Pyhäselän urheilijat Sinettiseuralogo

Yleisurheilu Salibandy Lentopallo Hiihto Naisliikunta Forum
Etusivu
Ajankohtaista
Yleistä
Lemmenlava
Lajit
Liity
Kuvia
Kunniakierros
Totuusleikki
Linkkejä
Yhteystiedot
LIEKSA 18.6.2014

PyU otteli komeat voittopisteet 12 318 eli noin 600 pistettä enemmän kuin vuosi (11 726) sitten 1. osakilpailussa.

PyU voitti 34 lajista peräti 23. Kaikkiaan lajeja oli 36, mutta P15-sarjan viestiin ja P15-sarjan seipääseen ei millään seuralla ollut edustajia.

Joensuun Kataja paransi roimasti viime vuoden ensimmäisen osan pisteitään ottelemalla 8363 pistettä ja kolmanneksi tullut Lieksan Urheilijat sai kasaan 4277 pistettä.

PyU:n joukkueseen mahtui paljon onnistujia ja omia ennätyksiä tehtiin roppakaupalla. Valitettavasti sähköiset ajanottolaitteet eivät toimineet, joten pikajuoksuihin saatiin vain käsiajat.

Jutta Nuutinen (2000 m), Eelis Hakala (2000 m) ja Ville Halonen (kuula) rikkoivat 14-vuotiaiden SM-kisarajan.

Micaela Lindsberg hyppäsi seipäässä tuloksen 190 eli rikkoi B-rajan 185. Tuokin tulos oikeuttaa SM-kisoihin, sillä seurakaveri Milla Susi hyppäsi jo hallissa 180 eli tyttöjen keskiarvo 185 riittää SM-kisojen seipään joukkuekilpailuun.

Joukkueen yllättäjiä olivat 17-vuotiaat pojat: Kimi Honkanen hyppäsi ensimmäisessä loikkakisassaan tuloksen 11.27 ja Juuso Alastalo pinkoi 200 metriä komeasti 25,7.

Pitkillä juoksumatkoilla saavutettiin 2000 m:n SM-aikojen lisäksi muitakin komeita omia ennätyksiä, joista Lassi Vallan (10), Veera Kontkasen (12) ja Olli Sorsan (13) yltävät korkealle Suomen tilastoissa.

11-vuotiaiden poikien sarjassa Samu Käyhkön pituustulos 445 ja Juha Karjusen kiekkolukema 25.88 yltävät Suomen tilaston kymmenen parhaan joukkoon.

PyU:n 1. osakilpailun kokonaispisteet oikeuttavat Mega-sarjassa tällä hetkellä nelostilaan, kun 16 parasta seuraa pääsee finaaliin.



Pohjois-Karjalan Vattenfall I piirifinaali


18.6.2014, Lieksa, lämpötila +12, puolipilvistä

Vattenfall-seuracup, tarkistamattomat pisteet:

1 Pyhäselän Urheilijat 12667
2 Joensuun Kataja 8640
3 Lieksan Urheilijat 4356

M17 200m tuuli: -1,0
1 Juuso Alastalo Pyhäselän Urheilijat 25,7h

M17 Kuula
1 Tuomas Taren Pyhäselän Urheilijat 9,28

M17 3-loikka
1 Kimi Honkanen Pyhäselän Urheilijat 11,27

P15 100m tuuli: -1,2
1 Eeki Kokkonen Lieksan Urheilijat 13,3h
2 Antti Tikka Pyhäselän Urheilijat 13,8h

P15 2000m
1 Eelis Hakala Pyhäselän Urheilijat 6.56,7h
2 Mika Kotiranta Joensuun Kataja 6.57,8h
3 Markus Kasanen Joensuun Kataja 6.59,3h
4 Oskari Silvennoinen Joensuun Kataja 6.59,7h

P15 Kuula
1 Ville Halonen Pyhäselän Urheilijat 12,75
2 Saku Pennanen Joensuun Kataja 11,05

P13 60m
1 Teemu Malinen Pyhäselän Urheilijat 8,4h
2 Santtu Räsänen Joensuun Kataja 8,6h
3 Olli Örn Joensuun Kataja 9,2h
UP Jesse Piiroinen Pyhäselän Urheilijat DNS

P13 1000m
1 Olli Sorsa Pyhäselän Urheilijat 3.17,1h
2 Samuel Auvinen Joensuun Kataja 3.19,0h
3 Aatu Partanen Joensuun Kataja 3.41,5h
4 Eemeli Boren Lieksan Urheilijat 4.06,5h

P13 4x100m
1 Pyhäselän Urheilijat Jarkko Levä, Teemu Malinen, Olli Sorsa, Jesse Piiroinen 56,0h
2 Joensuun Kataja Santtu Räsänen, Samuel Auvinen, Olli Örn, Paavo Pakarinen 57,8h

P13 Korkeus
UP Paavo Pakarinen Joensuun Kataja 125
1 Otto Pekkanen Pyhäselän Urheilijat 120

