Pyhäselän urheilijat Sinettiseuralogo

Yleisurheilu Salibandy Lentopallo Hiihto Naisliikunta Forum
Etusivu
Ajankohtaista
Yleistä
Lemmenlava
Lajit
Liity
Kuvia
Kunniakierros
Totuusleikki
Linkkejä
Yhteystiedot
OUTOKUMPU 10.8.2014

Pm-huipentuma jatkui Outokummussa erinomaisella PyU:n menestyksellä. Mestaruuksia heltisi päätöspäivänä 26 ja muita mitaleja yhteensä 22.

Tarkempi mitalitilasto PyU:n uusilta sivuilta kohdasta TILASTOT JA PISTEET ja kommentoinnit maanantaina



Outokumpu 10.8.2014

Pohjois-Karjalan pm-huipentuman 2. päivä, lämpötila +26:

P9 miniottelu (kuula+keihäs):
1. Topi Parviainen TuuU (6.52 + 24.87) 560
2. Eeli Kinnunen JoensKa (7.14 + 19.10) 515
3. Veikka Huttunen JuuU (6.87 + 19.93) 512
4. Aarni Nyblom LieksU (6.69 + 16.06) 451
5. Miika Palviainen LieksU (5.83 + 16.15) 406
6. Juho Hyttinen JuuU (5.56 +16.40) 396
7. Eero Mauro LieksU (5.73 + 15.75) 396
8. Joona Turunen JoensKa (4.81 + 15.30) 343
9. Niilo Käyhkö JoensKa (5.58 + 10.73) 326
10. Sami Härkönen PolvU (5.44 + 8.50) 293
11. Reko Tanninen JoensKa (4.08 + 11.09) 255
12. Topias Mustonen JoensKa (3.68 + 8.40) 204

T9 miniottelu (kuula + keihäs):
1. Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU (5.40 + 14.47) 363
2. Veera Korhonen NuSe (3.55 + 5.17) 162

P9 miniottelu (pituus + keihäs):
1. Topi Parviainen TuupU (292 + 24.87) 403
2. Eeli Kinnunen JoensKa (294 + 19.10) 327
3. Joona Turunen JoensKa (282 + 15.30) 264
4. Lauri Kontkanen OkuP (305 + 12.50) 254
5. Mauri Karttunen PolvU (306 + 12.35) 253
6. Eeli Mustonen JoensKa (301 + 12.57) 251
7. Roope Maaninka PyhäsU (307 + 11.38) 244
8. Niilo Käyhkö JoensKa (311 + 10.73) 240
9. Akseli Laitila PyhäsU (287 + 10.56) 211
10. Justus Jämsen OkuP (255 + 10.15) 175
11. Topias Mustonen JoensKa (249 + 8.40) 149

T9 miniottelu (pituus + keihäs):
1. Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU (331 + 14.47) 311
2. Nea Rova JoensKa (262 + 8.00) 156

P9 miniottelu (kuula + pituus):
1. Otso Liimatta NuSe (6.98 + 354) 500
2. Aarni Nyblom LieksU (6.69 + 342) 467
3. Viljami Leppänen JoensKa (6.28 + 295) 387
4. Lauri Kontkanen OkuP (5.66 + 305) 365
5. Eero Mauro LieksU (5.73 + 295) 358
6. Eeli Mustonen JoensKa (5.36 + 301) 346
7. Mauri Karttunen PolvU (5.24 + 306) 345
8. Sami Härkönen PolvU (5.44 + 283) 330
9. Tatu Rantala PolvU (4.66 + 282) 289
10. Justus Jämsen OkuP (4.89 + 255) 275
11. Akseli Laitila PyhäsU (4.10 + 287) 267
12. Niklas Hyvärinen PolvU (4.37 + 242) 238

