Pyhäselän urheilijat Sinettiseuralogo

Yleisurheilu Salibandy Lentopallo Hiihto Naisliikunta Forum
Etusivu
Ajankohtaista
Yleistä
Lemmenlava
Lajit
Liity
Kuvia
Kunniakierros
Totuusleikki
Linkkejä
Yhteystiedot
KIIHTELYSVAARA 30.6.2015

PyU ja Kataja veivät lähes kaikki mitalit, kun Pohjois-Karjalan 9-15-vuotiaiden pm-mitaleista kamppailtiin tiistai-iltana ukkoskuurojen säestämänä Kiihtelysvaaran kentällä.

Jaossa olleista 20 mestaruudesta PyU vei 10 ja Kataja 9. Yksi voitto meni Lieksan Urheilijoille. Mitaleille ylsivät myös Tuupovaaran ja Polvijärven Urheilijat.

PyU keräsi 10 mestaruuden lisäksi 10 muutakin mitalia ja Kataja seitsemän.

Kilpailujen kovimman tuloksen teki PyU:n 11-vuotiaiden poikien 4 x 600 metrin nelikko, joka uhkaili saman seuran kahdeksan vuoden takaista pe-tulosta. Väinö Kontkanen, Jarno Keronen, Pauli Vuorma ja ankkuriosuuden 1.49:ään pistellyt Lassi Valta jäivät ajalla 7.55,06 ennätyslukemista vajaat kolme sekuntia.



-------------------------------

Pohjois-Karjalan 9-15 v pm-viestit, Kiihtelysvaara
30.6.2015

TULOKSET

Seurojen pisteet:
1. Pyhäselän Urheilijat 65+100 = 165
2. Joensuun Kataja 52+72 = 124
3. Tuupovaaran Urheilijat 9+28 = 37
4. Polvijärven Urheilijat 6+16 = 22
5. Juuan Urheilijat 7+8 = 15
6. Lieksan Urheilijat 5+4 = 9
7. Kiihtelysvaaran Urheilijat 1+4 = 5

P9 4 x 50 m


1. Joensuun Kataja 1 35,28
Niklas Nykyri, Viljami Nuutinen, Eeli Mustonen, Santeri
Kekarainen
2. Pyhäselän Urheilijat 1 35,72
Oskari Pakarinen, Anton Tallus, Akseli Laitila, Leo Laurell
3. Polvijärven Urheilijat 1 36,86
Leevi Lauronen, Tatu Rantala, Niklas Hyvärinen, Sami Härkönen
Kilpailun ulkopuolella
Joensuun Kataja 2 34,90
Anton Kettunen, Viljami Leppänen, Miko Piiroinen, Atte Turunen

P9 4 x 400 m


1. Joensuun Kataja 1 5.26,96
Niklas Nykyri, Anton Kettunen, Eeli Mustonen, Santeri Kekarainen
2. Pyhäselän Urheilijat 1 6.03,06
Anton Tallus, Leo Laurell, Oskari Pakarinen, Akseli Laitila
3. Polvijärven Urheilijat 1 6.36,42
Niklas Hyvärinen, Leevi Lauronen, Sami Härkönen, Tatu Rantala

P11 4 x 50 m


1. Pyhäselän Urheilijat 1 31,25
Väinö Kontkanen, Lassi Valta, Pauli Vuorma, Jarno Keronen
2. Joensuun Kataja 1 32,92
Niko Rova, Hannes Korhonen, Eetu Viitaniemi, Aaro Nyyssönen
3. Pyhäselän Urheilijat 2 34,22
Roni Lehikoinen, Vertti Wetterstrand, Mico Räty, Kasper Kamppuri
4. Joensuun Kataja 2 35,24
Viljami Leppänen, Eeli Kinnunen, Atte Kipinä, Miko Piiroinen

P11 4 x 600 m


1. Pyhäselän Urheilijat 1 7.55,06
Väinö Kontkanen, Jarno Keronen, Pauli Vuorma, Lassi Valta
2. Joensuun Kataja 1 8.44,40
Aaro Nyyssönen, Hannes Korhonen, Miko Piiroinen, Eetu Viitaniemi
Pyhäselän Urheilijat 2 DNS
Mico Räty, Roni Lehikoinen, Vertti Wetterstrand, Kasper Kamppuri

