Pyhäselän urheilijat Sinettiseuralogo

Yleisurheilu Salibandy Lentopallo Hiihto Naisliikunta Forum
Etusivu
Ajankohtaista
Yleistä
Lemmenlava
Lajit
Liity
Kuvia
Kunniakierros
Totuusleikki
Linkkejä
Yhteystiedot
KIIHTELYSVAARA 14.8.2014

Pyhäselän Urheilijat voitti Vattenfall-seuracupin 2. osakilpailun Kiihtelysvaaran kentällä ennen Joensuun Katajaa.

PyU otteli komeat voittopisteet 13 078 ja nousi kahden karsintakisan jälkeen Mega-sarjan kakkoseksi Noormarkun Nopsan jälkeen. Edellisvuoden toisen osan pisteitä PyU paransi peräti 3000:lla, kun viime vuonna 2. osakilpailusta kertyi 10 076 pistettä.

PyU:lla oli edustaja Kiihtelysvaaran kilpailussa kaikissa muissa lajeissa paitsi 17-vuotiaiden miesten seiväshypyssä.

Mega-sarjan loppukilpailu käydään Vihdissä lauantaina 30. elokuuta ja sinne on tarkoitus koota paras mahdollinen joukkue.

Kiihtelysvaaran kisassa PyU otti 23 lajivoittoa 36:sta mahdollisesta. Kovimmat yksittäisen lajin pisteet toi Patrik Tornin keihäskaari 62.07, joka antoi 851 pistettä.



P-K:n Vattenfall-seuracupin 2. osakilpailu
Joensuu/Kiihtelysvaara
14.8.2014

Loppupisteet:
1. Pyhäselän Urheilijat 13 078
2. Joensuun Kataja 7977
3. Tuupovaaran Urheilijat 1289
4. Outokummun Partio 1015
5. Lieksan Urheilijat 880
6. Ilomantsin Urheilijat 613

TULOKSET

P11 150 m
1. Samu Käyhkö PyhäsU 21,92
2. Jarno Keronen PyhäsU 22,52
3. Rasmus Lehikoinen JoensKa 23,10
4. Aatu Holopainen JoensKa 24,50
Jarkko Levä PyhäsU DNS
Perttu Levä PyhäsU DNS
Kilpailun ulkopuolella
Joni Laakkonen PyhäsU 22,92
Lassi Valta PyhäsU 23,50

Erä 1 Tuuli: +0,9
1. Samu Käyhkö PyhäsU 21,92
2. Rasmus Lehikoinen JoensKa 23,10
Perttu Levä PyhäsU DNS
Kilpailun ulkopuolella
Joni Laakkonen PyhäsU 22,92

Erä 2 Tuuli: +0,9
1. Jarno Keronen PyhäsU 22,52
2. Aatu Holopainen JoensKa 24,50
Jarkko Levä PyhäsU DNS
Kilpailun ulkopuolella
Lassi Valta PyhäsU 23,50

P11 60 m aj
Tuuli: +0,5
1. Sakari Vallius JoensKa 11,00
2. Lassi Valta PyhäsU 11,36
3. Eemeli Laitila PyhäsU 11,48
Perttu Levä PyhäsU DNS
Kilpailun ulkopuolella
Miro Tanninen JoensKa 12,80

P11 Korkeus
1. Aaro Nyyssönen JoensKa 132
2. Joni Laakkonen PyhäsU 125
3. Aarni Nyblom LieksU 105
3. Roope Maaninka PyhäsU 105
Samu Käyhkö PyhäsU DNS
Kilpailun ulkopuolella
Sakari Vallius JoensKa 125
Miro Tanninen JoensKa 115

P11 Kuula
1. Niklas Hyvönen PyhäsU 9,95
2. Jere Rouvinen PyhäsU 8,51
3. Miro Tanninen JoensKa 8,13

P13 200 m
Tuuli: -0,1
1. Teemu Malinen PyhäsU 27,94
2. Samuel Auvinen JoensKa 31,26
Kilpailun ulkopuolella
Ilmari Tanninen JoensKa 37,20

P13 60 m aj
Tuuli: -4,5
1. Santtu Räsänen JoensKa 10,44
2. Jarkko Levä PyhäsU 11,96
Kilpailun ulkopuolella
Ilmari Tanninen JoensKa 13,86

