Pyhäselän urheilijat Sinettiseuralogo

Yleisurheilu Salibandy Lentopallo Hiihto Naisliikunta Forum
Etusivu
Ajankohtaista
Yleistä
Lemmenlava
Lajit
Liity
Kuvia
Kunniakierros
Totuusleikki
Linkkejä
Yhteystiedot
JOENSUU 17.5.2014

Joensuun maraton, jonka yhteydessä juostiin myös puolimaraton, 10 km sekä nuorimmille ns. minimaraton (1,6 km), käytiin keskustan ympäristössä komean aurinkoisessa ja lämpimässä kevätsäässä.

Mukana oli myös PyU:n juoksijoita, jotka ylsivät hyviin sijoituksiin.

15-vuotias Moona Havula sijoittui naisten puolimaratonilla 86 juoksijan kilpailussa komeasti kakkoseksi naisten C-luokan tuloksella 1.39,12.

Suunnistusta ja juoksua harrastava Moona on päässyt hyvään kuntoon ja tavoittelee kesällä myös 2000 metrin SM-kisarajaa 7.40,0.

Minimaratonin voittoon ylsivät PyU:n juoksijoista Eelis Hakala (P15) ja Karla Könönen (T11). Kolmen joukkoon pääsivät lisäksi Hertta Juntunen (T9), Ansa Hakala (T11) ja Mikko Rönkkö (P9).



...............................

Joensuu 17.5.2014

Joensuun maraton, puolimaraton, 10 km ja minimaraton 1,6 km, lämpötila +17, aurinkoista:

Minimaraton 1,6 km, P9
1 497 Erno Tietäväinen Tikkalan Veikot 0:06:17
2 550 Lauri Holopainen Joensuu 0:06:23 + 6
3 558 Mikko Rönkkö Pyhäselän Urheilijat 0:06:46 + 30
4 502 Miro Pajarinen Kontiolahti 0:07:00 + 43
5 509 Eeli Kinnunen Joensuun Kataja 0:07:14 + 57
6 507 Joona Turunen Joensuun Kataja 0:07:26 + 1.09
7 566 Ossi Mutanen Joensuu 0:07:45 + 1.28
8 512 Henrik Juntunen Pyhäselän Urheilijat 0:07:48 + 1.31
9 591 Oliver Repo Joensuu 0:07:48 + 1.31
10 540 Alex Kraft Siilinjärven Ponnistus 0:08:18 + 2.02
11 518 Joel Tynkkynen Joensuu 0:08:28 + 2.12

T9 1,6 km:
1 571 Sara Gröhn Joensuun Kataja 0:07:06
2 565 Saga Forsell Joensuu 0:07:34 + 29
3 515 Hertta Juntunen Pyhäselän Urheilijat 0:07:42 + 37
4 572 Sanni Kojo Kitee 0:07:46 + 40
5 510 Amanda Muikku Joensuu 0:08:33 + 1.28
6 594 Elina Pelkonen Hammaslahti 0:09:16 + 2.11

T11 11, 1,6 km:
1 506 Karla Könönen Pyhäselän Urheilijat 0:06:11
2 503 Siiri Luostarinen Joensuun Kataja 0:06:40 + 30
3 523 Ansa Hakala Pyhäselän Urheilijat 0:06:58 + 48
4 513 Marikki Juntunen Pyhäselän Urheilijat 0:07:04 + 53

5 505 Pilvi Turunen Tuupovaaran Urheilijat 0:07:29 + 1.19
6 541 Senja Kastinen Joensuu 0:07:40 + 1.30
7 543 Fanni Horttanainen Ylämylly 0:07:50 + 1.40
8 519 Maria Tynkkynen Joensuu 0:08:38 + 2.27

P11 1,6 km:
1 501 Jarkko Reijonen Joensuun Kataja 0:06:09
2 511 Aaro Nyyssönen Joensuun Kataja 0:06:12 + 4
3 504 Sakari Vallius Joensuun Kataja 0:06:13 + 5
4 508 Aatu Holopainen Joensuun Kataja 0:06:21 + 13
5 500 Joel Puolakanaho Joensuun Jippo 0:06:26 + 18
6 516 Patrik Kontiainen Joensuu 0:07:37 + 1.28

P13 1,6 km:
1 553 Santtu Räsänen Joensuun Kataja 0:05:22
2 521 Samuel Auvinen Joensuun Kataja 0:05:23 + 1
3 581 Sami Immonen Jokipojat 0:06:14 + 52

