Pyhäselän urheilijat Sinettiseuralogo

Yleisurheilu Salibandy Lentopallo Hiihto Naisliikunta Forum
Etusivu
Ajankohtaista
Yleistä
Lemmenlava
Lajit
Liity
Kuvia
Kunniakierros
Totuusleikki
Linkkejä
Yhteystiedot
KIIHTELYSVAARA 16.6.2016

Pyhäselän Urheilijat otteli huippupisteet 13 853 eli paransi n. 500 pisteellä viime vuoden avausosan pisteitään ja otti johdon Mega-sarjan seurojen joukossa.

Joensuun Kataja sijoittui Pohjois-Karjalan kisan kakkoseksi pistein 9699 ja Lieksan Urheilijat muutaman urheilijan joukkueellaan kolmanneksi.

Vilko Ahlholm ja Veera Kontkanen PyU:sta rikkoivat 14-vuotiaiden 2000 metrin SM-kisarajan ajoillaan 6.47,68 ja 7.37,76.

Jo aiemmin tällä kaudella 14-15-vuotiaiden SM-rajan rikkoneista yli rajan pääsivät myös Jimi Huuho (P15 3-loikka) ja Pinja Hulkko (T15 kuula).

Kovimman pistetuloksen teki 17-vuotiaiden kuulan lukemin 15.74 voittanut Ville Halonen, joka tulos toi 831 pistettä.

PyU nappasi 36 lajista peräti 22 lajivoittoa.

Kisat saatiin viedä läpi erinomaisessa, lähes helteisessä säässä. Tulostasoa kohensi pikajuoksuissa sekä pituudessa ja 3-loikassa myötätuuli.

Pohjois-Karjalan Vattenfall-seuracupin 1. osakilpailu, Kiihtelysvaaran kenttä, lämpötila +24, puolipilvistä:

Seurojen pisteet:
1. Pyhäselän Urheilijat 13 853 pist.
2. Joensuun Kataja 9699
3. Lieksan Urheilijat 1780
4. Kiihtelysvaaran Urheilijat 551

M17 200 m (+4,50):
1. Eeki Kokkonen LieksU 24,70 (UP)
2. Eelis Hakala PyhäsU 26,76

M17 3-loikka:
1. Eeki Kokkonen LieksU 13.03, +1,4
2. Jimi Huuho PyhäsU 11.97, +1,8
3. Mika Kotiranta JoensKa 9.48, +2,7

M17 kuula:
1. Ville Halonen PyhäsU 15.74
2. Markus Kasanen JoensKa 7.05

P15 100 m (+2,9):
1. Jesse Piiroinen PyhäsU 12,40
2. Aaro Nyholm PyhäsU 13,16 (UP)

P15 2000 m:
1. Vilko Ahlholm PyhäsU 6.47,68
2. Eetu Sillanpää PyhäsU 9.08,50
Jussi Karkkulainen PyhäsU 6.02,86 (M22)

P15 seiväs:
1. Miro Tanninen JoensKa 250 (UP)
2. Benjamin Oittinen PyhäsU 190

P15 kuula:
1. Otto Pekkanen PyhäsU 10.41
2. Aaro Nyholm PyhäsU 10.29
3. Tony Vaittinen KiihtU 8.21

P15 4 x 100 m:
1. Pyhäselän Urheilijat (Vilko Ahlholm, Benjamin Oittinen, Otto Pekkanen, Aaro Nyholm) 54,38

P13 60 m (+2,8):
1. Niklas Hyvönen PyhäsU 8,12 (UP)
2. Rasmus Lehikoinen JoensKa 8,30
3. Kasper Kamppuri PyhäsU 8,75
4. Pauli Vuorma PyhäsU 9,14 (UP)

P13 1000 m:
1. Rasmus Lehikoinen JoensKa 3.20,82 (UP)
2. Lassi Valta PyhäsU 3.20,86
3. Eetu Viitaniemi JoensKa 3.22,78
4. Pauli Vuorma PyhäsU 3.28,12
5. Juuso Miettinen PyhäsU 3.39,34

P13 korkeus:
1. Juha Karjunen PyhäsU 140
2. Aatu Holopainen JoensKa 130
3. Lassi Valta PyhäsU 125 (UP)

P13 keihäs:

1) Niklas Hyvönen PyhäsU 49,87
2) Antti Kolu PyhäsU 36,48
3) Juha Karjunen PyhäsU 35,85 (UP)
4) Miro Tanninen JoensKa 34,38

P13 4 x 100 m:
1. Pyhäselän Urheilijat (Juha Karjunen, Niklas Hyvönen, Lassi Valta, Pauli Vuorma) 56,10
2. Joensuun Kataja (Aatu Holopainen, Rasmus Lehikoinen, Miro Tanninen, Eetu Viitaniemi) 62,22

