Pyhäselän urheilijat Sinettiseuralogo

Yleisurheilu Salibandy Lentopallo Hiihto Naisliikunta Forum
Etusivu
Ajankohtaista
Yleistä
Lemmenlava
Lajit
Liity
Kuvia
Kunniakierros
Totuusleikki
Linkkejä
Yhteystiedot
KIIHTELYSVAARA 23.6.2015

Pyhäselän Urheilijat voitti ylivoimaisesti Pohjois-Karjalan 11-17-vuotiaiden Vattenfall-seuracupin 1. osakilpailun, joka käytiin tiistaina Kiihtelysvaarassa.

Ylivoimaisuutta osoittaa se, että PyU voitti illan 36 lajista 27.

Loppupisteet nousivat yli 13 300:n (tarkemmat pisteet myöhemmin), kun kakkoseksi sijoittunut Kataja pääsi noin 8700 pisteeseen. Muilla seuroilla oli mukana vain yksittäisiä urheilijoita.

Edellisvuonna PyU otteli avauskisassa noin 12 300 pistettä, joten pistepotti kasvoi edellisvuodesta noin 1000:lla.

PyU sai tällä kertaa kokoon täyden joukkueen, joskin muutama kova poisjäänti (mm. Aaro Nyholm P13) tuli viime hetkillä. 11-vuotias Lassi Valta korvasi mainiosti Aaron poisjäännin juoksemalla 13-vuotiaiden 1000 metrin voittoon kovalla ajalla 3.25,16.

Kilpailujen kovimman tuloksen saavutti PyU:n Ville Halonen, joka voitti 15-vuotiaiden kuulan omalla ennätyksellään 16.04.

17-vuotiaiden 200 metrin voittoon pinkoi PyU:n Saku Alastalo ensimmäisessä lajikokeilussaan ajalla 24,82.

Tarkemmat kommentoinnit myöhemmin. Katso keskiviikkona myös kuvia facebook-sivulta sekä jokunen YouTube-video.



Vattenfall-seuracup 1. osakilpailu
Joensuu/Kiihtelysvaara
23.6.2015

TULOKSET

P11 60 m, Tuuli: -1,5
1. Atte Purmonen PyhäsU 9,22
2. Lauri Räsänen PyhäsU 10,40
Kilpailun ulkopuolella
Jarno Keronen PyhäsU 9,24
Pauli Vuorma PyhäsU 9,62
Kilpailun ulkopuolella
Niklas Kuusela KiihtU 10,52

P11 1000 m
1. Väinö Kontkanen PyhäsU 3.28,06
2. Pauli Vuorma PyhäsU 3.36,82
3. Eetu Viitaniemi JoensKa 3.36,86
4. Mico Räty PyhäsU 4.04,30
Kilpailun ulkopuolella
Luukas Mäkelä PyhäsU 3.42,06

P11 Pituus
1. Jarno Keronen PyhäsU 4,10
2. Luukas Mäkelä PyhäsU 3,63
3. Niko Rova JoensKa 3,48
Kilpailun ulkopuolella
Lassi Valta PyhäsU 4,08
Niklas Kuusela KiihtU 3,08
Kilpailun ulkopuolella
Kasper Kamppuri PyhäsU 3,86

P11 Kiekko
1. Kasper Kamppuri PyhäsU 23,36
2. Niklas Kuusela KiihtU 15,85
3. Eeli Kinnunen JoensKa 15,58
4. Roni Lehikoinen PyhäsU 12,86

P11 4 x 50 m
1. Pyhäselän Urheilijat 1 30,84
Luukas Mäkelä, Väinö Kontkanen, Atte Purmonen, Jarno Keronen
2. Pyhäselän Urheilijat 32,74
Kasper Kamppuri, Pauli Vuorma, Lauri Räsänen, Roni Lehikoinen
Joensuun Kataja DNS
Eetu Viitaniemi, Aatu Holopainen, Niko Rova, Eeli Kinnunen

P13 60 m, Tuuli: -1,3
1. Samu Käyhkö PyhäsU 8,77
2. Rasmus Lehikoinen JoensKa 8,89
Aaro Nyholm PyhäsU DNS
Kilpailun ulkopuolella
Benjamin Oittinen PyhäsU 9,36
Leevi Sepponen KiihtU 10,78

