Pyhäselän urheilijat Sinettiseuralogo

Yleisurheilu Salibandy Lentopallo Hiihto Naisliikunta Forum
Etusivu
Ajankohtaista
Yleistä
Lemmenlava
Lajit
Liity
Kuvia
Kunniakierros
Totuusleikki
Linkkejä
Yhteystiedot
PYHÄSELKÄ 9.6.2016

Outokummun Partion sisarukset Iida (17) ja Anna-Stiina Heikkinen (15) saivat 3 kilon lekan lentämään lukemiin 49.98 ja 42.68, joista Anna-Stiinan tulos ylittää ikäluokan SM-kisarajan.

13-vuotiaiden Suomen tilaston kärkityttö Netta-Noora Lappalainen PyU:sta pyörähteli lukemat 38.52, mutta jäi ennätyksestään nelisen metriä.

13-vuotiaiden tyttöjen 100 metrillä Jasmina Venäläinen pinkoi ajan 14,3 ja vasta 8-vuotias Oskari Pakarinen 60 m:llä lukemat 10,1.

12-vuotiaiden 3-loikassa Pyhäselän Sofia Raatikainen ponnisti Suomen tilaston 7. sijalle oikeuttavat luvut 8.79.

Kilpailut vietiin läpi kaikkea muuta kuin kesäisissä oloissa: vettä satoi ja lämpötila oli vain 7 astetta.

Pohjois-Karjalan nuorten seuraava isompi yleisurheilukoitos on torstaina Kiihtelysvaarassa pidettävä perinteinen Vattenfall-seuracupin kisa, johon odotetaan urheilijoita edellisvuosia enemmän myös pienemmistä seuroista.

Eero Könönen



------------------------------------

Pyhäselkä 9.6.2016

Pyhäselän kesäkuun kisat 2, Hammaslahden kenttä, 26 kilpailijaa, lämpötila +7, sadekuuroja:

P14 100 m:
1. Benjamin Oittinen PyhäsU 14,6

P13 moukari:
1. Juha Karjunen PyhäsU 32.76

P11 60 m:
1. Roope Maaninka PyhäsU 10,3

P11 3-loikka:
1. Roope Maaninka PyhäsU 7.78

P10 60 m:
1. Leo Laurel PyhäsU 10,9

P10 pituus:
1. Leo Laurel PyhäsU 300

P9 60 m:
1. Eeli Niemeläinen PyhäsU 11,5

P9 1000 m:
1. Eeli Niemeläinen PyhäsU 5.08,6

P9 pituus:
1. Eeli Niemeläinen PyhäsU 227

P8 60 m:
1. Oskari Pakarinen PyhäsU 10,1

P8 pituus:
1. Oskari Pakarinen PyhäsU 344

P7 60 m:
1. Paavo Maaninka PyhäsU 12,8

P7 pituus:
1. Paavo Maaninka PyhäsU 219

P7 1000 m:
1. Paavo Maaninka PyhäsU 6.16,6

P6 60 m:
1. Lauri Laamanen 13,1
2. Ate Jokinen 14,1
3. Niilo Niemeläinen 18,4

P6 1000 m:
1. Lauri Laamanen 5.20,3

P6 pituus:
1. Lauri Laamanen 198
2. Ate Jokinen 198
3. Niilo Niemeläinen 96

N17 moukari:
1. Iida Heikkinen OutokP 49.98
2. Pinja Pennanen PyhäsU 26.96

T15 100 m:
1. Amanda Oittinen PyhäsU 16,1

T15 moukari:
1. Anna-Stiina Heikkinen OutokP 42.68

T13 moukari:
1. Netta-Noora Lappalainen PyhäsU 38.52

T13 100 m:
1. Jasmina Venäläinen PyhäsU 14,3
2. Veera Nykyri PyhäsU 15,9
3. Kiira Heiskanen PyhäsU 16,9

T12 100 m:
1. Sofia Raatikainen PyhäsU 15,5
2. Anni Huovinen PyhäsU 15,6

T12 3-loikka:
1. Sofia Raatikainen PyhäsU 8.79, +1,8
2. Reetta Ryynänen PyhäsU 7.73, +1,7

T12 moukari:
1. Sofia Raatikainen PyhäsU 16.89
2. Reetta Ryynänen PyhäsU 14.21

T11 60 m:
1. Riikka Jokinen PyhäsU 10,0

T11 3-loikka:
1. Riikka Jokinen PyhäsU 8.03

T11 moukari:
1. Riikka Jokinen PyhäsU 12.18

T10 60 m:
1. Sara Martikainen PyhäsU 10,0
2. Aada Rautiainen KiihtU 10,7

T10 1000 m:
1. Aada Rautiainen KiihtU 4.11,2
2. Sara Martikainen PyhäsU 4.22,8
3. Noora Tiilikainen PyhäsU 4.27,5

T10 pituus:
1. Sara Martikainen PyhäsU 352
2. Aada Rautiainen KiihtU 297

T7 60 m:
1. Krista Martikainen PyhäsU 12,0

T7 pituus:
1. Krista Martikainen PyhäsU 243

T4 60 m:
1. Metta Karvonen 21,2
2. Sandra Martikainen 21,9

T4 pituus:
1. Sandra Martikainen 90
2. Metta Karvonen 76

[etusivu] [yleisurheilujaosto] [juttupörssi] [tulospörssi] [ranking]


Pyhäselän urheilijat