Pyhäselän urheilijat Sinettiseuralogo

Yleisurheilu Salibandy Lentopallo Hiihto Naisliikunta Forum
Etusivu
Ajankohtaista
Yleistä
Lemmenlava
Lajit
Liity
Kuvia
Kunniakierros
Totuusleikki
Linkkejä
Yhteystiedot
KRISTIANSAND, NORJA 16. - 17.8.2014

Markus Kokkonen sijoittui moukarin kolmanneksi hyvällä tuloksella 71.10 Kristiansandissa Norjassa käydyssä Pohjoismaiden 19-vuotiaiden Pohjoismaiden mestaruuskisoissa.

Paras suomalainen tuloksella 72.10 oli tällä kertaa Waltteri Lahtinen, joka voitti Markuksen niukasti myös SM-kisoissa Huittisissa. Voittoon heitti Islannin Hilmar Jónsson erinomaisella tuloksella 75.99.

Kotimainen kärki 73.21 on kuitenkin edelleen Markuksen nimissä alkukesältä.

KRISTIANSAND (NOR) 16.–17.8.2014 19-vuotiaiden PM-kilpailut ja pohjoismainen maaottelu

Miehet: Ruotsi 197,5, Norja 178, Suomi 169, Tanska/Islanti 109,5.
Naiset: Suomi 197,5, Ruotsi 192,5, Norja 168, Tanska/Islanti 97.

1. päivä

Miehet,
100 m (+2,7 m/s): 1) Morten Madsen Tanska 10,45, 2) Amund Sjursen Norja 10,49, 3) Markus Skyttä Suomi 10,66, 4) Teemu Veteläsuo Suomi 10,74.
100 m, ylimääräinen kilpailu (+4,1): 1) Ilari Mäkinen Suomi 10,91, 2) Aleksi Lehto Suomi 10,94.
400 m: 1) Dennis Forsman Ruotsi 48,39, 2) Kolbeinn Gunnarsson Islanti 48,45, 3) Erik Martinsson Ruotsi 48,59 … 6) Simon Jansson Suomi 50,30, 7) Eljas Aalto Suomi 50,66.
1500 m: 1) Kalle Berglund Ruotsi 3.55,98, 2) Edvard Nygaard Norja 3.57,39, 3) Joonas Rinne Suomi 3.57,97 … 5) Samu Mikkonen Suomi 4.01,23.
5000 m: 1) Gustaf Stensjö Ruotsi 14.48,63, 2) Andreas Jansson Ruotsi 14.52,73, 3) Topi Raitanen Suomi 15.04,47 … 6) Pauli Ruostetsaari Suomi 15.20,65.
3000 m ej: 1) Vidar Johansson Ruotsi 9.19,20, 2) Johan Lindgren Ruotsi 9.20,28, 3) Thomas Byrkjeland Norja 9.20,48 … 5) Miika Tenhunen Suomi 9.39,19, 6) Henrik Kymäläinen Suomi 10.04,73.
110 m aj (100 cm) (+3,1): 1) Joachim Sandberg Norja 14,23, 2) Samuel Rautapalo Suomi 14,26, 3) Andreas Almlöf Ruotsi 14,33 … 6) Antti Koskinen Suomi 14,95.
Korkeus: 1) Andreas Carlsson Ruotsi 208, 2) Jonas Klöjgaard Tanska 204, 3) Fabian Delryd Ruotsi 204, 4) Valtteri Mattila Suomi 204 … 6) Samuli Eriksson Suomi 195.
3-loikka: 1) Simo Lipsanen Suomi 15,64 (+0,8), 2) Isak Persson Ruotsi 14,93 (+1,1), 3) Erik Lund Ruotsi 14,87 (+1,4), 4) Topias Koukkula Suomi 14,76 (+4,0).
Kuula (6 kg): 1) Sven Skagestad Norja 18,36, 2) Ola Isene Norja 17,95, 3) Juuso Nuikka Suomi 17,65 … 7) Antti-Pekka Rönkkö Suomi 16,24.
Keihäs: 1) Sindri Gudmundsson Islanti 73,77, 2) Quincy Andersson Ruotsi 65,82, 3) Leevi Uusitalo Suomi 65,15, 4) Jarmo Hänninen Suomi 62,09.
4 x 100 m: 1) Norja 40,76, 2) Ruotsi 40,95, 3) Suomi 41,23 (Aleksi Lehto, Ilari Mäkinen, Teemu Veteläsuo, Markus Skyttä).

Naiset,
100 m (+1,6): 1) Anniina Kortetmaa Suomi 11,98, 2) Karolina Nikamo Ruotsi 12,02, 3) Sandra Törnros Ruotsi 12,11 … 5) Milla Heiskanen Suomi 12,17.
100 m, ylimääräinen kilpailu (+1,7): 1) Kamilla Nurminen Suomi 12,22.
100 m aj (+2,3): 1) Reetta Hurske Suomi 13,64, 2) Adriana Janic Ruotsi 13,84, 3) Emma Stenlöf Ruotsi 13,89 … 5) Emma Koistinen Suomi 14,07.
400 m: 1) Elise Malmberg Ruotsi 54,67, 2) Emily Norum Norja 55,10, 3) Thórdís Steinsdóttir Islanti (14-v.) 55,16, 4) Eveliina Määttänen Suomi 55,33 … 6) Eliisa Räsänen Suomi 57,21.
1500 m: 1) Johanna Matintalo Suomi 4.29,18, 2) Elisabeth Bergh Norja 4.30,51, 3) Line Schulz Tanska 4.30,65 … 7) Noora Wallenius Suomi 4.39,71.
Seiväs: 1) Lene Retzius Norja 386, 2) Sara Cannmo Ruotsi 376, 3) Paulo Llano Norja 364 … 6) Julia Uutela Suomi 335, 7) Enna Hassinen Suomi 335.
Pituus: 1) Sandra Törnroos Ruotsi 614 (+4,5) 598 (+1,7), 2) Martha Traore Tanska 612 (+2,4) 604 (+1,1), 3) Anne-Mari Lehtiö Suomi 595 (+2,7) 588 (+1,6), 4) Reetta Hurske Suomi (+2,5) 579 (+1,5).
Kiekko: 1) Salla Sipponen Suomi 53,26 (kisaennätys), 2) Mona Jaidi Norja 47,99, 3) Nejad Shirafkan Ruotsi 46,96 … 6) Vilma Paakkala Suomi 45,39.
Moukari: 1) Milja Jylhänniska Suomi 58,61, 2) Inga Linna Suomi 58,13, 3) Miranda Petersson Ruotsi 57,13.
4 x 100 m: 1) Ruotsi 45,66, 2) Tanska 48,13, 3) Islanti 51,29, Suomi keskeytti (Milla Heiskanen, Anniina Kortetmaa, Senni Salminen, Kamilla Nurminen).