P13 Keihäs
1 Jesse Piiroinen Pyhäselän Urheilijat 41,40
2 Paavo Pakarinen Joensuun Kataja 32,26
UP Otto Pekkanen Pyhäselän Urheilijat 27,37

P11 60m
1 Samu Käyhkö Pyhäselän Urheilijat 8,8h
2 Sakari Vallius Joensuun Kataja 9,1h
3 Joni Laakkonen Pyhäselän Urheilijat 9,4h
4 Aatu Holopainen Joensuun Kataja 9,7h

P11 1000n
1 Lassi Valta Pyhäselän Urheilijat 3.31,0h
2 Aaro Nyyssönen Joensuun Kataja 3.40,6h
3 Luukas Mäkelä Pyhäselän Urheilijat 3.43,1h
UP Jarkko Reijonen Joensuun Kataja 3.47,1h
4 Aarni Nyblom Lieksan Urheilijat 4.14,7h
Perttu Levä Pyhäselän Urheilijat DNS

P11 4x50m
1 Pyhäselän Urheilijat Juha Karjunen, Perttu Levä, Joni Laakkonen, Samu Käyhkö 30,8h
2 Joensuun Kataja Sakari Vallius, Aatu Holopainen, Samu Raatikainen, Aaro Nyyssönen 31,8h

P11 Pituus
UP Samu Käyhkö Pyhäselän Urheilijat 445
UP Juha Karjunen Pyhäselän Urheilijat 426
1 Perttu Levä Pyhäselän Urheilijat 398
UP Aatu Holopainen Joensuun Kataja 369
2 Samu Raatikainen Joensuun Kataja 368

P11 Kiekko
1 Juha Karjunen Pyhäselän Urheilijat 25,88
UP Sakari Vallius Joensuun Kataja 25,08
2 Jere Rouvinen Pyhäselän Urheilijat 24,03
3 Jarkko Reijonen Joensuun Kataja 23,78

N17 200m tuuli: -1,0
1 Sanna Jaatinen Joensuun Kataja 26,8h
2 Silja Kempas Lieksan Urheilijat 27,5h
3 Vuokko Ukkonen Pyhäselän Urheilijat 29,2h

N17 3-loikka
UP Iida Kokko Joensuun Kataja 10,61
UP Lotta Mecklin Joensuun Kataja 9,90
1 Milla Susi Pyhäselän Urheilijat 9,07
2 Jasmin Tukiainen Pyhäselän Urheilijat 8,60
Anna Muhonen Joensuun Kataja DNS
Niina Kettunen Joensuun Kataja DNS

N17 Kuula
1 Laura Karjunen Pyhäselän Urheilijat 11,19
2 Venla Kettunen Lieksan Urheilijat 10,69
3 Essi Tynkkynen Joensuun Kataja 6,09

T15 100m tuuli: -1,2
1 Kaisa-Liisa Kainulainen Joensuun Kataja 13,7h
2 Kati Nuutinen Pyhäselän Urheilijat 13,8h
3 Hanna Siiskonen Joensuun Kataja 14,2h
UP Katariina Rouhiainen Pyhäselän Urheilijat 15,0h

T15 2000m
1 Jutta Nuutinen Pyhäselän Urheilijat 7.31,6h
2 Petra Väänänen Joensuun Kataja 7.32,5h
3 Annika Piiparinen Lieksan Urheilijat 7.42,3h
4 Moona Havula Pyhäselän Urheilijat 7.56,2h
5 Siiri Silvennoinen Joensuun Kataja 8.04,1h

T15 4x100m
1 Pyhäselän Urheilijat Katariina Rouhiainen, Kati Nuutinen, Micaela Lindsberg, Jutta Nuutinen 55,8h
Joensuun Kataja Petra Väänänen, Kaisa-Liisa Kainulainen, Nina Mutanen,Hanna Siiskonen DNS

T15 Seiväs
1 Milla Martikainen Lieksan Urheilijat 200
2 Micaela Lindsberg Pyhäselän Urheilijat 190
Milla Susi Pyhäselän Urheilijat DNS

T15 Kuula
1 Eliina Vesalainen Pyhäselän Urheilijat 8,65
2 Jutta Martikainen Lieksan Urheilijat 8,23
3 Nina Mutanen Joensuun Kataja 7,70
UP Micaela Lindsberg Pyhäselän Urheilijat 7,51
4 Katariina Rouhiainen Pyhäselän Urheilijat 7,34
Johanna Varis Pyhäselän Urheilijat DNS

T13 60m
Erä 1
1 Petra Lappalainen Joensuun Kataja 8,8h
2 Neea Liimatta Pyhäselän Urheilijat 9,0h
3 Kiia Miettinen Pyhäselän Urheilijat 9,3h
4 Jenna Kiiskinen Joensuun Kataja 9,5h
5 Jenna Varis Pyhäselän Urheilijat 9,5h

