Pyhäselän urheilijat Sinettiseuralogo

Yleisurheilu Salibandy Lentopallo Hiihto Naisliikunta Forum
Etusivu
Ajankohtaista
Yleistä
Lemmenlava
Lajit
Liity
Kuvia
Kunniakierros
Totuusleikki
Linkkejä
Yhteystiedot

KUOPIO 31.1.2015



Ville Halonen, Riina Hassinen ja Toivo Voutilainen PyU:sta osallistuivat erinomaisella menestyksellä lauantaina Kuopiossa alkaneisiin Pohjois-Savon avoimiin pm-hallikisoihin .

Ville voitti 15-vuotiaiden kuulan omalla ennätyksellään 14.70 ja Riina, 14, hyppäsi 15-vuotiaiden korkeushypyn kakkoseksi samoin omalla ennätyksellään ja ikäluokan SM-rajan ylityksellä 148.

Harri Turusen valmennuksessa oleva Riina paransi Joensuussa viikko sitten hyppäämäänsä ennätystään kolmella sentillä ja SM-raja (147) ylittyi sentillä.

Villen tulos yltää tällä hetkellä 15-vuotiaiden kuulatilaston kakkoseksi ja ylittää samoin reilusti SM-kisarajan. Riina on 14-vuotiaiden korkeustilaston 11:ntenä.

70-vuotiaiden kuulan paras oli Toivo Voutilainen tuloksella 9.28.

Pohjois-Savon kilpailut Kuopio 31.1.2015

Miehet

M 60 m
1 Severi Kosonen SavonlRie 11.11.98 7.09 PB
2 Pyry-Pekka Härkönen KuopRei 16.1.95 7.16 PB
3 Riku Rundelin VarkKV 31.1.96 7.32 PB
4 Ilpo Kantanen SuonVa 5.1.92 7.43 PB
5 Sami Kääriäinen VarkKV 27.11.92 7.61
Joona Kokkola ValtVa 3.9.92 DNS
Alkuerät
1. erä
1 Pyry-Pekka Härkönen KuopRei 16.1.95 7.20
1 Riku Rundelin VarkKV 31.1.96 7.35
2 Sami Kääriäinen VarkKV 27.11.92 7.59
3 Ville Hyttinen KuopRei 5.9.97 7.68 SB
4 Joonas Mikkanen LahdA 23.9.92 8.18 SB
2. erä
1 Joona Kokkola ValtVa 3.9.92 7.10 SB
2 Severi Kosonen SavonlRie 11.11.98 7.21
3 Ilpo Kantanen SuonVa 5.1.92 7.48
4 Antti Tanhuamäki SavonlRie 1.10.88 7.62 SB
5 Mikke Paajanen MikkKV 28.12.95 8.54 PB

M 200 m - ylipitkä rata/oversized
1. erä
1 Juho Pirskanen KuopRei 12.8.96 22.94 PB
2 Severi Kosonen SavonlRie 11.11.98 23.51 PB
3 Joona Välipakka KuopRei 10.2.98 23.60 PB
4 Tatu Rundelin VarkKV 1.2.98 24.38 PB
2. erä
1 Ville Keskinen KuopRei 19.5.95 23.13 PB
2 Tomi Valtanen KuopRei 23.12.86 23.85 PB
3 Sami Kääriäinen VarkKV 27.11.92 24.34 SB
4 Antti Tanhuamäki SavonlRie 1.10.88 24.43 PB
3. erä
1 Eliel Pohjolainen KuopRei 19.1.99 23.42 PB
2 Juuso Kolari VarkKV 25.4.98 24.05 PB
3 Tommi Halonen IisVi 25.2.99 25.51 PB
4 Mikke Paajanen MikkKV 28.12.95 27.92 PB

M 800 m - ylipitkä rata/oversized
1 Jari Räsänen JoensKa 6.1.87 1:55.32 SB
2 Sami Hänninen KuopRei 13.11.96 1:55.92 PB
3 Juho Pirskanen KuopRei 12.8.96 1:56.24 PB
4 Dennis Rehnström JyväskKU 12.9.86 1:57.24 PB
5 Jussi Huuskonen JyväskKU 24.1.92 1:57.43 PB
6 Jukka Kaukola KuopRei 3.6.64 2:08.71 PB

M 3000 m - ylipitkä rata/oversized
1 Samu Mikkonen KuopRei 8.7.96 8:43.26 PB
2 Jani Ylisaukko-oja ArcticA 15.6.92 8:47.24 PB
3 Teemu Toivanen LeppävVi 24.2.78 8:55.91 SB
4 Ossi Peltoniemi YlikNM 11.10.86 9:02.33 SB
5 Arttu Kärkiö KeitKu 8.3.87 9:12.68 PB
6 Väinö Klemola KuopRei 16.6.82 9:20.37 SB
7 Janne Heikkinen KuopRei 7.11.88 9:24.07 SB
8 Tuomo Kaalimaa KeitKu 4.4.80 10:18.33 PB
9 Joonas Pyykönen ValtVa 25.4.97 10:52.16 PB
Olli Pulkkanen KuopRei 8.12.81 DNF

M Seiväs/PV
1 Petri Laitinen KangasnKa 6.5.66 4.20
4.20/2 4.40/XXX

M Kolmiloikka/TJ
1 Ilpo Kantanen SuonVa 5.1.92 14.32 PB
2 Dmitry Reznikov KuopRei 8.11.93 14.03 PB

M Kuula/SP
1 Panu Tirkkonen KeitKu 25.2.97 16.03 PB
X 13.46 14.60 14.90 15.35 16.03
2 Joona Matilainen MikkKV 17.4.90 13.51 PB
12.88 X X 13.11 13.51 X
3 Lassi-Pekka Korhonen KaavKai 23.4.97 11.32 PB
10.65 11.03 X 11.32 X 11.25

M17 60 m
1 Joona Välipakka KuopRei 10.2.98 7.31
2 Eliel Pohjolainen KuopRei 19.1.99 7.34 PB
3 Niko Vartiainen HeinävYU 28.10.99 7.46
4 Tatu Rundelin VarkKV 1.2.98 7.58 PB
5 Roni Burtsov LapinlVe 16.2.98 7.61 PB
6 Juuso Kolari VarkKV 25.4.98 7.62 PB
1. erä
1 Joona Välipakka KuopRei 10.2.98 7.27 PB
2 Tatu Rundelin VarkKV 1.2.98 7.59
3 Roni Burtsov LapinlVe 16.2.98 7.68
4 Elias Kokkonen KuopRei 23.3.98 7.78 PB
2. erä
1 Eliel Pohjolainen KuopRei 19.1.99 7.41
2 Niko Vartiainen HeinävYU 28.10.99 7.44 PB
3 Juuso Kolari VarkKV 25.4.98 7.71
4 Tommi Halonen IisVi 25.2.99 7.90 PB