2. päivä

Miehet,
200 m (-1,8 m/s): 1) Jonathan Quarcoo Norja 21,66, Johan Lilja Ruotsi 21,69, 3) Jóhann Sigurbjörnsson Islanti 21,83 … 7) Birhan Pieskä Suomi 22,41, 8) Ville Aarnivala Suomi 22,55.
800 m: 1) William Levay Ruotsi 1.52,79, 2) Markus Einan Norja 1.54,10, 3) Joonas Rinne Suomi 1.54,51 … 6) Samu Mikkonen Suomi 1.58,99.
400 m aj: 1) Valtteri Toimela Suomi 52,54, 2) Joachim Sandberg Norja 53,06, 3) Isak Andersson Ruotsi 53,80, 4) Jani Rastas Suomi 54,19.
Seiväs: 1) Tomas Wecksten Suomi 513, 2) Eirik Dolve Norja 493, 3) Niko Koskinen Suomi 481.
Pituus: 1) Thobias Nilsson Ruotsi 767 (+0,7), 2) Amund Sjursen Norja 725 (-1,3), 3) Max Andersson Ruotsi 723 (+1,6) … 5) Simo Lipsanen Suomi 681 (+1,4), 6) Topias Koukkula Suomi 678 (+1,8).
Kiekko (1,75 kg): 1) Sven Skagestad Norja 62,69 (kisaennätys), 2) Ola Isene Norja 62,36, 3) Olli Takala Suomi 54,81 … 6) Ville Posio Suomi 52,04.
Moukari (6 kg): 1) Hilmar Jónsson Islanti 75,99 (kisaennätys), 2) Waltteri Lahtinen Suomi 72,10, 3) Markus Kokkonen Suomi 71,10.
4 x 400 m: 1) Ruotsi 3.12,28 (kisaennätys), 2) Norja 3.17,11, 3) Suomi 3.17,37 (Eljas Aalto, Valtteri Toimela, Simon Jansson, Juho Pirskanen).

Naiset,
200 m (-0,2): 1) Anniina Kortetmaa Suomi 24,68, 2) Tove Ågren Ruotsi 24,89, 3) Helene Rönningen Norja 25,11 … 6) Milla Heiskanen Suomi 25,37.
800 m: 1) Johanna Matintalo Suomi 2.10,02, 2) Malin Edland Norja 2.10,15, 3) Matilde Myhrvold Norja 2.11,06 … 8) Sanni Taipalus Suomi 2.17,21.
3000 m: 1) Line Schulz Tanska 9.47,65, 2) Elisabeth Bergh Norja 9.48,21, 3) Felicia Hellberg Ruotsi 9.53,51, 4) Silja Meronen Suomi 10.04,62 … 7) Aino Kivenmäki Suomi 10.30,87.
3000 m ej: 1) Heidi Mårtensson Norja 10.36,58, 2) Carolina Johnson Ruotsi 10.37,99, 3) Moa Rothman Ruotsi 11.04,27, 4) Sofia Muinonen Suomi 11.10,50 … 6) Julia Korpela Suomi 11.28,98.
400 m aj: 1) Eveliina Määttänen Suomi 59,97, 2) Johanna Holmén Ruotsi 60,43, 3) Sofia Linde Ruotsi 60,74, 4) Emma Koistinen Suomi 60,99.
Korkeus: 1) Vanessa Varjolampi Suomi 177, 2) Emma Stenlöf Ruotsi 177, 3) Sandra Christensen Tanska 177 … 5) Heta Tuuri Suomi 174.
3-loikka: 1) Senni Salminen Suomi 12,80 (+2,0), 2) Emma Pullola Suomi 12,44 (+1,6), 3) Mai Brit Berge Norja 12,23 (+0,3).
Kuula: 1) Fanny Roos Ruotsi 15,83 (kisaennätys), 2) Oona Vilermo Suomi 13,73, 3) Julia Svärd Ruotsi 12,97 … 5) Taija Keskinen Suomi 12,68.
Keihäs: 1) Sigrid Borge Norja 53,50, 2) Saara Lipsanen Suomi 51,44, 3) Mona Jaidi Norja 47,46, 4) Merja Perätalo Suomi 46,12.
4 x 400 m: 1) Norja 3.45,09, 2) Ruotsi 3.46,90, 3) Suomi 3.47,38 (Emma Koistinen, Eveliina Määttänen, Eliisa Räsänen, Hanna Liupakka).



[etusivu] [yleisurheilujaosto] [juttupörssi] [tulospörssi] [ranking]


Pyhäselän urheilijat