T9 miniottelu (kuula + pituus):
1. Sesilia Jolkkonen PolvU (4.29 + 299) 289
2. Helmi Juntunen PyhäsU (4.96 + 263) 285
3. Viivi Pajarinen PolVa (4.15 + 289) 271
4. Kiira Kiiskinen JoensKa (3.46 + 298) 248
5. Jenna Hiltunen JuuU (4.38 + 253) 247
6. Mirella Lohtander NuSe (4.14 + 265) 247
7. Veera Kosonen TuupU (2.70 + 192) 124

----------------------


Muut tulokset, 2. päivä:

P9 600 m kävely
1. Väinö Kontkanen PyhäsU 3.51,46
2. Mauri Karttunen PolvijU 4.48,71
3. Sami Härkönen PolvijU 5.05,45

P9 Pituus
1. Otso Liimatta NurmSe 3,54
2. Aarni Nyblom LieksU 3,42
3. Niilo Käyhkö JoensKa 3,11
4. Roope Maaninka PyhäsU 3,07
5. Mauri Karttunen PolvijU 3,06
6. Lauri Kontkanen OutokPa 3,05
7. Eeli Mustonen JoensKa 3,01
8. Viljami Leppänen JoensKa 2,95
8. Eero Mauro LieksU 2,95
10. Eeli Kinnunen JoensKa 2,94
11. Topi Parviainen TuupovU 2,92
12. Akseli Laitila PyhäsU 2,87
13. Sami Härkönen PolvijU 2,83
14. Tatu Rantala PolvijU 2,82
14. Joona Turunen JoensKa 2,82
16. Justus Jämsen OutokPa 2,55
17. Topias Mustonen JoensKa 2,49
18. Niklas Hyvärinen PolvijU 2,42
Kilpailun ulkopuolella
Väinö Kontkanen PyhäsU 3,53

P9 Kuula
1. Eeli Kinnunen JoensKa 7,14
2. Otso Liimatta NurmSe 6,98
3. Veikka Huttunen JuuanU 6,87
4. Aarni Nyblom LieksU 6,69
5. Topi Parviainen TuupovU 6,52
6. Viljami Leppänen JoensKa 6,28
7. Miika Palviainen LieksU 5,83
8. Eero Mauro LieksU 5,73
9. Lauri Kontkanen OutokPa 5,66
10. Niilo Käyhkö JoensKa 5,58
11. Juho Hyttinen JuuanU 5,56
12. Sami Härkönen PolvijU 5,44
13. Eeli Mustonen JoensKa 5,36
14. Mauri Karttunen PolvijU 5,24
15. Justus Jämsen OutokPa 4,89
16. Joona Turunen JoensKa 4,81
17. Tatu Rantala PolvijU 4,66
18. Niklas Hyvärinen PolvijU 4,37
19. Akseli Laitila PyhäsU 4,10
20. Reko Tanninen JoensKa 4,08
21. Topias Mustonen JoensKa 3,68
Eeli Määttä NurmSe DNS

P9 Keihäs
1. Topi Parviainen TuupovU 24,87
2. Veikka Huttunen JuuanU 19,93
3. Eeli Kinnunen JoensKa 19,10
4. Juho Hyttinen JuuanU 16,40
5. Miika Palviainen LieksU 16,15
6. Aarni Nyblom LieksU 16,06
7. Eero Mauro LieksU 15,75
8. Joona Turunen JoensKa 15,30
9. Eeli Mustonen JoensKa 12,57
10. Lauri Kontkanen OutokPa 12,50
11. Mauri Karttunen PolvijU 12,35
12. Roope Maaninka PyhäsU 11,38
13. Reko Tanninen JoensKa 11,09
14. Niilo Käyhkö JoensKa 10,73
15. Akseli Laitila PyhäsU 10,56
16. Justus Jämsen OutokPa 10,15
17. Sami Härkönen PolvijU 8,50
18. Topias Mustonen JoensKa 8,40
Eeli Määttä NurmSe DNS

P10 60 m aj
Tuuli: NWND
1. Lassi Valta PyhäsU 11,28
2. Aatu Holopainen JoensKa 11,78
3. Viljo Pajarinen PolvijVau 16,63

