Pyhäselän urheilijat Sinettiseuralogo

Yleisurheilu Salibandy Lentopallo Hiihto Naisliikunta Forum
Etusivu
Ajankohtaista
Yleistä
Lemmenlava
Lajit
Liity
Kuvia
Kunniakierros
Totuusleikki
Linkkejä
Yhteystiedot
OUTOKUMPU 12.9.2015

12-vuotias Jasmina Venäläinen oli Pohjois-Karjalan pm-moniottelujen avauspäivän ennätysten murskaaja. Outokummussa alkaneiden ottelujen avauspäivä saatiin viedä läpi aurinkoisen lämpimässä syyssäässä.

Pyhäselän Urheilijoita edustava Venäläinen rikkoi alkajaisiksi 60 metrin aitojen pe:n ja lopuksi oli vuorossa 4-ottelun ennätyksen rikkominen.

Aitaennätys syntyi lukemin 10,27, jossa on parannusta Katajan Sanna Jaatisen kuuden vuoden takaiseen ennätykseen 0,27 sekuntia. Myös 4-otteluennätys oli Jaatisen nimissä ja se rikkoontui yli 130 pisteellä tulokseen 1399.

Kaikki avauspäivän loppuun suoritetut ottelut menivät Joensuun Katajan ja Pyhäselän Urheilijoiden nimiin. Kataja vei mestaruuksista viisi ja Pyhäselkä neljä.

Katajan voittajia olivat 9-vuotiaissa Kiira Kiiskinen ja Niklas Nykyri sekä 12-vuotiaiden poikien ja 13-vuotiaiden tyttöjen vain yhden ottelijan keränneissä 4-otteluissa Sakari Vallius ja Tuuli Kinnunen.

Holopainen voitti tiukan ottelun

11-vuotiaiden poikien mestaruudesta käytiin huipputasainen kamppailu, kun Katajan Aatu Holopainen löi Pyhäselän Kasper Kamppuri kahdella pisteellä.

PyU:n mestareiksi Jasmina Venäläisen lisäksi ottelivat 10-vuotiaissa Sara-Sofia Hyvönen sekä Väinö Kontkanen, joka juoksi 60 metrillä huippuajan 8,99.

11-vuotiaiden tyttöjen 3-ottelussa Pyhäselkä otti kolmoisvoiton Anni Huovisen johdolla.

Mitalien makuun pääsivät avauspäivänä Katajan ja PyU:n lisäksi Tuupovaaran, Kiihtelysvaaran ja Lieksan Urheilijat sekä järjestäjäseurat Polvijärven Urheilijat ja Outokummun Partio.

Ylempien sarjojen aluemestaruusotteluissa oli niukasti osanottajia. Miesten kolmen kilpailijan 10-ottelua johtaa avauspäivän jälkeen ylivoimaisesti Polvijärven Urheilijoiden Ville Sirviö.

Naisten sekä N19-sarjan yhden kilpailijan 7-ottelua johtavat Varkauden Kenttä-Veikkojen Janika Heikkinen sekä Ilona Mannonen.

Eero Könönen

---------------------------


Outokumpu

Yleisten sarjojen aluemestaruus- ja 9-15-vuotiaiden pm-sisulisämoniottelut:

M 10-ottelu avauspäivä: 1) Ville Sirviö PolvU (100 m 12,04, +1,7 - pituus 600, +2,3 - kuula 10.45 - korkeus 178 - 400 m 59,33) 2) Arto Rokkonen LieksVi (12,97 – 512 – 8.42 – 147 – 60,65), 3) Juhani Ryynänen JuuU (14,34 – 420 – 7.02 – 129 – 76,89)

P9 3-ottelu: 1) Niklas Nykyri JoKa 869 (40 m 6,82 – pituus 376 – kuula 8.11) 869 pist., 2) Anton Kettunen JoKa 616 ( 7,21 – 339 – 577), 3) Tatu Rantala PolvU 560 (7,35 – 318 – 5.61), 4) Aku Alastalo PyU (7,25 – 307 – 5.46), 5) Touko Nyblom LieksU (7,66 – 284 – 4.96) 450, 6) Niklas Hyvärinen PolvU 425 (7,39 – 223 – 4.89). UP: Paavo Laasanen SiilPo 411 (7,46 – 257 – 4.23)

