Pyhäselän urheilijat Sinettiseuralogo

Yleisurheilu Salibandy Lentopallo Hiihto Naisliikunta Forum
Etusivu
Ajankohtaista
Yleistä
Lemmenlava
Lajit
Liity
Kuvia
Kunniakierros
Totuusleikki
Linkkejä
Yhteystiedot
PYHÄSELKÄ 31.7.2014

Monet pm-huipentumaan Outokumpuun lähtijät viimeistelivät kuntoaan Hammaslahden kentällä pidetyissä Pyhäselän heinäkisoissa. Helteisen päivän päätteeksi kentälle oli ropsahtanut rankka ukkoskuuro, joka oli tehnyt juoksuradat pehmeiksi. Itse kisan aikana aurinko paistoi ja oli kesäisen lämmintä.

Tuupovaaran Urheilijoiden keihäspojat Aku (11) ja Topi (8) Parviainen tekivät ikäluokkansa valtakunnan kärkituloksia: Aku 37.09 ja Topi lähenteli tuloksellaan 28.79 8-vuotiaiden SE-lukemia.

22-vuotiaiden suomenmestaruuskilpailuihin valmistautuva Heidi Rantala, 21, Viitasaaren Viestistä hyppäsi mukavan korkeustuloksen 160 ja oli vähällä selvittää myös 164.

Pyhäselän Urheilijoiden Tino Mäkelä, 15, jäi keihään SM-kisarajasta 1,3 metriä heitettyään 46.70.

Pm-huipentuman varmistukset ja ilmoittautumiset Eerolle viimeistään maanantai-iltana 4.8. Lähdetään isolla joukolla Outokumpuun.



Pyhäselän heinäkisat, Hammaslahden kenttä, 50 kilpailijaa, lämpötila +24, aurinkoista, kenttä pehmeä ukkossateen jäljiltä:

P15 keihäs:
1. Tino Mäkelä PyhäsU 46.70

P13 100 m (+1,7):
1. Teemu Malinen PyhäsU 13,9

P13 keihäs:
1. Otto Pekkanen PyhäsU 28.03

P12 60 m:
1. Kalle Ruokolainen TuupovU 9,3
2. Paavo Pakarinen JoensKa 9,5

P12 1000 m:
1. Kalle Ruokolainen TuupovU 3.39,8

P12 korkeus:
1. Paavo Pakarinen JoensKa 130

P12 keihäs:
1. Paavo Pakarinen JoensKa 35.75

P11 1000 m:
1. Jarkko Reijonen JoensKa 3.45,3

P11 keihäs:
1. Aku Parviainen TuupovU 37.09
2. Niklas Hyvönen PyhäsU 34.85
3. Jarkko Reijonen JoensKa 27.18

P10 60 m:
1. Jarno Keronen PyhäsU 9,4
2. Roni Lehikoinen PyhäsU 10,0
3. Kasper Kamppuri PyhäsU 10,1

P10 1000 m:
1. Jarno Keronen PyhäsU 4.33,8
2. Roni Lehikoinen PyhäsU 4.34,0

P10 korkeus:
1. Jarno Keronen PyhäsU 113
2. Roni Lehikoinen PyhäsU 95

P10 keihäs:
1. Jyry Pesonen LieksU 22.75
2. Roni Lehikoinen PyhäsU 15.54
3. Jarno Keronen PyhäsU 15.35

P9 60 m:
1. Väinö Kontkanen PyhäsU 10,0
2. Roope Maaninka PyhäsU 11,2
3. Eeli Kinnunen JoensKa 11,7
4. Joonas Rantanen - 11,9