P13 1000 m
1. Lassi Valta PyhäsU 3.25,16
2. Miro Tanninen JoensKa 3.25,50
3. Leevi Sepponen KiihtU 4.06,06
Aaro Nyholm PyhäsU DNS
Kilpailun ulkopuolella
Samu Käyhkö PyhäsU 3.24,28

P13 Korkeus
1. Sakari Vallius JoensKa 135
2. Benjamin Oittinen PyhäsU 125
3. Veeti Holopainen PyhäsU 115

P13 Keihäs
1. Veeti Pyykkö PyhäsU 46,84
2. Niklas Hyvönen PyhäsU 45,10
3. Paavo Pakarinen JoensKa 39,71
Kilpailun ulkopuolella
Miro Tanninen JoensKa 28,91

P13 4 x 100 m
1. Joensuun Kataja 57,92
Rasmus Lehikoinen, Sakari Vallius, Miro Tanninen, Paavo
Pakarinen
2. Pyhäselän Urheilijat 1 57,98
Niklas Hyvönen, Benjamin Oittinen, Lassi Valta, Samu Käyhkö

P15 100 m
Tuuli: -1,8
1. Jesse Piiroinen PyhäsU 13,26
2. Teemu Malinen PyhäsU 13,36
3. Samuel Auvinen JoensKa 14,68

P15 2000 m
1. Mika Kotiranta JoensKa 6.43,44
2. Oskari Silvennoinen JoensKa 6.45,44
3. Eelis Hakala PyhäsU 7.00,74
4. Juho Miettinen PyhäsU 7.52,54
Jesse Piiroinen PyhäsU DNS
Kilpailun ulkopuolella:
Jimi Huuho PyhäsU 7.29,32
Samuel Auvinen JoensKa 6.42,60

P15 Seiväs
1. Juha Karjunen PyhäsU 165
Kilpailun ulkopuolella
Miro Tanninen JoensKa 210

P15 Kuula
1. Ville Halonen PyhäsU 16,04
2. Otto Pekkanen PyhäsU 9,09
3. Arttu Simanainen JoensKa 8,13
Tony Vaittinen KiihtU DNS

P15 4 x 100 m
1. Pyhäselän Urheilijat 1 53,66
Otto Pekkanen, Teemu Malinen, Eelis Hakala, Jesse Piiroinen
2. Joensuun Kataja 54,44
Samuel Auvinen, Arttu Simanainen, Oskari Silvennoinen, Mika
Kotiranta

M17 200 m, Tuuli: -2,8
1. Saku Alastalo PyhäsU 24,82
Kilpailun ulkopuolella
Teemu Malinen PyhäsU 27,56

M17 Kolmiloikka
1. Jimi Huuho PyhäsU 10,98, +0,5

M17 Kuula
1. Tino Mäkelä PyhäsU 10,78
2. Pyry Makkonen PyhäsU 7,78

T11 60 m
1. Aava Kipinä JoensKa 9,78
2. Linnea Pikkarainen PyhäsU 9,86
3. Anni Huovinen PyhäsU 9,94
4. Alisa Oinonen PyhäsU 10,08
5. Vienna Kettunen PyhäsU 10,13
6. Mimosa Käyhkö PyhäsU 10,62
7. Lotta Sillanpää PyhäsU 11,22
8. Ella Sepponen KiihtU 11,84
Kilpailun ulkopuolella
Siiri Luostarinen JoensKa 10,40
Sofia Raatikainen PyhäsU 9,55
Sara Lähteenmäki PyhäsU 10,60
Riikka Jokinen PyhäsU 10,98
Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 10,16
Aada Rautiainen KiihtU 11,00

Erä 1 Tuuli: NWND
1. Anni Huovinen PyhäsU 9,94
2. Alisa Oinonen PyhäsU 10,08
Kilpailun ulkopuolella
Siiri Luostarinen JoensKa 10,40
Sara Lähteenmäki PyhäsU 10,60
Riikka Jokinen PyhäsU 10,98

Erä 2 Tuuli: -1,9
1. Aava Kipinä JoensKa 9,78
2. Linnea Pikkarainen PyhäsU 9,86
3. Vienna Kettunen PyhäsU 10,13
4. Mimosa Käyhkö PyhäsU 10,62
5. Lotta Sillanpää PyhäsU 11,22

Erä 3 Tuuli: -3,0
1. Ella Sepponen KiihtU 11,84
Kilpailun ulkopuolella
Sofia Raatikainen PyhäsU 9,55
Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 10,16
Kilpailun ulkopuolella
Aada Rautiainen KiihtU 11,00

