pyhäselän urheilijat Sinettiseuralogo

Yleisurheilu Salibandy Lentopallo Hiihto Naisliikunta Forum
Etusivu
Ajankohtaista
Yleistä
Lemmenlava
Lajit
Liity
Kuvia
Kunniakierros
Totuusleikki
Linkkejä
Yhteystiedot
PYHÄSELKÄ 23.6.2016

Jimi Huuho ylitti 15-vuotiaiden SM-kisarajan ponnistamalla pituutta 566 Pyhäselän juhannuskisoissa torstaina Hammaslahdessa.

Pitkänhuiskea Huuho on ylittänyt SM-kisarajan tällä kaudella myös 3-loikassa ja tähtää viime vuoden tapaan SM-kisojen mitaleille myös 3000 metrin kävelyssä.

13-vuotias Niklas Hyvönen rikkoi vuoden alaikäisenä 14-vuotiaiden SM-rajan kuulassa työntämällä 4 kilon välinettä 11.75. Omassa ikäluokassaan Suomen kärjessä majaileva Hyvönen pukkasi myös oman sarjansa 3 kilon kuulaa 13.70.

Pituushypyssä ponkaistiin Huuhon leiskauksen lisäksi muitakin piirin kärkituloksia: 13-vuotiaat Juha Karjunen ja Jasmina Venäläinen 466 ja 442 sekä 12-vuotiaat Kasper Kamppuri ja Sofia Raatikainen molemmat 439.

Kovimman 1000 metrin ajan teki 11-vuotias Mico Räty lukemin 3.37,1 ja vasta 6-vuotias Inca Räty ikäisissään mainiosti 4.46,7. Parhaan tyttöjen ajan teki 13-vuotias Karla Könönen tuloksella 3.50,9.

Leppeässä kesäsäässä pidettyihin kilpailuihin osallistui 49 nuorta urheilijaa, jotka kaikki olivat Pyhäselän Urheilijoista.

Eero Könönen

Pyhäselän juhannuskisat, Hammaslahden kenttä, 49 kilpailijaa, lämpötila +21, pilvistä:

P15 300 m:
1. Jimi Huuho PyhäsU 43,6

P15 pituus:
1. Jimi Huuho PyhäsU 566, +0,5

P15 kuula:
1. Jimi Huuho PyhäsU 11.45
2. Otto Pekkanen PyhäsU 10.64

P14 kuula:
1. Niklas Hyvönen PyhäsU 11.75

P13 200 m (+0,3):
1. Luka Holopainen PyhäsU 39,2

P13 pituus:
1. Juha Karjunen PyhäsU 466, +0,6
2. Luka Holopainen PyhäsU 300, +0,0

P13 kuula:
1. Niklas Hyvönen PyhäsU 13.70
2. Juha Karjunen PyhäsU 9.56

P12 200 m (+0,3):
1. Kasper Kamppuri PyhäsU 35,6

P12 pituus:
1. Kasper Kamppuri PyhäsU 439, +0,0

P12 kuula:
1. Kasper Kamppuri PyhäsU 9.18

P11 200 m:
1. Lauri Räsänen PyhäsU 33,2
2. Mico Räty PyhäsU 33,8
3. Roope Maaninka PyhäsU 34,2
4. Veikka Lehikoinen 36,5

P11 1000 m:
1. Mico Räty PyhäsU 3.37,1
2. Lauri Räsänen PyhäsU 4.03,1
3. Roope Maaninka PyhäsU 4.14,4

P11 pituus:
1. Lauri Räsänen PyhäsU 380
2. Roope Maaninka PyhäsU 352
3. Mico Räty PyhäsU 352
4. Veikka Lehikoinen 310

P11 kuula:
1. Roope Maaninka PyhäsU 6.17
2. Lauri Räsänen PyhäsU 5.69

P10 200 m:
1. Toni Juntunen PyhäsU 33,5
2. Leo Laurell PyhäsU 37,6

P10 1000 m:
1. Toni Juntunen PyhäsU 3.55,9
2. Leo Laurell PyhäsU 4.37,6

P10 pituus:
1. Toni Juntunen PyhäsU 334
2. Leo Laurell PyhäsU 294

P9 200 m:
1. Luca Räty PyhäsU 36,1

P9 1000 m:
1. Eeli Niemeläinen PyhäsU 4.39,1

P9 pituus:
1. Eeli Niemeläinen PyhäsU 271

P9 kuula:
1. Eeli Niemeläinen PyhäsU 5.60

P8 200 m:
1. Oskari Pakarinen PyhäsU 34,9
2. Topias Juntunen PyhäsU 37,2

P8 1000 m:
1. Oskari Pakarinen PyhäsU 4.24,2
2. Topias Juntunen PyhäsU 4.33,6

P8 pituus:
1. Oskari Pakarinen PyhäsU 320
2. Topias Juntunen PyhäsU 270

P8 kuula:
1. Oskari Pakarinen PyhäsU 4.23

P7 200 m:
1. Arttu Kylmänen PyhäsU 45,0
2. Paavo Maaninka PyhäsU 45,4

P7 1000 m:
1. Arttu Kylmänen PyhäsU 4.58,1

P7 pituus:
1. Arttu Kylmänen PyhäsU 234
2. Paavo Maaninka PyhäsU 223

P6 200 m:
1. Ate Jokinen 46,1
2. Lauri Laamanen 46,2
3. Niilo Niemeläinen 1.10,0 (s. 2011)
4. Henrik Juntunen 1.14,7 (s. 2012)
5. Eeli Tiilikainen 1.20,0 (s. 2013)