M17 800 m - ylipitkä rata/oversized
1 Niko Dahl HeinävYU 29.5.99 2:10.52 PB
2 Roni Tirkkonen KuopRei 1.5.01 2:21.83

M17 Korkeus/HJ
1 Joona Välipakka KuopRei 10.2.98 1.70
1.55/1 1.60/1 1.65/1 1.70/1
2 Elias Kokkonen KuopRei 23.3.98 1.55 PB
1.45/1 1.50/1 1.55/2 1.60/XXX

M17 Kuula/SP
1 Lauri Lindqvist SiilPo 31.12.98 15.32 SB
X X X 15.32 X X
2 Joona Välipakka KuopRei 10.2.98 13.47 PB
12.62 13.47 X X X X
3 Elias Kokkonen KuopRei 23.3.98 10.28 PB
X X 10.28 X X 10.05

P15 60 m
1. erä
1 Ari Saastamoinen KeitKu 25.9.00 7.97
2 Kaapo Kolari VarkKV 7.8.00 8.24 PB
3 Johannes Harakka LeppävVi 15.1.00 8.29 PB
4 Joonas Nupponen KuopRei 31.10.01 8.60 PB
5 Lauri Tossavainen SavonlRie 12.9.01 9.04
6 Juho Ikonen VarkKV 25.6.01 9.62
2. erä
1 Joonas Liukkonen JuvU 1.3.00 7.60 PB
2 Kimmo Paanila KuopRei 3.5.00 8.30 PB
3 Eemil Kokkonen KuopRei 23.10.01 9.05 PB
3. erä
1 Eeki Kokkonen LieksU 17.2.00 8.07
2 Lauri Hautamaa VarkKV 7.8.00 8.47 PB
3 Severi Niittymäki SavonlRie 17.11.01 8.83
4 Juho Savolainen KuopRei 1.2.01 8.93

P15 1000 m - ylipitkä rata/oversized
1 Juho Savolainen KuopRei 1.2.01 3:04.74 PB
2 Veli-Matti Koistinen VarkKV 24.7.00 3:07.44 PB
3 Joonas Nupponen KuopRei 31.10.01 3:09.19 PB
4 Kaapo Kolari VarkKV 7.8.00 3:16.05 PB
5 Lauri Tossavainen SavonlRie 12.9.01 3:39.49 PB

P15 Korkeus/HJ
1 Johannes Harakka LeppävVi 15.1.00 1.60 PB
1.55/1 1.60/1 1.65/XXX
2 Ari Saastamoinen KeitKu 25.9.00 1.60 PB
1.40/0 1.45/0 1.50/1 1.55/2 1.60/2 1.65/XXX
3 Lauri Hautamaa VarkKV 7.8.00 1.55 PB
1.40/1 1.45/1 1.50/1 1.55/3 1.60/XXX
3 Eeki Kokkonen LieksU 17.2.00 1.55
1.45/1 1.50/1 1.55/3 1.60/XXX
5 Severi Niittymäki SavonlRie 17.11.01 1.50 PB
1.30/1 1.35/1 1.40/1 1.45/1 1.50/3 1.55/XXX
6 Juho Varkoi KuopRei 30.7.01 1.45 PB
1.30/1 1.35/2 1.40/2 1.45/2 1.50/XXX
7 Eemil Kokkonen KuopRei 23.10.01 1.45 PB
1.20/1 1.30/1 1.35/1 1.40/1 1.45/3 1.50/XXX

P15 Kolmiloikka/TJ
1 Johannes Harakka LeppävVi 15.1.00 10.94 PB
2 Juho Varkoi KuopRei 30.7.01 10.26 PB
3 Eemil Kokkonen KuopRei 23.10.01 9.19 PB
8.77/0.0 8.96/0.0 9.19/0.0 8.92/0.0

P15 Kuula/SP
1 Ville Halonen PyhäsU 24.1.00 14.70 PB
13.91 14.07 14.49 14.67 14.70 14.40
2 Ari Saastamoinen KeitKu 25.9.00 13.99 PB
11.82 12.61 13.12 X 12.82 13.99
3 Kaapo Kolari VarkKV 7.8.00 12.97 PB
11.22 12.48 12.97 12.65 12.53 12.43
4 Aapo Loikkanen LeppävVi 16.4.00 11.90 PB
11.14 11.90 X X 11.09 X
5 Juuso Vanhanen KuopRei 27.10.01 10.78
10.35 X X 10.51 X 10.78
6 Johannes Harakka LeppävVi 15.1.00 10.47
10.47 10.15 X X X X

P13 60 m
1. erä
1 Richard Liemula KuopRei 24.6.02 8.68
2 Jooseppi Sallinen SavonlRie 25.6.03 9.56 SB
3 Eetu Kammonen SiilPo 7.3.03 9.67 PB
4 Jesse Paunonen SavonlRie 24.11.02 9.98 PB
2. erä
1 Albert Vauhkonen LapinlVe 26.9.02 8.30
2 Viljami Aittokoski LapinlVe 13.3.02 8.59 PB
3 Miska Pousi KuopRei 18.10.03 9.13 PB
4 Konsta Huusari VarkKV 19.4.03 9.32 PB

P13 600 m - ylipitkä rata/oversized
1 Albert Vauhkonen LapinlVe 26.9.02 1:46.58 PB
2 Viljami Aittokoski LapinlVe 13.3.02 1:51.49 PB
3 Matti Pousi KuopRei 18.10.03 1:57.83 PB
4 Miska Pousi KuopRei 18.10.03 1:58.85 PB
5 Jooseppi Sallinen SavonlRie 25.6.03 2:03.55 PB