P10 3-ottelu: 1) Väinö Kontkanen PyU 959 (60 m 8,99 – pituus 394 – kuula 7.23), 2) Aarni Nyblom LieksU 683 (9,80 – 310 – 6.80), 3) Eero Mauro LieksU 671 (9,86 – 321 – 6.46), 4) Niko Nevalainen LieksU 667 (10,03 – 348 – 6.10), 5) Niklas Kuusela KiihtU 626 (10,26 – 323 – 6.40), 6) Mico Räty PyU 469 (10,02 – 326 -2.63)

P11 3-ottelu: 1) Aatu Holopainen JoKa 979 (9,06 – 418 – 7.08), 2) Kasper Kamppuri PyU 977 (9,32 – 385 – 8.91), 3) Lassi Valta PyU (9,28 – 422 – 6.78), 4) Jimi Alastalo PyU 575 (10,59 – 320 – 6.08)

P12 4-ottelu: 1) Sakari Vallius JoKa (60 m aj 10,54 – kuula 7.91 – korkeus 135 – 800 m 2.53,16), Juha Karjunen PyU (DNS – 7.81 – 125 – DNS)

N 7-ottelu avauspäivä: 1) Janika Heikkinen VarkKV (200 m 28,90, +1,5 – 100 m aj 17,10, +1,1 – korkeus 139 – kuula 8.62)

T9 3-ottelu: 1) Kiira Kiiskinen JoKa 548 (40 m 7,17 – pituus 317 – kuula 4.89), 2) Sara Martikainen PyU 525 (7,09 – 321 – 4.07), 3) Aada Rautiainen KiihtU 497 (7,30 – 307 – 4.49)

T10 3-ottelu: 1) Sara-Sofia Hyvönen PyU 745 (9,81 – 337 – 7.34) 745, 2) Sesilia Jolkkonen PolvU 601 (9,80 – 305 – 5.37), 3) Hilma Myller TuupovU 538 (10,45 – 302 – 5.54), 4) Aino Pyykkö LieksU 522 (10,28 – 300 – 4.98) ja Elina Valta PyU 522 (10,77 – 286 – 6.08), UP: Pinja Laasanen SiilPo 740 (9,40 – 370 – 5.24)

T11 3-ottelu: 1) Anni Huovinen PyU 955 (9,38 – 401 – 8.22), 2) Sofia Raatikainen PyU 914 (9,05 – 395 – 6.59), 3) Linnea Pikkarainen PyU 815 (9,33 – 358 – 6.80), 4) Aava Kipinä JoKa 742 (9,41 – 329 – 6.41), 5) Asta Riikonen PolvU 729 (9,61 – 359 – 5.96), 6) Tiia Säde JoKa 685 (9,68 – 362 – 5.23), 7) Siiri Luostarinen JoKa 605 (9,79 – 346 – 4.39)

T12 4-ottelu: 1) Jasmina Venäläinen PyU 1399 (pe) (60 m aj 10,27, pe +1,6 – pituus 428 – kuula 6.58 – 800 m 2.50,16), 2) Elina Teitto OkuP 1218 (11,30 – 430 – 6.85 – 3.04,56), 3) Emilia Jolkkonen PolvU 1118 (12,58 – 392 – 7.62 – 2.50,75), 4) Tiia Rantala PolvU 1112 (12,68 – 397 – 7.08 – 2.47,19), 5) Pilvi Turunen TuupU (13,46 – 315 – 5.78 – 3.17,42). Aada Kokko JoKa (10,38 – DNS – 6.80 – DNS)

T13 4-ottelu: 1) Tuuli Kinnunen JoKa 1513 (11,00 – 438 – 9.85 – 2.45,79)

N19 7-ottelu, avauspäivä: 1) Ilona Mannonen VarkKV (200 m 30,80 – 100 m aj 18,49 – korkeus 142 – kuula 7.96)

[etusivu] [yleisurheilujaosto] [juttupörssi] [tulospörssi] [ranking]


Pyhäselän urheilijat