Pyhäselän urheilijat Sinettiseuralogo

Yleisurheilu Salibandy Lentopallo Hiihto Naisliikunta Forum
Etusivu
Ajankohtaista
Yleistä
Lemmenlava
Lajit
Liity
Kuvia
Kunniakierros
Totuusleikki
Linkkejä
Yhteystiedot
Viisi mestaruutta kuudesta mahdollisesta

Pyhäselän nuoret hallitsivat pm-otteluja

9-15-vuotiaiden pm- ja ylempien sarjojen aluemestaruusottelut käynnistyivät lauantaina helteisellä Kiihtelysvaaran kentällä Kiihtelysvaaran ja Pyhäselän Urheilijoiden sekä Joensuun Katajan yhdessä järjestäminä.

Pyhäselän Urheilijat hallitsi pm-ottelujen avauspäivää suvereenisti, sillä kuudesta loppuun viedystä ottelusta viisi meni PyU:n edustajien nimiin. Kuudennen voiton otti Tuupovaaran Urheilijat.

Ylempien sarjojen alueottelut potivat pahaa osanottajapulaa. Kolmesta piiristä oli tullut ottelemaan yhteensä vain kuusi kilpailijaa.

Miesten 10-ottelun kärjessä ottelee avauspäivän jälkeen Polvijärven Urheilijoiden Ville Sirviö, 23, joka kunnostautui korkeushypyssä hyppäämällä neljän sentin tulosparannuksella oman ennätyksensä 180.

Naisten 7-ottelun kärjessä on Lappeenrannan Jenni Rossi ja 17-vuotiaiden miesten ottelua johtaa Varkauden Kenttä-Veikkojen Tatu Rundelin.

Jutta Nuutinen rikkoi SM-rajan

9-15-vuotiaiden otteluissa tehtiin muutamia kelpo tuloksia. 14-vuotiaiden sarjassa Pyhäselän Jutta Nuutinen hyppäsi korkeudessa ikäluokan SM-kisoihin oikeuttavat lukemat 147. Kaksoissisko Kati Nuutinen ponnisti 144, joten PyU saa kaksikon myös joukkuekilpailuun.

10-vuotiaiden poikien sarjassa tehtiin kaksi valtakunnan kärkipäähän yltävää yksittäistulosta, kun PyU:n Jarno Keronen (422) ja Lassi Valta (403) ponnistivat komeasti yli neljä metriä.

Mestareiksi ottelivat avauspäivänä 9-vuotiaissa PyU:n Sara-Sofia Hyvönen ja Väinö Kontkanen, 10-vuotiaissa PyU:n Anni Huovinen ja Jarno Keronen, 14-vuotiaissa tytöissä Kati Nuutinen ja 15-vuotiaissa Tuupovaaran Riina Juutinen. 14- ja 15-vuotiaiden poikien sarjoissa ei ollut yhtään kilpailijaa.

Ottelut jatkuvat tänään klo 12. Vuorossa ovat 11-13-vuotiaiden pm-ottelut sekä miesten ja naisten sarjojen viimeiset lajit.

Eero Könönen

--------------

Kiihtelysvaara 7.6.2014

9-15-vuotiaiden pm-ottelujen avauspäivä, lämpötila +26:


M 10-ottelu, tilanne 5 lajin jälkeen: 1) Ville Sirviö PolvijU 2659 (12,38/-2,4, 601/+0,6, 10,18 180, 61,32), 2) Arto Rokkonen LieksVi 2006 (13,58/-2,4 512/+1,8, 8,69, 150, 60,82)

Ylimääräinen laji M100 m (-1,4): 1) Ville-Pekka Kokko JoKa 11,42, 2) Antti Koskinen JoKa 11,86, 3) Niko Tahvanainen PyU 11,86

M17 10-ottelu, tilanne 5 lajin jälkeen: 1) Tatu Rundelin VarkKV 2473 (12,47/-2,4, 561w/2,2, 9,79, 168, 60,22) 2) Juuso Kolari VarkKV 2382 (12,50/-2,4, 547w/4,2, 9,40, 144, 56,08)

P10 3-ottelu (60 m, pituus, kuula): 1) Jarno Keronen PyhäsU 837 (9,36 422 5,30) 2) Lassi Valta PyhäsU 824 (9,55 403 6,29) 3) Aatu Holopainen JoensKa 751 (9,54 366 6,00) 4) Kasper Kamppuri PyhäsU 717 (9,98 343 7,05) 5) Roni Lehikoinen PyhäsU 623 (10,17 320 6,25) 6) Touko Mätinki KiihtU 394 (10,25 351 NM)

P9 3-ottelu (40 m, pituus, kuula): 1) Väinö Kontkanen PyhäsU 689 (7,06 348 6,46) 2) Aarni Nyblom LieksU 638 (7,48 330 7,12) 3) Mikko Rönkkö PyhäsU 588 (7,32 332 5,75) 4) Eppu Myller PyhäsU 536 (7,24 311 5,02) 5) Mauri Karttunen PolvijU 439 (7,72 298 4,56) 6) Kuutti Mätinki KiihtU 400 (7,68 270 4,28)

N 7-ottelu, tilanne 4 lajin jälkeen: 1) Jenni Rossi LappUM 2706 (15,80/-1,2, 159, 10,28, 27,20/+0,4) 2) Hanna Vuolteenaho YlivKu 2563 17,72/-1,2, 162, 11,89, 27,98/+0,4

Ylimääräinen laji 200 m (+0,4): 1) Annina Walling PolvU 27,92, 2) Jasmin Tukiainen PyhäsU 31,13

T15 5-ottelu (80 m aj, pituus, keihäs, korkeus, 800 m): 1) Riina Juutinen TuupovU 783 (19,04/-2,3, 332/1,6, NM 132, 3.15,08)

Ylimääräinen laji T13 keihäs: 1) Noora Juutinen TuupovU 17.63

T14 5-ottelu (80 m aj, pituus, keihäs, korkeus, 800 m): 1) Kati Nuutinen PyhäsU 1501 (13,52/-2,3, 430/1,1, 6,33, 144, 2.58,12) 2) Jutta Nuutinen PyhäsU 1498 (15,76/-2,3, 439/0,6, 17,18, 147, 2.52,72)

T10 3-ottelu (60 m, pituus, kuula): 1) Anni Huovinen PyhäsU 688 (10,03 368 5,94) 2) Asta Riikonen PolvijU 623 (10,19 355 5,38) 3) Sofia Raatikainen PyhäsU 549 (10,12 333 4,38) 4) Sanni Toivanen JuuanU 478 (11,28 295 5,67) 5) Siiri Luostarinen JoensKa 326 (11,12 288 2,49)

T9 3-ottelu (40 m, pituus, kuula): 1) Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 592 (7,18 337 5,28) 2) Elina Valta PyhäsU 450 (7,76 290 5,03) 3) Laura Levä PyhäsU 409 (7,67 287 4,08) 4) Alisa Oinonen PyhäsU 387 (7,82 299 3,66) 5) Pinja Myller PyhäsU 315 (8,20 257 3,68) 6) Ella Sepponen KiihtU 236 (8,46 268 2,06)

[etusivu] [yleisurheilujaosto] [juttupörssi] [tulospörssi] [ranking]


Pyhäselän urheilijat