P9 1000 m:
1. Väinö Kontkanen PyhäsU 3.44,3
2. Eeli Kinnunen JoensKa 5.26,9

P9 korkeus:
1. Roope Maaninka PyhäsU 110
2. Eeli Kinnunen JoensKa 95

P9 keihäs:
1. Eeli Kinnunen JoensKa 21.66
2. Roope Maaninka PyhäsU 12.96

P8 60 m:
1. Aleksi Keronen PyhäsU 13,2

P8 korkeus:
1. Aleksi Keronen PyhäsU 75

P8 keihäs:
1. Topi Palviainen TuupovU 28.79
2. Aleksi Keronen PyhäsU 7.03

P7 60 m:
1. Henrik Juntunen PyhäsU 12,3

P7 1000 m:
1. Henrik Juntunen PyhäsU 4.59,0

P7 pituus:
1. Henrik Juntunen PyhäsU 231

P7 pallo:
1. Henrik Juntunen PyhäsU 14.25

P5 60 m:
1. Arttu Kylmänen PyhäsU 14,2
2. Paavo Maaninka PyhäsU 15,1

P5 1000 m:
1. Arttu Kylmänen PyhäsU 6.15,1

P5 pituus:
1. Arttu Kylmänen PyhäsU 207
2. Paavo Maaninka PyhäsU 198

P5 pallo:
1. Paavo Maaninka PyhäsU 10.55
2. Arttu Kylmänen PyhäsU 2.90

N22 korkeus:
1. Heidi Rantala ViitasVi 160

T15 100 m (+1,7):
1. Jenni Nuutinen PyhäsU 15,2

T15 keihäs:
1. Milja Pesonen LieksU 35.72
2. Muusa Makkonen KerimU 30.80

T14 100 m (+1,5):
1. Kati Nuutinen PyhäsU 14,2
2. Jutta Nuutinen PyhäsU 14,6

T13 60 m (+1,5):
1. Minja Koljonen PyhäsU 10,0

T13 korkeus:
1. Jenna Riikonen JoensKa 125
2. Tuuli Turunen TuupovU 120

T13 keihäs:
1. Tuuli Turunen TuupovU 26.47
2. Minja Koljonen PyhäsU 11.75

T12 60 m:
1. Petra Lappalainen JoensKa 9,0
2. Veera Kontkanen PyhäsU 9,3
3. Lotta Haavisto PyhäsU 10,3
4. Aada Riikonen PyhäsU 10,3

T12 1000 m:
1. Veera Kontkanen PyhäsU 3.37,3

T12 korkeus:
1. Veera Kontkanen PyhäsU 120

T12 keihäs:
1. Moona Makkonen KerimU 27.79

T11 60 m:
1. Jasmina Venäläinen PyhäsU 9,4
2. Karla Könönen PyhäsU 9,8
3. Netta-Noora Lappalainen PyhäsU 9,9
4. Sini Lehikoinen PyhäsU 10,1
5. Saskia Sundström FCHonka 10,2
6. Saaga Sundström FCHonka 10,6
7. Pilvi Turunen TuupovU 10,8

T11 1000 m:
1. Karla Könönen PyhäsU 3.44,7
2. Saskia Sundström FCHonka 4.00,4
3. Saaga Sundström FCHonka 4.04,0
4. Sini Lehikoinen PyhäsU 4.26,5
5. Marikki Juntunen PyhäsU 4.27,7
6. Jasmina Venäläinen PyhäsU 4.43,4
7. Pilvi Turunen TuupovU 4.54,4

T11 korkeus:
1. Karla Könönen PyhäsU 115
1. Netta-Noora Lappalainen PyhäsU 115
3. Sini Lehikoinen PyhäsU 110
4. Jasmina Venäläinen PyhäsU 100
5. Marikki Juntunen PyhäsU 95
6. Pilvi Turunen TuupovU 95

T11 keihäs:
1. Sini Lehikoinen PyhäsU 22.93
2. Netta-Noora Lappalainen PyhäsU 21.33
3. Karla Könönen PyhäsU 17.78
4. Pilvi Turunen TuupovU 13.45

T10 60 m:
1. Anni Huovinen PyhäsU 9,8
2. Sofia Raatikainen PyhäsU 10,0

T10 1000 m:
1. Sofia Raatikainen PyhäsU 4.15,9
2. Siiri Luostarinen JoensKa 4.24,2
3. Anni Huovinen PyhäsU 4.42,6

T10 korkeus:
1. Sofia Raatikainen PyhäsU 113
2. Anni Huovinen PyhäsU 110

T10 keihäs:
1. Anni Huovinen PyhäsU 17.40
2. Sofia Raatikainen PyhäsU 12.83

T9 60 m:
1. Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 10,6
2. Hertta Juntunen PyhäsU 11,9
3. Helmi Juntunen PyhäsU 12,6

T9 1000 m:
1. Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 4.18,8
2. Hertta Juntunen PyhäsU 4.49,9
3. Helmi Juntunen PyhäsU 5.07,5

T9 korkeus:
1. Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 100
2. Helmi Juntunen PyhäsU 80
3. Hertta Juntunen PyhäsU 80

T9 keihäs:
1. Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 17.48

T6 60 m:
1. Aada Hämäläinen PyhäsU 13,5

T6 pituus:
1. Aada Hämäläinen PyhäsU 196

T6 pallo:
1. Aada Hämäläinen PyhäsU 7.47

T4 60 m:
1. Iida-Liina Hyvönen PyhäsU 13,5
2. Hanne Juntunen PyhäsU 18,1

T4 1000 m:
1. Iida-Liina Hyvönen PyhäsU 6.21,4

T4 pituus:
1. Iida-Liina Hyvönen PyhäsU 196
2. Hanne Juntunen PyhäsU 129

T4 pallo:
1. Iida-Liina Hyvönen PyhäsU 5.90
2. Hanne Juntunen PyhäsU 5.04


[etusivu] [yleisurheilujaosto] [juttupörssi] [tulospörssi] [ranking]


Pyhäselän urheilijat