P11 60 m (+3,0):
1. Väinö Kontkanen PyhäsU 8,94 (UP)
2. Santeri Kekarainen JoensKa 8,98
3. Lauri Räsänen PyhäsU 9,52 (UP)
4. Anton Tallus PyhäsU 9,54
5. Toni Juntunen PyhäsU 9,57

P11 1000 m:
1. Väinö Kontkanen PyhäsU 3.20,82
2. Anton Kettunen JoensKa 3.30,92
3. Mico Räty PyhäsU 3.37,38
4. Anton Tallus PyhäsU 3.51,14 (UP)
5. Toni Juntunen PyhäsU 3.57,56 (UP)
6. Lauri Räsänen PyhäsU 4.00,00 (UP)
7. Milo Kuivalainen PyhäsU 4.00,84
8. Luca Räty PyhäsU 4.04,42

P11 pituus:
1. Niklas Nykyri JoensKa 421
2. Lauri Räsänen PyhäsU 413
3. Anton Tallus PyhäsU 390 (UP)
4. Eeli Mustonen JoensKa 375
5. Roope Maaninka PyhäsU 370 (UP)
6. Mico Räty PyhäsU 361 (UP)

P11 kiekko:
1. Eeli Kinnunen JoensKa 22.82
2. Niklas Nykyri JoensKa 17.89 (UP)
3. Eeli Mustonen JoensKa 14.79 (UP)
4. Roope Maaninka PyhäsU 14.06

P11 4 x 50 m:
1. Joensuun Kataja (Eeli Mustonen, Anton Kettunen, Niklas Nykyri, Santeri Kekarainen) 30,98
2. Pyhäselän Urheilijat 1 (Lauri Räsänen, Roope Maaninka, Anton Tallus, Väinö Kontkanen) 31,17
3. Pyhäselän Urheilijat 2 (Toni Juntunen, Mico Räty, Luca Räty, Milo Kuivalainen) 34,39

N17 200 m (+1,4):
1. Silja Kempas LieksU 26,34
2. Hanna Siiskonen JoensKa 27,02
3. Petra Väänänen JoensKa 28,32 (UP)
4. Mari Tervala PyhäsU 28,44

N17 3-loikka:
1. Kati Nuutinen PyhäsU 9.71, +5,3, 9.67, +1,2
2. Satu Liimatta LieksU 9.58, +1,5
3. Nina Mutanen JoensKa 9.34, +3,3, 9.27, +1,1

N17 kuula:
1. Jenni Nuutinen PyhäsU 11.72
2. Pinja Pennanen PyhäsU 9.09
3. Petra Väänänen JoensKa 7.76

T15 100 m:
1. Jenna Riikonen JoensKa 13,10
2. Riikka Lonkainen JoensKa 14,16 (UP)
3. Riina Hassinen PyhäsU 14,17
4. Veera Kontkanen PyhäsU 14,34 (UP)
5. Pinja Hulkko PyhäsU 14,40 (UP)
6. Tuuli Kinnunen JoensKa 14,50 (UP)
7. Amanda Oittinen PyhäsU 15,37 (UP)

Erä 1 (+2,5):
1. Jenna Riikonen JoensKa 13,10
2. Riina Hassinen PyhäsU 14,17
3. Pinja Hulkko PyhäsU 14,40
4. Amanda Oittinen PyhäsU 15,37

Erä 2 (+1,8):
1. Riikka Lonkainen JoensKa 14,16
2. Veera Kontkanen PyhäsU 14,34
3. Tuuli Kinnunen JoensKa 14,50

T15 2000 m:
1. Veera Kontkanen PyhäsU 7.38,76
2. Riikka Lonkainen JoensKa 7.53,66

T15 seiväs:
1. Lumi Kärkkäinen JoensKa 210 (UP)
2. Petra Lappalainen JoensKa 200
3. Amanda Oittinen PyhäsU 170

T15 kuula:
1. Pinja Hulkko PyhäsU 10.30
2. Tuuli Kinnunen JoensKa 9.34

T15 4 x 100 m:
1. Joensuun Kataja (Petra Lappalainen, Riikka Lonkainen, Lumi Kärkkäinen, Jenna Riikonen) 53,90
2. Pyhäselän Urheilijat (Emma Tahvanainen, Enni Koljonen, Riina Hassinen, Veera Kontkanen) 58,92

T13 60 m:
1. Nea Immonen JoensKa 8,45
2. Jasmina Venäläinen PyhäsU 8,51
3. Oona Majoinen JoensKa 8,64 (UP)
4. Sofia Raatikainen PyhäsU 8,96 (UP)
5. Maria Sotikov PyhäsU 9,06
6. Anni Huovinen PyhäsU 9,20 (UP)
7. Jasmin Kettunen PyhäsU 9,22
8. Reetta Ryynänen PyhäsU 9,24 (UP)
9. Veera Nykyri PyhäsU 9,48
10. Kiira Heiskanen PyhäsU 9,97
´
Erä 1 (+1,5):
1. Jasmina Venäläinen PyhäsU 8,51
2. Sofia Raatikainen PyhäsU 8,96
3. Anni Huovinen PyhäsU 9,20
4. Reetta Ryynänen PyhäsU 9,24

