Pyhäselän urheilijat Sinettiseuralogo

Yleisurheilu Salibandy Lentopallo Hiihto Naisliikunta Forum
Etusivu
Ajankohtaista
Yleistä
Lemmenlava
Lajit
Liity
Kuvia
Kunniakierros
Totuusleikki
Linkkejä
Yhteystiedot
RÄÄKKYLÄ 12.5.2015

PyU:n juoksijat vahvoja KLL:n maastoissa

Viime kesänä radoilla kunnostautuneet juoksijat olivat vahvoja tiistaina Rääkkylässä pidetyissä Koululiikuntaliiton Pohjois-Karjalan mestaruusmaastoissa.

Mukana oli edellisvuoteen verrattuna ilahduttavan runsaasti juoksijoita, yhteensä 93.

Yhdeksän sarjan mestaruudet jakautuivat kaikkiaan viiden kunnan kesken: Kontiolahti 3, Tohmajärvi ja Joensuu 2 sekä Rääkkylä ja Kitee 1.

Viikonvaihteen SM-maastoissakin mukana olleet Eelis Hakala (PyU) ja Minerva Karppanen (KitU) olivat B-sarjan kärjessä. Nopeimman 3,4 km:n ajan juoksi uusi tuttavuus Kontiolahdesta: A-sarjan voittanut Kontiolahden Matti Hietanen.

C-tyttöjen ja E-poikien mestaruudet menivät PyU:n riveissä juokseville Kontkasen sisaruksille Veeralle ja Väinölle Kontiolahteen.

2,45 km:n nopeinta vauhtia piti Joensuuta edustanut PyU:n kaksikko Lassi Valta ja Samu Käyhkö, joka alitti 10 minuutin rajan.

Muut mestaruudet menivät Tohmajärven Ella Bergmanille (E-tytöt), Rääkkylän (PyU) Peppi Soiniselle (D-tytöt) ja Tohmajärven yllätysnimelle Erkki Raerinteelle (C-pojat).

Pyhäselän Urheilijoita seurana edustavat juoksijat ottivat muitakin kärkipään sijoituksia.

Siiri Uusitalo oli D-tyttöjen neljäs, Pauli Vuorma D-poikien kolmas, Iitu Vuorma C-tyttöjen neljäs sekä Aaro Nyholm ja Jimi Huuho C-poikien toinen ja kolmas.

Eero Könönen

Rääkkylä 12.5.2015

KLL:n pm-maastot, 93 juoksijaa:


E-tytöt (T10) 1,5 km
1. Ella Bergman Tohmajärvi 6,43
2. Sini Mustonen Nurmes 6,44
3. Mette Nevalainen Joensuu 7,35


E-pojat (P10) 1,5 km
1. Väinö Kontkanen Kontiolahti 5,21
2. Erno Tietäväinen Tohmajärvi 5,47
3. Otso Liimatta Nurmes 5,52
4. Pietari Bergman Tohmajärvi 5,54
5. Mikko Rönkkö Kontiolahti 5,57
6. Juuso Jormanainen Joensuu 6,30
7. Tuomas Karhu Tohmajärvi 6,31
8. Eeli Kinnunen Kontiolahti 6,39
9. Juuso Lauronen Nurmes 6,40
10. Jere Toivanen Rääkkylä 6,41
11. Santeri Lappalainen Rääkkylä 6,42
12. Veeti Hirvonen Rääkkylä 6,43
13. Jaakko Rönkkö Kontiolahti 6,45
14. Dmitri Pitkänen Rääkkylä 7,32
15. Jimi Tolvanen Rääkkylä 8,20


D-tytöt (T12) 2,45 km Aika
1. Peppi Soininen Rääkkylä 11,14
2. Siiri Luostarinen Liperi 11,17
3. Heta Siira Nurmes 11,53
4. Siiri Uusitalo Rääkkylä 12,05
5. Venla Vänskä Rääkkylä 12,07
6. Siiri Martikainen Lieksa 12,20
7. Emilia Varonen Tohmajärvi 12,39
8. Pilvi Turunen Joensuu 12,45
9. Mila Nevalainen Joensuu 13,10
10. Sirja Halonen Rääkkylä 13,21
11. Marjo Heikura Lieksa 13,30
12. Marleen Riet Tohmajärvi 14,37
13. Olivia Kuivalainen Kontiolahti 15,04