P13 Pituus
1. Paavo Pakarinen JoensKa 4,41 +0,2
2. Kalle Ruokolainen TuupovU 4,29 +0,2
3. Juha Karjunen PyhäsU 4,07 +0,1
Kilpailun ulkopuolella
Jarkko Levä PyhäsU DNS

P13 Kuula
1. Leevi Nupponen PyhäsU 9,76
2. Otto Pekkanen PyhäsU 9,21
3. Ilmari Tanninen JoensKa 6,92
Kilpailun ulkopuolella
Teemu Sirviö 15 PolvijU 12,66

P15 300 m
1. Aarne Hakala PyhäsU 43,96
2. Markus Kasanen JoensKa 47,28
Mika Kotiranta JoensKa DNS

P15 100 m aj
Tuuli: -2,3
1. Jesse Piiroinen PyhäsU 20,24
Santtu Puustinen PyhäsU DNS

P15 Kolmiloikka
1. Mika Kotiranta JoensKa 8,77 +0,7
2. Perttu Levä PyhäsU 8,12 +0,3
Kilpailun ulkopuolella
Jesse Piiroinen PyhäsU 10,18 +0,8

P15 Moukari
1. Pyry Makkonen PyhäsU 38,99
2. Teemu Sirviö PolvijU 37,58

M17 800 m
1. Aatu Mäkelä PyhäsU 2.08,84
Kilpailun ulkopuolella
Kalle Koivusalo IlomU 2.13,86

M17 Seiväs
Oskari Raassina PyhäsU DNS
Kilpailun ulkopuolella
Miro Tanninen JoensKa 200

M17 Keihäs
1. Patrik Torn PyhäsU 62,07
2. Kalle Koivusalo IlomU 47,15

T11 150 m
1. Elina Nivajärvi JoensKa 22,22
2. Jasmina Venäläinen PyhäsU 23,14
3. Anni Huovinen PyhäsU 24,46
4. Aava Kipinä JoensKa 24,80
5. Ansa Hakala PyhäsU 25,04
6. Tiia Säde JoensKa 25,32
7. Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 25,64
8. Siiri Luostarinen JoensKa 27,44
9. Pilvi Turunen TuupovU 27,52
Kilpailun ulkopuolella
Nea Immonen JoensKa DNS
Sofia Raatikainen PyhäsU 24,58

Erä 1 Tuuli: +0,8
1. Anni Huovinen PyhäsU 24,46
2. Aava Kipinä JoensKa 24,80
3. Tiia Säde JoensKa 25,32
4. Pilvi Turunen TuupovU 27,52
Kilpailun ulkopuolella
Nea Immonen JoensKa DNS
Sofia Raatikainen PyhäsU 24,58

Erä 2 Tuuli: +0,5
1. Elina Nivajärvi JoensKa 22,22
2. Jasmina Venäläinen PyhäsU 23,14
3. Ansa Hakala PyhäsU 25,04
4. Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 25,64
5. Siiri Luostarinen JoensKa 27,44

T11 60 m aj
Tuuli: +0,6
1. Aada Kokko JoensKa 10,64
2. Karla Könönen PyhäsU 11,46
3. Sofia Raatikainen PyhäsU 11,64
4. Pilvi Turunen TuupovU 13,02

T11 Korkeus
1. Sini Lehikoinen PyhäsU 120
2. Netta-Noora Lappalainen PyhäsU 110

T11 Kuula
1. Nicola Lindsberg PyhäsU 8,46
2. Nea Immonen JoensKa 6,15
Kilpailun ulkopuolella
Aada Kokko JoensKa 5,94
Sini Lehikoinen PyhäsU 8,62
Kilpailun ulkopuolella
Netta-Noora Lappalainen PyhäsU 7,49

T13 200 m
Tuuli: +0,5
1. Petra Lappalainen JoensKa 30,42
2. Neea Liimatta PyhäsU 31,30
3. Laura Korkala PyhäsU 33,20
Tuuli Turunen TuupovU DNS
Veera Kontkanen PyhäsU DNS

T13 60 m aj
1. Riikka Lonkainen JoensKa 11,36
2. Veera Kontkanen PyhäsU 11,62
3. Jenna Kiiskinen JoensKa 11,76
4. Riina Hassinen PyhäsU 11,96
5. Lumi Kärkkäinen JoensKa 12,02
6. Tuuli Turunen TuupovU 15,86
Kilpailun ulkopuolella
Neea Liimatta PyhäsU 11,98

Erä 1 Tuuli: -1,9
1. Jenna Kiiskinen JoensKa 11,76
2. Riina Hassinen PyhäsU 11,96
Kilpailun ulkopuolella
Neea Liimatta PyhäsU 11,98