P13 Korkeus/HJ
1 Karel Sylla JuankKuo 11.11.02 1.45 PB
1.21/1 1.26/1 1.31/1 1.36/1 1.41/2 1.45/2 1.48/XX-
2 Miska Käyhkö SavonlRie 4.7.03 1.36
1.21/1 1.26/1 1.31/1 1.36/2 1.41/XXX
3 Richard Liemula KuopRei 24.6.02 1.36
1.21/1 1.26/2 1.31/2 1.36/2 1.41/XXX
4 Matti Pousi KuopRei 18.10.03 1.31 PB
1.11/1 1.16/1 1.21/1 1.26/3 1.31/3 1.36/XXX
5 Konsta Huusari VarkKV 19.4.03 1.26 PB
1.16/1 1.21/2 1.26/1 1.31/XXX
6 Niilopekka Muhonen KivijKi 28.2.06 1.26 PB
1.16/1 1.21/1 1.26/2 1.31/XXX
7 Eetu Kammonen SiilPo 7.3.03 1.21 PB
1.11/1 1.16/1 1.21/1 1.26/XXX

P13 Seiväs/PV
1 Miska Käyhkö SavonlRie 4.7.03 1.90 SB
1.60/1 1.70/1 1.80/1 1.90/2 2.00/XXX
2 Patrik Martikainen VarkKV 27.2.03 1.60 PB
1.20/1 1.30/1 1.40/2 1.50/1 1.60/1 1.70/XXX

P13 Kolmiloikka/TJ
1 Miska Pousi KuopRei 18.10.03 8.89 PB
8.50/0.0 X/0.0 8.44/0.0 8.89/0.0
2 Karel Sylla JuankKuo 11.11.02 8.72 PB
8.40/0.0 X/0.0 8.72/0.0 7.93/0.0
3 Eetu Kammonen SiilPo 7.3.03 8.24 PB
X/0.0 7.98/0.0 8.24/0.0 7.52/0.0
4 Patrik Martikainen VarkKV 27.2.03 7.28 PB
7.19/0.0 X/0.0 6.88/0.0 7.28/0.0

P11 60 m
1. erä
1 Niko Koponen KuopRei 14.1.05 9.67 PB
2 Jimi Jantunen VarkKV 20.10.05 9.86 PB
4 Aku Kulju IisVi 15.7.04 10.07 PB
2. erä
1 Matias Perälä IisVi 3.6.05 9.65 PB
2 Veeti Paavola SiilPo 30.3.05 9.82 PB
3 Ville Kujala JuankKuo 14.8.04 9.84 PB
4 Riku Tenhunen SiilPo 18.5.04 10.08 PB

P11 600 m - ylipitkä rata/oversized
2 Jasper Nupponen KuopRei 24.3.04 2:05.45 PB

P11 Pituus/LJ (1 m ponnistusalue/zone)
1 Matias Perälä IisVi 3.6.05 3.88 PB
3.82/0.0 3.85/0.0 3.80/0.0 3.88/0.0
2 Niko Koponen KuopRei 14.1.05 3.85 PB
3.85/0.0 X/0.0 3.58/0.0 X/0.0
3 Aku Kulju IisVi 15.7.04 3.84 PB
3.74/0.0 3.84/0.0 3.64/0.0 3.77/0.0
4 Riku Tenhunen SiilPo 18.5.04 3.76 PB
3.63/0.0 3.76/0.0 3.66/0.0 3.74/0.0
6 Niilopekka Muhonen KivijKi 28.2.06 3.65 PB
3.65/0.0 3.48/0.0 3.02/0.0
7 Jasper Nupponen KuopRei 24.3.04 3.55 PB
3.50/0.0 3.55/0.0 3.39/0.0 3.49/0.0
8 Veeti Paavola SiilPo 30.3.05 3.44 PB
3.39/0.0 3.44/0.0 X/0.0 3.39/0.0
9 Eeli Kinnunen JoensKa 11.3.05 3.31 PB
2.15/0.0 3.31/0.0 3.12/0.0 3.19/0.0
10 Jiri Jantunen VarkKV 20.10.05 2.55 PB
2.48/0.0 2.38/0.0 2.55/0.0 2.42/0.0

P11 Kuula/SP
1 Riku Tenhunen SiilPo 18.5.04 9.77 PB
2 Eeli Kinnunen JoensKa 11.3.05 7.61 PB
3 Veeti Paavola SiilPo 30.3.05 7.08 PB
4 Ville Kujala JuankKuo 14.8.04 6.78 PB
5 Matias Perälä IisVi 3.6.05 6.61 PB

P9 40 m
1. erä
1 Samu Miettinen SiilPo 2.2.06 7.10 PB
2 Elias Vanhanen KuopRei 14.1.07 7.23 PB
3 Akseli Kirjavainen KuopRei 6.8.06 7.49 PB
2. erä
1 Elmer Vauhkonen LapinlVe 3.1.06 6.53 PB
2 Topi Räsänen ViitVie 11.7.06 7.03 PB
3 Niilopekka Muhonen KivijKi 28.2.06 7.05 PB
5 Kaapo Korhonen SiilPo 19.4.06 7.85 PB
3. erä
1 Toni Koponen KuopRei 05 7.32 PB
2 Alex Kraft SiilPo 17.3.06 7.60 PB
3 Eevert Happonen KuopRei 7.6.07 8.32 PB
4 Eeti Soininen SiilPo 17.3.07 8.70 PB

P9 600 m - ylipitkä rata/oversized
1 Elmer Vauhkonen LapinlVe 3.1.06 2:08.20 PB
2 Elias Vanhanen KuopRei 14.1.07 2:12.25 PB
3 Samu Miettinen SiilPo 2.2.06 2:17.04 PB
4 Alex Kraft SiilPo 17.3.06 2:19.66 PB
5 Akseli Kirjavainen KuopRei 6.8.06 2:21.34 PB
7 Eeti Soininen SiilPo 17.3.07 2:41.42 PB

P9 Pituus/LJ (1 m ponnistusalue/zone)
1 Topi Räsänen ViitVie 11.7.06 3.45
3.45/0.0 X/0.0 3.40/0.0 X/0.0
2 Samu Miettinen SiilPo 2.2.06 3.37 PB
3.37/0.0 3.34/0.0 3.23/0.0 3.31/0.0
3 Elias Vanhanen KuopRei 14.1.07 3.34 PB
3.34/0.0 3.17/0.0 X/0.0 3.06/0.0
4 Risto Jääskeläinen HeinävYU 19.1.06 3.03 PB
2.97/0.0 3.03/0.0 2.95/0.0 2.91/0.0
5 Akseli Kirjavainen KuopRei 6.8.06 2.79 PB
X/0.0 2.78/0.0 2.72/0.0 2.79/0.0
6 Kaapo Korhonen SiilPo 19.4.06 2.62 PB
2.62/0.0 2.28/0.0
7 Eeti Soininen SiilPo 17.3.07 2.37 PB
2.37/0.0 2.11/0.0 2.25/0.0 2.36/0.0
8 Eevert Happonen KuopRei 7.6.07 2.27 PB
2.25/0.0 2.23/0.0 2.27/0.0 2.27/0.0