P6 1000 m:
1. Lauri Laamanen 4.58,7

P6 pituus:
1. Ate Jokinen 205
2. Lauri Laamanen 188
3. Henrik Juntunen 155
4. Niilo Niemeläinen 52

P6 kuula:
1. Lauri Laamanen 3.43
2. Ate Jokinen 3.15
3. Niilo Niemeläinen 1.63

N17 1000 m:
1. Peppi Ahponen PyhäsU 4.11,4

N17 kuula:
1. Veera Hartikainen PyhäsU 8.02
2. Peppi Ahponen PyhäsU 7.66

T13 200 m (+0,0):
1. Jasmina Venäläinen PyhäsU 29,9
2. Sini Lehikoinen PyhäsU 32,2
3. Netta-Noora Lappalainen PyhäsU 34,5
4. Kiira Heiskanen PyhäsU 35,1

T13 1000 m:
1. Karla Könönen PyhäsU 3.50,9
2. Kiira Heiskanen PyhäsU 4.27,4
3. Netta-Noora Lappalainen PyhäsU 4.34,8

T13 pituus:
1. Jasmina Venäläinen PyhäsU 442, +1,0
2. Karla Könönen PyhäsU 395, +1,0
3. Netta-Noora Lappalainen PyhäsU 393, +0,3
4. Sini Lehikoinen PyhäsU 389, +1,3
5. Kiira Heiskanen PyhäsU 335, +0,0

T13 kuula:
1. Netta-Noora Lappalainen PyhäsU 9.32

T12 200 m (+0,2):
1. Sofia Raatikainen PyhäsU 31,5
2. Reetta Ryynänen PyhäsU 32,5
3. Cindy Ahponen PyhäsU 35,8
4. Iida Sallinen PyhäsU 36,6

T12 1000 m:
1. Sofia Raatikainen PyhäsU 3.54,4
2. Iida Sallinen PyhäsU 4.16,4
3. Janna Huuho PyhäsU 4.25,5
4. Cindy Ahponen PyhäsU 4.26,0

T12 pituus:
1. Sofia Raatikainen PyhäsU 439, +0,2
2. Reetta Ryynänen PyhäsU 387, +0,0
3. Janna Huuho PyhäsU 341, +0,0
4. Cindy Ahponen PyhäsU 335, +0,6

T12 kuula:
1. Sofia Raatikainen PyhäsU 7.68
2. Reetta Ryynänen PyhäsU 7.62
3. Janna Huuho PyhäsU 7.41
4. Cindy Ahponen PyhäsU 5.72

T11 200 m:
1. Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 32,2
2. Riikka Jokinen PyhäsU 33,8

T11 pituus:
1. Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 375
2. Riikka Jokinen PyhäsU 361

T11 kuula:
1. Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 7.56
2. Riikka Jokinen PyhäsU 5.04

T10 200 m:
1. Sara Martikainen PyhäsU 34,4
2. Noora Tiilikainen PyhäsU 37,5

T10 1000 m:
1. Sara Martikainen PyhäsU 4.13,4
2. Noora Tiilikainen PyhäsU 4.26,4

T10 pituus:
1. Sara Martikainen PyhäsU 355
2. Noora Tiilikainen PyhäsU 330

T9 200 m:
1. Nea Nousiainen PyhäsU 38,1

T9 1000 m:
1. Nea Nousiainen PyhäsU 4.46,1

T9 pituus:
1. Nea Nousiainen PyhäsU 273

T8 200 m:
1. Elvira Laurell 45,7

T8 pituus:
1. Elvira Laurell 221

T7 1000 m:
1. Siiri Kontkanen PyhäsU 4.59,0

T7 pituus:
1. Krista Martikainen PyhäsU 284

T6 200 m:
1. Ida-Liina Hyvönen PyhäsU 44,1
2. Inca Räty PyhäsU 47,3
3. Jade Nousiainen PyhäsU 47,5
4. Hanne Juntunen PyhäsU 48,9
5. Sandra Martikainen 1.30,0 (s. 2013)
6. Aino-Sofia Kontkanen 1.36,1 (s. 2013)

T6 1000 m:
1. Inca Räty PyhäsU 4.46,7
2. Ida-Liina Hyvönen PyhäsU 4.52,9
3. Hanne Juntunen PyhäU 5.14,4

T6 pituus:
1. Hanne Juntunen PyhäsU 215
2. Inca Räty PyhäsU 204
3. Jade Nousiainen PyhäsU 175

T6 kuula:
1. Ida-Liina Hyvönen PyhäsU 4.13
2. Jade Nousiainen PyhäsU 2.82
3. Inca Räty PyhäsU 2.23

[etusivu] [yleisurheilujaosto] [juttupörssi] [tulospörssi] [ranking]


Pyhäselän urheilijat