D-pojat (P12) 2,45 km
1. Lassi Valta Joensuu 9,52
2. Samu Käyhkö Joensuu 9,55
3. Pauli Vuorma Kontiolahti 10,04
4. Niko Hukka Kontiolahti 10,24
5. Arsi Tietäväinen Tohmajärvi 10,34
6. Ville Multanen Rääkkylä 10,36
7. Sakari Vallius Joensuu 10,47
8. Teemu Tahvanainen Joensuu 10,51
9. Jesse Piironen Kontiolahti 11,04
10. Henri Mustonen Nurmes 11,07
11. Valtteri Huovinen Tohmajärvi 11,30
12. Miro Pajarinen Kontiolahti 11,56
13. Veikko Pursiainen Nurmes 12,43
14. Eevert Turunen Kontiolahti 12,46
15. Veikko Siira Nurmes 13,28
16. Väinö Nykänen Rääkkylä 13,32
17. Anssi Laasonen Rääkkylä 13,35
18. Mikael Toivonen Rääkkylä 15,33
19. Topi Laakkonen Rääkkylä 17,41
20. Joona Pennanen Rääkkylä 17,42

C-tytöt (T14) 2,45 km Aika
1. Veera Kontkanen Kontiolahti 9,46
2. Nea Pirhonen Tohmajärvi 10,10
3. Tuuli Kinnunen Kontiolahti 10,16
4. Iitu Vuorma Kontiolahti 10,35
5. Noora Könönen Kontiolahti 10,45
6. Emilia Kinnunen Kontiolahti 11,03
7. Tinja Lakkonen Tohmajärvi 11,17
8. Venla Liukka Tohmajärvi 11,58
9. Tuuli Turunen Joensuu 12,47

C-pojat (P14) 2,45 km
1. Erkki Raerinne Tohmajärvi 9,07
2. Aaro Nyholm Polvijärvi 9,12
3. Jimi Huuho Kitee 9,13
4. Vilko Ahlholm Rääkkylä 9,40
5. Kalle Ruokolainen Joensuu 9,48
6. Joonas Puhakka Joensuu 10,05
7. Alpi Ahlholm Rääkkylä 10,08
8. Riku-Petteri Lukkarinen Kontiolahti 10,12
9. Daniil Rautiainen Rääkkylä 10,47
10. Kaapo Harinen Rääkkylä 11,57
11. Eetu-Pekka Horttanainen Joensuu 12,29
12. Tero Tikkanen Rääkkylä 12,30
13. Severi Ikonen Joensuu 12,52
14. Elias Kirjavainen Rääkkylä 13,23

B-tytöt (N16) 3,4 km
1. Minerva Karppanen Kitee 13,42
2. Siiri Silvennoinen Kontiolahti 15,03
3. Emma Säde Kontiolahti 15,11
4. Annika Piiparinen Lieksa 15,22
5. Nenna Lukkarinen Kontiolahti 16,03
6. Pipsa Pesonen Tohmajärvi 18,50

B-Pojat (M16) 3,4 km
1. Eelis Hakala Joensuu 12,51
2. Eppu Honkanen Lieksa 13,03
3. Oskari Silvennoinen Kontiolahti 13,11
4. Elias Kortelainen Nurmes 13,17
5. Aapo Saastamoinen Lieksa 13,27
6. Olli Kosonen Tohmajärvi 13,40
7. Riku Ikonen Kitee 13,46
8. Elias Liukka Tohmajärvi 13,50
9. Pieti Liukka Tohmajärvi 14,40
10. Matias Leskinen Kitee 17,35
11. Eetu Räsänen Kitee 17,36

A-pojat (M18) 3,4 km
1. Matti Hietanen Kontiolahti 12,12
2. Aki Piiparinen Lieksa 12,35

[etusivu] [yleisurheilujaosto] [juttupörssi] [tulospörssi] [ranking]


Pyhäselän urheilijat