P9 Pallo/Ball
1 Topi Parviainen TuupovU 28.9.06 43.00 PB
43.56
2 Topi Räsänen ViitVie 11.7.06 33.00 PB
33.81
3 Kaapo Korhonen SiilPo 19.4.06 29.00 PB
29.61
4 Samu Miettinen SiilPo 2.2.06 27.00 PB
27.72
5 Risto Jääskeläinen HeinävYU 19.1.06 25.00 PB
25.08
6 Elias Vanhanen KuopRei 14.1.07 24.00 PB
24.02
8 Akseli Kirjavainen KuopRei 6.8.06 17.00 PB
17.27
9 Eevert Happonen KuopRei 7.6.07 13.00 PB
13.70
10 Eeti Soininen SiilPo 17.3.07 11.00 PB
11.41

M85 60 m
1 Viljo Hyvölä IisVi 3.1.29 13.58 PB

M85 Kuula/SP
1 Viljo Hyvölä IisVi 3.1.29 7.89 PB
7.24 7.43 6.63 7.34 6.33 7.89

M70 Kuula/SP
1 Toivo Voutilainen PyhäsU 27.12.41 9.28 SB
9.28 9.16 9.26 X 8.83 9.24
2 Juhani Mikkilä (SyvNou) 21.3.42 8.87 SB
8.41 8.59 8.87 8.76 X X

M65 800 m - ylipitkä rata/oversized
1 Markku Paukkonen LeppävU 16.10.50 2:41.90 SB
2 Olavi Miettinen KuopRei 21.11.47 2:45.72 SB
3 Mikko Häiväläinen MaanMa 2.10.49 3:03.02 PB

M65 3000 m - ylipitkä rata/oversized
1 Markku Paukkonen LeppävU 16.10.50 11:35.24 SB

M65 Kuula/SP
1 Juhani Tenhunen KuopRei 48 10.51 SB
9.68 10.03 10.47 10.17 10.51 10.06
2 Mauri Laaksonen KuopRei 14.10.46 9.12 PB
9.12 X 8.08 X 8.24 8.97
3 Erkki Mikkilä (SyvNou) 21.6.46 7.96 SB
7.95 7.67 7.96 7.61 7.35 7.58

M60 800 m - ylipitkä rata/oversized
1 Hannu Haapalainen KuopRei 1.7.55 2:43.99 SB

M60 Kuula/SP
1 Ahti Honkanen JoensKa 25.10.54 11.98
11.79 X 11.69 11.84 X 11.98
2 Martti Miettinen (SyvNou) 26.4.51 9.48 SB
8.91 9.14 9.26 9.38 9.48 9.47

M55 3000 m - ylipitkä rata/oversized
1 Ossi Manninen MäntylVe 1.3.59 11:03.40 SB

M55 Kuula/SP
1 Jarmo Matilainen MikkKV 10.87 SB
10.87 10.46 X X 10.25 10.45

M50 Kuula/SP
1 Jari Nevalainen PolvijU 19.2.64 12.22 PB
12.22 12.07 X X 11.77 11.67
2 Seppo Julkunen LeppävU 64 9.24 PB
X 9.04 9.18 8.94 9.24 8.99

M45 60 m
1 Tomi P. Julkunen KuopRei 15.1.67 8.02 SB

M45 Kuula/SP
1 Arto Tikkanen KiuruvU 11.55 PB
11.55 11.36 10.49 X 10.77 X
2 Pauli Havukainen JoensKa 27.4.67 11.30 SB
11.30 10.97 X X 11.23 11.30

M40 60 m
1 Juhapekka Tuomainen LapinlVe 25.12.73 7.66 SB


Naiset


N 60 m
1 Aino Mikkola KuopRei 28.10.93 7.74 PB
2 Annika Haverinen KajKi 21.11.99 7.81
3 Petra-Sofia Laakso SavonlRie 6.4.99 7.94 PB
4 Ella Kumpulainen SavonlRie 18.11.88 8.08 PB
5 Emilia Poimaa KuopRei 2.7.93 8.15 PB
6 Susanna Seppänen VarkKV 17.1.96 8.43
Alkuerät
1. erä
1 Aino Mikkola KuopRei 28.10.93 7.83
2 Petra-Sofia Laakso SavonlRie 6.4.99 8.00
3 Susanna Seppänen VarkKV 17.1.96 8.36 PB
4 Aida-Linnea Kukila JuankKuo 5.8.97 8.79 PB
5 Eveliina Koskinen VarkKV 4.3.95 8.84
2. erä
1 Annika Haverinen KajKi 21.11.99 7.98
2 Ella Kumpulainen SavonlRie 18.11.88 8.12
3 Emilia Poimaa KuopRei 2.7.93 8.17
4 Iida Kokko JoensKa 28.1.96 8.38 PB
5 Laura Lundberg VarkKV 8.80

N 200 m - ylipitkä rata/oversized
1. erä
1 Pinja Horppu SavonlRie 25.10.96 27.01 PB
2 Annika Luukkainen SavonlRie 14.1.96 27.60 PB
3 Jessica Miettinen KuopRei 24.6.98 27.89 PB
4 Laura Risto KuopRei 8.4.99 28.32 PB
2. erä
1 Sandra-Sofia Kosonen SavonlRie 7.10.00 26.17 PB
2 Reetta Joronen SavonlRie 19.5.00 27.08 PB
3 Juulia Julkunen KuopRei 28.11.98 27.55 PB
4 Marianne Pitkänen KuopRei 19.1.94 28.69 SB
3. erä
1 Petra-Sofia Laakso SavonlRie 6.4.99 26.89 PB
2 Anni Kaukola KuopRei 12.1.97 28.40 PB
3 Emilia Raatikainen KuopRei 8.6.97 28.85 PB
4 Laura Lundberg VarkKV 29.98
5 Niina Asikainen JuankKuo 17.2.99 30.05 PB
4. erä
1 Taru Karejoki JoensKa 15.7.87 25.82 SB
2 Emilia Poimaa KuopRei 2.7.93 26.55 PB
3 Ella Kumpulainen SavonlRie 18.11.88 26.60 PB
4 Pipsa Lundberg VarkKV 24.1.00 27.69
5 Eveliina Koskinen VarkKV 4.3.95 29.32 PB
5. erä
1 Kirsi Pekkanen KuopRei 18.2.95 25.19 PB
2 Aino Mikkola KuopRei 28.10.93 25.94 PB
3 Eveliina Kumpulainen KuopRei 5.5.99 26.62 PB
4 Iida Mäkelä SavonlRie 5.2.99 27.62 PB
5 Hanna Siiskonen JoensKa 24.3.99 28.30