Erä 2 Tuuli: -0,5
1. Riikka Lonkainen JoensKa 11,36
2. Veera Kontkanen PyhäsU 11,62
3. Lumi Kärkkäinen JoensKa 12,02
4. Tuuli Turunen TuupovU 15,86

T13 Pituus
1. Jenna Riikonen JoensKa 4,02 0,0
2. Kiia Miettinen PyhäsU 3,87 0,0
3. Aada Judin PyhäsU 3,85 0,0
4. Tuuli Kinnunen JoensKa 3,77 0,0
Anna-Stiina Heikkinen OutokPa DNS
Kilpailun ulkopuolella
Laura Korkala PyhäsU DNS
Neea Liimatta PyhäsU DNS
Kilpailun ulkopuolella
Petra Lappalainen JoensKa DNS

T13 Kuula
1. Johanna Varis PyhäsU 8,81
2. Iiris Vastamäki JoensKa 8,62
3. Anna-Stiina Heikkinen OutokPa 7,22
Kilpailun ulkopuolella
Veera Vastamäki JoensKa 8,49
Lumi Kärkkäinen JoensKa DNS

T15 300 m
1. Jutta Nuutinen PyhäsU 45,42
2. Petra Väänänen JoensKa 46,06

T15 80 m aj
Tuuli: -1,2
1. Kati Nuutinen PyhäsU 13,44

T15 Kolmiloikka
1. Iida Nupponen PyhäsU 9,90 +1,1
2. Anna Muhonen JoensKa 9,43 +1,0
3. Milla Susi PyhäsU 8,59 +1,0
Kati Nuutinen PyhäsU DNS
Kilpailun ulkopuolella
Micaela Lindsberg PyhäsU DNS

T15 Moukari
1. Venla Kettunen LieksU 46,07
2. Iida Heikkinen OutokPa 44,49
3. Milja Pesonen LieksU 35,85
4. Jenni Nuutinen PyhäsU 25,94
5. Nina Mutanen JoensKa 19,61
6. Veera Vastamäki JoensKa 18,32
Kilpailun ulkopuolella
Essi Tynkkynen JoensKa 17,44
Laura Karjunen PyhäsU 31,79

N17 800 m
1. Jasmin Tukiainen PyhäsU 2.36,72

N17 Seiväs
1. Micaela Lindsberg PyhäsU 190
Milla Susi PyhäsU DNS

N17 Keihäs
1. Laura Karjunen PyhäsU 31,01
Kilpailun ulkopuolella
Milja Pesonen LieksU 29,52

P/T 1000 m kävely
1. Karla Könönen PyhäsU 6.03,82
2. Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 6.08,62
3. Pilvi Turunen TuupovU 7.30,92
Sofia Raatikainen PyhäsU DNS

P/T11 4 x 600 m
1. Pyhäselän Urheilijat 1 8.26,28
Lassi Valta, Samu Käyhkö, Karla Könönen, Sofia Raatikainen
2. Joensuun Kataja 1 8.41,24
Siiri Luostarinen, Aaro Nyyssönen, Nea Immonen, Miro Tanninen
3. Pyhäselän Urheilijat 2 8.56,34
Sini Lehikoinen, Eemeli Laitila, Ansa Hakala, Joni Laakkonen

P/T13 1000 m kävely
1. Veera Kontkanen PyhäsU 5.52,56
2. Iiris Vastamäki JoensKa 6.13,46
Tuuli Turunen TuupovU DNS

P/T13 4 x 600 m
1. Joensuun Kataja 7.28,72
Riikka Lonkainen, Santtu Räsänen, Tuuli Kinnunen, Samuel Auvinen
2. Pyhäselän Urheilijat 8.02,86
Teemu Malinen, Juha Karjunen, Veera Kontkanen, Laura Korkala

P/T 15 1000 m kävely
1. Jesse Piiroinen PyhäsU 6.02,32
Veera Vastamäki JoensKa DNS
Kilpailun ulkopuolella
Sanna Neuvonen JoensKa 5.18,90

P/T 15 4 x 800 m
1. Pyhäselän Urheilijat 11.07,00
Jesse Piiroinen, Jutta Nuutinen, Aarne Hakala, Kati Nuutinen


[etusivu] [yleisurheilujaosto] [juttupörssi] [tulospörssi] [ranking]


Pyhäselän urheilijat