P10 1000 m kävely
1. Lassi Valta PyhäsU 7.15,03

P10 Seiväs
Kilpailun ulkopuolella
Aarni Nyblom 9 LieksU 150

P10 Pituus
1. Jarno Keronen PyhäsU 4,09
2. Aatu Holopainen JoensKa 3,66
3. Lassi Valta PyhäsU 3,56
4. Veikko Siira NurmSe 3,40
5. Kasper Kamppuri PyhäsU 3,29
6. Viljo Pajarinen PolvijVau 3,06
7. Atte Kärki PolvijU 2,84
8. Jussi Kärkkäinen JoensKa 2,78
9. Sulo Härkönen PolvijU 2,29

P10 Kuula
1. Kasper Kamppuri PyhäsU 6,71
2. Roni Lehikoinen PyhäsU 6,25
3. Atte Kärki PolvijU 5,44
4. Veikko Siira NurmSe 5,05
5. Viljo Pajarinen PolvijVau 4,80
6. Sulo Härkönen PolvijU 4,59

P10 Keihäs
1. Jussi Kärkkäinen JoensKa 18,00
2. Sulo Härkönen PolvijU 13,29

P11 60 m aj
Tuuli: +2,1
1. Sakari Vallius JoensKa 10,91
2. Samu Käyhkö PyhäsU 11,30
3. Eemeli Laitila PyhäsU 11,66
4. Rasmus Lehikoinen JoensKa 11,73
5. Perttu Levä PyhäsU 12,30
6. Janne Hiltunen JuuanU 15,11

P11 Seiväs
1. Miro Tanninen JoensKa 190

P11 Pituus
1. Samu Käyhkö PyhäsU 4,32
2. Juha Karjunen PyhäsU 4,30
3. Perttu Levä PyhäsU 3,92
4. Rasmus Lehikoinen JoensKa 3,72
5. Janne Hiltunen JuuanU 3,07
Leevi Sepponen KiihtU DNS

P11 Kuula
1. Niklas Hyvönen PyhäsU 9,25
2. Aku Parviainen TuupovU 8,62
3. Jere Rouvinen PyhäsU 7,93
4. Joni Laakkonen PyhäsU 6,70
5. Janne Hiltunen JuuanU 4,97
Kilpailun ulkopuolella
Juha Karjunen PyhäsU 7,80

P11 Keihäs
1. Niklas Hyvönen PyhäsU 35,57
2. Aku Parviainen TuupovU 34,86
3. Sakari Vallius JoensKa 31,03
4. Jarkko Reijonen JoensKa 30,56
5. Miro Tanninen JoensKa 29,00
6. Joni Laakkonen PyhäsU 27,17
7. Janne Hiltunen JuuanU 22,96

P12 200 m
Tuuli: +1,9
1. Aaro Nyholm PolvijVau 30,12
2. Kalle Ruokolainen TuupovU 31,26
3. Kalle Tanskanen PolvijU 34,08

P12 60 m aj
Tuuli: +1,1
1. Paavo Pakarinen JoensKa 11,05
2. Ilmari Tanninen JoensKa 13,01

P12 Seiväs
1. Paavo Pakarinen JoensKa 190

P12 Pituus
1. Paavo Pakarinen JoensKa 4,58 +2,7
2. Kalle Ruokolainen TuupovU 4,36 +1,3
3. Olli Örn JoensKa 3,82 +2,5
4. Kalle Tanskanen PolvijU 3,55 +3,5
5. Eetu Huttunen JuuanU 3,06 +1,4

P12 Kiekko
1. Aaro Nyholm PolvijVau 25,00
2. Simo Örn PolvijU 22,02
3. Kalle Tanskanen PolvijU 21,50
4. Ilmari Tanninen JoensKa 21,42
5. Eetu Huttunen JuuanU 19,40
Kalle Ruokolainen TuupovU NM
Elias Manninen PyhäsU DNS

P13 200 m
Tuuli: +0,8
1. Teemu Malinen PyhäsU 29,72
2. Simo Näykki NurmSe 30,10
3. Miska Turunen PolvijU 30,91
Onni Walling PolvijU DNS