N 800 m - ylipitkä rata/oversized
1 Marianne Pitkänen KuopRei 19.1.94 2:17.48 SB
2 Maria Murtorinne KuopRei 7.3.90 2:17.98 PB
3 Annika Zerkych - 2:21.81 PB
4 Aida-Linnea Kukila JuankKuo 5.8.97 2:23.87 PB
5 Maria Mäkitalo PaimU 4.11.93 2:32.20 SB
6 Sara Hänninen KuopRei 13.11.96 2:38.10 PB

N Seiväs/PV
1 Soile Koponen LeppävVi 25.11.97 3.40
3.30/2 3.40/1 3.50/XXX

N Kolmiloikka/TJ
1 Janika Heikkinen VarkKV 18.6.93 11.25 PB
X/0.0 1.15/0.0 1.20/0.0 0.80/0.0 1.25/0.0
2 Iida Kokko JoensKa 28.1.96 10.97 PB
X/0.0 0.73/0.0 0.92/0.0 0.88/0.0 0.97/0.0

N Kuula/SP
1 Tara Tuominen UudKK 21.11.93 13.81 PB
13.46 13.37 X 13.81 13.79 13.67
2 Eveliina Rouvali KuopRei 16.4.97 13.49
X X 13.49 X X X
3 Henna Sallinen SavonlRie 12.11.98 12.15
11.60 12.06 X X 12.15 X
4 Tiia Tirkkonen KeitKu 27.1.95 10.39
10.39 X X 10.25 X X
5 Annika Luukkainen SavonlRie 14.1.96 10.37 PB
9.99 X 9.66 10.37 X 9.96

N17 60 m
1 Laura Ollikainen VarkKV 19.1.98 8.09 PB
2 Juulia Julkunen KuopRei 28.11.98 8.21
3 Eveliina Kumpulainen KuopRei 5.5.99 8.28
4 Johanna Sairanen SavonlRie 16.2.98 8.31 PB
5 Laura Risto KuopRei 8.4.99 8.34 SB
6 Iida Mäkelä SavonlRie 5.2.99 8.35
1. erä
1 Eveliina Kumpulainen KuopRei 5.5.99 8.16 PB
2 Iida Mäkelä SavonlRie 5.2.99 8.38
3 Hanna Siiskonen JoensKa 24.3.99 8.52 SB
4 Ilona Ikäheimo KuopRei 1.5.99 8.64
5 Johanna Seppänen VarkKV 21.3.98 9.08 PB
6 Niina Ollikainen VarkKV 13.6.99 9.36 PB
2. erä
1 Juulia Julkunen KuopRei 28.11.98 8.22
2 Johanna Sairanen SavonlRie 16.2.98 8.40
3 Moona Kokkonen LieksU 23.10.98 8.57
4 Elli Hiltunen VarkKV 13.8.99 8.58 PB
5 Vilja Hautamaa VarkKV 20.2.98 8.85 SB
6 Jaana Tolppanen KaavKai 14.12.99 9.18 PB
3. erä
1 Laura Ollikainen VarkKV 19.1.98 8.12
2 Laura Risto KuopRei 8.4.99 8.42
3 Isla Hahl KuopRei 12.8.98 8.50
4 Niina Asikainen JuankKuo 17.2.99 8.77 SB
5 Miida-Tuulia Kukila JuankKuo 20.9.99 9.16 PB

N17 800 m - ylipitkä rata/oversized
1 Veera Mensonen MaanMa 1.8.99 2:28.49 PB
2 Miida-Tuulia Kukila JuankKuo 20.9.99 2:29.80 PB
3 Elli Hiltunen VarkKV 13.8.99 2:31.53 PB
4 Milla Purhonen JuvU 4.3.99 2:34.61 PB

N17 Korkeus/HJ
1 Moona Kokkonen LieksU 23.10.98 1.63
1.54/1 1.60/2 1.63/2 1.68/XXX
2 Laura Ollikainen VarkKV 19.1.98 1.51 SB
1.40/1 1.45/1 1.48/2 1.51/2 1.54/XXX
3 Iida Mäkelä SavonlRie 5.2.99 1.45 PB
1.30/1 1.35/1 1.40/1 1.45/2 1.48/XXX
4 Johanna Seppänen VarkKV 21.3.98 1.40 PB
1.25/1 1.30/1 1.35/1 1.40/2 1.45/XXX

N17 Kolmiloikka/TJ
1 Johanna Sairanen SavonlRie 16.2.98 10.71 SB
X/0.0 X/0.0 X/0.0 0.71/0.0 X/0.0
2 Emmi Hottinen HeinävYU 15.3.99 9.79 PB
9.31/0.0 9.76/0.0 X/0.0 9.75/0.0 9.28/0.0 9.79/0.0

N17 Kuula/SP
1 Henna Sallinen SavonlRie 12.11.98 15.27 PB
14.27 14.40 14.70 15.27 15.22 14.79
2 Kiira Väänänen VarpVi 6.1.99 11.98 PB
11.18 X 11.98 X 11.10 11.62
3 Niina Asikainen JuankKuo 17.2.99 10.24 SB
9.87 10.15 10.14 10.24
4 Johanna Seppänen VarkKV 21.3.98 9.79 PB
9.55 9.73 9.63 9.63 9.79 9.67
5 Niina Ollikainen VarkKV 13.6.99 7.93 PB
7.93 7.65 X 7.68 X 7.78