P13 4 x 100 m


1. Joensuun Kataja 1 57,84
Miro Tanninen, Sakari Vallius, Rasmus Lehikoinen, Paavo
Pakarinen
Pyhäselän Urheilijat 1 DQ
Perttu Levä, Niklas Hyvönen, Eemeli Laitila, Benjamin Oittinen

P13 4 x 600 m


1. Joensuun Kataja 1 7.52,46
Miro Tanninen, Sakari Vallius, Rasmus Lehikoinen, Paavo
Pakarinen
2. Pyhäselän Urheilijat 1 8.27,68
Eemeli Laitila, Benjamin Oittinen, Niklas Hyvönen, Perttu Levä

P13 4 x 60 m aj


1. Joensuun Kataja 1 45,00
Rasmus Lehikoinen, Sakari Vallius, Miro Tanninen, Paavo
Pakarinen
2. Pyhäselän Urheilijat 1 49,26
Eemeli Laitila, Juha Karjunen, Benjamin Oittinen, Perttu Levä

P15 4 x 100 m


1. Pyhäselän Urheilijat 1 53,16
Miikkael Ahponen, Teemu Malinen, Olli Sorsa, Jesse Piiroinen

P15 4 x 800 m


1. Pyhäselän Urheilijat 1 10.33,72
Miikkael Ahponen, Teemu Malinen, Juho Miettinen, Olli Sorsa

P15 4 x 80 m aj


1. Pyhäselän Urheilijat 1 58,26
Miikkael Ahponen, Teemu Malinen, Jesse Piiroinen, Olli Sorsa

T9 4 x 50 m


1. Pyhäselän Urheilijat 1 36,40
Iida Hakkarainen, Viinu Wetterstrand, Sara Martikainen, Pinja
Myller
2. Joensuun Kataja 1 38,28
Nella Voutilainen, Pipsa Nyyssönen, Iiris Voutilainen, Kiira
Kiiskinen
3. Tuupovaaran Urheilijat 1 39,02
Oona Kareinen, Veera Kosonen, Alisa Westman, Mette Nevalainen
Pyhäselän Urheilijat 2 DNS

T9 4 x 400 m


1. Joensuun Kataja 1 6.17,04
Nella Voutilainen, Pipsa Nyyssönen, Iiris Voutilainen, Kiira
Kiiskinen
2. Pyhäselän Urheilijat 1 6.19,74
Pinja Myller, Merete Lätti, Neri Lätti, Sara Martikainen
3. Tuupovaaran Urheilijat 1 6.49,50
Oona Kareinen, Veera Kosonen, Alisa Westman, Mette Nevalainen
Pyhäselän Urheilijat 2 DNS

T11 4 x 50 m


1. Pyhäselän Urheilijat 1 31,78
Sara-Sofia Hyvönen, Vienna Kettunen, Anni Huovinen, Sofia
Raatikainen
2. Joensuun Kataja 1 32,36
Aava Kipinä, Tiia Säde, Siiri Luostarinen, Nea Rova
3. Juuan Urheilijat 1 35,32
Sanni Toivanen, Iitu Oksman, Moona Kukkonen, Linnea Plattonen
4. Pyhäselän Urheilijat 2 38,32
Hertta Juntunen, Lotta Sillanpää, Cindy Ahponen, Essi Rajahalme
5. Tuupovaaran Urheilijat 1 40,22
Sanni Pajarinen, Säde Turunen, Hilma Myller, Mila Nevalainen
6. Kiihtelysvaaran Urheilijat 1 41,18
Aada Rautiainen, Ella Sepponen, Annika Tattari, Jonna Mukkala