Erä 2
1 Riina Kettunen Lieksan Urheilijat 8,7h
2 Veera Kontkanen Pyhäselän Urheilijat 9,3h

Yhdistetyt tulokset
UP Riina Kettunen Lieksan Urheilijat 8,7h
1 Petra Lappalainen Joensuun Kataja 8,8h
2 Neea Liimatta Pyhäselän Urheilijat 9,0h
3 Kiia Miettinen Pyhäselän Urheilijat 9,3h
UP Veera Kontkanen Pyhäselän Urheilijat 9,3h
4 Jenna Kiiskinen Joensuun Kataja 9,5h
5 Jenna Varis Pyhäselän Urheilijat 9,5h

T13 1000m
1 Tanja Ryynänen Lieksan Urheilijat 3.21,2h
2 Riikka Lonkainen Joensuun Kataja 3.23,5h
3 Veera Kontkanen Pyhäselän Urheilijat 3.24,6h
4 Tuuli Kinnunen Joensuun Kataja 3.44,8h

T13 4x100m
1 Joensuun Kataja Petra Lappalainen, Riikka Lonkainen, Lumi Kärkkäinen, Jenna Kiiskinen 57,9h
2 Pyhäselän Urheilijat Jenna Varis, Neea Liimatta, Veera Kontkanen, Kiia Miettinen 59,5h

T13 Korkeus
1 Riina Hassinen Pyhäselän Urheilijat 125
2 Jenna Riikonen Joensuun Kataja 125

T13 Keihäs
1 Riina Kettunen Lieksan Urheilijat 27,96
2 Lumi Kärkkäinen Joensuun Kataja 27,65
UP Milla Martikainen Lieksan Urheilijat 27,14
UP Tanja Ryynänen Lieksan Urheilijat 24,72
3 Sini Lehikoinen Pyhäselän Urheilijat 24,09
4 Laura Korkala Pyhäselän Urheilijat 22,15
5 Minttu Rokkila Pyhäselän Urheilijat 19,78

T11 60m
Erä 1
1 Elina Nivajärvi Joensuun Kataja 9,1h
2 Jasmina Venäläinen Pyhäselän Urheilijat 9,1h
3 Aava Kipinä Joensuun Kataja 10,0h
4 Aino Pyykkö Lieksan Urheilijat 11,0h

Erä 2
1 Nea Immonen Joensuun Kataja 9,1h
2 Maria Sotikov Pyhäselän Urheilijat 9,6h
3 Aada Kokko Joensuun Kataja 9,7h
4 Sofia Raatikainen Pyhäselän Urheilijat 10,2h

Yhdistetyt tulokset
1 Elina Nivajärvi Joensuun Kataja 9,1h
2 Jasmina Venäläinen Pyhäselän Urheilijat 9,1h
UP Nea Immonen Joensuun Kataja 9,1h
UP Maria Sotikov Pyhäselän Urheilijat 9,6h
UP Aada Kokko Joensuun Kataja 9,7h
3 Aava Kipinä Joensuun Kataja 10,0h
UP Sofia Raatikainen Pyhäselän Urheilijat 10,2h
4 Aino Pyykkö Lieksan Urheilijat 11,0h

T11 1000n
1 Karla Könönen Pyhäselän Urheilijat 3.43,4h
2 Maija Boren Lieksan Urheilijat 3.55,5h
3 Sofia Raatikainen Pyhäselän Urheilijat 3.57,4h
4 Siiri Luostarinen Joensuun Kataja 4.15,2h
5 Tiia Säde Joensuun Kataja 4.17,6h

T11 4x50m
1 Pyhäselän Urheilijat Netta-Noora Lappalainen, Karla Könönen, Maria Sotikov, Jasmina Venäläinen 31,2h
2 Joensuun Kataja Elina Nivajärvi, Aada Kokko, Nea Immonen, Aava Kipinä 31,3h
3 Lieksan Urheilijat Aino Pyykkö, Maija Boren, Heta Kettunen, Riina Palviainen 35,4h

T11 Pituus
1 Heta Kettunen Lieksan Urheilijat 401
2 Maria Sotikov Pyhäselän Urheilijat 394
UP Karla Könönen Pyhäselän Urheilijat 390
UP Jasmina Venäläinen Pyhäselän Urheilijat 383
3 Aada Kokko Joensuun Kataja 380
UP Sini Lehikoinen Pyhäselän Urheilijat 376
UP Netta-Noora Lappalainen Pyhäselän Urheilijat 354
UP Tiia Säde Joensuun Kataja 337
UP Siiri Luostarinen Joensuun Kataja 312

T11 Kiekko
1 Riina Palviainen Lieksan Urheilijat 25,13
2 Netta-Noora Lappalainen Pyhäselän Urheilijat 18,66
3 Nicola Lindsberg Pyhäselän Urheilijat 15,88
4 Nea Immonen Joensuun Kataja 13,22

[etusivu] [yleisurheilujaosto] [juttupörssi] [tulospörssi] [ranking]


Pyhäselän urheilijat