T15 60 m
1. erä
1 Sandra-Sofia Kosonen SavonlRie 7.10.00 8.02 PB
2 Pipsa Lundberg VarkKV 24.1.00 8.41
3 Iida Kauhanen HeinävYU 1.2.00 8.95 PB
4 Sanni Jetsonen VesU 27.5.00 8.99 PB
5 Julia Perälä IisVi 4.2.00 9.18 PB
6 Sini Asikainen JuankKuo 27.11.00 9.91 PB
2. erä
1 Jenna Kokkonen KajKi 28.8.01 8.42 PB
2 Henriikka Haatainen VesU 11.2.00 8.75 PB
2 Etti Mehtonen SavonlRie 19.11.00 8.75
4 Nina Mutanen JoensKa 24.2.00 8.81 PB
5 Katariina Kurunsaari SeinäjsU 8.7.00 8.90 PB
3. erä
1 Sara Francis KiuruvU 00 8.07 PB
2 Reeta-Mari Mäntyselkä KuopRei 10.5.01 8.24 PB
3 Nora Österberg VarkKV 16.10.01 9.45
4 Noora Flink VarkKV 11.2.01 9.50 PB
4. erä
1 Emmi Hirvelä SeinäjsU 11.5.00 8.23 PB
2 Mette Lukin KuopRei 8.10.00 8.55 PB
3 Iida-Maria Ruotsalainen PieksVei 23.5.01 8.61 PB
4 Henni Sipola IisVi 20.6.01 9.18 PB
5 Anna Hirvonen KuopRei 26.1.01 9.48 PB
5. erä
1 Janika Pulkkinen SavonlRie 25.6.01 8.47
2 Aliisa Luukkainen SavonlRie 26.4.00 8.63 PB
3 Kiia Paanila KuopRei 19.12.01 8.64 PB
4 Jenna Riikonen JoensKa 20.9.01 8.96
5 Pieta Martikainen VarkKV 14.7.01 9.93 PB

T15 1000 m - ylipitkä rata/oversized
1 Minttu Pöntinen VarkKV 13.7.01 3:58.30 PB

T15 Korkeus/HJ
1 Etti Mehtonen SavonlRie 19.11.00 1.51 PB
1.35/1 1.40/1 1.45/1 1.48/1 1.51/2 1.54/XXX
2 Riina Hassinen PyhäsU 10.4.01 1.48 PB
1.30/1 1.35/1 1.40/1 1.45/1 1.48/1 1.51/XXX
3 Julia Perälä IisVi 4.2.00 1.48 PB
1.35/1 1.40/3 1.45/1 1.48/2 1.51/XXX
4 Reeta-Mari Mäntyselkä KuopRei 10.5.01 1.40 PB
1.20/1 1.25/1 1.30/1 1.35/1 1.40/1 1.45/XXX
5 Jenna Riikonen JoensKa 20.9.01 1.35
1.25/1 1.30/1 1.35/1 1.40/XXX
5 Inkeri Ruoppi KuopRei 5.10.01 1.35
1.25/1 1.30/1 1.35/1 1.40/XXX
7 Henni Sipola IisVi 20.6.01 1.30
1.20/1 1.25/1 1.30/1 1.35/XXX
8 Mette Lukin KuopRei 8.10.00 1.30 PB
1.20/1 1.25/1 1.30/3 1.35/XXX
9 Sini Asikainen JuankKuo 27.11.00 1.25 SB
1.10/1 1.15/1 1.20/3 1.25/1 1.30/XXX

T15 Kolmiloikka/TJ
1 Aliisa Luukkainen SavonlRie 26.4.00 11.22 PB
2 Riikka Pitkänen SavonlRie 24.7.00 10.62 PB
3 Emmi Hirvelä SeinäjsU 11.5.00 10.49 PB
4 Jenna Riikonen JoensKa 20.9.01 9.57
9.57/0.0 X/0.0 X/0.0 X/0.0 X/0.0 9.20/0.0
5 Katariina Kurunsaari SeinäjsU 8.7.00 8.60 PB
8.38/0.0 8.55/0.0 8.60/0.0 8.25/0.0 8.37/0.0 8.55/0.0
6 Henni Sipola IisVi 20.6.01 8.32
8.06/0.0 7.91/0.0 8.23/0.0 7.92/0.0 X/0.0 8.32/0.0
7 Noora Flink VarkKV 11.2.01 8.26 PB
8.02/0.0 7.83/0.0 7.81/0.0 7.79/0.0 7.85/0.0 8.26/0.0
8 Pieta Martikainen VarkKV 14.7.01 7.88 PB
7.55/0.0 7.72/0.0 7.88/0.0 7.47/0.0 7.41/0.0 7.57/0.0

T15 Kuula/SP
1 Kaisu Eskelinen MaanMa 11.3.00 12.55 PB
12.31 12.43 12.55 12.02
2 Henriikka Haatainen VesU 11.2.00 10.31 PB
10.31 10.14 6.93 10.19
3 Taija Tirkkonen KeitKu 31.7.00 10.01 SB
8.88 9.39 10.01
4 Anni Ihalainen KuopRei 12.5.01 9.15
9.09 9.15 8.99
5 Mette Lukin KuopRei 8.10.00 8.62 PB
8.48 8.62 8.23 8.07
6 Veera Huoman HeinävYU 16.8.01 8.32
7.86 7.73 7.36 8.32 8.25 7.87
7 Nina Mutanen JoensKa 24.2.00 8.06
7.87 7.50 7.96 8.06 7.49 7.77
8 Noora Pirkkalainen SavonlRie 12.2.00 7.80 PB
7.50 7.80 7.65 7.26
9 Jonna Voutilainen KuopRei 7.5.01 7.53 PB
7.10 7.02 7.53
10 Sanni Jetsonen VesU 27.5.00 7.28 PB
7.28 7.08 7.11
11 Minttu Pöntinen VarkKV 13.7.01 7.07 PB
6.78 6.98 7.07
12 Reeta-Mari Mäntyselkä KuopRei 10.5.01 7.07 PB
7.07 6.91 6.65
13 Anna Hirvonen KuopRei 26.1.01 6.51 PB
5.33 6.31 6.51