P13 60 m aj
Tuuli: NWND
Santtu Räsänen JoensKa DNS

P13 Pituus
1. Jimi Huuho KitU 4,94 +0,7
2. Jesse Piiroinen PyhäsU 4,75 0,0
3. Santtu Räsänen JoensKa 4,44 0,0
4. Elmo Härkin NurmSe 4,32 +1,3
5. Jarno Lohtander NurmSe 2,87 0,0
Aatu Määttä NurmSe DNS

P13 Kiekko
1. Aatu Pajarinen PolvijU 30,65
2. Peetu Karhinen JuuanU 23,30

P13 Moukari
1. Aatu Pajarinen PolvijU 25,85
2. Peetu Karhinen JuuanU 24,95

P14 300 m
1. Miikka Mutanen PolvijU 44,95
2. Markus Kasanen JoensKa 46,14
Elias Kortelainen NurmSe DNS

P14 2000 m
1. Mika Kotiranta JoensKa 6.51,15
2. Markus Kasanen JoensKa 6.52,86
Elias Kortelainen NurmSe DNS

P14 100 m aj
Tuuli: +2,9
1. Miikka Mutanen PolvijU 21,08

P14 Seiväs
1. Aki Mutanen OutokPa 230

P14 Pituus
1. Aki Mutanen OutokPa 4,91 +0,9

P14 Kiekko
1. Ville Halonen PyhäsU 35,10
2. Jesse Kukkonen JuuanU 32,29
3. Jasu Kähkönen JuuanU 21,82

P14 Moukari
1. Ville Halonen PyhäsU 29,53

P15 300 m
1. Santeri Örn PolvijU 38,89

P15 Kiekko
1. Santeri Örn PolvijU 39,65
2. Tino Mäkelä PyhäsU 31,68
3. Teemu Sirviö PolvijU 28,87
4. Tuukka Karhinen JuuanU 23,95

P15 Moukari
1. Pyry Makkonen PyhäsU 39,31
2. Santeri Örn PolvijU 33,67
3. Teemu Sirviö PolvijU 33,00
4. Tuukka Karhinen JuuanU 26,44

T9 600 m kävely
1. Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 3.33,41
2. Helmi Juntunen PyhäsU 3.54,95
Elina Valta PyhäsU DNS
Laura Levä PyhäsU DNS

T9 Pituus
1. Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 3,31
2. Sesilia Jolkkonen PolvijU 2,99
3. Kiira Kiiskinen JoensKa 2,98
4. Viivi Pajarinen PolvijVau 2,89
5. Mirella Lohtander NurmSe 2,65
6. Helmi Juntunen PyhäsU 2,63
7. Nea Rova JoensKa 2,62
8. Jenna Hiltunen JuuanU 2,53
9. Veera Kosonen TuupovU 1,92
Mimosa Käyhkö PyhäsU DNS
Elina Valta PyhäsU DNS
Laura Levä PyhäsU DNS

T9 Kuula
1. Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 5,40
2. Helmi Juntunen PyhäsU 4,96
3. Jenna Hiltunen JuuanU 4,38
4. Sesilia Jolkkonen PolvijU 4,29
5. Viivi Pajarinen PolvijVau 4,15
6. Mirella Lohtander NurmSe 4,14
7. Veera Korhonen NurmSe 3,55
8. Kiira Kiiskinen JoensKa 3,46
9. Veera Kosonen TuupovU 2,70
Mimosa Käyhkö PyhäsU DNS
Elina Valta PyhäsU DNS
Laura Levä PyhäsU DNS

T9 Keihäs
1. Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 14,47
2. Nea Rova JoensKa 8,00
3. Veera Korhonen NurmSe 5,17
Elina Valta PyhäsU DNS
Laura Levä PyhäsU DNS

T10 60 m aj
Tuuli: NWND
1. Sofia Raatikainen PyhäsU 12,17
2. Josefina Ilvonen JuuanU 13,95