T13 1,6 km:
1 514 Riikka Lonkainen Joensuun Kataja 0:05:58
2 542 Inka Jansson Joensuu 0:07:12 + 1.14
3 520 Essi Rahunen Kontiolahti 0:07:38 + 1.40

P15, 1,6 km:
1 522 Eelis Hakala Pyhäselän Urheilijat 0:05:21
2 517 Joona Hurskainen Polvijärven Urheilijat 0:05:22 + 1
3 539 Anton Gromov Russia 0:07:19 + 1.58

Puolimaraton Naiset
1 465 Ilona Saastamoinen Joensuun Kataja 1:36:53
2 298 Moona Havula Pyhäselän Urheilijat 1:39:12 + 2.19
3 318 Mari Karppi Kuopio 1:39:25 + 2.32
4 345 Sanna Timonen Karjalan Prikaati 1:41:28 + 4.36
5 355 Piia Puustinen RRR 1:42:31 + 5.38
6 324 Maria Vihtkari Arcusys Oy 1:43:03 + 6.10
7 417 Katja Kettunen Joensuu 1:43:35 + 6.42
8 441 Pia Jormanainen 1:47:00 + 10.08
9 341 Helmi Surakka Vaivion Tarmo 1:47:37 + 10.44
10 350 Hanna Paananen Joensuu 1:47:42 + 10.49
11 329 Kaisa Räsänen Rytmihäiriöt / Pkssk 1:47:42 + 10.49
12 573 Emmi Matikainen Kitee 1:49:16 + 12.23
13 309 Tiina Rasilainen Rovaniemi 1:49:41 + 12.49
14 334 Piritta Pyörälä Joensuu 1:50:02 + 13.09
15 347 Laila Huovinen-Manu Louhelan Woima 1:50:33 + 13.40
16 366 Anne Rissanen Joensuu 1:50:40 + 13.47
17 315 Eini Eronen Juuan Urheilijat 1:51:02 + 14.10
18 339 Marika Pikkarainen Joensuu 1:52:25 + 15.33
19 305 Helena Tiainen Joensuu 1:52:33 + 15.40
20 300 Maija Huovinen Joensuu 1:53:05 + 16.12
21 361 Hanne Lukkari Joensuu 1:53:09 + 16.17
22 475 Satu Horttanainen Ylämylly 1:53:20 + 16.27
23 457 Niina Piispa 1:54:30 + 17.38
24 556 Tarja Ilvonen Joensuu 1:54:58 + 18.05
25 587 Outi Vihervuori Kontiolahti 1:55:31 + 18.38
26 308 Jenni Raassina Joensuu 1:55:40 + 18.47
27 364 Minna Hiltunen Ilomantsin urheilijat 1:55:43 + 18.50
28 317 Minna Karjalainen Joensuu 1:55:56 + 19.04
29 360 Essi Jämsen 1:56:00 + 19.08
30 353 Minna Tykkyläinen Ouneva Group 1:56:18 + 19.26
31 359 Mirka Eeva 1:56:28 + 19.35
32 321 Marjukka Miettinen Joensuu 1:56:58 + 20.06
33 330 Heidi Seitavuo Rytmihäiriöt / Pkssk 1:57:59 + 21.06
34 343 Suvituuli Asikainen Joensuu 1:58:18 + 21.25
35 320 Katja Mäkinen Kontiolahti 1:58:54 + 22.02
36 456 Suvi Naukkarinen 1:59:03 + 22.10
37 299 Laura Hiltunen Joensuu 1:59:15 + 22.22
38 409 Marja-Liisa Hiltunen Polvijärvi 1:59:16 + 22.24
39 346 Karoliina Welin Joensuu 1:59:23 + 22.30
40 444 Maria Pörsti K&K Hyväntuulen juoksukoulu, Heinola 1:59:25 + 22.33