T13 60 m
1. erä
1 Tanja Kokkonen SavonlRie 20.10.02 8.70 PB
2 Saara Niittymäki SavonlRie 20.3.03 9.39
3 Eevi-Inkeri Tossavainen SavonlRie 29.10.03 9.41 PB
5 Viivi Pääkkönen KuopRei 22.8.03 10.14 PB
2. erä
1 Emmi Kiviharju IisVi 13.8.02 8.74 PB
2 Milla Pirkkalainen SavonlRie 16.10.02 8.83
3 Nenna Helppolainen PielavSa 18.5.03 9.05 PB
4 Leeni Korhonen VarkKV 7.3.03 9.22 PB
5 Veera Kauhanen HeinävYU 23.11.03 9.33
6 Janita Nevalainen IisVi 10.2.03 10.05 PB
3. erä
1 Anna Hyttinen LeppävVi 20.4.02 8.92 PB
2 Petra Lappalainen JoensKa 5.4.02 9.09
3 Maria Perälä IisVi 6.4.02 9.18 SB
4 Aada Kokko JoensKa 3.6.03 9.21 PB
5 Amanda Kulju IisVi 29.4.03 9.47 PB
4. erä
1 Niina Karttunen SavonlRie 30.9.02 8.67
2 Viivi Lukin KuopRei 30.9.02 9.05 PB
3 Jenna-Julia Kettunen KuopRei 1.5.03 9.23 PB
4 Olivia Piira VarkKV 3.8.02 9.53
5 Essi Rissanen VarkKV 7.1.02 9.61

T13 600 m - ylipitkä rata/oversized
1 Eevi-Inkeri Tossavainen SavonlRie 29.10.03 2:00.43 PB
2 Milla Pirkkalainen SavonlRie 16.10.02 2:02.52 PB
3 Niina Karttunen SavonlRie 30.9.02 2:04.23 PB
4 Viivi Lukin KuopRei 30.9.02 2:04.27 PB
5 Jenna-Julia Kettunen KuopRei 1.5.03 2:05.33 PB
6 Janita Nevalainen IisVi 10.2.03 2:13.69 PB

T13 Korkeus/HJ
1 Neea Käyhkö SavonlRie 17.1.02 1.50
1.40/1 1.45/1 1.50/2 1.55/XXX
2 Amanda Kulju IisVi 29.4.03 1.32 PB
1.17/1 1.22/1 1.27/2 1.32/2 1.37/XXX
3 Maria Perälä IisVi 6.4.02 1.32 SB
1.17/1 1.22/2 1.27/1 1.32/3 1.37/X-
4 Essi Rissanen VarkKV 7.1.02 1.27
1.07/1 1.12/1 1.17/2 1.22/1 1.27/1 1.32/XXX
5 Viivi Lukin KuopRei 30.9.02 1.22 PB
1.02/1 1.07/1 1.12/1 1.17/1 1.22/1 1.27/XXX
6 Olivia Piira VarkKV 3.8.02 1.22 PB
1.02/1 1.07/1 1.12/1 1.17/1 1.22/2 1.27/XXX
7 Riia Toivanen JuankKuo 16.3.02 1.22 PB
1.02/1 1.07/1 1.12/1 1.17/3 1.22/3 1.27/XX-
8 Saara Niittymäki SavonlRie 20.3.03 1.12
1.07/1 1.12/1 1.17/XXX
8 Janita Nevalainen IisVi 10.2.03 1.12 PB
0.97/1 1.02/1 1.07/1 1.12/1 1.17/XXX
10 Viivi Pääkkönen KuopRei 22.8.03 1.02 PB
0.92/1 0.97/1 1.02/1 1.07/XXX

T13 Seiväs/PV
1 Neea Käyhkö SavonlRie 17.1.02 2.70 PB
2.20/1 2.30/1 2.40/1 2.50/1 2.60/1 2.65/2 2.70/1 2.75/XXX
2 Milla Martikainen LieksU 1.3.02 2.20 PB
1.80/1 2.00/1 2.10/1 2.20/1 2.30/XXX
3 Anna Hyttinen LeppävVi 20.4.02 2.20
1.80/1 1.90/1 2.00/2 2.10/1 2.20/1 2.30/XXX
4 Amanda Kulju IisVi 29.4.03 1.60 PB
1.40/1 1.50/1 1.60/1 1.70/XXX

T13 Kolmiloikka/TJ
1 Emmi Kiviharju IisVi 13.8.02 9.64 PB
9.33/0.0 9.39/0.0 9.64/0.0 9.54/0.0
2 Tanja Kokkonen SavonlRie 20.10.02 9.40 PB
9.39/0.0 9.40/0.0 9.27/0.0 9.25/0.0
3 Petra Lappalainen JoensKa 5.4.02 9.02 PB
8.60/0.0 8.83/0.0 9.02/0.0 8.74/0.0
4 Aada Kokko JoensKa 3.6.03 8.86 PB
X/0.0 8.66/0.0 8.42/0.0 8.86/0.0
5 Nenna Helppolainen PielavSa 18.5.03 8.85
8.48/0.0 8.75/0.0 8.65/0.0 8.85/0.0
6 Olivia Piira VarkKV 3.8.02 8.40 PB
8.40/0.0 8.29/0.0 8.24/0.0 8.38/0.0
7 Essi Rissanen VarkKV 7.1.02 8.23 PB
8.04/0.0 8.10/0.0 8.23/0.0 7.83/0.0
8 Amanda Kulju IisVi 29.4.03 7.77 PB
7.77/0.0 7.42/0.0 7.44/0.0 7.64/0.0
9 Riia Toivanen JuankKuo 16.3.02 7.33 PB
7.33/0.0 X/0.0 7.23/0.0 X/0.0

T11 60 m
1. erä
1 Riika Tirkkonen KuopRei 22.6.04 9.30
2 Minttu Eskelinen IisVi 9.9.04 9.55 PB
3 Tilda Korhonen SiilPo 15.6.04 9.81 PB
4 Emma Kammonen SiilPo 30.8.04 10.90 SB
5 Uuna Coda Zabetta VarkKV 5.10.04 10.96 PB
2. erä
1 Noomi Malmgren SjundeåIF 4.6.04 9.18
2 Sini Karjalainen IisVi 4.4.04 9.80 PB
3 Mimosa Teerijoki JyväskKU 16.6.04 9.86 PB
4 Pinja Laasanen SiilPo 3.6.05 9.98 PB
5 Kerttu Kauppinen PieksVei 21.3.04 11.09 PB
3. erä
1 Carla Liukkonen SjundeåIF 11.2.04 9.48
2 Peppi Laurila KuopRei 23.7.04 10.16
3 Eveliina Sairanen SiilPo 24.2.05 10.68 PB
4 Piitu Soininen SiilPo 1.3.05 11.68 PB