Erä 2 (+5,1):
1. Nea Immonen JoensKa 8,45
2. Oona Majoinen JoensKa 8,64
3. Maria Sotikov PyhäsU 9,06
4. Jasmin Kettunen PyhäsU 9,22
5. Veera Nykyri PyhäsU 9,48
6. Kiira Heiskanen PyhäsU 9,97

T13 1000 m:
1. Peppi Penttinen JoensKa 3.36,20
2. Karla Könönen PyhäsU 3.40,14
3. Siiri Luostarinen JoensKa 3.44,28
4. Marikki Juntunen PyhäsU 4.06,82
5. Iida Sallinen PyhäsU 4.15,58
Laura Karkkulainen PyhäsU 3.09,96 (N)

T13 korkeus:
1. Sofia Raatikainen PyhäsU 140
2. Sini Lehikoinen PyhäsU 135 (UP)
3. Oona Majoinen JoensKa 135
4. Linnea Pikkarainen PyhäsU 125
5. Reetta Ryynänen PyhäsU 125

T13 keihäs:
1. Sini Lehikoinen PyhäsU 26.43
2. Netta-Noora Lappalainen PyhäsU 23.04
3. Anni Huovinen PyhäsU 22.62
4. Janna Huuho PyhäsU 19.16
5. Vera Piiroinen JoensKa 17.55
6. Aava Kipinä JoensKa 16.12

T13 4 x 100 m.
1. Joensuun Kataja (Vera Piiroinen, Oona Majoinen, Peppi Penttinen, Nea Immonen) 54,84
2. Pyhäselän Urheilijat 1 (Jasmin Kettunen, Maria Sotikov, Sofia Raatikainen, Jasmina Venäläinen) 57,66
3. Pyhäselän Urheilijat 2 (Veera Nykyri, Anni Huovinen, Reetta Ryynänen, Linnea Pikkarainen) 59,20
4. Pyhäselän Urheilijat 3 (Sini Lehikoinen, Karla Könönen, Marikki Juntunen, Netta-Noora Lappalainen) 63,54

T11 60 m:
1. Alisa Oinonen PyhäsU 9,32 (UP)
2. Riikka Jokinen PyhäsU 9,62
3. Sara Martikainen PyhäsU 9,69
4. Aada Rautiainen KiihtU 10,20 (UP)
5. Oona Kärkkäinen JoensKa 10,34
6. Kiira Kiiskinen JoensKa 10,36 (UP)
7. Iiris Voutilainen JoensKa 10,68 (UP)
8. Nella Voutilainen JoensKa 11,62

Erä 1 (+1,6):
1. Alisa Oinonen PyhäsU 9,32
2. Aada Rautiainen KiihtU 10,20
3. Kiira Kiiskinen JoensKa 10,36
4. Iiris Voutilainen JoensKa 10,68

Erä 2 (+1,3):
1. Riikka Jokinen PyhäsU 9,62
2. Sara Martikainen PyhäsU 9,69
3. Oona Kärkkäinen JoensKa 10,34
4. Nella Voutilainen JoensKa 11,62

T11 1000 m:
1. Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 3.50,74
2. Aada Rautiainen KiihtU 3.57,76
3. Sara Martikainen PyhäsU 4.05,60 (UP)
4. Hertta Juntunen PyhäsU 4.08,00
5. Noora Tiilikainen PyhäsU 4.13,82
6. Vilma Vatanen JoensKa 4.16,48
7. Iiris Voutilainen Joenska 4.16,78

T11 pituus:
1. Alisa Oinonen PyhäsU 428
2. Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 379 (UP)
3. Riikka Jokinen PyhäsU 374 (UP)
4. Sara Martikainen PyhäsU 364 (UP)
5. Nea Rova JoensKa 362
6. Kiira Kiiskinen JoensKa 346 (UP)
7. Aada Rautiainen KiihtU 343 (UP)
8. Iiris Voutilainen JoensKa 322 (UP)
9. Nella Voutilainen JoensKa 289 (UP)

T11 kiekko:
1. Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 19.08 (UP)
2. Elina Valta PyhäsU 12.17
3. Aada Rautiainen KiihtU 12.12 (UP)
4. Kiira Kiiskinen JoensKa 7.15

T11 4 x 50 m:
1. Pyhäselän Urheilijat (Riikka Jokinen, Alisa Oinonen, Sara Martikainen, Sara-Sofia Hyvönen) 31,44
2. Joensuun Kataja (Vilma Vatanen, Oona Kärkkäinen, Nea Rova, Kiira Kiiskinen) 33,84


[etusivu] [yleisurheilujaosto] [juttupörssi] [tulospörssi] [ranking]


Pyhäselän urheilijat