Pyhäselän urheilijat Sinettiseuralogo

Yleisurheilu Salibandy Lentopallo Hiihto Naisliikunta Forum
Etusivu
Ajankohtaista
Yleistä
Lemmenlava
Lajit
Liity
Kuvia
Kunniakierros
Totuusleikki
Linkkejä
Yhteystiedot

Karkkulaiset mitaleilla aluemestaruusmaastoissa

Vain kaksi juoksijaa Pohjois-Karjalasta osallistui lauantaina Pieksämäellä pidettyihin itäisen alueen mestaruusmaastoihin.

Erilliset 17-19-vuotiaiden ja yleisten sarjojen pm-maastot loppuivat muutama vuosi sitten. Tilalle tulleet aluemaastot eivät ole saaneet juoksijoita liikkeelle, sillä Pieksämäen maastoihin osallistui kolmesta piiristä (Pohjois-Karjala, Etelä-Savo, Pohjois-Savo) vain 27 juoksijaa sekä kaksi ulkopuolista kilpailijaa.

Pyhäselän Urheilijoiden hiihtäjä-juoksija Laura Karkkulainen oli tasaisen naisten 4 km:n kilpailun kolmas (aluekisan 2:nen) vain 16 sekuntia Kuopion Maria Murtorinteelle hävinneenä ja velipoika Jussi Karkkulainen oli samoin 19-vuotiaiden kolmas 39 sekuntia Kuopion Samu Mikkosen perässä.

Karkkulaiset ovat mukana myös viikon päästä Imatralla pidettävissä SM-maastoissa, joihin Pohjois-Karjalasta osallistuu noin 20 juoksijaa.

Mukana on myös paluuta SM-tasolle tekevä Yrjö Pesonen, 51, joka puolustaa Katajan värejä miesten 12 kilometrin kilpailussa. Katajalla on 12 kilometrillä myös joukkue, kun Pesosen lisäksi matkalle starttaavat Oskari Pennanen ja suunnistaja-juoksija Simo-Pekka Fincke.

Eero Könönen

-------------------------------

Pieksämäki 2.5.2015

Itäisen alueen mestaruusmaastot


M 6 km: 1) Antti Nisonen MikkKV 24.56, 2) Olli Hiltunen VarkKV 25.02, 3) Joni Jäntti SavonlRi 25.07, 4) Arttu Kärkiö KeitKu 25.10, 5) Juho Rönkkö VierKo 25.35, 6) Jesse Miettinen KarttU 27.34

M19 4 km: 1) Samu Mikkonen KuopRe 12.36, 2) Mikko Hirvonen KuopRe 13.04, 3) Jussi Karkkulainen PyhäsU 13.15, 4) Jari Turtiainen SavonlRi 14.59

M17 4 km: 1) Sami Väistö LeppävVi 14.42, 2) Juuso Kolari VarkKV 15.24

N 4 km: 1) Maria Murtorinne KuopRe 14.39, 2) Mona Jäppinen PorvU (ulkop.kilp) 14.40, 3) Laura Karkkulainen PyhäsU 14.55, 4) Anne-Marika Partanen KuopRe 15.20, 5) Katri Niemistö JyväskKU 15.33, 6) Anni Lehtonen KuopRe 16.13

N19 4 km: 1) Satu Kähkönen SiilPo 16.14, 2) Roosa Väistö LeppävVi 18.32, 3) Eveliina Usvalaakso SavonlRi 18.44

N17 4 km: 1) Noora Tivinen MikkKV 15.47, 2) Iiris Moisio KuopRe 15.48, 3) Elli Hiltunen VarkKV 16.22, 4) Aino Varkoi KuopRe 16.47, 5) Veera Mensonen MaanMa 17.14, 6) Laura Ollikainen VarkKV 17.41, 7) Johanna Laakkonen KuopRe 18.21, 8) Milla Purhonen JuvU 18.30







[etusivu] [yleisurheilujaosto] [juttupörssi] [tulospörssi] [ranking]


Pyhäselän urheilijat