T11 600 m - ylipitkä rata/oversized
1 Noomi Malmgren SjundeåIF 4.6.04 1:58.90 PB
2 Riika Tirkkonen KuopRei 22.6.04 2:01.78 PB
3 Sini Karjalainen IisVi 4.4.04 2:06.43 PB
4 Tilda Korhonen SiilPo 15.6.04 2:08.21 PB
5 Pinja Laasanen SiilPo 3.6.05 2:09.19 PB
6 Pinja Martikainen VarkKV 26.10.04 2:15.25 PB
7 Emma Kammonen SiilPo 30.8.04 2:16.91 PB
8 Aino-Maria Tossavainen SavonlRie 9.7.05 2:19.81 PB
9 Piitu Soininen SiilPo 1.3.05 2:37.43 PB
10 Uuna Coda Zabetta VarkKV 5.10.04 2:42.43 PB

T11 Pituus/LJ (1 m ponnistusalue/zone)
1 Minttu Eskelinen IisVi 9.9.04 4.08 PB
3.94/0.0 4.08/0.0 3.96/0.0 3.73/0.0
2 Riika Tirkkonen KuopRei 22.6.04 4.07 PB
3.61/0.0 4.01/0.0 4.07/0.0 4.03/0.0
3 Mimosa Teerijoki JyväskKU 16.6.04 3.89 PB
3.81/0.0 3.89/0.0 3.77/0.0 3.59/0.0
4 Pinja Laasanen SiilPo 3.6.05 3.63 PB
3.22/0.0 3.60/0.0 3.63/0.0 3.57/0.0
5 Sini Karjalainen IisVi 4.4.04 3.56 PB
3.56/0.0 3.53/0.0 3.39/0.0 X/0.0
6 Peppi Laurila KuopRei 23.7.04 3.55 PB
3.55/0.0 3.22/0.0 3.13/0.0 3.02/0.0
7 Emma Kammonen SiilPo 30.8.04 3.46 PB
3.37/0.0 3.46/0.0 3.29/0.0 3.38/0.0
8 Eveliina Sairanen SiilPo 24.2.05 3.41 PB
3.41/0.0 X/0.0 3.29/0.0 3.32/0.0
9 Pinja Martikainen VarkKV 26.10.04 3.38 PB
3.23/0.0 3.23/0.0 3.38/0.0 3.32/0.0
10 Saaga Smura ValtVa 16.1.05 3.12
3.09/0.0 3.04/0.0 3.12/0.0 2.99/0.0
11 Aino-Maria Tossavainen SavonlRie 9.7.05 3.10
3.10/0.0 3.00/0.0 3.02/0.0 2.95/0.0
12 Kerttu Kauppinen PieksVei 21.3.04 3.04 PB
2.81/0.0 3.04/0.0 2.85/0.0 3.02/0.0
13 Uuna Coda Zabetta VarkKV 5.10.04 2.74 PB
2.74/0.0 2.58/0.0 2.63/0.0 2.64/0.0
14 Piitu Soininen SiilPo 1.3.05 2.62 PB
2.51/0.0 2.54/0.0 2.50/0.0 2.62/0.0

T11 Kuula/SP
1 Carla Liukkonen SjundeåIF 11.2.04 8.55
2 Riika Tirkkonen KuopRei 22.6.04 7.49 PB
3 Tilda Korhonen SiilPo 15.6.04 6.83 PB
4 Mimosa Teerijoki JyväskKU 16.6.04 6.50 PB
5 Emma Kammonen SiilPo 30.8.04 6.14 PB
6 Peppi Laurila KuopRei 23.7.04 5.73 PB
7 Pinja Martikainen VarkKV 26.10.04 5.46 PB
8 Eveliina Sairanen SiilPo 24.2.05 5.20 PB
9 Pinja Laasanen SiilPo 3.6.05 5.01 PB
10 Kerttu Kauppinen PieksVei 21.3.04 4.81 PB
11 Piitu Soininen SiilPo 1.3.05 4.79 PB

T9 40 m
1 Pirkko Järvikylä SuolU 12.6.06 7.13
2 Jemina Nikkanen SavonlRie 27.10.06 7.65 PB
3 Maija Lahtela KuopRei 28.8.06 7.68 PB
4 Siiri Jääskeläinen HeinävYU 20.2.08 7.80 PB
5 Malva Teerijoki JyväskKU 2.1.06 7.95 PB
6 Annika Venäläinen KuopRei 29.8.06 8.18 PB

T9 600 m - ylipitkä rata/oversized
1 Maija Lahtela KuopRei 28.8.06 2:21.70 PB
2 Jemina Nikkanen SavonlRie 27.10.06 2:27.20 PB

T9 Pituus/LJ (1 m ponnistusalue/zone)
1 Pirkko Järvikylä SuolU 12.6.06 3.61 PB
3.48/0.0 3.61/0.0 3.56/0.0 3.50/0.0
2 Jemina Nikkanen SavonlRie 27.10.06 3.02
2.71/0.0 2.90/0.0 3.02/0.0 2.91/0.0
3 Siiri Jääskeläinen HeinävYU 20.2.08 2.85 PB
2.59/0.0 2.85/0.0 2.70/0.0 2.65/0.0
4 Annika Venäläinen KuopRei 29.8.06 2.70 PB
2.62/0.0 2.70/0.0 2.63/0.0 2.62/0.0

T9 Pallo/Ball
1 Malva Teerijoki JyväskKU 2.1.06 21.34 PB
2 Annika Venäläinen KuopRei 29.8.06 18.97 PB
3 Pirkko Järvikylä SuolU 12.6.06 18.93 PB
4 Veera Niittymäki SavonlRie 14.1.07 13.85 PB

N65 800 m - ylipitkä rata/oversized
1 Kristiina Huttunen (SäynSa) 17.9.49 3:14.39 PB

N65 3000 m - ylipitkä rata/oversized
1 Kristiina Huttunen (SäynSa) 17.9.49 14:41.64 PB

N55 Kuula/SP
1 Liisa Mäkitörmä VarpVi 6.6.57 10.04 SB
9.03 9.68 9.83 9.97 9.58 10.04

N40 Kuula/SP
1 Asta Kankaala LeppävU 13.2.72 7.06 PB
7.06 7.06 7.06 X 6.75 X


[etusivu] [yleisurheilujaosto] [juttupörssi] [tulospörssi] [ranking]


Pyhäselän urheilijat