41 546 Sini Hiltunen Joensuu 1:59:28 + 22.35
42 310 Leena Väistö Joensuu 1:59:30 + 22.38
43 326 Niina Kinnunen Pkssk 1:59:31 + 22.38
44 316 Riina Ihatsu Joensuu 2:00:47 + 23.54
45 327 Katri Mäntylä Pyhäselän Urheilijat 2:01:08 + 24.15
46 331 Tanja Surakka 2:01:14 + 24.22
47 549 Sirkku Heino Reijolan Rytke 2:01:17 + 24.25
48 352 Noora Toropainen Louhelan Woima 2:01:20 + 24.27
49 313 Tuulia Marttila Jyväskylä 2:01:34 + 24.42
50 328 Raija Martikainen Rytmihäiriöt / Pkssk 2:01:38 + 24.45
51 332 Tanja Eskelinen Lyseon Lukio 2:02:58 + 26.06
52 335 Sara Kupari Jyväskylä 2:03:16 + 26.23
53 322 Hanna-Mari Räty Joensuu 2:03:54 + 27.02
54 306 Sini Turunen Itä-Suomen Yliopisto 2:03:59 + 27.07
55 363 Taina Turpeinen Joensuu 2:04:03 + 27.10
56 365 Titta Kettukangas Juoksuaikaiset/ Mikkeli 2:05:03 + 28.11
57 563 Victoria Zupancic Grosuplje 2:05:05 + 28.12
58 323 Minna Tornberg Arcusys Oy 2:05:19 + 28.27
59 333 Sara-Sofia Sahlman Lyseon Lukio 2:05:21 + 28.28
60 303 Niina Pakarinen Kontiolahti 2:05:21 + 28.29
61 445 Tiia Vajanto Joensuun Tarmo 2:05:45 + 28.52
62 443 Annika Lemmetyinen Savonlinna 2:05:46 + 28.53
63 358 Päivi Rönkkö MänVe 2:05:54 + 29.01
64 311 Laura Ikonen Joensuu 2:06:11 + 29.19
65 314 Johanna Nuutinen Joensuu 2:06:11 + 29.19
66 312 Katariina Kuittinen Ilomantsi 2:07:22 + 30.30
67 356 Sanna Kinnunen Joensuu 2:07:43 + 30.51
68 418 Tanja Lindroos Kontiolahti 2:09:15 + 32.22
69 474 Anne Mäki Joensuu 2:11:46 + 34.54
70 344 Seita Romppanen Ylämylly 2:12:08 + 35.15
71 336 Marika Laitinen Joensuu 2:12:39 + 35.46
72 337 Hanna Heinonen Joensuun Toimihenkilöt Pro ry 2:13:50 + 36.57
73 325 Niina Ikonen 2:14:01 + 37.08
74 340 Marja Rönkä 2:16:47 + 39.54
75 307 Lotta Kauhanen Joensuu 2:16:56 + 40.03
76 351 Tiina Sallinen Helsinki 2:19:22 + 42.29
77 362 Jenni Ikonen Kontiolahti 2:21:47 + 44.54
78 348 Anna Jeskanen Reijolan Rytke 2:23:35 + 46.43
79 342 Anne Korkeakoski Reijolan rytke 2:25:45 + 48.52
80 354 Minna Viitamäki Kontiolahti 2:26:38 + 49.45
81 338 Sanna Paakkunainen 2:27:53 + 51.00
82 319 Elli Kauppinen Pohjois-Karjalan koulutuskuntayhtymä 2:30:22 + 53.29
83 442 Miia Kinnunen Joensuu 2:32:25 + 55.32
84 590 Virpi Hartikainen Juuka 2:51:22 + 1.14.29
85 357 Jenni Kortelainen Juuka 2:51:30 + 1.14.37
86 304 Jenni Salo Joensuu 3:37:02 + 2.00.10