T11 1000 m
1. Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 3.54,22
2. Siiri Luostarinen JoensKa 4.01,56
3. Aada Rautiainen KiihtU 4.05,52
4. Hertta Juntunen PyhäsU 4.35,66
Sara Lähteenmäki PyhäsU DNS
Kilpailun ulkopuolella:
Lotta Sillanpää PyhäsU 5.16,36
Sofia Raatikainen PyhäsU 3.50,28

T11 Pituus
1. Sofia Raatikainen PyhäsU 3,91
2. Anni Huovinen PyhäsU 3,59
3. Tiia Säde JoensKa 3,27
4. Nea Rova JoensKa 3,25
5. Riikka Jokinen PyhäsU 3,20
6. Ella Sepponen KiihtU 2,63
Kilpailun ulkopuolella
Alisa Oinonen PyhäsU 3,82
Linnea Pikkarainen PyhäsU 3,50
Cindy Ahponen PyhäsU 2,71
Aada Rautiainen KiihtU 3,04
Siiri Luostarinen JoensKa DNS

T11 Kiekko
1. Cindy Ahponen PyhäsU 17,07
2. Vienna Kettunen PyhäsU 16,16
Kilpailun ulkopuolella
Sofia Raatikainen PyhäsU 17,52

T11 4 x 50 m
1. Pyhäselän Urheilijat 1 31,65
Sofia Raatikainen, Alisa Oinonen, Anni Huovinen, Linnea
Pikkarainen
2. Pyhäselän Urheilijat 2 34,58
Sara-Sofia Hyvönen, Sara Lähteenmäki, Riikka Jokinen, Vienna
Kettunen
3. Joensuun Kataja 36,20
Aava Kipinä, Tiia Säde, Siiri Luostarinen, Nea Rova

T13 60 m
1. Jasmina Venäläinen PyhäsU 8,86
2. Oona Majoinen JoensKa 9,06
3. Nea Immonen JoensKa 9,15
4. Petra Lappalainen JoensKa 9,24
4. Aada Kokko JoensKa 9,24
6. Elina Nivajärvi JoensKa 9,42
7. Enni Koljonen PyhäsU 9,77
8. Mira Yljälä PyhäsU 10,50
9. Pinja Saastamoinen PyhäsU 10,58
10. Aada Riikonen PyhäsU 10,76
Kilpailun ulkopuolella:
Veera Kontkanen PyhäsU 9,10
Hanna Lehvonen JoensKa 9,52
Sini Lehikoinen PyhäsU 9,62
Kerttu Räsänen PyhäsU 9,63
Ansa Hakala PyhäsU 9,80
Pilvi Turunen TuupovU 10,32

Erä 1 Tuuli: NWND
1. Oona Majoinen JoensKa 9,06
2. Petra Lappalainen JoensKa 9,24
3. Sini Lehikoinen PyhäsU 9,62
4. Pilvi Turunen TuupovU 10,32
5. Pinja Saastamoinen PyhäsU 10,58
Kilpailun ulkopuolella
Veera Kontkanen PyhäsU 9,10

Erä 2 Tuuli: NWND
1. Elina Nivajärvi JoensKa 9,42
2. Kerttu Räsänen PyhäsU 9,63
3. Ansa Hakala PyhäsU 9,80
4. Aada Riikonen PyhäsU 10,76
Kilpailun ulkopuolella
Hanna Lehvonen JoensKa 9,52

Erä 3 Tuuli: NWND
1. Jasmina Venäläinen PyhäsU 8,86
2. Nea Immonen JoensKa 9,15
3. Aada Kokko JoensKa 9,24
4. Enni Koljonen PyhäsU 9,77
5. Mira Yljälä PyhäsU 10,50

T13 1000 m
1. Veera Kontkanen PyhäsU 3.26,16
2. Peppi Soininen PyhäsU 3.41,50
3. Iitu Vuorma PyhäsU 3.49,26
4. Siiri Uusitalo PyhäsU 4.13,90
5. Ansa Hakala PyhäsU 4.17,78
6. Marikki Juntunen PyhäsU 4.18,30
7. Sanni Simanainen PyhäsU 4.19,88
Ulkop.kilpailun:
Tuuli Kinnunen JoensKa 3.36,06
Pilvi Turunen TuupovU 4.20,86