T10 1000 m kävely
1. Janna Huuho KitU 6.39,48
2. Emmi Honkanen NurmSe 7.14,66
3. Sanni Toivanen JuuanU 7.21,82
4. Josefina Ilvonen JuuanU 7.39,86
5. Iida Piirainen 8.00,18
Sofia Raatikainen PyhäsU DNS

T10 Korkeus
1. Sofia Raatikainen PyhäsU 110
1. Asta Riikonen PolvijU 110
3. Viivi Piirainen NurmSe 100
Sanni Toivanen JuuanU DNS

T10 Kolmiloikka
1. Viivi Piirainen NurmSe 7,28
2. Josefina Ilvonen JuuanU 6,91

T10 Moukari
1. Emmi Honkanen NurmSe 12,10
2. Sanni Toivanen JuuanU 11,65

T10 Keihäs
1. Sanni Toivanen JuuanU 16,06
2. Emmi Honkanen NurmSe 12,10
3. Iida Piirainen 3,94

T11 60 m aj
Tuuli: NWND
1. Aada Kokko JoensKa 10,69
2. Elina Nivajärvi JoensKa 11,42
3. Karla Könönen PyhäsU 11,50
4. Pilvi Turunen TuupovU 13,28

T11 1000 m kävely
1. Karla Könönen PyhäsU 6.15,93
2. Pilvi Turunen TuupovU 8.13,75

T11 Korkeus
1. Riina Palviainen LieksU 125
2. Tiia Rantala PolvijU 123
3. Sini Lehikoinen PyhäsU 115
4. Netta-Noora Lappalainen PyhäsU 110

T11 Kolmiloikka
1. Heta Kettunen LieksU 8,68
2. Aada Kokko JoensKa 8,58
3. Sini Lehikoinen PyhäsU 8,49
4. Karla Könönen PyhäsU 8,41

T11 Moukari
1. Netta-Noora Lappalainen PyhäsU 22,55
2. Riina Palviainen LieksU 21,35

T11 Keihäs
1. Sini Lehikoinen PyhäsU 25,52
2. Heta Kettunen LieksU 23,20
3. Nea Immonen JoensKa 15,69
4. Pilvi Turunen TuupovU 9,54

T12 200 m
Tuuli: +1,7
1. Petra Lappalainen JoensKa 29,61
2. Veera Kontkanen PyhäsU 31,10
3. Annika Porkka LieksU 32,05

T12 60 m aj
Tuuli: 0,0
1. Veera Kontkanen PyhäsU 11,40
2. Tuuli Kinnunen JoensKa 12,73
Kilpailun ulkopuolella
Moona Makkonen KerimU 12,43

T12 2000 m kävely
1. Veera Kontkanen PyhäsU 12.56,87

T12 Korkeus
1. Hanna Toivanen JuuanU 120
2. Heta Siira NurmSe 115

T12 Kolmiloikka
1. Petra Lappalainen JoensKa 9,17 +2,1
2. Tuuli Kinnunen JoensKa 8,14 +1,5
Reetta Naumanen OutokPa DNS

T12 Kuula
1. Iiris Vastamäki JoensKa 8,58
2. Milla Martikainen LieksU 8,33
3. Lotta Martikainen LieksU 7,58

T12 Keihäs
1. Milla Martikainen LieksU 25,48
2. Reetta Naumanen OutokPa 23,55
3. Hanna Toivanen JuuanU 22,10
4. Iiris Vastamäki JoensKa 19,80
5. Lotta Martikainen LieksU 19,71
Kilpailun ulkopuolella
Janina Laine KerimU 36,15
Moona Makkonen KerimU 29,58

T13 200 m
Tuuli: +2,5
1. Riikka Lonkainen JoensKa 29,24
2. Ada Pakarinen LieksU 29,30
3. Neea Liimatta PyhäsU 30,58
4. Laura Korkala PyhäsU 32,52
5. Tuuli Turunen TuupovU 32,68
6. Riina Turunen PolvijU 33,71