Puolimaraton M40:
1 536 Andrei Leontev Russia 1:19:37
2 260 Jani Riissanen FMR 1:22:00 + 2.23
3 535 Ilja Konovalov Russia 1:22:40 + 3.03
4 588 Heikki Halonen Juuan Jänne 1:23:49 + 4.12
5 486 Veli-Matti Korhonen Enonkosken Urheilijat 1:25:06 + 5.30
6 253 Timo Kokkonen Koidulan Veto 1:26:08 + 6.31
7 259 Mika Räisänen Kontiolahti 1:26:25 + 6.49
8 223 Esa Havula Pyhäselän Urheilijat 1:30:26 + 10.49
9 464 Jarkko Laukkanen Lehmo 1:30:53 + 11.16
10 230 Vesa Kemppainen Kontiolahti 1:32:27 + 12.50
11 248 Marko Pajarinen Marski Data Joensuu 1:32:42 + 13.06
12 247 Tero Pääkkönen Fennia 1:33:41 + 14.05
13 240 Timo Sormunen Joensuun Toimihenkilöt Pro ry 1:36:25 + 16.48
14 233 Jouni Leinonen IBM 1:36:29 + 16.52
15 415 Pasi Venejärvi Joensuu 1:37:51 + 18.14
16 562 Marko Ilvonen Joensuu 1:39:09 + 19.33
17 227 Kimmo Räsänen Joen Juju 1:39:18 + 19.41
18 413 Jouni Kurttila Imatran Urheiijat 1:40:53 + 21.16
19 246 Jouni Kinanen Ouneva Group 1:41:35 + 21.58
20 249 Juha Pakarinen Louhelan Woima 1:41:52 + 22.15
21 238 Antti Meriläinen Lehmo 1:41:58 + 22.21
22 244 Tommi Nyman Biologian laitos, Itä-Suomen yliopisto 1:42:43 + 23.06
23 435 Vesa Mustonen Pohjois-Karjalan rajan henkilöstöyhdistys 1:43:39 + 24.03
24 252 Jouni Varis Karelia-Ammattikorkeakoulu 1:44:49 + 25.12
25 552 Petri Kiiskinen Joensuu 1:45:27 + 25.50
26 414 petri sivonen niittylahti 1:46:45 + 27.08
27 239 Mikko Räsänen Joensuun Toimihenkilöt Pro ry 1:47:29 + 27.52
28 237 Timo Malinen Joensuun Toimihenkilöt Pro ry 1:50:30 + 30.53
29 224 Jukka Ihanus Joensuu 1:50:30 + 30.54
30 245 Matti Eronen Nanocomp Oy 1:52:44 + 33.08
31 235 Markku Lappalainen Nilsiä 1:52:47 + 33.10
32 471 Veli-Pekka Ihanus Joensuu 1:53:09 + 33.32
33 232 Joni Parviainen Kiihtelysvaara 1:54:29 + 34.52
34 231 Juha Pihlman Lyseon Lukio 1:55:15 + 35.38
35 254 Petteri Leskinen Turku 1:56:11 + 36.34
36 225 Jarkko Leskinen Helsinki 1:56:48 + 37.12
37 255 Arto Kuosmanen PoGo 1:57:21 + 37.45
38 436 Tommi Siponen Mantsinen Group oy 1:57:45 + 38.08
39 229 Matti Virtaniemi Joensuun SuppaKetut 1:57:57 + 38.21
40 404 Pekka Gröhn Hiihto-Kataja 1:58:53 + 39.16
41 242 Mika Havula Taide & Kehys Mikart 1:59:08 + 39.31
42 226 Jouni Partti Joensuu 1:59:24 + 39.47
43 258 Jarkko Puusaari Itella 1:59:42 + 40.05
44 466 Antti Partanen Islon Juoksukoulu 1:59:48 + 40.11
45 243 Mikko Meriläinen Joensuu 2:02:38 + 43.01
46 570 Kari Korolainen Kuopio 2:03:11 + 43.34
47 434 Pasi Hurskainen Joensuu 2:05:10 + 45.33
48 221 Lasse Hämäläinen Outokumpu 2:05:43 + 46.07
49 257 Kari Piitulainen Eno 2:06:12 + 46.36
50 236 Kari Honkanen Joensuun Toimihenkilöt Pro ry 2:06:21 + 46.44
51 228 Ari Varpula Joensuu 2:06:24 + 46.47
52 251 Vesa Sorola Ouneva Group 2:07:50 + 48.13
53 222 Pekka Harjuveteläinen Setlementti Ukonhattu 2:09:13 + 49.36
54 586 Pekko Rönkkönen Imatra 2:13:00 + 53.23
55 250 Hermanni Peräinen Joensuu 2:22:00 + 1.02.23
56 234 Kari Ahokas Kydön Kyntäjät 2:24:30 + 1.04.53

Kymppi M17
1 472 Arttu Simanainen Joensuun Kataja 0:38:38
2 816 Mika Kotiranta Joensuun Kataja 0:42:37 + 4.00
3 667 Mikko Turunen Tuupovaaran Urheilijat 0:44:30 + 5.52
4 665 Miro Mutanen Tuupovaaran Urheilijat 0:46:10 + 7.33
5 828 Jesse Piiroinen Pyhäselän Urheilijat 0:46:35 + 7.57
6 664 Markus Matilainen Pakilan Veto 0:48:23 + 9.46
7 668 Teemu Lappalainen Joensuu 0:50:02 + 11.25
8 817 Eemeli Tavi Kerimäen urheilijat 0:51:15 + 12.38
9 782 Matias Juurela Jokipojat E03 0:52:11 + 13.34
10 827 Paavo Pakarinen Joensuun Kataja 0:55:57 + 17.20
11 783 Onni Luostarinen Joensuun Kataja 0:56:16 + 17.39

[etusivu] [yleisurheilujaosto] [juttupörssi] [tulospörssi] [ranking]


Pyhäselän urheilijat