Erä 1
1. Tuuli Kinnunen JoensKa 3.36,06
2. Iitu Vuorma PyhäsU 3.49,26
3. Ansa Hakala PyhäsU 4.17,78
4. Sanni Simanainen PyhäsU 4.19,88
5. Pilvi Turunen TuupovU 4.20,86

Erä 2
1. Veera Kontkanen PyhäsU 3.26,16
2. Peppi Soininen PyhäsU 3.41,50
3. Siiri Uusitalo PyhäsU 4.13,90
4. Marikki Juntunen PyhäsU 4.18,30

T13 Korkeus
1. Kerttu Räsänen PyhäsU 130
2. Netta-Noora Lappalainen PyhäsU 120
2. Pilvi Turunen TuupovU 120
4. Hanna Lehvonen JoensKa 115
5. Nea Immonen JoensKa 110

T13 Keihäs
1. Sini Lehikoinen PyhäsU 23,95
2. Tuuli Kinnunen JoensKa 21,40
3. Karla Könönen PyhäsU 20,05
Ulkop.kilpailun:
Pilvi Turunen TuupovU 16,47

T13 4 x 100 m
1. Joensuun Kataja 57,30
Petra Lappalainen, Elina Nivajärvi, Nea Immonen, Aada Kokko
2. Pyhäselän Urheilijat 1 58,96
Sini Lehikoinen, Veera Kontkanen, Kerttu Räsänen, Jasmina
Venäläinen
3. Pyhäselän Urheilijat 1.03,16
Enni Koljonen, Ansa Hakala, Karla Könönen, Netta-Noora
Lappalainen

T15 100 m
1. Kati Nuutinen PyhäsU 13,79
2. Kaisa-Liisa Kainulainen JoensKa 13,98
3. Petra Väänänen JoensKa 14,00
4. Ada Pakarinen LieksU 14,32
5. Lumi Kärkkäinen JoensKa 14,84
6. Neea Liimatta PyhäsU 14,98
Kilpailun ulkopuolella
Peppi Ahponen PyhäsU 16,35
Amanda Oittinen PyhäsU 15,84

Erä 1 Tuuli: -2,8
1. Kaisa-Liisa Kainulainen JoensKa 13,98
2. Ada Pakarinen LieksU 14,32
3. Neea Liimatta PyhäsU 14,98
Kilpailun ulkopuolella
Peppi Ahponen PyhäsU 16,35

Erä 2 Tuuli: -0,7
1. Kati Nuutinen PyhäsU 13,79
2. Petra Väänänen JoensKa 14,00
3. Lumi Kärkkäinen JoensKa 14,84
Kilpailun ulkopuolella
Amanda Oittinen PyhäsU 15,84

T15 2000 m
1. Minerva Karppinen KitU 7.10,74
2. Jutta Nuutinen PyhäsU 8.07,66
3. Siiri Silvennoinen JoensKa 8.16,08
4. Peppi Ahponen PyhäsU 9.35,86

T15 Seiväs
1. Amanda Oittinen PyhäsU 165

T15 Kuula
1. Pinja Hulkko PyhäsU 9,45
2. Johanna Varis PyhäsU 9,10
3. Riina Kettunen LieksU 8,97
4. Nina Mutanen JoensKa 8,81
5. Riikka Lonkainen JoensKa 8,33

T15 4 x 100 m
1. Joensuun Kataja 53,08
Nina Mutanen, Kaisa-Liisa Kainulainen, Riikka Lonkainen, Petra
Väänänen
2. Pyhäselän Urheilijat 1 56,22
Neea Liimatta, Kati Nuutinen, Pinja Hulkko, Jutta Nuutinen

N17 200 m, Tuuli: -2,8

1. Hanna Siiskonen JoensKa 27,62
2. Paula Havukainen PyhäsU 28,38
Heidi Keronen OravisU DNS

N17 Kolmiloikka

1. Jenna Riikonen JoensKa 9,81
2. Jenni Nuutinen PyhäsU 9,76
Heidi Keronen OravisU DNS

N17 Kuula

1. Laura Karjunen PyhäsU 11,10
2. Essi Tynkkynen JoensKa 6,72
Kilpailun ulkopuolella:
Paula Havukainen PyhäsU 9,36
Jenni Nuutinen PyhäsU 10,84



[etusivu] [yleisurheilujaosto] [juttupörssi] [tulospörssi] [ranking]


Pyhäselän urheilijat