T13 60 m aj
Tuuli: +1,4
1. Riikka Lonkainen JoensKa 10,35
2. Jenna Kiiskinen JoensKa 11,35
3. Riina Hassinen PyhäsU 12,22
4. Neea Liimatta PyhäsU 12,29
5. Tuuli Turunen TuupovU 13,21
6. Noora Juutinen TuupovU 13,63

T13 2000 m kävely
1. Tuuli Turunen TuupovU 15.07,24
Noora Juutinen TuupovU DNS

T13 Kolmiloikka
1. Riina Kettunen LieksU 9,68 +1,9
2. Jenna Riikonen JoensKa 9,12 +1,9
3. Neea Liimatta PyhäsU 8,47 +2,8
4. Jenna Kiiskinen JoensKa 8,44 +2,8
5. Noora Kosonen TuupovU 7,41 +4,5

T13 Korkeus
1. Venla Hyvärinen PolvijVau 138
2. Riina Hassinen PyhäsU 135
3. Jenna Riikonen JoensKa 130
4. Aada Tiainen PolvijVau 120

T13 Kuula
1. Veera Vastamäki JoensKa 9,21
2. Riina Kettunen LieksU 8,88
3. Johanna Varis PyhäsU 8,66
4. Noora Kosonen TuupovU 7,56
5. Ada Pakarinen LieksU 6,62

T13 keihäs:
1. Veera Vastamäki JoensKa 30.70
2. Lumi Kärkkäinen JoensKa 29.30
3. Laura Korkala PyhäsU 22.75
4. Tuuli Turunen TuupovU 20.60
5. Noora Juutinen TuupovU 13.70

T14 300 m
1. Kaisa-Liisa Kainulainen JoensKa 45,12
2. Jutta Nuutinen PyhäsU 46,18
Kilpailun ulkopuolella
Henni Rinkinen SavonlRie 45,85

T14 2000 m
1. Minerva Karppanen KitU 7.25,12
Petra Väänänen JoensKa DNF

T14 80 m aj
Tuuli: +1,8
1. Kati Nuutinen PyhäsU 13,11
Kilpailun ulkopuolella
Aliisa Luukkainen SavonlRie 12,87
Lounatuuli Honkanen KerimU 14,96

T14 3000 m kävely
1. Sini Partanen PolvijVau 23.32,31

T14 Korkeus
1. Kati Nuutinen PyhäsU 135
2. Jutta Nuutinen PyhäsU 135

T14 Kolmiloikka
Kilpailun ulkopuolella
Aliisa Luukkainen SavonlRie 10,50 +2,1

T14 Kuula
1. Riina Hainio PyhäsU 8,45
2. Nina Mutanen JoensKa 8,06

T14 Keihäs
1. Riina Hainio PyhäsU 29,41

T15 2000 m
1. Ilona Partanen PolvijVau 9.10,50

T15 80 m aj
Tuuli: +1,8
1. Riina Juutinen TuupovU 18,66
Kilpailun ulkopuolella
Ellinoora Karvinen SavonlRie 11,80

T15 3000 m kävely
1. Riina Juutinen TuupovU 22.45,66

T15 Korkeus
1. Riina Juutinen TuupovU 115
Ellinoora Karvinen SavonlRie DNS

T15 Kolmiloikka
Kilpailun ulkopuolella
Johanna Sairanen SavonlRie 10,66 +1,5

T15 Kuula
1. Venla Kettunen LieksU 10,54
2. Jenni Nuutinen PyhäsU 9,69
3. Minea Suhonen LieksU 8,91
4. Jutta Martikainen LieksU 8,48

T15 Keihäs
1. Milja Pesonen LieksU 34,59
2. Minea Suhonen LieksU 34,34
3. Jutta Martikainen LieksU 30,41
Kilpailun ulkopuolella
Muusa Makkonen KerimU NM
Sonja Torpakko KerimU 32,41

[etusivu] [yleisurheilujaosto] [juttupörssi] [tulospörssi] [ranking]


Pyhäselän urheilijat