T11 4 x 600 m


1. Pyhäselän Urheilijat 1 8.56,26
Sofia Raatikainen, Sara-Sofia Hyvönen, Vienna Kettunen, Anni
Huovinen
2. Joensuun Kataja 1 9.04,16
Siiri Luostarinen, Nea Rova, Tiia Säde, Aava Kipinä
3. Juuan Urheilijat 1 9.55,44
Sanni Toivanen, Iitu Oksman, Moona Kukkonen, Linnea Plattonen
4. Pyhäselän Urheilijat 2 10.40,26
Cindy Ahponen, Hertta Juntunen, Lotta Sillanpää, Essi Rajahalme
5. Tuupovaaran Urheilijat 1 10.44,20
Sanni Pajarinen, Säde Turunen, Hilma Myller, Mila Nevalainen

T13 4 x 100 m


1. Joensuun Kataja 1 58,22
Aada Kokko, Elina Nivajärvi, Tuuli Kinnunen, Nea Immonen
2. Pyhäselän Urheilijat 1 58,60
Iitu Vuorma, Veera Kontkanen, Sini Lehikoinen, Jasmina
Venäläinen
3. Polvijärven Urheilijat 1 1.01,42
Sesilia Jolkkonen, Tiia Rantala, Asta Riikonen, Emilia Jolkkonen
4. Pyhäselän Urheilijat 2 1.02,80
Aada Riikonen, Karla Könönen, Pinja Saastamoinen, Enni Koljonen

T13 4 x 600 m


1. Joensuun Kataja 1 8.01,24
Nea Immonen, Tuuli Kinnunen, Aada Kokko, Peppi Penttinen
2. Pyhäselän Urheilijat 1 8.04,10
Veera Kontkanen, Peppi Soininen, Karla Könönen, Iitu Vuorma
3. Polvijärven Urheilijat 1 8.51,40
Asta Riikonen, Sesilia Jolkkonen, Tiia Rantala, Emilia Jolkkonen
4. Pyhäselän Urheilijat 2 8.55,18
Jasmina Venäläinen, Marikki Juntunen, Enni Koljonen, Sini
Lehikoinen

T13 4 x 60 m aj


1. Joensuun Kataja 1 47,00
Aada Kokko, Elina Nivajärvi, Peppi Penttinen, Tuuli Kinnunen
2. Pyhäselän Urheilijat 1 48,20
Jasmina Venäläinen, Karla Könönen, Veera Kontkanen, Sini
Lehikoinen

T15 4 x 100 m


1. Lieksan Urheilijat 1 56,32
Heta Kettunen, Ada Pakarinen, Satu Liimatta, Riina Kettunen
2. Pyhäselän Urheilijat 1 57,30
Amanda Oittinen, Kati Nuutinen, Pinja Hulkko, Jutta Nuutinen
3. Tuupovaaran Urheilijat 1 1.03,50
Noora Kosonen, Noora Juutinen, Pilvi Turunen, Tuuli Turunen
4. Joensuun Kataja 1 1.05,28
Nina Mutanen, Kaisa-Liisa Kainulainen, Jenna Riikonen, Petra
Väänänen
Pyhäselän Urheilijat 2 DNS

T15 4 x 800 m


1. Pyhäselän Urheilijat 1 11.45,30
Pinja Hulkko, Jutta Nuutinen, Kati Nuutinen, Peppi Ahponen
2. Tuupovaaran Urheilijat 1 13.40,62
Noora Kosonen, Noora Juutinen, Pilvi Turunen, Tuuli Turunen
Joensuun Kataja 1 DNS

T15 4 x 80 m aj


1. Pyhäselän Urheilijat 1 1.00,60
Jutta Nuutinen, Peppi Ahponen, Pinja Hulkko, Kati Nuutinen
2. Joensuun Kataja 1 1.01,12
Petra Väänänen, Jenna Riikonen, Lumi Kärkkäinen, Riikka
Lonkainen
3. Tuupovaaran Urheilijat 1 1.09,22
Noora Kosonen, Noora Juutinen, Pilvi Turunen, Tuuli Turunen

N17 4 x 100 m


Kilpailun ulkopuolella
Joensuun Kataja 1 55,92

[etusivu] [yleisurheilujaosto] [juttupörssi] [tulospörssi] [ranking]


Pyhäselän urheilijat